پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن
تبلیغات
آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن
صفحه نمایش رایانه در حقیقت دستگاهی است برای نمایش داده های ورودی کاربر و یا هر داده ای که درون حافظه های مختلف رایانه است. صفحه نمایش را بر اساس مشخصات فنی به چند گروه تقسیم می کنند.
  • تکرنگ
  • رنگی

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  صفحه نمایش تک رنگ صفحه نمایش نوع رنگی: نوع رنگی براساس نوع سیگنال به دو نوع آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شود. در سال ۱۹۷۰ اولین صفحه نمایش ها برای رایانه های شخصی به بازار عرضه شدند که تنها قادر به نمایش متن بودند و به همین دلیل آن ها را صفحه نمایش مبتنی بر متن می نامند. از سال ۱۹۸۱ تحولی در تولید صفحه نمایش ایجاد شد که صفحه نمایش را قادر به نمایش چهار رنگ کرد. این صفحه نمایش ها به CGA معروف شدند. با پیشرفت تکنولوژی، در طراحی صفحه نمایش ها نیز به سرعت تغییراتی داده شد. در سال ۱۹۸۴ صفحه نمایش های ( EGA=Enhanced Graphic Adaptor ) به بازار عرضه شد که توانایی نمایش ۱۶ رنگ را داشت.

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  صفحه نمایش EGA در سال ۱۹۸۷ صفحه نمایش های ( VGA=Video Graphic Array ) که معرفی شدند که قادر به نمایش ۲۵۶ رنگ بودند. در سال ۱۹۹۰ تکنولوژی ( XGA=Extended Graphic Array ) عرضه شد که با آرایه ی ۶۵۵۳۶ رنگ در نوع خود بی نظیر بود. امروزه صفحه نمایش ها از فناوری Ultra XGA استفاده می کنند که آن ها را قادر به نمایش ۱۶.۷میلیون رنگ می کند.

  انواع صفحه نمایش

  صفحه نمایش ها از نظر تکنولوژی نمایش به سه دسته تقسیم می شوند:

  • ( CTR=Cathode Ray Tube )، صفحه نمایش لامپ اشعه ی کاتدی
  • ( LCD=Liquid Crystal Display )
  • ( LED=Light Emitting diode )

  همانطور که بیان شد صفحه نمایش های CRT از ابتدا به صورت تک رنگ و بعد ها به صورت رنگی به بازار عرضه شدند.

  صفحه نمایش های CRT

  صفحه نمایش های CRT دارای قسمت های اصلی زیر هستند:

  1. لامپ اشعه ی کاتدی: یک لامپ الکترونی است که درون محفظه ی شیشه ای قرار دارد. سطح شیشه ی مقابل لامپ از طرف داخل به وسیله ی فسفر های تک رنگ ( در صفحه نمایش های تک رنگ ) و یا سه نوع فسفر رنگی RGB در صفحه نمایش های رنگی پوشیده شده است.
  2. منبع تغذیه: مداری که ولتاژ ورودی برق شهر را به ولتاژ های مورد نیاز قسمت های مختلف صفحه نمایش تبدیل می کند.
  3. مدار ولتاژ بالا: برای تولید حداقل ۱۵ تا ۳۰ هزار ولت برق که برای روشن کردن لامپ کاتدی استفاده می شود.

  صفحه نمایش های LCD

  این صفحه نمایش ها دارای صفحات تخت بوده که در آن ها از لامپ های بزرگ کاتدی استفاده نمی شود. ضخامت صفحه ی این صفحه نمایش چند سانتی متر است و از بار های الکتریکی برای تحریک کریستال مایع موجود در لایه های آن استفاده می شود. صفحه نمایش های LCD خود به دو دسته تقسیم می شوند. Passive Matrix: این صفحه نمایش بسیار ارزان است. کیفیت تصویر آن به دلیل طراحی خاص آن، بسیار پایین است و برای خیلی از برنامه های کاربردی قابل استفاده است. Active Matrix: امروزه تمام LCD ها از این فناوری استفاده می کنند که به نام TFT شناخته می شوند. تصاویر این دسته از صفحه نمایش ها واضح و روشن است و دقت آن ها در بعضی از مدل های جدید به صفحه نمایش های CRT نیز می رسد. در این فناوری برای هر نقطه از صفحه نمایش که به آن پیکسل گویند یک ترانزیستور منحصر به فرد قرار می دهند. به همین دلیل کیفیت تصاویر، وضوح و دقت آن ها بالاتر است. اما هرگاه یکی از این مجموعه ی ترانزیستور ها بسوزد، آن نقطه روشن نخواهد شد. هر چه قدر صفحه ی صفحه نمایش بزرگتر باشد، امکان سوختن ترانزیستور ها بیشتر می شود.

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  صفحه نمایش LCD

  صفحه نمایش های LED

  صفحه نمایش های LED از نظر فناوری، عضوی از خانواده ی LCD هستند. صفحه نمایش LED همان صفحه نمایش LCD است و تفاوت این دو صفحه نمایش تنها در فناوری نور زمینه است، که بر کیفیت تصویر تأثیر بسیار زیادی دارد. فناوری LED از دیود های انتشار دهنده ی نور ( Light Emitting Diode ) برای روشن کردن صفحه ی تصویر استفاده می کند. صفحه نمایش های LED در بیشتر ویژگی ها، همانند صفحه نمایش LCD هستند. تنوع LED های تولید کننده ی نور در فناوری LED گسترده است، آن ها در ابتدا فقط می توانستند سه نور آبی، سبز و قرمز را تولید کنند که این موضوع باعث کاربرد محدود آن ها بود، اما پس از مدتی LED هایی با رنگ آبی وارد بازار شدند که می توانند نور سفید با هاله ای از رنگ آبی تولید کنند.

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  صفحه نمایش LED

  ویژگی های صفحه نمایش ها

  در استفاده از صفحه نمایش ها برای دیدن تصاویر مطلوب و برای حفظ سلامتی کاربر و استفاده ی بهینه از انرژی الکتریکی باید از ویژگی هایی به شرح زیر اطلاعات کافی داشت.

  • فناوری نمایش CRT،LCD ،LED که مطالب مربوط به آن ها گفته شده است.
  • محدوده ی قابل نمایش
  • تفکیک پذیری
  • Dot Pitch
  • نرخ تازه سازی صفحه نمایش
  • عمق رنگ

  محدوده ی قابل نمایش

  اندازه ی هر صفحه نمایش با دو مشخصه بیان می شود. اندازه ی صفحه و ضریب نسبت. ضریب نسبت در واقع همان نسبت پهنا به ارتفاع صفحه نمایش است که اکثر صفحه نمایش ها و تلویزیون ها دارای نسبت ۴ به ۳ هستند و به این صورت ۴:۳ نمایش داده می شود. اندازه ی صفحه ی صفحه نمایش هم برحسب اینچ اندازه گیری می شود و برابر با قطر صفحه نمایش است. اندازه ی صفحات صفحه نمایش در رایانه های کیفی ( Laptop ) به طور معمول کوچک هستند و در دامنه ی ۱۲ تا ۱۵ اینچ قرار دارند.

  تفکیک پذیری

  هر صفحه ی صفحه نمایش به تعداد زیادی نقطه ی منحصر به فرد تقسیم می شود که به آن پیکسل ( Pixel ) گویند که از کلمات Element Picture گرفته شده است. حداکثر تعداد پیکسل قابل نمایش یکی از مشخصه های بسیار مهم در شفافیت تصویر خواهد بود. به عنوان مثال، یک صفحه نمایش با تفکیک پذیری ۷۶۸ ۱۰۲۴ از یک صفحه نمایش با تفکیک پذیری ۸۰۰ ۶۰۰ تصویری بهتر، روشن تر و شفاف تر نمایش می دهد. یعنی هر چه صفحه نمایش بتواند تعداد پیکسل های بیشتری داشته باشد، بهتر است. این تفکیک پذیری بالا برای نمایش تصویر بهتر، نیازمند داشتن کارت گرافیک مناسب و حافظه ی بیشتر است.

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  مجموعه سه رنگ قرمز، آبی و سبز هر پیکسل در صفحه نمایش مبتنی بر RGB

  Dot pitch

  فاصله ی مرکز به مرکز از دو نقطه ی کنار هم و هم رنگ را Dot Pitch گویند. هر چه قدر این فاصله کمتر باشد، تصویر بهتر و شفاف تر خواهد بود. صفحه نمایش های کنونی دارای مقدار ۰.۲۸ و یا ۰.۲۸ میلی متر pitch Dot هستند.

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  روش اندازه گیری Dot pitch و مقدار آن در صفحه نمایش LCD و CRT

  نرخ یا سرعت تازه سازی

  این مشخصه ی صفحه نمایش های CRT است و نشان دهنده ی تعداد دفعات ترسیم مجدد تصویر در هر ثانیه است. یعنی در هر ثانیه چندین مرتبه تمام پیکسل ها از بالا به پایین صفحه ی صفحه نمایش بازخوانی و بازنویسی می شوند. تعداد این بازخوانی و بازنویسی بسیار اهمیت دارد و هر قدر بیشتر باشد، تصور مناسب تر خواهد بود. در صورت پایین بودن سرعت تازه سازی، تصویر دچار لرزش شده و باعث آسیب دیدن چشم خواهد شد. صفحه نمایش های امروزی دارای فرکانس تازه سازی بالای ۸۵ هرتز هستند. یعنی در هر ثانیه ۸۵ بار تصویر را بازخوانی و تازه سازی می کنند. باید توجه داشت که فرکانس تازه سازی صفحه نمایش برای نمایش تصویر مناسب کافی نیست و این کار باید به وسیله ی کارت گرافیک نیز پشتیبانی شود.

  عمق رنگ

  رنگ هایی که به وسیله ی یک صفحه نمایش قابل نمایش هستند از ترکیب حالات کارت گرافیکی و قابلیت رنگ در صفحه نمایش به دست می آید. به طور مثال کارت گرافیکی Super VGA قادر به نمایش بیش از ۱۶.۷میلیون رنگ است. این کارت برای ترکیب و تولید رنگ ها از اعداد ۲۴ بیتی برای هر پیکسل استفاده می کند. در هر سیستم تعداد بیت های استفاده شده برای پردازش رنگ هر پیکسل را عمق آن رنگ گویند. در کارت Super VGA که عمق رنگ ۲۴ بیت است، برای هریک از رنگ های اصلی ( RGB ) از هشت بیت استفاده می شود. عمق رنگ ۳۲ بیت در دوربین های دیجیتال، تولید انیمیشن و بازی های ویدئویی کاربرد دارد.

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  عمق رنگ و تعداد بیت ها

  ویژگی های مهم صفحه نمایش های LCD

  صفحه نمایش های LCD ویژگی های خاص خود را به شرح زیر دارند: Native Resolution صفحه نمایش های LCD دارای تفکیک پذیری ثابتی هستند و در زمان ساخت صفحه نمایش های LCD سعی می شود تفکیک پذیری در بهترین وضعیت خود باشد. در صورتی که تنظیمات مربوط به این مشخصه به وسیله ی کاربر در سطحی پایین تر از Native Resolution قرار گیرد، تصاویر حالت طبیعی خود را از دست می دهند. زمانی که این کار انجام می شود، صفحه نمایش برای استفاده از تمام پیکسل های خود و نمایش تصویر در تمام صفحه، مقیاس ( Scale ) خود را افزایش می دهد که باعث مات و کدر شدن تصویر خواهد شد.

  زاویه دید

  در صفحه نمایش های LCD، نور از طریق کریستال های مایع عبور داده می شوند. اگر کاربر به طور مستقیم در مقابل صفحه نمایش قرار گیرد، بهترین وضعیت تصویر را مشاهده خواهد کرد. با تغییر زاویه ی دید و حرکت کاربر به سمت گوشه های صفحه نمایش یا بالا و پایین آن میزان تابناکی آن کاهش خواهد یافت. زاویه ی دید در صفحه نمایش های LCD نشان دهنده ی میزان انعطاف صفحه نمایش در برابر جا به جایی کاربر بین گوشه ها، پایین و یا بالای مرکز صفحه نمایش بدون از دست دادن کیفیت تصویر است. توجه: بهترین کیفیت تصویر برای LCD، از دید عمود کاربر تا زاویه ۳۰ درجه است.

  آشنایی با انواع صفحه نمایش و ویژگی های آن

  مقایسه ی صفحه نمایش های LCD با CRT

  صفحه نمایش های LCD و CRT تفاوت های بسیار دارند و به همین دلیل باید با توجه به مزایا و معایب هر کدام نسبت به انتخاب آن ها اقدام نمود. به طور کلی در مقایسه صفحه نمایش های LCD و CRT می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف انرژی در صفحه نمایش های LCD بسیار پایین تر از صفحه نمایش های CRT است.
  • اندازه گیری فیزیکی یک لامپ CRT با فضای قابل نمایش تفاوت دارد. برای مثال یک صفحه نمایش CRT 15 اینچ، تنها ۱۳.۵ اینچ نمایش تصویر واقعی دارد. در حالی که در صفحه نمایش های LCD از کل صفحه نمایش استفاده می شود و عدد گفته شده همان اندازه ی واقعی تصویر است.
  • تفکیک پذیری در صفحه نمایش های LCD نسبت به CRT محدودیت های بیشتری دارد.
  • صفحه نمایش های LCD در مدل های Active Matrix نسبت به CRT دارای کیفیت رنگ بهتر و بیشتری هستند.
  • با توجه به اینکه صفحه نمایش LCD نیازی به لامپ اشعه ی کاتدی ندارد، ضخامت صفحه نمایش چند سانتی متر است که فضای کمی را اشغال می کند و حرارت کمتری را ایجاد می کند.
  • هر پیکسل از صفحه نمایش LCD به وسیله ی یک ترانزیستور روشن می شود و بر خلاف صفحه نمایش های CRT سایه هایی در اطراف تصویر و انحنایی در لبه های تصویر دیگر وجود ندارد.

  مقایسه ی صفحه نمایش های LCD با LED

  عوامل مهم در مقایسه ی صفحه نمایش های LCD با LED به شرح زیر هستند:

  کنتراست و سطح بندی رنگ سیاه

  کنتراست تصویر صفحه نمایش های LCD کم است و یکی از مشکلات این صفحه نمایش محو شدن جزئیات تصویر در نواحی تاریک آن است. در صفحه نمایش های LED، سعی شده است تا این اشکال با استفاده از فناوری Local dimming رفع شود. با استفاده از این فناوری، در نواحی تاریک تصویر با کنترل نور LED ها سعی می کنند تا میزان تیرگی نقاط را بالاتر ببرند و کنتراست بهتری را برای تصویر تولید کنند و جزئیات نواحی تیره را بهتر نمایش دهند.

  دقت رنگ

  اگر از دیود های نوری تولید کننده ی رنگ سفید در فناوری LED استفاده شود تصویر تولید شده با LCD فرق چندانی نخواهد داشت. اما هنگامی که از LED های تولید کننده ی RGB استفاده می شود رنگ ها به صورت طبیعی تری نمایش داده می شوند.

  زاویه ی دید

  فناوری LCD ها تلاش بسیاری برای بهبود زاویه ی دید کرده اند اما بهترین زاویه ی دیدی که ارایه شده است، نمی تواند زاویه های کمتر از ۳۰ درجه از لبه ی تصویر را پوشش دهد. در فناوری صفحه نمایش های LED این مقدار بسیار بهتر شده است.

  نمایش ویدیو های با سرعت زیاد

  تصاویر ویدیویی که دارای صحنه های سریع هستند و در فاصله ی زمانی بسیار کم، اتفاقات زیادی در آن ها رخ می دهد، به زمان پاسخ و نرخ تازه سازی صفحه نمایش وابسته هستند و هیچ گونه وابستگی به فناوری تولید نور پس زمینه ندارند. در واقع هر دو فناوری LCD یا LED باید بر اساس زمان پاسخ و نرخ تازه سازی مدل انتخابی تصمیم گرفته شود.

  طول عمر

  بسیاری از شرکت ها برای صفحه نمایش های LED تولید خود، طول عمر میانگین ۱۰۰ هزار ساعت را در نظر گرفته اند. این زمان بسیار زیاد است، اما با توجه به نحوه ی تولید تصویر و نور پس زمینه صفحه نمایش های LED طول عمر زیادتری نسبت به صفحه نمایش های LCD دارند.

  مصرف برق

  صفحه نمایش های LED دارای فناوری Local dimming به مقدار بسیار کمی بیشتر از صفحه نمایش های LCD برق مصرف می کنند. البته مصرف برق برخی دیگر از صفحه نمایش های LED کمتر از صفحه نمایش های LCD است.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۴ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه