پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی کامل با سیستم المنت حرارتی سشوار
آشنایی کامل با سیستم المنت حرارتی سشوار

آشنایی کامل با سیستم المنت حرارتی سشوار

تبلیغات
آشنایی کامل با سیستم المنت حرارتی سشوار
المنت های سشوار از نظر قدرت مصرفی، نوع عایق، تعداد ترمینال ها یا سیم های رابط، جنس سیم المنت، عناصر محافظتی و شکل ظاهری تقسیم بندی می شوند. مهمترین بخش یک سشوار المنت آن است و اگر این قطعه به دلیل استفاده نادرست و بیش از حد روشن نگه داشتن دستگاه خراب شود و سشوار روشن نشود باید المنت را تعویض کنید. قبل از این که دست به کار شوید باید اطلاعاتی از این قطعه داشته باشید تا بتوانید به راحتی آن را تعویض کنید. پس با اِستپ هِلپ همراه باشید تا بیشتر با سیستم المنت حرارتی سشوار آشنا شوید.

انواع المنت از نظر قدرت مصرفی و تعداد سیم های رابط

المنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوار

♦ تصویر اول دو المنت دو سیمه و دو المنت سه سیمه را نشان می دهد. مقدار مقاومت و قدرت مصرفی این المنت ها متفاوت است.
♦ جنس سیم این المنت ها از کرم-نیکل یا کرم-آلومینیوم است و روی عایق نسوز از جنس میکا پیچیده می شود. عمر مفید، کیفیت و استحکام حرارتی، مکانیکی و الکتریکی المنت با سیم کرم نیکل از المنت با سیم کرم آلومینیوم بیش تر است.
♦ در اکثر سشوارهایی که بدنه ی پلاستیکی دارند و در تصاویر دوم و سوم می بینید، برای جلوگیری از آسیب رساندن المنت به بدنه و سیم های رابط داخل دستگاه، المنت را داخل قاب مخصوص قرار می دهند. این قاب به عنوان عایق حرارتی به کار می رود.

انواع عایق المنت سشوار

المنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوار

♦ عایق های المنت سشوار که سیم مقاومت دار کرم نیکل یا کرم آلومینیوم به دور آن پیچیده می شود از جنس میکا یا سرامیک است. در تصویر اول یک المنت با عایق میکا را مشاهده می کنید. در داخل دستگاه، شیارهایی وجود دارد که عایق میکا و مجموعه ی المنت در آن قرار می گیرد.
♦ سیم های المنت که روی عایق میکا پیچیده شده است را مشاهده می کنید. در این شکل المنت داخل قاب پلاستیکی که از استقامت حرارتی بالایی برخوردار است نصب می شود.
♦ در تصویر سوم المنت یک نوع سشوار با عایق سرامیکی که دارای موتور یونیورسال، کلید، سیم رابط و قاب استیل است را مشاهده کنید.

انواع وسایل حفاظتی المنت در سشوار

المنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوار

♦ برای جلوگیری از سوختن المنت های سشوار در اثر کار مداوم و طولانی مدت، از ترموستات بی متالی با تنظیم ثابت که به ترموستات حدی معروف است و یا از فیوز حرارتی استفاده می شود. در تصویر اول یک نوع ترموستات حدی را مشاهده می کنید.
♦ در اثر افزایش دمای محیط اطراف ترموستات به وسیله المنت، تیغه ی بی متال یا حساس به گرما در ترموستات به طرف بالا خم می شود و چون ترموستات به طور سری در مسیر عبور جریان المنت قرار دارد، مدار را قطع می کند. بنابراین ترموستات حدی، نقش حافظت مدار را به عهده دارد و المنت را از خطر سوختن نجات می دهد. تصویر دوم عملکرد ترموستات حدی را با پیچ گوشتی نشان می دهد.
♦ تصویر سوم نوع دیگر ترموستات بی متالی با تنظیم ثابت یا ترموستات حدی را نشان می دهد.

محل نصب ترموستات حدی در سشوار

المنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوار

♦ با توجه به حساسیت تیغه ی بی متال ترموستات و درجه حرارت تنظیم شده برای عملکرد آن، محل نصب ترموستات حدی در سشوارها متفاوت است. در تصویر اول یک نوع ترموستات حدی را مشاهده می کنید. این ترموستات خارج از محیط المنت و روی قاب حرارتی آن نصب شده است.
♦ درجه ی حرارت عملکرد ترموستات حدی بر حسب نوع ترموستات و محل نصب آن، در محدوده ی 110 تا 190 درجه ی سانتی گراد تغییر می کند. در تصویر زیر ترموستات حدی نصب شده روی قاب حرارتی المنت را به وضوح مشاهده می کنید.
♦ در تصویر سوم یک نوع فیوز حرارتی محافظ المنت را مشاهده می کنید. از مشخصات نامی این عنصر حفاظتی، جریان نامی، ولتاژ نامی، محدوده ی درجه حرارت عملکرد واقعی و حداکثر درجه حرارت عملکرد آن است.

فیوز حرارتی

المنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوارالمنت حرارتی سشوار

♦ تصویر اول یک نوع فیوز حرارتی با جریان نامی 10 آمپر و ولتاژ نامی 250 ولت را نشان می دهد.
♦ تصویر دوم نوع دیگر فیوز حرارتی را نشان می دهد. جریان و ولتاژ نامی آن به ترتیب 2 آمپر و 250 ولت است.
♦ جدول های نشان داده شده حداکثر درجه ی حرارت عملکرد فیوز بر حسب سانتی گراد و محدوده ی تغییرات درجه ی حرارت عملکرد واقعی در دو نوع فیوز را نشان می دهند.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اصول کلی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه