پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با انواع ماوس و ویژگی های آن
تبلیغات
آشنایی با انواع ماوس و ویژگی های آن

ماوس


ماوس دستگاهی است که برای ورود اطلاعات در رایانه استفاده می شود. این دستگاه در سیستم عامل ها و نرم افزارهای مبتنی بر گرافیک کاربرد دارد و تا زمانی که سیستم عامل ویندوز محصول شرکت مایکروسافت بین کاربران عمومیت پیدا نکرد، ماوس نیز از استقبال چندانی برخوردار نبود.

  البته باید گفت که گاهی در برنامه های مختلف مانند نرم افزار NC مورد استفاده قرار می گرفت. در حال حاضر برای کاربران رایانه، استفاده از ماوس به عنوان یک دستگاه ورودی غیر قابل اجتناب است.

  آشنایی با انواع ماوس و ویژگی های آن

  تاکنون ماوس های مختلفی به کاربران رایانه عرضه شده است که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند و از خصوصیات مهم ماوس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعداد کلیدهای روی هر ماوس
  • قدرت تفکیک پذیری ماوس
  • ساختار ماوس
  • نحوه ی برقراری ارتباط بین رایانه و ماوس

  تعداد کلید های روی هر ماوس

  ماوس به صورت استاندارد دو کلید کاربردی در تمام محیط ها دارد و سایر کلیدهای اضافی روی ماوس در نرم افزارهای کاربردی دارای نقش استانداردی نیستند. استفاده از این کلیدها در هر نرم افزار به صورت اختیاری و در دست طراحان نرم افزار است. مانند کلید وسط که امروزه از آن برای پیمایش صفحه در پنجره ی فعال استفاده می شود.

  آشنایی با انواع ماوس و ویژگی های آن

  قدرت تفکیک پذیری ماوس

  مهم ترین ویژگی ماوس، قدرت تفکیک پذیری یا حساسیت آن است که دقت عمل ماوس را تعیین می کند. به تعداد نقاط قابل تفکیک در هر اینچ (inch per Dot ) به وسیله ی ماوس، قدرت تفکیک پذیری ماوس گفته می شود. به طور کلی هر چه تفکیک پذیری بالاتر باشد، دقت ماوس نیز بیشتر است. یک ماوس استاندارد ممکن است دارای تفکیک پذیری کم ۸۰۰dpi باشد، در حالی که این مقدار در اکثر ماوس های مخصوص بازی های رایانه ای به ۲۰۰۰dpi می رسد.

  عملکرد ماوس

  با ورود سیستم عامل های مبتنی بر گرافیک، کاربران ترجیح می دهند که به جای نوشتن دستورات همانند سیستم عامل های مبتنی بر متن، مثل DOS، با استفاده از علائم گرافیکی موجود در صفحه، دستورات مورد نظر خود را وارد کنند. بنابراین یکی از وظایف مهم ماوس، تبدیل حرکت دست کاربران به حرکت مکان یاب مخصوص روی صفحات گرافیکی و انتقال سیگنال های مناسب در ازای فشار دادن هر کلید ماوس است.


  ساختار ماوس

  الف) ماوس مکانیکی ـ نوری این نوع ماوس، همان گونه که از نام آن پیداست از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت مکانیکی که خود شامل یک غلتک، تعدادی چرخ دنده با شیارهای خاص است و قسمت نوری که با استفاده از یک فرستنده/گیرنده نوری میزان چرخش غلتک ها را محاسبه می کند. این ماوس با توجه به ساختار و اجزای ساده ای که دارد، دارای قیمت ارزانی است. این ماوس ها برای عملکرد بهتر نیاز به یک سطح صاف به نام پد دارند. برای ارتباط با رایانه از یک کابل به همراه کانکتور سریال یا ps/2 و یا USB استفاده می کنند. در داخل بدنه ی ماوس که از جنس پلاستیک است، برد کنترلر به همراه فرستنده/گیرنده های نوری قرار دارد.

  آشنایی با انواع ماوس و ویژگی های آن

  ب) ماوس نوری پس از مدتی استفاده از ماوس های مکانیکی، گرد و غبار باعث عملکرد نامناسب آن می شد. علاوه بر این مشکل، هر قدر کیفیت تصاویر گرافیکی بالاتر می رفت و دقت و سرعت نرم افزارهای کاربردی افزایش می یافت، کندی سرعت ماوس های مکانیکی و دقت کم آنها بیشتر نمایان می شد. با پیشرفتی که در تکنولوژی ماوس ها پیدا شد، ماوس های نوری در سال ۱۹۹۹ به بازار عرضه شدند که قادر به کارکردن در هر سطحی هستند.

  آشنایی با انواع ماوس و ویژگی های آن

  ماوس نوری دوربین بسیار ریزی دارد که می تواند در حدود ۱۵۰۰ تصویر در ثانیه تهیه کند. دیود نوری قرمز رنگ کوچکی در داخل ماوس، نور را روی سطح زیر ماوس پخش می کند. نور بازگشتی به وسیله ی آشکارساز دوربین تشخیص داده می شود و از آن تصویر تهیه می شود. تصاویر گرفته شده برای پردازنده ی علائم دیجیتال، (DSP) ارسال می شوند، که پردازش لازم را با سرعت بالا انجام می دهد. پردازنده ی علائم دیجیتال قادر به تشخیص الگوهای موجود در تصاویر و نحوه ی تغییر آنها با تصویر قبلی است. DSP میزان حرکت ماوس را تشخیص می دهد و پس از آن مختصات مربوطه را برای رایانه ارسال می کند. رایانه نیز مکان نما را در مختصات تعیین شده روی صفحه نمایش قرار می دهد. ماوس های نوری دارای مزیت های زیر هستند:

  • هیچ قسمت متحرکی ندارند و مانند ماوس های مکانیکی احتمال خرابی قسمت های متحرک گوی یا چرخ دنده ها وجود ندارد.
  • به دلیل بسته بودن فضای آن، گرد و غبار وارد سیستم نمی شود.
  • نیاز به سطح خاصی برای حرکت ماوس نیست البته نباید از شیشه استفاده کرد.
  • با تفکیک پذیری بالایی که دارد، حرکت های جزئی و آرام ماوس نیز قابل تشخیص است.
  • ماوس های نوری برای ارتباط با رایانه از یک کابل با کانکتورهای PS/2 یا USB استفاده می کنند. برای استفاده از حالت های مناسب، تبدیل کننده های لازم در بازار عرضه می شود.

  آشنایی با انواع ماوس و ویژگی های آن

  معیارهای انتخاب ماوس

  • در انتخاب ماوس باید به موارد زیر دقت شود.
  • شکل ظاهری ماوس و ارگونومیک آن طوری باشد که به راحتی در دست قرار گیرد و به آسانی حرکت کند.
  • یکی از فاکتورهای حرکتی ماوس، تعداد نقاط قابل تفکیک در هر اینچ است که بر حسب dpi بیان می شود. هر چه تعداد نقاط قابل تفکیک آن بیشتر باشد، به طور طبیعی برای کارهای گرافیکی و یا بازی های رایانه ای با دقت بالا مناسب تر است.
  • ماوس با کانکتور PS/2 مفیدتر است، به این دلیل که درگاه سریال و یا درگاه USB برای استفاده های دیگر آزاد می ماند.
  • ماوس هایی با کلید پیمایش انتخاب شوند زیرا که امروزه برای پیمایش صفحات وب و نرم افزارهای کاربردی دیگر استفاده ی بسیاری دارند.
  تبلیغات
  برچسب ها
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۴ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه