پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز خودرو
آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز خودرو

آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز خودرو

تبلیغات
آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز خودرو
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری خودرو، این بار با آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز خودرو های سواری با هم همراه می شویم تا با نحوه عملکرد و ویژگی های آن ها در خودرو آشنا شویم.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  برای آزمایش سالم بودن فیوزها می توان از مولتی متر و یا چراغ آزمایش استفاده نمود. معیوب بودن فیوز نوع سرامیکی از بررسی ظاهری آن مشخص می شود و در صورت ذوب شدن المان فیوز باید آن را با فیوز سالم و با همان مشخصات تعویض نمود. برای آزمایش فیوز تیغه ای با استفاده از چراغ آزمایش به ترتیب زیر عمل کنید: ابتدا فیوز مورد نظر را، با استفاده از ابزار مخصوص، از محل خود در داخل جعبه ی فیوز خارج کنید و بیرون آورید. این ابزار به شکل گیره است و معمولاً در کنار جعبه فیوز و یا کیف ابزار خودرو قرار داده می شود. در این تصویر شماتیک ایزار خارج نمودن فیوز تیغه ای نشان داده شده است.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  سوئیچ چراغ آزمایش را در وضعیت روشن قرار دهید. گیره ی چراغ آزمایش را به یکی از تیغه های فیوز متصل کنید. سر سوزنی چراغ آزمایش را به تیغه ی دیگر فیوز اتصال دهید. روشن شدن لامپ چراغ آزمایش نشان دهنده ی سالم بودن فیوز تیغه ای است. در صورتی که چراغ روشن نشود و در حالت خاموش باشد دلیل ذوب شدن المان داخلی فیوز و معیوب بودن آن است. در تصویر زیر نحوه ی آزمایش فیوز تیغه ای دیده می شود.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  برای آزمایش فیوز شیشه ای با استفاده از مولتی متر به ترتیب زیر عمل کنید: سلکتور دستگاه برای اندازه گیری اهم تنظیم کنید. سیم های مثبت و منفی مولتی متر را به بدنه ی دو سر فیوز شیشه ای متصل و عملکرد مولتی متر را مشاهده کنید. مقدار اهم اندازه گیری شده نشان دهنده سالم بودن فیوز است ( مقادیر اهم اندازه گیری شده در فیوزهای مختلف با یکدیگر متفاوت اند ). در غیر این صورت المان داخلی فیوز قطع شده و فیوز معیوب است. در تصویر زیر آزمایش فیوز شیشه ای با مولتی متر دیده می شود. نحوه ی ازمایش فیوز تیغه ای نیز به همین ترتیب است.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  آزمایش سالم بودن پایه های جعبه فیوز

  شل بودن و یا قطع اتصال ترمینال های جعبه ی فیوز از عوامل قطع شدن جریان الکتریکی در مدارهای روشنایی و سایر دستگاه های الکتریکی خودرو است. برای عیب یابی جعبه فیوز در یا پوشش روی محفظه ی جعبه فیوز را از محل خود در روی پنل جلوی راننده جدا کنید برای این منظور ابتدا بوسیله ی پیچ گوشتی تخت خار قفل کننده ی پوشش یا قاب روی محفظه ی جعبه ی فیوز را از محل خود آزاد کنید. در تصویر زیر استفاده از پیچ گوشتی تخت برای آزاد کردن خار قفل کننده نشان داده شده است.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  در صفحه روی محفظه جعبه ی فیوز، سه عدد زائده و یک عدد خار پلاستیکی ایجاد شده است ابتدا خارها در داخل شکاف های جداره ی محفظه قرار می گیرد. سپس به وسیله ی خار پلاستیکی در محل خود قفل می شود. پس از آزاد کردن خار، صفحه ی روی محفظه را با هدایت کردن آن به سمت راننده از محل خود بیرون آورید. در تصویر زیر محفظه ی جعبه ی فیوز و فیوزهای تیغه ای مدارهای الکتریکی خودرو دیده می شود.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  از مولتی متر، می توان برای عیب یابی جعبه ی فیوز مولتی متر و اندازه گیری ولتاژ باتری در ترمینال های جعبه ی فیوز و پایه های فیوزها استفاده کرد. همچنین می توان از لامپ آزمایش برای بررسی جریان الکتریکی باتری در پایه های فیوز استفاده نمود. در تصویر زیر آزمایش سالم بودن اتصال مدار باتری به جعبه ی فیوز و هر یک از اتصالات فیوزها ( پایه های فیوز ) به وسیله ی چراغ آزمایش در یک نوع خودرو نشان داده شده است.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  برای بررسی جعبه ی فیوز، ابتدا سیم چراغ آزمایش را به بدنه متصل کنید و سپس سر سوزنی چراغ را به پایه های فیوزها اتصال دهید. در صورت سالم بودن جافیوزی لامپ چراغ آزمایش روشن می شود. اگر جافیوزی خالی از فیوز باشد فقط یکی از ترمینال های محل قرار گرفتن فیوز دارای جریان های الکتریکی می شود و در صورت وجود فیوز سالم در جافیوزی، هر دو پایه ی فیوز حامل جریان الکتریکی می شوند. چراغ آزمایش استفاده شده در این بررسی و آزمایش از نوع بدون باتری است و در صورت عبور جریان الکتریکی از آن، روشن می شود. در تصویر زیر یک نوع چراغ آزمایش بدون باتری نشان داده شده است.

  آزمایش و عیب یابی فیوز و جعبه فیوز

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه