پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با انواع چاپگر و ویژگی های آن
تبلیغات
آشنایی با انواع چاپگر و ویژگی های آن
شاید بعد از صفحه نمایش، چاپگر مهم ترین دستگاه خروجی برای مشاهده ی نتیجه ی پردازش باشد. چاپگرها مانند سایر اجزای رایانه از زمان پیدایش تاکنون طراحی های متفاوتی داشته اند. در ابتدا به دلیل وجود ماشین تحریر، طراحان تلاش نمودند نوعی از آن را تولید کنند که به وسیله ی رایانه کنترل شود. اصول کار چاپگرهای اولیه که چاپگر آفتاب گردانی نامیده شد، مانند ماشین تحریر بود. پس از آن و با پیشرفت فناوری چاپگرهای سوزنی یا ماتریس نقطه ای ( ضربه ای ) به بازار عرضه شد که امروزه نیز در بعضی موارد استفاده می شود.

  چاپگر سوزنی

  در این چاپگر برخلاف چاپگرهای آفتابگردانی که از هدهایی به شکل کاراکتر استفاده می کردند، نوعی هد متشکل از تعدادی سوزن دارد که در یک یا چند ردیف به صورت عمودی کنار هم هستند، و برای چاپ از آنها استفاده می شود. تعداد سوزن های هد چاپ ۹ تا ۲۴ عدد است و هر چه قدر تعداد سوزن ها بیشتر باشد، کیفیت چاپ بهتر است. مشخصه های چاپگر سوزنی عبارت اند از:

  سرعت کم

  چاپگرهای سوزنی در بهترین کیفیت چاپ خود می توانند ۳۰۰ کاراکتر در ثانیه چاپ کنند.

  آشنایی با انواع چاپگر و ویژگی های آن

  نویسه ها بعداز چاپ به وسیله ی هد چاپ سوزنی

  آشنایی با انواع چاپگر و ویژگی های آن

  هد ۱۶ سوزنی

  صدای زیاد

  چاپگرهای سوزنی در مقایسه با چاپگر آفتاب گردانی صدای کمتری دارد ولی در مقایسه با چاپگرهای جوهر افشان و لیزری بسیار پرسر و صدا هستند.

  کیفیت چاپ پایین

  کیفیت چاپگرهای با هد ۹ سوزن خوب نیست اما با هد ۲۴ سوزن می توان کیفیت چاپ را با خروجی های ماشین تحریر مقایسه کرد.

  کنترل کاغذ

  این چاپگرها کاغذ را در اندازه های مختلف و انواع متفاوت، به صورت دستی یا خودکار می پذیرند.

  توان مصرفی و عمر مفید

  به طور معمول هد چاپگر سوزنی توانایی چاپ ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون کاراکتر را دارد و قابل تعویض هستند. توان مصرفی چاپگر هنگام چاپ در حدود ۱۰۰ وات است و در حال سکون مصرف چندانی ندارد.

  تفکیک پذیری چاپ

  ویژگی تفکیک پذیری برای توصیف تیزی (sharpness) و تمیزی خروجی چاپ استفاده می شود. کوچک ترین بخش هر تصویر، نقطه (dot )است که اندازه ی هر نقطه و تعداد آن ها در هر صفحه، کیفیت تصویر را می سازد. در تصاویر چاپ شده با کیفیت خیلی پایین این نقاط قابل مشاهده هستند زیرا تعداد نقاط کم و فاصله ی آن ها از هم زیاد است. ویژگی تفکیک پذیری چاپ بر حسب تعداد نقاط در هر اینچ DPI (Dot per inch) سنجیده می شود. بسیاری از چاپگرها دارای نقاط مساوی در طول و عرض صفحه هستند. به عنوان مثال کیفیت چاپ به صورت ۳۰۰ ۳۰۰dpi بیان می شود که به اختصار dpi300گفته می شود. در مواردی نیز تعداد نقاط در طول و عرض صفحه با هم متفاوت هستند.

  چاپگر۹۰۰۰ Epson dfx

  چاپگر۹۰۰۰ Epson dfx ادامه ی عرضه ی چاپگرهای سوزنی به چند دلیل است:

  • مقاوم بودن آن ها
  • این چاپگرها از نوع ضربه ای و فشاری هستند و برای پرکردن فرم ها که از چندین قسمت تشکیل شده اند، بسیار مناسب اند.
  • چاپگرهای سوزنی به دلیل خاصیت ضربه ای خود می توانند با استفاده از کاربن به طور همزمان نسخه های متعددی را چاپ کنند. بنابراین مقاوم بودن و چاپ هم زمان چند نسخه مشابه و استفاده ی مناسب برای پر کردن فرم های مختلف و ارزانی نسبی آنها از جمله مزایای این نوع چاپگر است.

  ویژگی چاپگر ۹۰۰۰ Epson dfx

  • دارای هد ۹سوزنه
  • حداکثر سرعت ۱۵۵۰ حرف در ثانیه
  • حداکثر عرض چاپ ۱۳۶ ستونی و امکان تغذیه ی کاغذ پیوسته
  • مناسب برای حجم کار و سرعت بالا در قطع کاغذ ۱۳۶ ستونی
  • دارای درگاه های موازی، سریال و USB برای اتصال به رایانه
  • قابلیت چاپ ۱ نسخه ی اصل و ۹ نسخه ی کپی

  چاپگر جوهرافشان

  چاپگرهای جوهرافشان در سال ۱۹۸۴ به بازار عرضه شد که اولین مدل آن Think Jet نامیده شد. همانطور که از نام آن مشخص است، این چاپگرها نقطه های بسیار کوچکی از جوهر را روی کاغذ اسپری می کنند. این روش برعکس چاپگرهای ضربه ای غیرفشاری است زیرا هیچ قطعه ی متحرکی از چاپگر روی کاغذ فشار نمی آورد و در نتیجه عملکرد چاپگرهای جوهرافشان بسیار ساکت تر از چاپگرهای ضربه ای است. مشخصه های چاپگرهای جوهرافشان به شرح زیر بیان می شود:

  چاپ رنگی

  چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ سیاه و سفید دارای کیفیت مناسبی هستند اما کاربران تمایل به استفاده از چاپگرهای جوهرافشان رنگی دارند. همانطور که می دانید در صفحه نمایش ها برای ایجاد رنگ های مختلف از سه رنگ اصلی قرمز، آبی و سبز RGB استفاده می شود. اما در چاپگرهای جوهرافشان از سه رنگ سبز ـ آبی، زرد و سرخ ـ آبی CMY برای ایجاد رنگ های مورد نظر استفاده می شود. در نتیجه تطبیق رنگ چاپ با رنگ صفحه نمایش دشوار خواهد بود. وقتی به مجموعه ی رنگ های CMY رنگ سیاه نیز اضافه می شود، به آن حالت رنگ CMYK گویند.

  تفکیک پذیری

  نمونه های ارزان قیمت چاپگرهای جوهرافشان اولیه به طور معمول و در حالت تفکیک پذیری بالا برای چاپ سیاه و سفید می توانند تصویرهایی با تفکیک پذیری dpi600 ۳۰۰ ایجاد کنند و در حالت کیفیت بالایی رنگی تصویرهایی با تفکیک پذیری dpi 300 ۳۰۰ ایجاد می کنند. در نوع گران قیمت امروزی برای چاپ سیاه و سفید با کیفیتبالا تفکیک پذیری dpi 600 ۶۰۰ و برای چاپ رنگی با کیفیت بالا dpi 720 ۱۴۴۰ عرضه شده است. کیفیت چاپ چاپگرهای جوهرافشان به علت پاشیدن رنگ بر روی کاغذ همواره پایین تر از سطح انتظار کاربران است. کیفیت این نوع چاپگرها در صورت استفاده از کاغذهای متفاوت نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. به همین دلیل در انتخاب نوع کاغذ باید دقت کرد و در زمان چاپ، نوع کاغذ و کیفیت چاپ مورد نظر را برای چاپگر مشخص نمود.

  سرعت چاپ

  سرعت چاپ در چاپگرهای جوهرافشان بسته به پیچیدگی متن و تصاویر هر صفحه به میزان قابل توجهی تغییر می کند. به طور مثال صفحه هایی که حاوی تصویرهای گرافیکی باشند، بسیار کندتر از سایر صفحه ها چاپ می شوند. علاوه بر آن سرعت چاپگرهای جوهرافشان در چاپ صفحه های سیاه و سفید یا چاپ صفحه های رنگی با یکدیگر متفاوت است. در چاپگرهای جوهرافشان به طور معمول و در بهترین حالت سرعت چاپ سیاه و سفید هشت صفحه در دقیقه ۸ PPM و چاپ رنگی ۱ صفحه در دقیقه می باشد.

  مقاومت

  خود چاپگرهای جوهرافشان بسیار مقاوم هستند. اما کارتریج آنها همواره آسیب پذیر است. برای جلوگیری از خرابی کارتریج باید از آنها به صورت منظم و برای حجم کم استفاده کرد. کارتریج چاپگرهای جوهرافشان در صورت استفاده کم و یا بدون استفاده ماندن برای مدت زمان طولانی نیز خراب خواهد شد.

  مصرف برق

  چاپگرهای جوهرافشان از نظر مصرف برق در حد بسیار مناسبی قرار دارند. این چاپگرها در حالت فعال و در زمان چاپ حدود ۵۰-۱۵ وات انرژی الکتریکی مصرف می کنند و در حالت سکون مصرف آنها در حدود ۵ وات است.

  چاپگر رنگی جوهرافشان مدل Canon ip 3300

  چاپگر رنگی جوهرافشان مدل Canon ip 3300

  مشخصات چاپگر Canon ip 3300

  • سرعت چاپ سیاه و سفید ۲۵ ppm
  • سرعت چاپ رنگی ppm 17
  • حداکثر اندازه کاغذ A4
  • قدرت تفکیک پذیری ۲۴۰۰ ۴۸۰۰
  • درگاه های اتصال USB و درگاه موازی lpt
  • قابلیت اتصال به دوربین های دیجیتال، تلفن همراه و PDA
  • ظرفیت نگهداری ۱۵۰ ورق کاغذ

  چاپگر لیزری

  چاپگرهای لیزری با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود طی سالیان اخیر با استقبال عموم کاربران رایانه در سراسر جهان مواجه شده اند. شرکتهای تولیدکننده یاین نوع چاپگرها متناسب با خواسته های جدید وهمزمان با پیشرفت فناوری، مدل های متفاوتی از این نوع چاپگرها را به بازار عرضه کرده اند. تونر یکی از شاخص های مهم چاپگر لیزری است. تونر نوعی پودر الکتریکی شارژ شده است که دارای دو عنصر اصلی رنگدانه و پلاستیک است. رنگدانه ها تأمین کننده ی رنگ مورد نیاز هستند که با پلاستیک آمیخته شده اند. در چاپگرهای تک رنگ، رنگ فوق مشکی است.

  مزایای چاپگر لیزری

  مهم ترین مزایای چاپگرهای لیزری را می توان سرعت، دقت و مقرون به صرفه بودن آن دانست. نور لیزر قادر به حرکت بسیار سریع بوده و طبیعی است سرعت نوشتن آن بسیار بیشتر از چاپگرهای جوهرافشان باشد. به همین دلیل چاپگرهای لیزری نسبت به چاپگرهای جوهرافشان گران تر هستند، از طرفی پودر تونر مورد مصرف آن ها، گران نبوده و همچنین هزینه ی نگهداری آنها پایین است.

  چاپگر لیزری

  چاپگر لیزری

  چاپگرهای لیزری رنگی

  ابتدا بیشتر چاپگرهای لیزری به صورت تک رنگ بودند. امروزه چاپگرهای لیزری رنگی به وسیله ی تولیدکنندگان متفاوت عرضه می شوند و بیشتر کاربران از این چاپگرها استفاده می کنند. عملکرد چاپگرهای رنگی در بیشتر موارد مشابه چاپگرهای سیاه و سفید است. یکی از تفاوت های عمده ی چاپگرهای رنگی با سیاه و سفید نحوه ی انجام فرایند چاپ با توجه به ماهیت رنگی بودن آن هاست. چاپگرهای رنگی برای انجام فرایند چاپ از چهار فاز متفاوت استفاده می کنند. در هر فاز یکی از رنگ های فیروزه ای ( آبی )، سرخابی ( قرمز )، زرد و سیاه استفاده می شود. با ترکیب چهار رنگ فوق، مجموعه ای گسترده از رنگ ها به وجود می آید.

  ضمایم چاپگرها

  حافظه چاپگر

  حافظه ی چاپگر از ویژگی های مهم در سرعت چاپ است. باید به این نکته توجه داشت که در چاپگرها تا اطلاعات صفحه کامل نشود، عملیات چاپ انجام نمی شود، بنابراین باید تمام اطلاعات مربوط به یک صفحه، به حافظه منتقل و پردازش شود و سپس چاپ گردد. هر قدر کیفیت تصویر برای چاپ بهتر باشد، مقدار حافظه ی مورد نیاز بیشتر است. در چاپگرهای ماتریس نقطه ای با توجه به اینکه چاپگر با رشته ای از نویسه ها (کاراکترها) سروکار دارد، بنابراین نیازی به حافظه ی بزرگ ندارد و به طور معمول با استفاده از حافظه ای به اندازه ی یک خط چاپ به نام حافظه ی میانگیر (بافر) نیاز آن را برطرف می کنند. اما چاپگرهای لیزری نسبت به چاپگرهای سوزنی و حتی جوهرافشان به دلیل کیفیت بالای چاپ به حافظه ی بیشتری نیاز دارند.

  درگاه ارتباط چاپگر با رایانه

  برای اتصال چاپگر به رایانه از راه های مختلفی با توجه به امکانات چاپگر می توان اقدام کرد. در گذشته تنها راه ارتباط چاپگرها از طریق رابط Lpt یا همان رابط انتقال موازی بود. در در گذشته تنها راه ارتباط چاپگرها از طریق رابط چاپگرهای امروزی علاوه بر رابط موازی LPT، می توان از رابط سریال USB نیز استفاده کرد.

  lpt port آشنایی با انواع چاپگر و ویژگی های آن

  محل اتصال درگاه موازی LPT معیارهای انتخاب چاپگر هر چاپگر با توجه به قابلیت و ویژگی هایش می تواند مورد توجه کاربران مختلف قرار گیرد. بنابراین پس از تعیین نیازمندی کاربر به یکی از انواع چاپگرها مانند جوهرافشان یا لیزری، ویژگی های مهمی که در هنگام خرید چاپگر باید مورد توجه قرار گیرد عبارت اند از:

  • کیفیت چاپ
  • سرعت چاپ
  • هزینه ی چاپ هر صفحه
  • هزینه ی نگهداری چاپگر
  • پشتیبانی از درگاه اتصال دهنده ی USB
  • قابلیت اتصال به شبکه
  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  ۰ پاسخ
  ۵ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه