پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با مدار فلاشر خودرو
تبلیغات
آشنایی با مدار فلاشر خودرو
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری خودرو، این بار با مدار الکتریکی و عملکرد فلاشر خودرو های سواری با هم همراه می شویم تا با نحوه ی عملکرد و ویژگی های آن در خودرو آشنا شویم.

  مدار فلاشر

  از مدار فلاشر نیز به منظور هشدار و اعلام خطر به سایر خودروهای مسیر حرکت استفاده می شود. قرار گرفتن خودرو در وضعیت فلاشر (چهار راهنما) به مفهوم اعلام شرایط خاص خودرو، موانع مسیر حرکت و یا موقعیت های اضطراری است. در وضعیت فلاشر (چهار راهنما) که با فعال کردن سوئیچ ویژه ی آن ایجاد می شود کلیه ی چراغ های راهنمای خودرو در حالت چشمک زن روشن می شود. در تصویر زیر حالت فعال بودن مدار فلاشر خودرویی نشان داده شده است. فلش های آبی رنگ روی تصویر، چراغ های راهنمای خودرو را مشخص کرده اند.

  آشنایی با مدار فلاشر

  محل نصب سوئیچ فلاشر نیز همانند سایر سوئیچ های روشنایی به گونه ای انتخاب می شود که دسترسی به آن برای راننده خودرو به سهولت امکان پذیر باشد. در بعضی از خودروها سوئیچ فلاشر در روی پنل جلوی راننده نصب می شود. در تصویر زیر سوئیچ فلاشر نصب شده در روی پنل جلوی راننده ی یک نوع خودرو نشان داده شده است.

  آشنایی با مدار فلاشر

  در تعدادی دیگری از خودروهای سواری، سوئیچ فلاشر را در روی دسته ی راهنما طراحی و تعبیه می کنند. در تصویر زیر شماتیک دسته راهنما و سوئیچ فشاری فلاشر نصب شده در روی آن دیده می شود. نمای تصویری فلاشر از دو مثلث تو در تو تشکیل شده است، که برای شناسایی سوئیچ در روی آن حک می شود.

  آشنایی با مدار فلاشر

  در خودروهایی که فاقد مدار فلاشرند، می توان از فلاشرهای موجود در بازار استفاده نمود و آن را به مدارهای الکتریکی خودرو اضافه کرد. فلاشر ها در طرح های مختلفی دیده می شوند که از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت ولی از نظر عملکرد یکسان اند. در تصویر زیر یک نوع فلاشر نشان داده شده است. اجزای فلاشر عبارتند از:

  • اتوماتیک فلاشر ( شماره ی ۱ )
  • لامپ اخطار سوئیچ فلاشر ( شماره ی۲ )
  • سیم متصل به BAT سوئیچ اصلی موتور ( شماره ی ۳ )
  • سیم های قطع کن مدار راهنما ( شماره ۶ )
  • سیم های متصل به چراغ های راهنما ( شماره ی ۵ )

  آشنایی با مدار فلاشر

  مدار الکتریکی و عملکرد فلاشر

  سوئیچ فلاشر جریان الکتریکی مورد نیاز در مدار چراغ های راهنما را مستقیماً از باتری خودرو اخذ می کند تا در حالت خاموش بودن موتور امکان راه اندازی مدار چراغ های راهنما را برای راننده خودرو فراهم آورد. در حالت عادی و زمانی که سوئیچ فلاشر فعال نیست، برای روشن کردن چراغ های راهنما جریان الکتریکی مورد نیاز از طریق مدار باتری، فیوز اصلی ترمینال (IGI) سوئیچ جرقه، فیوز ۱۵ آمپری داخل جعبه ی فیوز، ترمینال های تایمر فلاشر (اتوماتیک راهنما)، ترمینال های داخل دسته ی راهنما و چراغ های راهنمای سمت چپ (دسته ی راهنما در وضعیت روشن کردن چراغ های راهنمای سمت چپ خودرو قرار داده شده است) برقرار می شود و لامپ چراغ های راهنما به حالت چشمک زن روشن می گردد. با تغییر دادن موقعیت دسته راهنما، لامپ چراغ های سمت دیگر خودرو نیز به ترتیب فوق روشن می شود. در تصویر زیر نمودار مدار الکتریکی سیستم راهنمای یک نوع خودرو در حالت روشن شدن لامپ چراغ های راهنمای سمت چپ نشان داده شده است.

  آشنایی با مدار فلاشر

  زمانی که راننده ی خودرو، سوئیچ فلاشر را فعال کند جریان الکتریکی مدار الکتریکی چراغ های راهنمای دو سمت خودرو از طریق مدار باتری، فیوز اصلی، فیوز ۱۵ آمپری داخل جعبه ی فیوز، ترمینال های تایمر فلاشر (اتوماتیک راهنما)، ترمینال های داخل دسته ی راهنما (ترمینال های مربوط به چراغ های راهنمای سمت راست و سمت چپ خودرو) برقرار می شود. و لامپ تمامی چراغ های مدار الکتریکی راهنمای خودرو به حالت چشمک زن روشن می شوند. در تصویر زیر نمودار مدار الکتریکی سیستم فلاشر و مسیر عبور جریان الکتریکی باتری به لامپ چراغ های راهنمای دو سمت خودرو نشان داده شده است. در حالت فعال بودن سوئیچ فلاشر، قرار داشتن دسته ی راهنما در وضعیت روشن کردن چراغ های سمت راست یا سمت چپ خودرو هیچ تاثیری در کار فلاشر ندارد.

  آشنایی با مدار فلاشر

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه