پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با چراغ های داخل اتاق خودرو
تبلیغات
آشنایی با چراغ های داخل اتاق خودرو
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری خودرو، این بار با آشنایی چراغ های داخل اتاق خودرو های سواری با هم همراه می شویم تا با نحوه عملکرد و ویژگی های آن ها در خودرو آشنا شویم.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  چراغ های به کار رفته در داخل اتاق خودروها عبارتند از:

  • چراغ نقشه خوانی (سقف)
  • چراغ جعبه ی داشبورد
  • چراغ روشنایی صفحه ی نشان دهنده ها
  • چراغ های اخطار روی صفحه ی نشانده ها
  • چراغ صندوق عقب
  • چراغ مطالعه سرنشین عقب

  در تصویر زیر تعدادی از چراغ های داخل اتاق در یک نوع خودرو دیده می شود.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  چراغ نقشه خوانی سقف

  چراغ نقشه خوانی (سقف) برای روشن کردن فضای داخل اتاق خودرو پیش بینی و طراحی شده است که بر حسب نظر کارخانه سازنده به تعداد یک عدد یا بیشتر در قسمت های مختل داخل اتاق نصب می شود. در تصویر زیر چراغ نقشه خوانی (سقف) خودرویی در حالت روشن بودن لامپ آن دیده می شود. در این خودرو از دو عدد چراغ نقشه خوانی (سقف) استفاده شده است. یکی از چراغ ها در قسمت جلو و دیگری در سمت عقب اتاق به روی سقف خودرو نصب شده است.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  اجزای چراغ های سقف خودروها معمولاً عبارتند از:

  • قاب یا پایه ی چراغ
  • عدسی یا تلق چراغ
  • لامپ
  • سوئیچ (کلید) خاموش روشن

  در تصویر زیر اجزای یک نوع چراغ، سقف نشان داده شده است. در تصویر قاب یا پایه ی چراغ با (شماره ی ۱)، عدسی یا تلق (شماره ی ۲)، لامپ داخل چراغ (شماره ی ۳)، سوئیچ (کلید) سه وضعیتی (شماره ی ۴) اتصال های الکتریکی مدار به لامپ (شماره ی ۵) و پیچ های اتصال قاب به بدنه (شماره ی ۶) مشخص شده است.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  سوئیچ چراغ سقف دارای سه وضعیت است:

  • حالت روشن (On)
  • حالت خاموش (Off)
  • حالت سوئیچ لای در (Door)

  با قرار دادن اهرم سوئیچ در حالت (On) و یا فعال نمودن کلید مستقل روشن کردن چراغ، لامپ چراغ به طور مداوم روشن می ماند. برای خاموش کردن لامپ چراغ لازم است اهرم سوئیچ در وضعیت خاموش (Off) قرار گیرد (در خودروهایی که چراغ نقشه خوانی مجهز به کلید مستقل (Off) است، به وسیله ی فعال کردن کلید چراغ نقشه خوانی خاموش می گردد). وقتی اهرم سوئیچ چراغ نقشه خوانی در وضعیت سوم، یعنی سوئیچ لای در (Door) قرار داده شود با بازکردن هریک از درهای خودرو، لامپ چراغ روشن می گردد و پس از بسته شدن آن لامپ خاموش می شود. در تصویر زیر چراغ نقشه خوانی خودرویی در حالت روشن بودن آن نشان داده شده است. در این نوع چراغ برای هریک از سه وضعیت فوق یک کلید مستقل در ساختمان چراغ پیش بینی شده است.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  در بعضی از خودروها چراغ کوچکی در روی بدنه ی لای در و یا روی رودری طراحی و تعبیه شده است که هنگام باز شدن در خودرو روشن می شود و از تاریک بودن هوا موقعیت خودرو را نشان می دهد. و جریان الکتریکی لامپ از طریق سوئیچ لای در خودرو برقرار می شود. در تصویر زیر یک نوع طرح چراغ روی در خودرو نشان داده شده است.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  سوئیچ لای در

  سوئیچ لای در خودرو از نوع فشاری است که در حالت باز بودن در، توسط فنر پشت پلانجر (میله ی وسط سوئیچ) به سمت بیرون حرکت داده می شود و ترمینال های داخل سوئیچ را به یکدیگر متصل می کند. با اتصال ترمینال های داخل سوئیچ لای در، ضمن برقرار شدن مدار الکتریکی چراغ نقشه خوانی (سقف) لامپ آن روشن می شود و ارتباط ترمینال های سوئیچ قطع می گردد. در این حالت لامپ چراغ نقشه خوانی خاموش می شود. در تصویر زیر یک نوع سوئیچ لای در نشان داده شده است.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  نمودار مدار الکتریکی چراغ نقشه خوانی یک نوع خودرو در تصویر زیر نشان داده شده است. در این نمودار سوئیچ های لای درهای خودرو با Lo4، Lo5، Lo6 و Lo7 مشخص شده اند. فیوز ۱۰ آمپری داخل جعبه فیوز، مدار الکتریکی چراغ نقشه خوانی را حفاظت می کند. چراغ داخل اتاق در این خودرو سه وضعیتی است.

  چراغ های داخل اتاق خودرو

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه