پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با انواع نخ خیاطی
آشنایی با انواع نخ خیاطی

آشنایی با انواع نخ خیاطی

تبلیغات
آشنایی با انواع نخ خیاطی
از سری مقالات بخش خیاطی این بار با مطلب آشنایی با انواع نخ خیاطی ، با هم همراه می شویم تا ضمن آشنایی با نمونه های مختلف نخ در خیاطی با نکاتی مهم در هنگام خرید نخ آشنا شویم.

  الیاف نخ مانند پارچه، در جنس، ضخامت و رنگ تنوع فراوان دارد. موقع انتخاب و خرید نخ رنگ آن را قدری پر رنگ تر از رنگ پارچه انتخاب کنید، زیرا رنگ نخ پس از باز شدن کم رنگ تر از آن چه که روی قرقره پیچیده شده است به نظر خواهد آمد. نخ باید با جنسیت و ضخامت پارچه هماهنگ باشد. برای انتخاب نوع نخ با پارچه به جدول زیر مراجعه کنید.

  آشنایی با انواع نخ خیاطی

  انواع مختلف الیاف دوختنی عبارتند از: قرقره نخی مرسریزه، قرقره ابریشمی، قرقره نایلونی، قرقره پلی استری، کش قیطانی، عمامه نخی، ابریشم تابیده و نخ کوک.

  قرقره نخی مرسریزه

  این نوع قرقره دارای الیافی تاب دار است و بیشترین مصرف را در دوخت دارد.

  قرقره نخی مرسریزه

  قرقره نایلونی

  rlm;از این قرقره برای دوخت پارچه هایی که الیاف آن مصنوعی است مانند پوشاک بشور و بپوش استفاده می شود، زیرا این نوع پارچه نیاز به اتو ندا رد و الیاف نایلونی نیز جهت صاف کرذن احتیاجی به اتو نخواهد داشت. هرگز الیاف پشمی و نخی را با الیاف نایلونی ندوزید! زیرا آنان به اتوی د rlm;اغ احتیاج دارند و الیاف نایلونی در اثر تماس با اتوی داغ ذوب می شوند.( عکس کوچک در تصویر زیر )

  IMG-396-2

  قرقره ابریشمی

  rlm;برای دوختن انواع پارچه ابریشمی از این قرقره استفاده می شود! زیرا به خوبی روی پارچه می خوابد، گره نمی افتد و به علت ظرافت زیاد، اثر آن روی پارچه باقی نمی ماند. از این رو. می توان روی پیلی های پارچه های لطیف را توسط این قرقره کوک زد، اتو کرد و سپس کوک را شکافت بدون آن که اثر آن روی پارچه باقی بماند. (عکس بزرگ در تصویر بالا)

  کش قیطانی باریک

  کش قیطانی که در ضخامت بسیار نازک و گاه معادل با ضخامت الیاف قرقره نخی بافته می شود، برای چین کش کردن پارچه به کار می ر ود. دارای خاصیت ارتجاعی زیاد است. پس از دوخت، الیاف کش قیطانی در سمت زیر پارچه دوخته می شود.

  کش قیطانی باریک

  نخ کوک

  rlm;نخی که برای کوک زدن به کار می رود باید آهار نداشته باشد. در موقع خرید توجه کنید که نخ دارای گره نبوده و ضخامت آن کم یا زیاد نباشد.

  نخ کوک

  ابریشم تابیده

  rlm;از ابریشم تابیده برای دوخت جا دکمه استفاده می کنند. رنگ آن ثابت بوده و گاه به صورت کلاف های کوچک شش لا در بازار موجود است.

  ابریشم تابیده

  عمامه ی نخی

  rlm;از عمامه ی نخی جهت شلال دوزی رو ی درزها استفاده می کنند. کافی است سوزن ماشین دوخت ر ا در اندازه درشت تهیه کنید و سپس نخ عمامه را روی ماشین دوخت بیندازید و نخ قرقره همرنگ آن را به ماسوره بپیچید. سپس میزان د rlm;وخت بخیه ماشین دوخت ر ا درشت کنید.

  عمامه ی نخی

  توجه کنید:

  هنگام خرید و استفاده از نخ به موارد زیر دقت کنید:

  ۱- چنان چه از نخ هایی با الیاف فانتزی که به گروه نخ های گلابتون دوزی اطلاق می شود، استفاده می کنید، هنگام دوخت باید کشش نخ در قسمت زیر، شل باشد.

  ۲- نمره نخ رویی و زیری هر دو باید از یک نمره و یک رنگ باشد، مگر در موارد استثنایی که در این صورت رنگ و نمره آن ها طبق دلخواه تغییر می یابد.

  ۳- در دوخت انواع پارچه از نخ های معمولی از نوع پنبه ای براق با علامت (Cotton) استفاده شود.

  ۴- از نخ نامرئی تا حد امکان استفاده نکنید، زیرا باعث کوتاه شدن عمر چرخ می شود.


  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  مهران ابن الدین
  مهران ابن الدین عضو تیم استپ هلپ

  دغدغه ایجاد منبع آموزشی که راهگشای بسیاری از مشکلات روزمره مردم و تاثیرگذار در ایجاد و توسعه کسب و کارهای فنی و تجربی باشد، ایده StepHelp و راه اندازی آن را سبب شد. هدفی که هر روز برای بهبود و اثربخشی بهتر آن تلاش می کنم.
  مجموع پست ها: 338 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 5
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لباس
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات