پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید
آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید

آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید

ابزارآلات و قطعات
آچار یک سر تخت و یک سر رینگ آچار یک سر تخت و یک سر رینگ
آچار یک سر تخت و یک سر رینگ همان طور که معلوم است یک آچار ترکیبی از آچار دو سر تخت و آچار دو سر رینگ است. این آچار یک حلقه‌ی بسته در یک انتهای خود دارد و ا...
مشاهده
آچار بکس آچار بکس
آچار بکس (Socket) کاملاً با پیچ و یا مهره چفت می‌شود. چنین آچاری به یک دسته نیاز دارد. در نتیجه بیشتر آن ها مفصل درونی دارند. به هنگام استفاده از آچار بکس،...
مشاهده
پیچ گوشتی تخت پیچ گوشتی تخت
از پیچ گوشتی تخت یا دو سو برای باز کردن پیچ های تخت (دو سو) که در سر پیچ یک شیار وجود دارد استفاده می شود. ...
مشاهده
تبلیغات
آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید
از آن‌جایی که هر قطعه‌ای در صورت وجود گرما منبسط می شود، لذا حفظ اندازه‌ی مجاز در قطعات حساس مکانیکی دارای ‌اهمیت بالایی است. یکی از آن‌ها بررسی لقی مجاز بین سوپاپ‌ها و اسبک‌ها و یا میل‌سوپاپ (بسته به طراحی موتور) است، که خودروساز آن‌ها را در انواع هیدرولیک و سالید روانه‌ی بازار می کند. فاصله لقی در نوع اول همواره با فشار روغن در بهترین حالت قرار دارد که به آن‌ها فیلراتوماتیک گفته می‌شود و نیاز به فیلرگیری دستی ندارند. ولی نوع دوم باید با اعداد اعلامی از جانب خودروساز کنترل شوند.
فیلر بودن سوپاپ‌ها باعث کاهش‌آلودگی، عمر بیشتر موتور، کاهش مصرف‌سوخت و شتاب‌گیری سریع‌تر می‌شود. کلیات فیلرگیری خودروها مشابه می باشد، اما در جزئیات با یکدیگر متفاوت اند.

  ابزار مورد نیاز:

  • پیچ گوشتی
  • بکس شماره ۱۰
  • آچار شماره ۱۰
  • دسته فیلر

  آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید

  ابتدا قطب منفی باتری را باز کنید و یک چرخ خودرو را برای قیچی کردن سوپاپ ها بر روی جک قرار دهید. برای دسترسی به محل تلاقی سوپاپ ها با سر اسبک ها ابتدا باید درب سوپاپ باز شود. برای این منظور ابتدا لوله ی هوا را از سر دریچه گاز باز کنید، وایرها را از جای خود خارج کنید، سیم گاز را از پایه ی درب سوپاپ باز کنید، و لوله های بخار روغن را جدا کنید.

  آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید

  ۶ عدد پیچ درب سوپاپ را باز کنید و سپس یک پیچ کناری موجود در قاب بالای تسمه تایم را باز کنید و درب سوپاپ را از جا بردارید و آن را در محیطی قرار دهید که آلودگی و گردو خاک بر روی آن ننشیند.

  آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید

  ترتیب فیلرگیری با خطوط همرنگ نشان داده شده است

  حال نوبت به فیلرگیری می رسد. برای این منظور نیاز به دانستن مفهوم قیچی سوپاپ ها دارید، برای این کار خودرو را در دنده ۵ قرار دهید و چرخی را که بر روی جک است با دست به آهستگی بچرخانید و به حرکت سر اسبک ها ی سیلندر شماره ۱ دقت کنید. هنگامی که اسبک موجود بر روی سوپاپ دود (سوپاپ های دود در پراید به سمت جلو و سوپاپ های هوا به سمت عقب موتور هستند.) در بالاترین حالت خود قرار دارد و به محض اینکه اسبک روبرویی در حد ۲ میل پایین آمد از چرخاندن لاستیک دست بکشید چرا که این حالت همان حالت قیچی شدن سوپاپ ها است. با قیچی کردن سوپاپ های سیلندر ۱ هر دو سوپاپ دود و هوای سیلندر ۴ را فیلرگیری می کنیم به علاوه ی سوپاپ هوای سیلندر ۲ و سوپاپ دود سیلندر ۳ و در هنگام قیچی کردن سیلندر ۴ بلعکس عمل می کنیم.

  آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید

  برای فیلرگرفتن طبق ترتیبی که گفته شد به این روش عمل کنید، مهره ی سر اسبک را در حد کمی شل کنید، فیلر مناسب را طبق اعدد اعلامی کارخانه انتخاب کنید (برای پراید انژکتوری بهترین شماره برای دود فیلر ۲۵ و برای هوا فیلر ۲۰ است.) فیلر را در قسمت زیرین اسبک قرار داده و پیچ را در حدی سفت کنید که فیلر نه آزادانه در آن فضا حرکت کند، نه فضایی برای حرکت نداشته نباشد.

  آموزش تصویری فیلرگیری سوپاپ های پراید

  سپس مهره را سفت کنید، دقت کنید که در هنگام سفت کردن مهره پیچ جابه جا نشود، برای اطمینان بیشتر بعد از سفت کردن مهره دوباره فیلر بگیرید، اگر فیلر بهم خورده بود دوباره فیلر بگیرید. تمام سوپاپ ها را به همین روش فیلر کنید.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  محمد ذکریایی
  محمد ذکریایی عضو تیم استپ هلپ

  در زمینه ترجمه در وب سایت آموزشی StepHelp فعالیت می کنم. دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت مازندران
  مجموع پست ها: 72 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های پراید
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه