پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با کولر آبی هوایی
تبلیغات
آشنایی با کولر آبی هوایی
در مناطقی که رطوبت نسبی داخل ساختمان کم و درجه حرارت هوای خشک بیرون ساختمان زیاد است از کولر آبی استفاده می شود. با تبخیر آب توسط کولر آبی رطوبت هوای محیط تا حد مطلوب زیاد می شود و همچنین در خنک شدن محیط تاثیر می گذارد. در این مطلب با این دستگاه و اجزای داخلی آن بیشتر آشنا می شوید تا بتوانید تابستانی خنک را پشت سر بگذارید. با اِستپ هِلپ همراه باشید.

کولر آبی

کولر آبی علاوه بر قیمت پایین هنگام خرید، مصرف انرژی برق بسیار کمی دارد و بازده سرمایشی بالایی دارد. کولرهای آبی را در اندازه های مختلفی و در ظرفیت 1300 ساخته می شوند. کولر 4500 یعنی ظرفیت هوادهی کولر 4500 فوت مکعب در دقیقه است. بد نیست بدانیم حدود 70 درصد از مردم ایران از هوای خنک کولرهای آبی لذت می برند. بنابراین با توجه به گستردگی مصرف کنندگان لازم است بدانیم این وسیله ظاهرا ساده هم پیچیدگی های خاص خود را دارا می باشد که باید به آن توجه داشته باشیم.

با توجه به کارکرد آن یعنی عبور هوا از روی پوشال خیس و ایجاد سرمای مناسبت متوجه می شویم که اصطحلاک این وسیله عمری، غیر قابل اجتناب است و باید هر چه می توانیم آن را با سرویس های دوره ای به حداقل برسانیم و البته بازدهی آن را بیشتر کنیم. از اجزای تشکیل دهنده ی کولر آبی می توان به کانال خروجی، کانال داخلی، بدنه کولر، پارچه برزنتی، ناودان ها، شناور، فیوز، جعبه ترمینال، الکترو موتور دو سرعته، پمپ آب کولر و ... اشاره کرد.

استفاده از کولرهای آبی در مناطق شمالی و جنوبی کشور که درصد رطوبت هوای بالایی دارند مناسب نیست. کولرهای آبی برای خنک کردن هوای فروشگاه ها، اداره ها و موسسات آموزشی نیز استفاده می شود. از نظر نصب و ظرفیت خنک کنندگی در نوع هوایی مانند تصویر زیر برای نصب در پشت بام ساختمان یا زیر سقف تراس ها و نوع پرتابل، قابل حمل یا رومیزی مانند تصویر بعدی برای خنک کردن محیط با متراژ کم استفاده می شوند. در ادامه به بررسی انواع، کاربرد، نصب، سرویس و راه اندازی این دو نوع کولر آبی به تفکیک می پردازیم.

آشنایی با کولر آبی هوایی

آشنایی با کولر آبی هوایی

اجزای اصلی کولر آبی

 • کانال خروجی کولر: این کانال بین دریچه هوا و برزنت قرار داشته و هر چقدر بتوان از برخورد نور آفتاب با این قسمت جلوگیری نمود، سرمای به وجود آمده، تلفات کمتری داشته و راندمان خنک کنندگی کولر آبی افزایش خواهد یافت.
 • کانال داخلی: این کانال داخل کولر قراردارد و پروانه در مقابل آن می باشد.
 • بدنه کولر - پارچه برزنتی: جهت جلوگیری از انتقال لرزش های کولر و کانال خارجی الزاماً باید از برزنت استفاده شود. بدیهی است این پاچه باید کاملاً سالم باشد.
 • ناودان ها: بر روی هر یک از درپوش های کولر مسیری جهت ورود و توزیع آب وجود دارد که به ناودانی معروف است.
 • آب پخش کن (سه راه آب) - پولی بزرگ و پولی کوچک: توسط دو پولی و تسمه رابط بین آن ها نیروی مکانیکی به وجود آمده در الکتروموتور به محور فن منتقل می شود. هم راستا بودن دو پولی بسیار فوق العاده با اهمیت است.
 • شناور (فلوتر): با استفاده از شناور میزان آب داخل مخزن کولر همواره ثابت است.
 • اجزاء الکتریکی کولر آبی - کابل رابط چهارسیم: جهت انتقال برق از کلید به کولر آبی است.
 • فیوز: جهت حفاظت الکتریکی کولر در برابر خطراتی چون اضافه بار الکتریکی است.
 • جعبه ترمینال: جهت ایجاد اتصالات مطمئن و عایق بدنه کولر است.
 • کلید مخصوص کولر: جهت راه اندازی و کنترل موتور دو دور و واتر پمپ تعبیه شده است.
 • الکترو موتور دو سرعته: جهت به چرخش درآوردن فن در کولر آبی؛ که شامل قسمت های زیر می باشد:
 • خازن راه انداز - خازن اصلاح ضریب قدرت - کلید گریز از مرکز - سیم پیچ راه انداز - سیم پیچ دور کند - سیم پیچ دور تند.
 • پمپ آب کولر: به کمک واتر پمپ، آب از مخزن به سه راه آب منتقل و از آنجا به ناودان ها هدایت می شود.

انواع و کاربرد کولر آبی هوایی

کولرهای آبی هوایی از نظر نصب، قدرت هوادهی، نحوه ی اتصال کانال خارجی به کولر، تعداد، تقسیم بندی می شود. روی درهای کولر پوشال ها قرار می گیرند. کولرهای آبی هوایی در مکان هایی مانند پشت بام، زیر شیروانی، بالای پنجره ورودی بالکن قابل نصب هستند. تصویر زیر یک دستگاه کولر آبی را نشان می دهد که دارای سه در است. کانال خارجی مطابق تصویر از یک طرف به کولر اتصال دارد.

آشنایی با کولر آبی هوایی

در شکل های زیر کانال خارجی به قسمت بالای کولر متصل می شود.

آشنایی با کولر آبی هوایی

آشنایی با کولر آبی هوایی

افزایش تعداد درها از سه عدد به چهار عدد، افزایش حجم آب رسانی و سطوح مربوط پوشال ها را دربر دارد. همچنین قابلیت نصب پمپ آب و شناور در چهار جهت مختلف موجب رفع محدودیت های سرویس و نگهداری کولر می شود که از مزایای این کولر نسبت به کولر تصویر قبل است. حجم هوادهی یا قدرت خنک کنندگی کولرهای آبی را با متر مکعب یا فوت مکعب در دقیقه در سرعت زیاد می سنجند. مثلا کولرهای آبی هوایی را با شماره های 2500، 3000، 3500، 4000، 4500، 5000، 6000، 6500 و 7000 مشخص می کنند. این شماره ها حجم هوای جا به جایی بر حسب فوت مکعب در هر دقیقه در سرعت زیاد است که توسط الکتروموتور از طریق فن وارد کانال کولر می شود.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اصول کلی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه