پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با سرامیک و انواع آن
آشنایی با سرامیک و انواع آن

آشنایی با سرامیک و انواع آن

تبلیغات
آشنایی با سرامیک و انواع آن
سرامیک از کلمه keramos یونانی مشتق شده و به معنی سفالینه یا شی‌ء پخته‌شده است. سرامیک از خاک رس تهیه می‌شود. امروزه، سرامیک به‌طورکلی، به‌عنوان هنر و علم ساختن و به کار بردن اشیاء جامدی تعریف می‌گردد که اجزاء تشکیل‌دهنده اصلی آن‌ها مواد غیر آلی و غیرفلزی بوده و در صورت قرار گرفتن در دماهای بسیار بالا، شکل اولیه خود را حفظ کرده و مقاوم‌تر می‌شوند.

معرفی سرامیک

سرامیک از کلمه keramos یونانی مشتق شده و به معنی سفالینه یا شی ء پخته شده است. سرامیک از خاک رس تهیه می شود. امروزه، سرامیک به طور کلی، به عنوان هنر و علم ساختن و به کار بردن اشیاء جامدی تعریف می گردد که اجزاء تشکیل دهنده اصلی آن ها مواد غیر آلی و غیر فلزی بوده و در صورت قرار گرفتن در دماهای بسیار بالا، شکل اولیه خود را حفظ کرده و مقاوم تر می شوند. این تعریف نه تنها سفالینه ها، بلکه پرسلان ها، دیرگداز ها، محصولات رسی سازه ای و hellip; را نیز در بر می گیرد. به کاشی ای که لعاب روی آن از جنس سرامیک باشد، کاشی سرامیکی یا سرامیک (در بازار) گفته می شود.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

سرامیک ها می توانند لعاب دار (GL) یا بدون لعاب (UGL) باشند. سرامیک ها در ابعاد متنوعی به اشکال مربع یا مستطیل ساخته می شوند و ضخامت آن ها متغیر است. همچنین سرامیک ها با اشکال و ابعاد مناسبی برای قرنیز و گوشه ها تهیه می شوند. از سرامیک های ضد اسید در کارخانه ها و آزمایشگاه ها و باتری خانه ها استفاده می شود.

سابقه استفاده از سفال به شکل امروزی صنعت ساخت و ساز را نیز می توان مترادف واژه تراکوتا دانست. تراکوتا واژه ای ایتالیایی است که در لغت به معنای خاک پخته شده در کوره ای است که فاقد آستر یا لعاب باشد، اما به نوع لعاب دار آن نیز اطلاق می شود. به طور کلی تراکوتا به هر آنچه توسط خاک رس سرخ رنگ تولید شود و نیز به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و طیف رنگی آن باشد، اطلاق می گردد.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

مواد تشکیل دهنده سرامیک

سرامیک همانند آجر از خاک رس ساخته شده و ممکن است بدون لعاب یا لعاب دار باشد. سرامیک های بدون لعاب را از راه پرس کردن یا اکستروژن شکل داده و می پزند، رنگ آن ها پس از پخت در طیف نخودی تا قرمز و قهوه ای قرار می گیرد.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

البته سرامیک های پرسلانی و انواع دیگر در محدوده طیف رنگی فوق نمی باشند. سرامیک ها عموماً از سه ماده اولیه خاک رس، فلدسپات ها و ماسه تهیه می شوند. خاک رس، همان سیلیکات های آلومینیوم هیدراته است که به صورت کانی های مختلفی یافت می شوند.

مهم ترین مواد اولیه سرامیکی عبارت اند از:

الف) کانی رسی کائولینیت Al2O3. 2SiO2. 2H2O تقریباً در تمام محصولات سرامیکی سنتی وجود دارند، به کائولینیت خالص خاک چینی گفته می شود که چون فاقد اکسید آهن است، دمای ذوب آن بالا بوده و سفید رنگ است.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

ب) مواد غیر پلاستیک، کوارتزسیلیکا (SiO2) که در واقع همان ماده تشکیل دهنده شیشه است و در لعاب سازی، شیشه سازی، چینی سازی و ساینده ها به وفور یافت می شود، دارای ثبات شیمیایی، سختی و دیر گدازی است.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

ج) فلدسپات همان آلومینو سیلیکات بدون آب است که در ساخت چینی کاربردی وسیع دارد.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

فارغ از نوع سرامیکی، موادى که مخلوط خمیر را تشکیل می دهد تقریباً مشخص و یکسان بوده و عمدتاً از خاک رس همراه با فلدسپار، کوارتز و کائولن تهیه می شود. افزودنی های دیگرى که در بالا بردن مقاومت خاک مؤثرند و نیز لعاب های مختلف که منطبق با نوع استفاده کاشى انواع خاص آن ها به کار برده می شود و رنگ و چسب در صورت نیاز هر محصول در طی مراحل تهیه به آن اضافه می گردد.

دسته بندی فرآورده های سرامیکی

طبق مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان فرآورده های سرامیکی را می توان از جنبه های مختلف به چهار دسته اصلی و هر دسته به چند گروه تقسیم کرد:

نوع نصب:

 • تکی
 • گروهی

محل مصرف:

 • کاشی های دیواری: شامل کاشی گرانیتی، پرسلانی، منوپروزا (تک پخت)
 • کاشی های کف شامل: کاشی های با جذب آب کم، گرانیتی و پرسلانی

پوشش رویه:

 • لعاب دار
 • بدون لعاب

درجه بندی:

 • درجه ۱
 • درجه ۲
 • درجه ۳

انواع مختلف پوشش های سرامیکی


کاشی

کاشی فراورده ای سرامیکی، متشکل از دانه های ظریف بلورین و متخلخل است که معمولاً در حرارتی بالاتر از ۱۰۰۰ درجه پخته شده و در انواع لعاب دار و بدون لعاب تولید می شود. رویه لعابی کاشی ممکن است براق، مات، ساده، گل دار سفید و یا رنگی باشد.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

سرامیک گرانیتی

فناوری تولید سرامیک گرانیتی با هدف ایجاد تحول در تولید انواع پوشش های کف و نمای ساختمان ها، حدود دو دهه پیش در اروپا، پایه گرفت و به سرعت در جهان متداول گردید. سرامیک گرانیتی از ترکیب خاک رس با ویژگی های مشخص و فاقد کربنات به خصوص کربنات کلسیم است و در طی مراحل پخت با افزودن رنگ دانه طرح و رنگ مطلوب به دست می آید.

از آنجا که این محصول فاقد لعاب است برای شیشه ای و براق نمودن سطح نهایی آن را توسط سنگ ساب پولیش می دهند. کاشی های گرانیتی اگر کاملا با طرح ابر و بادی باشند، معمولاً کل بدنه رنگی است. طرح های رایج سرامیک گرانیتی عموماً فلفل نمکی، (vein) رگه ای و sparek (قالب های رستیک) است.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

سرامیک های پرسلانی

واژه ی پرسلان به محدوده ی وسیعی از محصولات سرامیک گفته می شود که دمای پخت بالایی دارند. علت پخت پرسلان ها در دمای بالا، ایجاد ماهیت زجاجی (شیشه ای) و همچنین تخلخل کم در پرسلان است. توسعه ی پرسلان در کشور چین در سال ۶۰۰ میلادی اتفاق افتاد. این امر، نتیجه ای از ترکیب قابلیت پخت کوره ها در دمای بالا (۱۲۵۰ تا ۱۴۰۰ درجه سلسیوس) با کشف خاک کائولن (نوعی ماده ی رسی) و سنگ پرسلانی (porcelainstone) بود. سرانجام، فرمولاسیون پرسلان امروزی پیدا شد.

پرسلان های ساخته شده از این روش به نام پرسلان های سخت (hard-paste porcelain) معروف اند. این پرسلان ها مخلوطی از کائولن و یک سنگ پرسلانی فلدسپاتیک هستند. پرسلان ها از سرامیک های معمولی ضخامت بیشتر و جذب آب پایین تا کمتر از ۰.۱ درصد دارند. این مقدار نفوذ آب باعث شده تا این محصول یکی از بهترین گزینه ها برای پوشش کف های داخل ساختمان باشد.

سرامیک های پرسلانی به دو صورت لعاب دار و بدون لعاب تولید می شوند. هنگامی که بیسکویت (بدنه) در دمای بالایی پخته می شود و تخلخل آن به صفر می رسد، دیگر نیازی به لعاب کاری نبوده و نوع بدون لعاب پرسلان ها تولید می شود. اگرچه پرسلان و چینی معمولاً معادل تصور می شوند ولی این دو نوع سرامیک در دو خاصیت یکسان اند یکی آنکه هر دو حالت زجاجی (vitreous) دارند و تخلخل بسیار پایینی دارند و دیگری اینکه هر دو این سرامیک ها را می توان با و یا بدون لعاب تولید و استفاده کرد.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

سرامیک های موزاییکی

سرامیک های موزاییکی نوعی سرامیک با قطعات ریز لعاب دار یا بدون لعاب هستند که در نقش ها و رنگ های متنوع و با ضخامت چند میلی متر ساخته شده و با ورقه ای از کاغذ کرافت چسب دار به اندازه ۳۰۰ ۶۰۰ میلی متر، پهلوی یکدیگر قرار داده شده اند. این سرامیک ها را روی بستری از ملات قرار داده و پس از گرفتن ملات روی آن را با آب خیس می کنند تا کاغذ آن جدا شود و سپس با دوغاب درز آن ها را پر می کنند. شکل این محصولات مربع، مستطیل، شش گوش، هشت گوش و hellip; است.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

کاشی لعابی

کاشی لعابی نوعی سرامیک نازک است که روی آن با لعاب شیشه ای پوشانده شده و در رنگ های متنوع به صورت ساده و گل دار تولید می شود. کاشی لعابی اغلب برای پوشش بدنه آشپزخانه، حمام و hellip; به مصرف می رسد. همچنین نوعی از آن که به نام کاشی کفی مشهور است، برای کف پوش این فضا ها به کار می رود. ضخامت کاشی لعابی بسته به نوع استفاده از آن متفاوت بوده است. ابعاد کاشی ها نیز متغیر است. این کاشی ها عموماً در اشکال مربع یا مستطیل تولید می شوند.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

قرنیز

قرنیز سرامیکی همانند قرنیز سنگی از کم طرفدار ترین نوع قرنیز است، که امروزه دیگر از قرنیز سرامیکی استفاده نمی شود به دلیل سنگین و گران بودن محصول که از معایب آن است. قرنیز سرامیکی به دو صورت است یا کارخانه تولید می کند و یا می توان سرامیک را به عرض و طول دلخواه برش داده به عنوان نواری در کنار دیوار استفاده گردد.

قرنیزها از لحاظ اندازه با ابعاد ارتفاعی متنوعی تولید می شوند. قرنیزها در سایزهای ۷، ۹، ۱۱، ۱۵ سانتی متر موجود می باشند، که بسته به مساحت خانه ای که قرار است در آن نصب شوند انتخاب می گردند. اغلب قرنیزها در شاخه هایی به طول ۲۸۰ سانتی متر و ۳۶۶ سانتی متر تولید می شوند.

آشنایی با سرامیک و انواع آن


روش اجرای سرامیک

برای اجرای سرامیک ۲ روش موجود دارد:

 • روش دوغاب کاری پشت سرامیک
 • استفاده از چسب پودری یا خمیری مخصوص سرامیک

برای اجرای سرامیک ها بر روی کف اصلی عمدتا از روش سنتی (با ملات و سیمان) استفاده می گردد. هنگام انتخاب سرامیک می بایست اندازه آن را با مکان مورد نظر تطبیق داد. مثلاً کف سرویس های بهداشتی باید اندازه کاشی را طوری انتخاب کرد تا بتوان شیبی مناسب برای تخلیه آب به درون کف شور به دست آورد.

در سالن ها هم بهتر است اندازه سرامیک تا جایی که امکان دارد بزرگ گرفته شود. برای چنین فضاهایی معمولاً از اندازه های ۴۰ در ۴۰ سانتی متر تا ۸۰ در ۸۰ سانتی متر و گاهی حتی بزرگ تر استفاده می کنند چرا که این کار باعث می شود تعداد بند ها تا حداقل ممکن کاهش یافته و آلودگی کمتری در محل بند ها تجمع یابد.

در ادامه به دلیل اهمیت دستیابی به زیرسازی مناسب جهت اجرای به شرح دو روش متداول پرداخته می شود:

 • کف از قبل تراز شده است و دارای زیرسازی قدیمی مانند موزاییک، سنگ یا سیمان کشی است؛ در این حالت از ملات با مخلوط سیمان پودر سنگ چسب پودری و حتی الامکان چسب بتن استفاده می شود.
 • در صورت عدم وجود زیرسازی قبلی و یا تخریب زیرسازی قدیم از روش دو ملاتی استفاده می نماییم: ملات اول با ترکیب سیمان سیاه و ماسه برای زیرسازی و ملات دوم که به نرمه، آب دوغاب یا شیره معروف است برای چسباندن نهایی سرامیک استفاده می شود ترکیب ملات نرمه از سیمان سفید پودر سنگ چسب پودری سرامیک حتی الامکان چسب بتن است.

کاربری سرامیک

از سرامیک در فضاهای مرطوب در کلیه کاربری های مسکونی، بهداشتی، خدماتی hellip; استفاده می شود، امروزه به علت تنوع طرح و اندازه از آن ها در سایر فضاهای عمومی و خصوصی استفاده می کنند و به علت تنوع در مقاومت لعاب در محیط های شیمیایی مختلف و فضاهایی مانند کارخانه ها دارای محیط شیمیایی و یا آزمایشگاه ها، کاشی سرامیکی یکی از مهم ترین مصالح مورد مصرف است.

کف: کف پوش های سرامیکی به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش و رطوبت، مقاومت در برابر اسید و باز، شستشوى راحت و قابلیت استفاده در تمامی فضاها با کاربری های مختلف را دارد.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

قرنیز

آشنایی با سرامیک و انواع آن

دیوار: به دلیل شستشوى راحت و مقاومت بالا در برابر سایش و رطوبت در تمامی فضا ها مسکونی، بهداشتی، خدماتی و hellip; قابل استفاده می باشد.

آشنایی با سرامیک و انواع آن

سقف

آشنایی با سرامیک و انواع آن

ویژگی های سرامیک

 • مقاوم در برابر نفوذ رطوبت (نزولات جوی)
 • مقاوم در برابر نور خورشید (دوام رنگ)
 • قابلیت اجرای یکدست و یکنواخت در سطوح بزرگ
 • تنوع در رنگ، طرح و بافت (تنوع تولیدات)
 • مقاوم در برابر خش
 • عدم جذب آلودگی و سهولت در رفع آن
 • مقاوم در برابر آتش
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
سارا ملک
سارا ملک عضو تیم استپ هلپ

نا مشخص
مجموع پست ها: 25 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های سرامیک
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
فروشگاه