پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش تصویری نحوه برش پارچه های خاص
آموزش تصویری نحوه برش پارچه های خاص

آموزش تصویری نحوه برش پارچه های خاص

تبلیغات
آموزش تصویری نحوه برش پارچه های خاص
1. مخمل در انواع مختلف و از الیاف گوناگون بافته می شود، همان گونه که از به هم پیوستن الیاف مختلف تهیه می شود؛ مانند مخملی با الیاف ابریشمی بر روی زمینه نخی.
2. حریر یا شیفون، پارچه ای بسیار لطیف و نازک است. بهترین نوع آن از ابریشم طبیعی به دست می آید و امروزه از ریون، الیاف مصنوعی و ... نیز تهیه می شود.
 • پارچه های مخمل
  • انتخاب مدل پارچه
  • برش پارچه مخمل
  • دوخت پارچه مخمل
  • آستر داخلی پارچه مخمل
  • پاکدوزی پارچه مخمل
  • اتو کردن پارچه مخمل
 • پارچه های حریر (شیفون)
  • انتخاب مدل پارچه حریر
  • برش پارچه حریر
  • دوخت پارچه حریر

پارچه های مخمل

بهترین نوع مخمل، مخمل ابریشمی است که از ابریشم طبیعی خالص بافته می شود. یک نوع مخمل نیز از ریون خالص تهیه می گردد و به گونه ای در کارخانه بافته می شود که ضد چروک باشد. مخمل نخی، گونه ای دیگر از مخمل است. در مخمل نخی، پرزها و زمینه هر دو از پنبه تهیه می شود. نوع دیگری از مخمل که سطح شفاف و براق دارد و از الیاف مصنوعی بافته می شود. حُسن این مخمل در آن است که عینا مانند یک پارچه ساده معمولی می توان روی آن عمل کرد؛ چون به راحتی با آب و صابون شسته می شود و به آسانی اتو می گردد. مخمل هایی که دارای خواب و نا خواب هستند و پرز آن ها به اصطلاح به یک سمت خوابیده است، برای شروع کار افراد مبتدی توصیه نمی شود.

پارچه های مخمل

انتخاب مدل پارچه

از مدل های تنگ و چسبان که دارای پنس های عریض هستند، بپرهیزید، زیرا اتو کردن پنس های عریض روی پارچه ی مخمل مشکل است. به مبتدیان دوخت پارچه مخمل توصیه می شود که از برش لباس های یکسره که فاقد درز کمر است بپرهیزند. بهتر است لباس دارای درز کمر بوده و حتی چند برش هم داشته باشد.

برش پارچه مخمل

قبل از برش، تمام تکه های الگو را با علامت فلش از یک جهت و به طرف خواب الگو مشخص کنید. (معمولا مخمل های خواب دار را به طرف خواب پارچه می دوزند.)

برش مخمل

برای علامت گذاری از صابون خیاطی استفاده نکنید؛ زیرا، رد آن در سمت روی پارچه ثابت می ماند. برای ثابت نگه داشتن الگو روی پارچه از سنجاق های بلند و نوک تیز استفاده کنید و همواره از قیچی تیز برای برش آن استفاده نمایید. برش مخمل

دوخت پارچه مخمل

برای دوختن مخمل از نخ ابریشمی مرسریزه شده و برای کوک زدن آن از نخ های خیلی لطیف و بدون آهار ابریشمی استفاده کنید.

دوخت مخمل

(دستگاه تنظیم نخ رو) ماشین دوخت را شل نمایید تا بخیه ها کاملا در ضخامت مخمل فرو روند. اندازه ی طول بخیه ها را قدری درشت تر از اندازه ی عادی میزان کنید و سوزن ماشین دوخت را از نوع بلند و باریک و نوک تیز انتخاب نمایید.

دوخت مخمل

هر درز را دو بار و به فاصله ی (نیم سانتی متر) از طرفین خط اصلی درز، کوک بزنید. آن گاه در فاصله ی دو کوک بدوزید. درزهایی که فقط یک رج کوک داشته باشد، زیر ماشین دوخت می لغزد و بخیه های آن ناصاف می شود.

دوخت مخمل

در این کار از زیپ ظریف استفاده نکنید؛ زیرا، چند لا ضخامت مخمل روی هم (دوخت چاک لباس، سجاف یقه و ...) قرار گرفته است و زیپ به داخل پرز مخمل فرو می رود و ایجاد چین و چروک می کند. از زیپ های محکم تری که دارای نوار نخی هستند استفاده کنید. درزها را همیشه در جهت خواب پارچه و از بالا به پایین بدوزید.

 • لایی را از نوع لطیف انتخاب کنید و با چند بست مختصر به داخل لباس وصل نمایید. (لایی ضخیم از رو جا می اندازد.)
 • اگر سجاف از خود پارچه مخمل باشد، باید سجاف ها را در حداقل عرض تهیه کنید؛ زیرا، عرض زیاد باعث لوله شدن و ناصافی لباس می شود. بهتر است که سجاف ها را از پارچه ابریشمی هم رنگ انتخاب کنید.

آستر داخلی پارچه مخمل

از آستر دوبله استفاده نکنید؛ زیرا به علت لغزندگی پارچه مخمل و در مقابل، ثابت ماندن آستر داخلی، تمام سطح روی پارچه کیس می شود.

پاکدوزی پارچه مخمل

پاکدوزی با دست توأم با ظرافت هر چه بیشتر انجام می شود، ولی پاکدوزی با ماشین های دوخت همه کاره خانگی باعث جمع شدن و ضخیم شدن کناره ی درزها می گردد. برای این کار می توان از اورلوک نیز استفاده کرد.

پاکدوزی مخمل

اتو کردن پارچه مخمل

بهترین روش برای اتو کردن مخمل این است که از (تخته ی مخصوص اتو کردن مخمل) استفاده کنید. پارچه را طوری روی تخته قرار دهید که پرز پارچه داخل سوزن های تخته فرو رود و آن گاه از پشت پارچه آن را با ملایمت اتو بزنید.

پاکدوزی مخمل اتو کردن مخمل

در صورت در دسترس نداشتن وسیله ذکر شده، به این ترتیب عمل کنید:

روش اول: اتو را به طور عمود روی میز اتو قرار دهید و آن را روی حرارت زیاد میزان کنید.

اتو کردن مخمل

سپس پارچه ای مرطوب روی اتو بیندازید تا بخار آن خارج شود. آن گاه درزها را با ملایمت روی اتو بکشید تا هم چنان که بخار پارچه مرطوب خارج می شود، اتو گردد.

اتو کردن مخمل

روش دوم: اتوی بخار را با فاصله ی چند میلی متر از درزها نگه دارید تا به وسیله ی بخار، چروک درز بر طرف شود.

اتو کردن مخمل

آن گاه همان گونه که پارچه مرطوب است، روی درزها بُرِس بکشید تا خواب پارچه از بین نرود و پارچه برق نیفتد.

روش سوم: برای اتو کردن مخمل پرز بلند می توانید تکه ای بی مصرف از پارچه ی مخمل را روی میز اتو قرار دهید (پرز به طرف رو قرار گیرد)، آن گاه تکه ی مورد نظر را رو به روی آن بگذارید تا پرز دو تکه داخل یکدیگر واقع شود.

اتو کردن مخمل


پارچه های حریر (شیفون)

حریر یا شیفون، پارچه ای بسیار لطیف و نازک است. بهترین نوع آن از ابریشم طبیعی به دست می آید و امروزه از ریون، الیاف مصنوعی و ... نیز تهیه می شود.

پارچه های حریر ( شیفون )

انتخاب مدل پارچه حریر

اغلب لباس های دراپه روی پارچه حریر آماده می شود. برای این گونه مدل ها نیاز به الگوی مسطح نیست و پارچه روی مانکن (مولاژ یا مانکن) به مدل دلخواه شکل می گیرد. از این پارچه بیش تر برای دوخت انواع دامن ها و بالا تنه های دراپه، مدل های چین دار و انواع یقه های حلزونی استفاده می شود.

انتخاب مدل

برش پارچه حریر

اگر می خواهید لباس را روی دو لای پارچه ببرید باید دو سر پارچه را (باز) کنید تا راسته ی آن بدست آید. پارچه را از عرض (تا) کنید به طوری که ترکی روی هم قرار گیرد و دو سر آن نیز منطبق بر هم باشد. حال، دور تا دور پارچه را سنجاق یا کوک بزنید. سطح میز برش را با یک پتو بپوشانید تا پارچه روی سطح صیقلی میز نلغزد. برای این کار از قیچی خیلی تیز استفاده کنید. هنگام برش حریرهای فوق العاده نازک (ابریشم طبیعی)، قبلا یک لا کاغذ نازک زیر پارچه بگذارید، آن گاه پارچه و کاغذ را توأما بچینید.

دوخت پارچه حریر

برای دوخت این نوع پارچه به وسیله ی ماشین دوخت، توصیه می شود سوزن چرخ نازک و تیز بوده و تعداد بخیه ها بین (۱۵ تا ۱۸) عدد در هر (۲/۵ سانتی متر) باشد (درجه ی ریز برای دوخت حریر مناسب تر است). سعی کنید نخ دوخت را از میان نخ های مرسریزه لطیف یا از الیاف پارچه (برای پاره ای از قسمت های لباس) انتخاب کنید. برای کوک زدن و کوک شُل کردن از نخ های لطیف بدون آهار استفاده نمایید.

اگر لبه ی دامن راسته است دو بار در اندازه ی مساوی، لبه ی دامن را (تو) بزنید و پس دوزی کنید یا به وسیله ی ماشین دوخت بدوزید.

دوخت حریر

بهتر است لبه ی دامن کلوش یا لبه های اریب (لبه ی یقه های حلزونی) به طریق پیچ رُل دوخته شود.

دوخت حریر

درزها باید به شیوه ی دو درزه شود و درز آستین به حلقه آستین بالا تنه (مانند درزهای عادی) دوخته شده و آن گاه مغزی ظریف شود.

مغزی ها را توسط پارچه ی حریر اریب، دولا انجام دهید؛ زیرا، حریر یک لا ضخامت کافی ندارد.

دوخت حریر

درزهای عادی و درزهای اریب توأم با کاغذ لطیف (کاغذ پوستی) دوخته شود و پس از اتمام با ملایمت جدا گردد.

دوخت حریر

جا دکمه ها با دست و توسط نخ لطیف گلدوزی دوخته شود. دکمه ها را از نوع سنگین وزن تهیه نکنید.

پاکدوزی به طریق پیچ رُل؛ باید عرض جادرز را به (۸ میلی متر) تقلیل داده و آن گاه آن را تاب دهید و مطابق شکل بدوزید.

دوخت حریر

پاکدوزی با دوخت ساده ماشین دوخت پس از دوخت درز، لبه ی جادرز را به طرف داخل به عرض (۱ تا ۱/۵ سانتی متر) (تو) بگذارید، سپس روی آن را چرخ کنید.

دوخت حریر

پاکدوزی به روش دوخت زیگزاگ؛ به فاصله ی کمی از جادرزها پاکدوزی کنید و اضافه ی جادرز را بچینید.

دوخت حریر

زیپ لباس حریر را با دست بدوزید و نوع زیپ را از نوع لطیف ترین و سبک وزن ترین انتخاب نمایید.

دوخت حریر

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مهتاب حمیدی راد
مهتاب حمیدی راد عضو تیم استپ هلپ

در حال حاضر دانشجو رشته مهندسی صنایع می باشم و در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنم
مجموع پست ها: 81 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های لباس
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
باز شدن بدنه کولرهای ابی
آموزش روش نصب کولر آبی هوایی | قسمت اول
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات