پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی
آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی

آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی

تبلیغات
آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی
از سری آموزش های تعمیر و نگهداری لوازم خانگی، این بار با مطلب آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی با هم همراه می شویم تا با ساختمان و مدارهای الکتریکی بخاری برقی آشنا شویم.

  برای آشنایی با ساختمان بخار برقی که در پست معرفی انواع بخاری برقی با آن ها آشنا شدیم، ابتدا قطعات و اجزای تشکیل دهنده آن نشان داده می شود، سپس اجزای مدار الکتریکی آن را شرح می دهیم.

  آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی  مرحله ۱

  کلید بخاری برقی: کلیدها به صورت ساده و بدون چراغ از نوع یک پل و دو پل و یا به صورت چراغ دار از نوع یک پل، دو پل و سه پل وجود دارد. در شکل مقابل کلیدهای دو پل ساده و بدون چراغ (الف) و کلیدهای چراغ دار یک پل، دو پل و سه پل (ب) را مشاهده می کنید.

  آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی
  مرحله ۲

  عایق الکتریکی بخاری برقی : برای نگهداری سیم های المنت برخی بخاری برقی ها لوله های تو خالی عایق از جنس سرامیک استفاده می شود. برای عبور سر سیم های المنت، در هر سر لوله های عایق سوراخی تعبیه شده است. برای عایق کردن پایه های المنت نسبت به بدنه، عایق سوراخ دار چینی به کار می رود.

  آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی  مرحله ۳

  المنت بخاری برقی : المنت به سه صورت وجود دارد: فنری که روی لوله تو خالی سرامیکی پیچیده می شود (شکل الف). فنری با حفاظ شیشه ای مشابه المنت های شکل ب. میله ای یا لوله ای مشابه شکل ج. جنس سیم المنت های فنری از نوع کرم نیکل یا کرم آلومینیوم است. جنس سیم المنت لوله ای از نوع کرم نیکل یا کرم آلومینیوم (آلو کرم) است که آن را به صورت فنر در داخل لوله ای از جنس فولاد زنگ نزن قرار می دهند و اطراف المنت را با مواد مذابی از پودر اکسید منیزیم پر می کنند تا از لوله المنت، عایق شود.

  آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی  مرحله ۴

  دو شاخه سیم رابط : دوشاخه سیم رابط بخاری برقی از نوع ارت دار انتخاب می شود و از استقامت حرارتی و الکتریکی بالایی برخوردار است.

  آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی  مرحله ۵

  مدار الکتریکی بخاری برقی : شکل زیر مدار الکتریکی بخاری برقی با سه المنت R3, R2, R1، دو کلید یک پل چراغ دار S1 و S2 و فیوز F1 را نشان می دهد. مقاومت های r1 و r2 که سری با لامپ های نئون h1 و h2 و داخل کلیدها قرار دارد حدود ۱۵۰ کیلو اهم و محدود کننده ولتاز و جریان لامپ نئون هستند. F1 فیوز حرارتی دستگاه یا فیوزی است که در خط تغذیه کننده پریز برق قرار دارد و T ترمینال دستگاه است. در مدار شکل زیر کلید S1 دو المنت R1 وR2 را همزمان به طور موازی در مدار قرار می دهد و کلید S2 المنت R3 را روشن و خاموش می کند. با وصل کلید S1 گرمای تولیدی بخاری بیشتر از حالتی است که کلید S2 به تنهایی وصل است. زمانی که کلیدهای S1 و S2 هر دو با هم وصل باشند گرمای تولیدی بخاری زیاد و بیشتر از حالتی است که کلید S1 به تنهایی وصل است.

  آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی

  شکل زیر مدار الکتریکی یک نوع بخاری برقی با سه المنت R3, R2, R1، سه کلید چراغ دار (S3, S2, S1) فیوز F1 و ترمینال T است. مقاومت های r3, r2, r1 مقاومت هایی هستند که به صورت سری با لامپ نئون قرار دارند. مقدار هر یک از آن ها حدود ۱۵۰ کیلواهم است. H3, h2, h1 لامپ نئون داخل کلیدها است که با وصل کلیدها روشن و با قطع کلیدها خاموش می شوند.

  آشنایی کامل با ساختمان بخاری برقی

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  مهران ابن الدین
  مهران ابن الدین عضو تیم استپ هلپ

  دغدغه ایجاد منبع آموزشی که راهگشای بسیاری از مشکلات روزمره مردم و تاثیرگذار در ایجاد و توسعه کسب و کارهای فنی و تجربی باشد، ایده StepHelp و راه اندازی آن را سبب شد. هدفی که هر روز برای بهبود و اثربخشی بهتر آن تلاش می کنم.
  مجموع پست ها: 338 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 5
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های بخاری
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
  آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه