پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش تصویری تعمیر سیم شارژر لپ تاپ
آموزش تصویری تعمیر سیم شارژر لپ تاپ

آموزش تصویری تعمیر سیم شارژر لپ تاپ

تبلیغات
آموزش تصویری تعمیر سیم شارژر لپ تاپ
در این آموزش تصویری روش بسیار آسان و سریعی برای تعمیر سیم‌ خراب شارژر لپ تاپ را برایتان آماده کرده ایم تا با استفاده از آن بتوانید در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید. برای نجات شارژر لپ تاپتان در این آموزش گام به گام با استپ هلپ همراه باشید.

قبل از شروع بدانید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

شارژر لپ تاپ یکی از وسایلی است که استهلاک زیادی دارد. اگر زیاد اهل استفاده از لپ تاپ باشید، باید شارژر را مدام با خودتان جابجا کنید. این جابجایی‌های مکرر و البته پیچیدن و باز کردن مرتب سیم شارژر، استهلاک شارژر را به شدت افزایش می‌دهد. اولین چیزی که در شارژر کهنه و پوسیده می‌شود، سیم آن است. اگر جلوی یک پوسیدگی و یا شکاف کوچک در سیم شارژر را نگیرید، سیم شارژر کلاً قطع می‌شود و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

ابزار مورد نیاز

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

• پرس (یا هر ابزار دیگری که آداپتور شارژر را نگه دارد)
• دستگاه لحیم
• مولتی متر (بهتر است مولتی متر داشته باشید اما ضرورتی هم ندارد)
• پیچ گوشتی
• سیم بر
• چاقو
• چسب حرارتی
• چسب قطره ای
• هیت شرینک یا چسب عایق

مرحله 1: کابل‌ها را جدا کنید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که شارژر به لپ تاپ یا پریز برق وصل نیست. اکثر شارژرها دو سیم یا کابل دارند؛ یکی از کابل‌ها به لپ تاب وصل می‌شود که «کابل ولتاژ پایین» نام دارد و دیگری به پریز وصل می‌شود که «کابل ولتاژ بالا» نام دارد.

هشدار
هنگام تعمیر با مداری کار خواهید کرد که ممکن است برق داشته باشد. به هیچکدام از قطعات یا پایه‌های آنها دست نزنید مگر آنکه با آن قطعه آشنایی داشته باشید. این یک تعمیر ساده است که نیاز به دانش الکترونیک ندارد و برای انجام آن فقط کافی است با لحیم کاری آشنا باشید. بنابراین اگر با قطعات الکترونیکی آشنایی ندارید جز مواردی که در آموزش ذکر شده به هیچ چیز دیگر دست نزنید. باز هم تکرار می‌کنیم که هیچ وقت نباید شارژری که یکی از کابل‌هایش به دستگاه یا پریز متصل است را تعمیر کنید.
حالا سراغ آموزش تعمیر می‌رویم:
ابتدا باید کابل ولتاژ بالا را از آداپتور شارژر جدا کنید (اگر مدل شارژر این امکان را به شما می‌دهد). سپس کابل ولتاژ پایین را از پایین قسمتی که پوسیده است ببرید. دقت کنید که قسمت پوسیده کابل ولتاژ پایین باید به آداپتور شارژر وصل نمایید تا بتوانید آن را جدا کنید.
کابل‌های ولتاژ بالا و پایین را در یک جای مطمئن بگذارید.

مرحله 2: آداپتور شارژر را باز کنید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

آداپتور شارژرهای مختلف با روش‌های مختلف بسته می‌شوند. برخی از آنها پیچ شده اند، برخی چسبانده شده اند، برخی زبانه دارند و نمونه‌هایی هم هستند که جوش خورده اند. نحوه باز کردن آداپتور شارژر به روش بسته شدن آن بستگی دارد اما اکثر نمونه‌های موجود یا چسبانده شدند یا جوش خورده اند.
برای باز کردن آداپتور چسبانده شده یا جوش خورده، ابتدا باید آجر را داخل یک پرس یا گیره محکم کرد. حالا با استفاده از یک چاقو روی محل مهر و موم شده برش‌هایی را ایجاد کنید. اینکار را تا زمانی تکرار کنید که پوشش پلاستیکی بیرونی بریده شود. دقت کنید که نباید در اینکار افراط کنید زیرا ممکن است قطعات الکترونیکی داخل آداپتور آسیب ببینند. این مرحله از کار را باید با صبر و دقت زیادی انجام دهید. اینکار معمولاً حدود 15 دقیقه زمان می‌برد. در ضمن نباید قسمت‌های نزدیک کابل ولتاژ بالا یا پایین را ببرید و فقط باید روی خطوط افقی و بلند حرکت کنید.

مرحله 3: محفظه را جدا کنید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

حالا که دور قسمت‌های مهر و موم شده را بریدید، با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو نیمه بالایی محفظه پلاستیکی را از روی آداپتور شارژر بلند کنید. اگر برای مرحله قبل وقت کافی صرف کرده باشید، جدا کردن پوشش بسیار راحت خواهد بود.
با جدا کردن نیمه بالایی محفظه می‌توانید نیمه پایینی را هم جدا کنید.
محفظه را هم در یک جای مطمئن بگذارید تا گم نشود.
حالا آداپتور شارژر بدون محفظه و لخت است.

مرحله 4: لحیم کابل ولتاژ پایین را باز کنید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

با استفاده از دستگاه لحیم، لحیم کابل ولتاژ پایین به آجر آداپتور را جدا کنید. احتمالاً کابل شارژر شما هم از دو نقطه به آداپتور وصل شده است. اتصالات را به نوبت قطع کنید و بخاطر بسپارید که کدام سیم به کدام قسمت وصل شده است. در این شارژر اتصالات دور سیم زرد می‌چرخد. دقت کنید که بجز سیم به چیز دیگری دست نزنید.

مرحله 5: کابل ولتاژ پایین را لحیم کنید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

کابل ولتاژ پایینی را که در مراحل قبل بریدید بردارید و 2.5 سانتیمتر از سیم‌های داخلی را لخت کنید. راحت ترین راه برای جدا کردن پوشش کابل این است که دور آن را با یک چاقوی ظریف ببرید و سپس آن را بیرون بکشید.
با استفاده از سیم لخت کن، یک سانتیمتر از عایق سیم‌های داخلی عایق شده را جدا کنید. احتمالاً این سیم‌ها از نوع 16 AWG خواهند بود.
شارژری که در تصویر می‌بینید فقط یک سیم عایق شده دارد. اگر هر دو رشته سیم کابل عایق شده اند، 1 سانتیمتر از عایق سیم دوم را هم جدا کنید. از آنجایی که سیم دوم ما عایق ندارد، آن را با استفاده از هیت شرینک یا چسب عایق بپوشانید.
حالا باید این سیم‌ها را به جای سیم پوسیده به آداپتور شارژر لحیم کنید. دقت کنید که سیم‌های کابل را درست سر جایشان وصل کنید.

مرحله 6: محفظه آداپتور را ببندید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

آداپتور شارژر را داخل نیمه پایینی محفظه قرار دهید. کمی‌چسب قطره ای در محل اتصال دو نیمه که بریزید و نیمه بالایی محفظه را به آرامی‌ سرجایش بگذارید. احتمالاً باید آداپتور را دوباره داخل گیره بگذارید تا کاملاً سفت شود.

مرحله 7: محل اتصال کابل سیم را بپوشانید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

برای تقویت اتصال کابل ولتاژ پایین می‌توانید از قطعات کابل پوسیده استفاده کنید یا با چسب حرارتی دور سیم را بپوشانید. در این قسمت هر چه از چسب بیشتری استفاده کنید و پوشش دور سیم را کلفت تر کنید، بهتر است. دقت کنید که سر کابل کاملاً به آداپتور شارژر چسبیده باشد.

مرحله 8: شارژر را امتحان کنید

تعمیر شارژر لپ تاپتعمیر شارژر لپ تاپ

حالا کابل ولتاژ بالا را به شارژر وصل کنید و شارژر را به برق بزنید.
با استفاده از مولتی متر ولتاژ فیش برق متحدالمرکز سر کابل ولتاژ پایین را بررسی کنید. مقدار ولتاژ باید نزدیک به ولتاژ اسمی‌ آداپتور شارژر باشد. برای شارژری که ما تعمیر کردیم، ولتاژ اسمی‌ 19V بود و می‌بینید که مقدار ولتاژ تقریباً همین قدر است.
برای پیدا کردن ولتاژ اسمی‌شارژرتان باید برچسب روی آداپتور شارژر را بخوانید.
اگر همه چیز را طبق آموزش انجام داده باشید، شارژر آماده استفاده است.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مهران ابن الدین
مهران ابن الدین عضو تیم استپ هلپ

دغدغه ایجاد منبع آموزشی که راهگشای بسیاری از مشکلات روزمره مردم و تاثیرگذار در ایجاد و توسعه کسب و کارهای فنی و تجربی باشد، ایده StepHelp و راه اندازی آن را سبب شد. هدفی که هر روز برای بهبود و اثربخشی بهتر آن تلاش می کنم.
مجموع پست ها: 338 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 5
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های عمومی

پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
۰ پاسخ
۵ امتیاز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
اندروید سیستم ریکاوری
آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه