پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن
آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن

آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن

تبلیغات
آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن

برد اصلی رایانه  


برد اصلی رایانه زمینه ی اتصال و ارتباط همه ی اجزای یک رایانه را فراهم می کند. همان طور که در مبحث قبلی گفته شد می توان به لحاظ ساختاری، رایانه را به چهار جزء اصلی تقسیم کرد. یکی از اجزای مهم این تقسیم بندی اتصالات درونی سیستم است. اتصالات درونی سیستم، ارتباطاتی است که بین واحد پردازش مرکزی، حافظه ی اصلی و واحدهای ورودی/ خروجی فراهم شده است. بیشتر این اتصالات درون برد اصلی قرار گرفته است و در این بخش تلاش می شود تا با آشنایی با این اتصالات و ارتباطات، شیوه ی کار برد اصلی یک رایانه را بررسی کنیم.

  آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن

  برد اصلی

  هر دستگاه الکترونیکی مانند رایانه دارای بردی است که تمام قطعات و اجزای دیگر به طور مستقیم و یا غیرمستقیم به آن متصل می شوند. برد اصلی (شکل زیر) که با نام های دیگری مانند مادربرد و برد سیستم نیز شناخته می شود، نوعی برد مدار چاپی بزرگ است که تمام اجزای یک رایانه مانند پردازنده، حافظه ی اصلی، کارت گرافیک، دیسک سخت، نمایشگر، اسکنر و ... را به همدیگر اتصال می دهد و تعداد زیادی قطعات الکترونیکی از جمله: تراشه، خازن، مقاومت، سلف و اتصال دهنده بر روی آن قرار گرفته اند. در داخل رایانه، داده ها به طور دائم در حال جا به جایی بین اجزای مختلف سیستم هستند و این جابه جایی داده ها روی برد اصلی اتفاق می افتد، جایی که همه اجزا به آن متصل هستند. پردازنده و حافظه اصلی به طور مستقیم و تمام اجزای دیگر یا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از طریق کابل به برد اصلی وصل می شوند. ارتیاط بین اجزای مختلف روی برد اصلی، با استفاده از تعدادی خطوط ارتباطی از جنس رسانای الکتریکی انجام می شود که به آن گذرگاه می گویند.

  آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن

  برد اصلی مجموعه ی متنوعی از تراشه ها را شامل می شود که کاربرد های مختلفی دارند. به عنوان مثال نوعی مولد پالس ساعت که عملکرد تمام بخش های رایانه را با یکدیگر هم زمان می کند و یا ROM BIOS که از وظایف مهم آن راه اندازی سیستم و بررسی سخت افزار های سیستم است. انواع برد اصلی

  رایانه های شخصی اولیه اجزای اصلی و جانبی اندکی داشتند. هر کدام از اجزای سیستم به غیر از کارت گرافیک، کنترلر های دیسک سخت و فلاپی دیسک، بخش افزودنی به شمار می رفت و برای اتصال به برد اصلی از یک شکاف توسعه استفاده می کردند. با گذشت زمان برای کارایی بیشتر سیستم اجزای جانبی بیشتری مانند درگاه های ورودی/ خروجی و کنترلر های دیسک در داخل برد اصلی قرار گرفتند و شکاف های توسعه برای اجزایی مانند کارت گرافیک، کارت شبکه و ... به کار می رفت.

  ساختار هر برد اصلی، شکل کلی آن را توصیف می کند و نوع منبع تغذیه و کیس قابل استفاده با آن را مشخص می نماید و به تولید کنندگان قطعات مختلف رایانه اطمینان می دهد که محصول آن ها با دیگر قطعات رایانه سازگار است. به علاوه توصیف کننده ی ساختار فیزیکی برد اصلی نیز می باشد. برای مثال یک شرکت می تواند دو نوع برد اصلی تولید کند که کاربردی یکسان دارند اما ساختار آن ها متفاوت است. در واقع ساختار هر برد اصلی مکان قرارگیری اجزای آن و ابعاد برد اصلی را مشخص می کند. در سال های اخیر برای برد اصلی ساختارهای مختلفی به وجود آمد که عبارت اند از:

  • XT
  • AT
  • Baby AT
  • ATX

  برد اصلی XT در این گونه برد های اصلی، قطعات و تراشه ها به طور کامل جدا از یکدیگر بودند و طراحی بردهای اصلی برای کیس های خاص و با ویژگی های خاص انجام می شد. در بردهای اصلی XT، پردازنده و حافظه ی اصلی به برد لحیم می شدند و به طور معمول غیر قابل ارتقا بودند. در صورت نیاز به اضافه کردن دستگاه هایی مانند چاپگر یا دیسک گردان فلاپی، باید این کار از طریق یکی از شکاف های توسعه ی موجود روی برد اصلی صورت می پذیرفت. در واقع در این برد ها هیچ گونه پیش بینی خاصی برای اضافه کردن این دستگاه ها نشده بود. در این برد اصلی پیکربندی سخت افزاری سیستم به وسیله ی مجموعه ی دیپ سویچ و جامپر انجام می شد.

  آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن

  برد اصلی AT و Baby AT

  در این بردهای اصلی بر خلاف XT که حافظه ی اصلی به برد اصلی لحیم شده بود، شکاف های SIMM برای حافظه ی اصلی در نظر گرفته شده بود. در مدل های اولیه ی برد AT مانند برد XT پردازنده به عنوان تراشه ای به برد اصلی لحیم می شد، اما با ظهور پردازنده های ۳۸۶DX و ۴۸۶DX در برد اصلی سوکت های PGA را برای قابلیت ارتقای پردازنده قرار دادند. ولی برای بسیاری از دستگاه ها مانند چاپگر ها، هنوز مانند برد های اصلی XT نیاز به استفاده از شکاف های توسعه بود. تصویر زیر برد اصلی AT را نشان می دهد.

  آشنایی با برد اصلی کامپیوتر و انواع آن

  برد اصلی ATX

  تا پیدایش رایانه های پنتیوم، AT و Baby AT رایج ترین ساختار برای طراحی برد اصلی بودند و تلاش می شد نیازهای کاربران را پاسخ گو باشند. برد اصلی ATX با ارائه ی سوکت PGA از نوع ZIF و اسلات های حافظه ی DIMM توانستند نیازهای جدید را پاسخگو باشند و جای بردهای AT را در بازار پر کنند. ساختار ATX تغییر بسیار زیادی در طراحی کیس و برد اصلی ایجاد کرد و تاکنون به عنوان استانداردی عملی برای طراحی سیستم های جدید نیز به کار می رود. سوکت پردازنده، شکاف های توسعه و شکاف های حافظه از قسمت جلویی برد اصلی به سمت منبع تغذیه انتقال داده شده است. این جابه جایی، مشکلی را که برد های نوع AT در کمبود فضا داشت، برطرف کرد و اجاره ی استفاده از کارت هایی با طول زیادتر را در این طراحی می دهد.

  مزایای ساختار ATX نسبت به AT عبارت اند از:

  • درگاه اتصال ماوس و صفحه کلید PS/2 یکپارچه با برد اصلی
  • کاهش واسط های کارت های توسعه
  • کانکتورهای بهتر برای منبع تغذیه
  • پشتیبانی از خاموش کردن امن
  • پشتیبانی از ولتاژ ۳/۳: بیشتر سخت افزارهای اصلی رایانه مانند پردازنده و حافظه های اصلی و ... با سطح ولتاژ ۵ ولت کار می کردند. با پیشرفت های حاصل شده در تکنولوژی ساخت و برای کاهش مصرف انرژی، تلاش شد تا سطح ولتاژ مصرفی قطعات رایانه کاهش یابد. همان گونه که خواهید دید این کاهش سطح ولتاژ به ولتاژ ۳/۳ منتهی نشده است.
  • جریان بهتر هوا روی برد
  • طراحی بهینه برای قابلیت ارتقاپذیری بیشتر
  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  آتوسا الهی
  آتوسا الهی

  نا مشخص
  مجموع پست ها: 35 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۴ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه