پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن
آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

تبلیغات
آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن
مودم، آداپتور یا واسطی است که به رایانه برای ارسال داده به فواصل دور یا دریافت داده از راه دور کمک می کند. به طور کلی برای انتقال اطلاعات دیجیتال از طریق خط انتقال داده ها، دو روش اصلی وجود دارد.
  • روش انتقال دیجیتال
  • روش انتقال آنالوگ

  روش انتقال دیجیتال

  در روش انتقال دیجیتال به این صورت عمل می شود که وجود سیگنال بر روی خط انتقال نمایان گر منطق یک و نبود سیگنال بر روی خط انتقال نشان دهنده ی منطق صفر است. در واقع در روش انتقال دیجیتال بر روی خط انتقال یا سیگنال وجود دارد ( منطق یک ) یا سیگنال وجود ندارد ( منطق صفر ). به طور مثال، در کابل های نوری وجود پالس نور برای نشان دادن سطح منطقی یک و خاموش شدن پالس نور جهت نمایش سطح منطقی صفر به کار می رود. در این روش، انتقال از حالتی به حالت دیگر به صورت لحظه ای صورت می پذیرد.

  آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

  روش انتقال آنالوگ

  در این روش داده ها با استفاده از نوعی سیگنال الکتریکی که تغییرات ولتاژ پیوسته ای دارد، انتقال می یابد. در این روش مانند روش دیجیتال نمی توان ولتاژ سیگنال را به طور مثال از ۵ ولت در یک لحظه به ۵- ولت رساند. به طور مثال در این روش از روشن و خاموش شدن نور استفاده نمی شود، بلکه با تغییر فرکانس نور به صورت پیوسته داده ها را منتقل می کند. پس در سیگنال های آنالوگ پیوستگی تغییرات مورد نظر است. برای انتقال داده ها به فاصله های دور، طراحان برای صرفه جویی به فکر استفاده از شبکه ی تلفن افتادند. مشکل استفاده از این شبکه عبارت اند از:

  • ماهیت این شبکه برای انتقال اطلاعات با سیگنال آنالوگ طراحی شده است، در صورتی که داده های روی رایانه، دیجیتال هستند.
  • سیم کشی وسایل مخابراتی محدود به دو یا سه سیم است. پس برای استفاده از این شبکه ی ارزان و در دسترس همگان، کافی بود آداپتوری تهیه شود که داده های دیجیتال رایانه را به آنالوگ تبدیل کند و به علت محدودیت در تعداد سیم ها، باید آن ها را به صورت سری انتقال دهد. از طرف دیگر نیز، در زمان دریافت سیگنال های آنالوگ از طریق شبکه ی تلفن، بتواند آن ها را به داده های دیجیتال تبدیل کند.

  تبدیل داده های دیجیتال به سیگنال آنالوگ و بر عکس آن به وسیله ی مودم آداپتوری که طراحی شد تا این کار ها را برای ارتباط دو رایانه از طریق خطوط شبکه ی تلفن انجام دهد. در ابتدا مودم ها تنها وظیفه ی انتقال اطلاعات و تبدیل آنها به دیجیتال و یا آنالوگ را داشتند. امروزه مودم ها می توانند با توجه به تنظیمات انجام شده به وسیله ی کاربر به عنوان پیغامگیر تلفن، دریافت کننده ی فکس ( به همین دلیل به آن ها فکس مودم می گویند ) نیز به کار روند. در مودم های پیشرفته برای افزایش سرعت انتقال اطلاعات روش های مختلفی برای متراکم سازی داده ها وجود دارد. بنابراین امروزه مهم ترین کارهای یک مودم عبارت اند از:

  • مدالسیون: تبدیل داده های دیجیتال به آنالوگ تا بتوان داده ها را از طریق خطوط تلفن ارسال کرد.
  • دمدالسیون: سیگنال آنالوگ دریافتی از خطوط تلفن را به داده های دیجیتال قابل فهم برای رایانه تبدیل می کند.
  • دریافت دستورات کاربر: بر اساس تنظیمات نرم افزاری خاص برای دریافت پیغام یا فکس تنظیم می شود.

  آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

  کارت فکس مودم برای برای نصب در شکاف PCI

  آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

  کارت فکس مودم برای برای نصب در شکاف ISA

  سرعت مودم

  داده های اولیه پردازنده قبل از ارسال به وسیله ی خط تلفن به صورت های مختلفی توسعه داده می شوند. برای انتقال سریال، تعدادی بیت به داده های اصلی اضافه می شود و برای جلوگیری از بروز خطا در طول مسیر انتقال نیز تعداد دیگری بیت به داده اصلی اضافه می شود. در نتیجه داده ی نهایی برای انتقال روی خط تلفن بزرگتر از داده ی اصلی روی رایانه است. بنابراین اندازه گیری واقعی سرعت انتقال داده ها نسبت به داده های اصلی کار سخت و پر اشتباهی است. به همین دلیل از دو پارامتر برای سرعت مودم ها استفاده می شود. نرخ باود ( Boud ) و نرخ ارسال داده ها ( BPS ) نرخ ارسال داده ها عبارت است از تعداد بیت هایی که مودم در یک ثانیه ارسال می کند. در استفاده از مودم اغلب کاربر ها دو اصطلاح Boud Rate و BPS را به طور مشابه و در مواقعی به جای یکدیگر به کار می برند، در صورتی که این دو اصطلاح تفاوت زیادی دارند Baud. به تعداد تغییرات سیگنال در یک ثانیه گفته می شود. به عنوان مثال اگر یک سیگنال بین دو مودم با فرکانس ۳۰۰ بار در ثانیه تغییر کند، می گویند که مودم با Baud یا سرعت ۳۰۰ کار می کند. بنابراین Baud یک نرخ سیگنال دهی است و نه نرخ انتقال اطلاعات. در هر تغییر وضعیت سیگنال بین دو مودم بسته به ساختار مودم ها ممکن است چند بیت انتقال یابد، به طور مثال ۴ بیت یا ۶ بیت در هر تغییر سیگنال. بنابراین نرخ ارسال داده ها عبارت است از حاصل ضرب فرکانس Baud و تعداد بیت های قابل انتقال در هرBaud.

  آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

  انواع مودم

  مودم ها از نظر جایگاه قرارگیری نسبت به برد اصلی دو نوع دارند:

  1. مودم داخلی ( Internal Modem )
  2. مودم خارجی ( External Modem )

  مودم های داخلی به صورت کارت در شکاف های توسعه قرار می گیرند. مودم های خارجی به صورت دستگاهی جانبی هستند و با استفاده از درگاه های مختلف که به طور معمول از پورت USB استفاده می کنند، به رایانه وصل می شوند. همه ی انواع مودم ها برای ارتباط با خطوط تلفن از کابل های مودم استفاده می کنند، که به صورت آماده در هنگام خرید مودم ارایه می شود. روش اتصال آن به خطوط تلفن و مودم نیز بسیار آسان و راحت است. دو درگاه متناسب با کابل مودم روی مودم وجود دارد که یکی In Line و دیگری Out Line و یا Phone است. کابل مودم از یک طرف به پریز تلفن و از طرف دیگر به درگاه In Line وصل می شود. در صورت اتصال دائمی مودم به پریز تلفن باید کابل دیگری را از درگاه Out Line به تلفن وصل کرد تا در زمان هایی که از خطوط تلفن برای ارتباط مودم استفاده نمی شود بتوان از تلفن استفاده کرد. تمامی این موارد در دفترچه ی راهنمای مودم نیز ارایه می شود.

  آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

  مودم خارجی

  آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

  محل اتصال کابل های مودم به پشت کیس مربوط به مودم های داخلی و پریز تلفن مزایا و معایب هر کدام از مودم های داخلی و خارجی عبارت است از:

  • مودم داخلی نسبت به نوع خارجی آن ارزانتر است.
  • مودم داخلی برای پردازش داده های خود از منابع رایانه مانند پردازنده ی اصلی و حافظه ی اصلی استفاده می کند که باعث کاهش سرعت سیستم می شود و یا در صورت قفل شدن و یا از کار افتادن مودم، سیستم باید راه اندازی مجدد شود.
  • نیاز به اشغال یک پورت رایانه به وسیله ی مودم خارجی و نیاز به کابل اتصال.
  • نیاز به اشغال یک شکاف توسعه ی رایانه به وسیله ی مودم داخلی.
  • مودم های خارجی با استفاده از دیود نوری LED وضعیت کاری خود را نمایش می دهند که به راحتی قابل بررسی است.
  • مودم های خارجی به راحتی قابل حمل و می توان از یک مودم برای چندین رایانه استفاده کرد.
  • قابلیت استفاده از مودم های خارجی در بیشتر رایانه های قدیمی و جدید
  • در صورت از کار افتادن مودم خارجی سیستم رایانه نیازی به راه اندازی مجدد ندارد و تنها کافی است که ارتباط مودم با سیستم قطع شود.

  توجه: تلاش های فراوانی در جهت افزایش سرعت مودم ها صورت گرفته که باعث افزایش نرخ انتقال اطلاعات در مودم ها بوده است.


  بیشتر بدانید

  • از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۳ سرعت انتقال اطلاعات ۳۰۰ بیت در ثانیه بود.
  • از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۵ سرعت انتقال اطلاعات ۱۲۰۰ بیت در ثانیه بود.
  • از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ سرعت انتقال اطلاعات ۲۴۰۰ بیت در ثانیه بود.
  • از اواخر سال ۱۹۹۰ تا اوایل ۱۹۹۱ سرعت انتقال اطلاعات ۹۶۰۰ بیت در ثانیه بود.
  • پس از آن سرعت های ۲/۱۹ کیلوبیت در ثانیه و ۸/۲۸ کیلوبیت در ثانیه و۶/۳۳ کیلوبیت در ثانیه نیز ارائه شد.
  • تا در نهایت در سال ۱۹۹۸ سرعت ۵۶ کیلوبیت در ثانیه برای مودم ها استاندارد شد.

  در ادامه ی این تحولات مودم های Digital Subscriber Line ) DSL ) به وجود آمدند. مودم های DSL ازاین ویژگی استفاده می کند که هر کاربر در خانه و یا محل کار خود دارای یک ارتباط اختصاصی با کابل مسی بین محل مورد نظر و شرکت مخابرات است. در صورتی که در دو طرف کابل های قبلی از مودم های DSL استفاده شود، این کابل ها علاوه بر فضای لازم برای انتقال امواج صوتی، قادر به انتقال مقدار بالایی از داده خواهد بود. در واقع بخشی از ظرفیت کابل مسی می تواند به عنوان یک کانال انتقال اطلاعات دیجیتال با سرعت بالا استفاده شود. با استفاده از یک خط می توان به صورت همزمان مکالمات تلفنی و داده های دیجیتال را ارسال کرد.

  آشنایی با انواع مودم و روش های انتقال در آن

  مودم مدل DSL

  عوامل و شاخص های کارت مودم در زمان انتخاب

  با توجه به کاربرد های متفاوت کاربران، مودم های متفاوتی تولید و عرضه شده است، مانند مودم های آنالوگ و دیجیتال DSL یا داخلی و خارجی. هر کدام از این مودم ها دارای مزایا و معایب خاصی هستند که در هنگام خرید با توجه به نیاز کاربر باید مورد توجه قرار گیرند. مواردی که باید با دقت بررسی شوند عبارت اند از: سرعت انتقال داده ی مودم: که در حال حاضر با پایین آمدن قیمت مودم ها، می توان از مودم های با سرعت بالا استفاده کرد. سازگاری: مودمی که انتخاب می شود باید از جدیدترین قوانین و مقررات استاندارد پشتیبانی کند تا کاربر برای ارتباط با مراکز عرضه خدمات اینترنت مشکل نداشته باشد. پشتیبانی از صدا: امروزه بیشتر کاربران از اینترنت برای ارتباط با دیگر کاربران استفاده می کنند که در این بین ارتباط صوتی طرفدار بیشتری دارد. بنابراین مودمی را که انتخاب می کنید باید از صدا به طور کامل پشتیبانی کند. خارجی یا داخلی بودن مودم: هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند که با آن ها آشنا شده اید. در صورتی که می خواهید از مودم خارجی استفاده کنید، باید به درگاه مورد نیاز برای اتصال آن توجه داشته باشید. امروزه بیشتر مودم های خارجی برای ارتباط با رایانه از درگاه USB استفاده می کنند که دارای سرعت مناسبی هستند. این مودم ها به دلیل استفاده از درگاه USB دارای خاصیت نصب خودکار PNP هستند.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۴ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه