پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آفت سن قهوه ای انبه و مبارزه با آن
آفت سن قهوه ای انبه و مبارزه با آن

آفت سن قهوه ای انبه و مبارزه با آن

تبلیغات
آفت سن قهوه ای انبه و مبارزه با آن
انبه (Mangifera indica L) مقلب به سلطان میوه ها (King of fruits) یکی از مرغوب ترین میوه های مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیاست. در ایران استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان با سطح زیر کشت حدود 2000 هکتار از مناطق مهم تولید انبه می باشند. قدمت کشت انبه در ایران به بیش از 300 سال می رسد. اما با وجود این سابقه طولانی تا ابتدای دهه اخیر هیچگونه کار تحقیقاتی در زمینه مسایل گیاه پزشکی آن صورت نگرفته بود. نتیجه این بی توجهی ورود آفت ها و بیماری های جدید به باغ های انبه، افزایش جمعیت و خسارت آن ها می باشد. که نتیجه آن عدم تولید محصول اقتصادی در اکثریت باغ ها و توسعه نیافتن کشت این محصول در دو دهه اخیر بوده است.

آفت سن قهوه ای انبه

سن قهوه ای انبه از جمله آفت هایی است که خسارت آن در دهه اخیر در باغ های انبه شهرستان بندرعباس نگرانی های فراوانی را برای انبه کاران به وجود آورده است. نام علمی این حشره Anoplocenmis curvipes و از خانواده سن های پابرگی (Coreidae) است. پوره و حشره کامل آن با تغذیه از شیره برگ های جوان (ارغوانی رنگ) و جوانه های گل و برگ به درختان انبه خسارت می زنند و در جمعیت بالا سبب توقف رشد رویشی آن می شوند. نظر به جدید بودن این حشره برای فون انبه آفات کشور و عدم وجود اطلاعات کافی در مورد آن در این مطلب سعی شده که به طور اجمال شکل شناسی، چرخه زندگی و نحوه مبارزه با حشره بیان شود.


شکل شناسی آفت انبه

حشره شناسی:

حشره کامل سن به طول 27-22 میلی متر و به رنگ قهوه ای روشن تا تیره است، پیش قفسه سینه مستطیلی شکل و دارای دو زائده خار مانند در دو پهلو می باشد، شاخک چهاربندی با بندهای یک شکل و یک اندازه، چشم های مرکب درشت و به رنگ قهوه ای، چشم ساده به تعداد یک جفت و پنجه پاها سه بندی است. ران پای عقبی پهن و برگی شکل شده و در قسمت داخلی دارای یک زائده خاری مثلثی شکل وجود دارد به همین علت حشره در خانواده سن های پابرگی (Leaf - footed bugs) قرار داده می شود.

تشخیص دقیق حشره نر و ماده از یکدیگر براساس شکل حلقه تناسلی (حلقه ششم) امکان پذیر است. در حشرات ماده حلقه تناسلی دارای یک شکاف طولی است اما حشرات نر فاقد این شکاف هستند. حشره دارای یک جفت غده ترشحی در حد فاصل پی ران پای میانی و عقبی است که در هنگام دفاع، ماده زرد رنگی از این غده به خارج پرتاب می شود.

آفت سن قهوه ای انبه و مبارزه با آن

تخم

تخم حشره به رنگ قهوه ای، استوانه ای شکل و 2.7 - 2.5 میلی متر طول دارد.

پوره

پوره سن اول در هنگام خروج نارنجی متمایل به قرمز و به طول 3.8 - 3.6 میلی متر می باشد. حد فاصل ناحیه شکم و پشت قفسه سینه نوار عرضی سفید رنگی وجود دارد. برخلاف حشرات کامل در پوره سن اول ساق پای جلویی و پارویی شده است. پوره سن دوم به طول 4.7 - 4.4 میلی متر و به رنگ سیاه می باشد و همانند پوره سن اول دارای یک نوار عرضی سفید رنگ در حد فاصل شکم و پشت قفسه سینه می باشد. پوره های سن سوم تا پنجم به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه و آثار ظهور بال از سن سوم پورگی مشاهده می شود. همه سنین پورگی در قسمت پشت شکم دارای دو غده ترشحی (Sent gland) هستند.

میزبان

این حشره از روی درخت انبه، درختچه حنا، انگور و مرکبات جمع آوری شده است. و درختچه حنا میزبان های ترجیحی آفت محسوب می شود.

خسارت

پوره و حشره کامل با تغذیه از شیره اعضا جوان گیاه شامل جوانه های گل و برگ، گل آذین و به ویژه سرشاخه ها و برگ های جوان به گیاهان میزبان خسارت می زنند. پوره ها و حشره های کامل از برگ های جوان و ارغوانی رنگ انبه تغذیه و باعث پژمردگی، سیاه شدن و ریزش آن ها می شوند در جمعیت های بالا، رشد رویشی درختان انبه متوقف می شود. این حالت به ویژه در ماه های اردیبهشت لغایت اواخر خرداد ماه که هم زمان با حداکثر تولید برگ های جوان روی درختان انبه می باشد، مشاهده شد.

چرخه زندگی

سن قهوه ای انبه فصل زمستان را به صورت حشره کامل و غالبا درون تاج و لا به لای شاخ و برگ درخت های انبه سپری می کنند. هم زمان با ظهور گل آذین بر روی درختان انبه در منظقه (اواخر بهمن ماه) حشره با تغذیه از شیره گل آذین فعالیت خود را آغاز می کند. پس از تغذیه و جفت گیری، حشره کامل در سطح زیرین برگ های جوان، روی دمبرگ ها، سرشاخه ها و حتی شاخه های خشکیده انبه، تخم گذاری می کند. تخم ها به صورت دسته های 19 - 3 تایی و بیشتر به صورت منظم در یک ردیف و بعضی مواقع به صورت چند ردیف گذاشته می شوند.

طول دوره نهفتگی تخم (incubation period) در شرایط طبیعی 7 - 5 روز به طول می انجامد. سپس پوره های سن اول که نارنجی رنگ هستند از تخم خارج شده و بدون هرگونه تغذیه در محل تخم گذاری تجمع و زندگی می کنند. پوره های سن اول پس از گذراندن سه روز، پوست اندازی کرده و به پوره سن دوم تبدیل می شوند.

پوره های سن دوم که سیاه رنگ و بسیار پرتحرک هستند. بر روی گیاه پراکنده شده و خود را به برگ های جوان و لطیف انبه رسانیده و شروع به تغذیه و ایجاد خسارت می کنند. تغذیه پوره ها تا پایان دوره پورگی و با گذرندان پنج سن پورگی، ادامه می یابد. پس از تبدیل سن پنجم پورگی به حشره کامل چرخه زندگی حشره مجددا تکرار می شود.

از فروردین لغایت آبان ماه کلیه مراحل مختلف رشدی حشره شامل تخم، پوره های سنین مختلف و حشره کامل روی درختان انبه مشاهده شده است. این حشره قادر به تولید 5 - 4 نسل در سال است. جدول زیر خلاصه ای از چرخه زندگی سن قهوه انبه در طی سال های مطالعه (76-75) در منطقه سیاهو از توابع شهرستان بندر عباس را نشان می دهد.

شروع تغذیه و تخم گذاری

دوره نهفتگی

تخم (روز)

دور پورگی

(روز)

دوره قبل از تخم گذاری (روز)

طول دوره

یک نسل (روز)

اواسط بهمن ماه 5-7 25-30 4-6 35-4

کنترل

  • بزرگ بودن اندازه حشره کامل و کم تحرک بودن آن از نقاط ضعف عمده این آفت می باشد به طوری که به دلیل کم تحرکی امکان شکار آن با دست نیز وجود دارد. این نقیصه باعث کاهش انتشار طبیعی آن گردیده به طوری که در استان هرمزگان دامنه انتشار این حشره در حال حاضر محدود به باغ های انبه دهستان سیاهو، روستاهای سیخران، بنگلایان، فورخورج، سرگز و خورگو می باشد بنابراین می توان با تهیه و اجرای یک برنامه منظم مبارزه، آفت را به راحتی از مناطق آلوده ریشه کن نمود. بهترین زمان برای مبارزه با حشره ماه های اردیبهشت لغایت خرداد می باشد. سموم پیشنهادی (برچسب تجربه) فوزالون به میزان 2 لیتر در 1000 لیتر آب و دیمتوات به میزان 1 لیتر در 1000 لیتر آّب می باشند.
  • در هنگام انتقال نهال از مناطق آلوده به مناطق غیر آلوده (میناب، رودان و غیره) باید دقت نمود که نهال ها عاری از آلودگی به تخم و پوره حشره باشند، تخم و پوره حشره نیز به دلیل بزرگ بودن به راحتی قابل رویت و انهدام هستند.
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مروارید اخوان
مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های باغداری
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه