پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویت



ورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با فندک خودرو
تبلیغات
آشنایی با فندک خودرو
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری خودرو، این بار با مطلب آشنایی با فندک خودرو با هم همراه می شویم تا با نحوه عملکرد و ویژگی های آن در خودرو آشنا شویم.

  فندک ها در شکل ظاهری متنوعی طراحی شده ان و در پنل جلوی راننده و یا در روی کنسول وسط خودرو نصب می شوند. در بعضی از خودروها محل نصب فندک را به گونه ای انتخاب می کنند که در معرض دید قرار نداشته باشد. در این خودروها معمولاً درپوشی روی محل نصب فندک قرار داده می شود. در تصویر زیر فندک نصب شده در روی کنسول وسط خودرو با فلش زرد رنگ و درپوش روی محفظه فندک با فلش قرمز رنگ نشان داده شده است.

  آشنایی با فندک خودرو

  ساختمان فندک خودرو از دو قسمت اصلی تشکیل یافته است.

  • سوییچ فشاری فندک
  • قاب یا بدنه ی فندک

  در تصویر زیر اجزای ساختمان یک نوع فندک نشان داده شده است ( سوییچ فشاری فندک با فلش زرد رنگ، بدنه ی فندک با فلش قرمز رنگ و ترمینال مثبت فندک با فلش سفید رنگ مشخص شده است ).

  آشنایی با فندک خودرو

  در اکثر فندک خودروها لامپ کوچکی در بدنه فندک پیش بینی یا تعبیه شده است که هنگام تاریک بودن فضای داخل اتاق، محل نصب فندک را مشخص می کند. جریان الکتریکی لامپ، از طریق سوییچ چراغ های جانبی ( پارک )، برقرار می گردد وهم زمان با روشن شدن چراغ های جانبی ( پارک ) خودرو، لامپ روی بدنه فندک نیز روشن می شود در تصویر زیر لامپ روی بدنه ی فندک یک نوع با خودرو با فلش قرمز و ترمینال جریان الکتریکی لامپ فندک با فلش زرد رنگ، نشان داده شده است.

  آشنایی با فندک خودرو

  در داخل سوییچ فشاری فندک از المنت حرارتی استفاده شده است به طوری که ، هنگام قرار گرفتن سوییچ فشاری در داخل بدنه ی فندک، جریان الکتریکی عبور داده از المنت باعث گرم شدن و گداخته شدن آن می شود. انبساط المنت حرارتی، در اثر گرما، فنر پشت المنت حرارتی را آزاد می کند و باعث جدا شدن المنت از ترمینال الکتریکی (مثبت) داخل بدنه می شود. در تصویر المنت حرارتی داخل سوییچ فشاری، فندک، دیده می شود.

  آشنایی با فندک خودرو

  قاب بدنه ی فندک معمولاً به وسیله ی اتصال خار روی بدنه در محل خود در روی پنل جلوی راننده و یا در روی کنسول وسط خودرو ثابت نگه داشته می شود. در فندک نشان داده شده در تصویر زیر خار روی قاب کائوچویی شفاف ( یا پلاستیک شفاف ) با ( شماره ی ۱ ) و خار فنری روی بدنه ی فلزی فندک با ( شماره ی ۲ ) دیده می شود، که قسمت فلزی بدنه را روی قاب کائوچویی ( تلق شفاف ) و کائوچویی را در روی قاب پنل ثابت می کند.

  آشنایی با فندک خودرو

  بدنه ی فندک ( جافندکی ) ، به عنوان ترمینال اتصال وسایل جانبی خودرو، نیز به شمار می رود. از طریق این بدنه می توان جریان الکتریکی مورد نیاز تجهیزاتی، مانند شارژر گوشی تلفن همراه، چراغ سیار، وسایل صوتی شخصی، دستگاه پمپ باد قابل حمل و ... را تامین نمود. در تصویر زیر اتصال دستگاه شارژر باتری گوشی تلفن همراه به جافندکی در یک نوع خودرو نشان داده شده است.

  آشنایی با فندک خودرو

  جریان الکتریکی دستگاه های جانبی با جافندکی، از طریق ترمینال های نشان داده شده در تصویر زیر برقرار می شود. فلش قرمز رنگ ترمینال مثبت و فلش ابی رنگ ترمینال منفی را نشان می دهد.

  آشنایی با فندک خودرو

  مدار الکتریکی فندک: جریان الکتریکی مورد نیاز فندک ( المنت حرارتی ) از طریق ترمینال ACC سوییچ اصلی برقرار می شود که فیوز ۱۵ آمپری تعبیه شده در جعبه فیوز حداکثر جریان مصرفی از طریق فندک خودرو را کنترل و مدار الکتریکی را حفاظت می کند. در تصویر زیر نمودار مدار الکتریکی فندک یک نوع خودرو نشان داده شده است.

  آشنایی با فندک خودرو

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه