پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش تعمیر دکمه ماوس
تبلیغات
آموزش تعمیر دکمه ماوس
ماوس ها ابزاری پر استفاده هستند که با توجه به استفاده ی بالا، خرابی و اشکالات آن ها به دور از انتظار نیست. اما برای هر مشکلی مجبور نیستید یک ماوس جدید تهیه کنید، حتی برای بعضی از خرابی ها نیاز نیست ماوس را به یک تعمیرکار تحویل داده و هزینه کنید. اشکالات دکمه های ماوس از این دسته هستند. پس برای تعمیر ماوس خود آماده شوید.

وسایل و ابزار مورد نیاز

• یک دکمه جدید
• هویه
• قلم یا پمپ قلع کش

دقت کنید که دستکاری و تلاش برای تعمیر ماوس ممکن است آن را از گارانتی خارج کند.

مرحله ۱ - اشکال یابی

برای استفاده از این روش تعمیر ماوس، ابتدا باید مطمئن بشوید که ایراد ماوس چیزی بجز دکمه خراب نیست. اگر ماوس مشکل دیگری داشته باشد تعمیر آن کمی سخت می شود چون به مهارت های لحیم کاری SMD نیاز دارد. مشکلات نرم افزاری هم که روی کارکرد دکمه ها تاثیر میگذارند معمولاً قابل تعمیر نیستند.
ماوسی که در تصاویر روی آن کار می کنیم، دکمه وسطش اشکال دارد. طرز کار برای هر سه دکمه ماوس یکسان است و نیاز به تغییر ندارد. تنها قبل از شروع باید مطمئن شوید که ایراد از دکمه است.

مرحله ۲ - مدار را بیرون بیاورید

تعمیر دکمه ماوستعمیر دکمه ماوستعمیر دکمه ماوس

کارتان را با باز کردن ماوس آغاز کنید. دقت کنید که به مدار یا قاب ماوس آسیب نزنید و سایر قطعات را شل نکنید. پیچ ها را باز کنید یا زبانه ها را شل کنید تا مدار آزاد شود. ممکن است نحوه اتصال مدار طوری باشد که کارتان کمی سخت بشود پس حوصله به خرج داده و عجله نکنید. با یک پیچ گوشتی دو سو زبانه ها را فشار داده و همزمان مدار را بیرون بکشید.

مرحله ۳ - دکمه خراب را پیدا کنید

تعمیر دکمه ماوستعمیر دکمه ماوس

حالا باید محل دکمه ای که کار نمی کند را مشخص کنید. ایراد ماوسی که در تصویر می بینید دکمه اسکرول وسط آن است. برای مکان یابی دکمه ها جعبه های مشکی کوچک روی مدار بهترین علامت هستند.

مرحله ۴ - دکمه را جدا کنید

تعمیر دکمه ماوستعمیر دکمه ماوستعمیر دکمه ماوس

هویه را به اندازه کافی گرم کنید. در ماوس های جدید از دستگاه هایی برای لحیم کاری استفاده می شود که از بین بردن اتصالات آنها نیاز به دمای زیادی دارد. پس هویه را به اندازه کافی داغ کنید. اگر باز هم نتوانستید قلع را آب کنید، کمی قلع آب شده روی اتصالات بریزید تا گرما بهتر به مدار منتقل شده و اتصالات سریع تر از بین بروند. می توانید از قلع کش هم استفاده کنید.
بعد از اینکه قلع را آب کردید، احتمالاً کمی قلع روی پایه دکمه می ماند که با کمی فشار پیچ گوشتی جدا می شود. اگر از روش درستی برای جدا کردن دکمه استفاده کنید، کارتان خیلی سخت نخواهد بود.

مرحله ۵ - دکمه جدید را لحیم کنید

تعمیر دکمه ماوستعمیر دکمه ماوستعمیر دکمه ماوس

حالا باید دکمه جدید را درست سرجای دکمه خراب لحیم کنید. اگر لازم بود پایه های دکمه جدید را کمی کوتاه کنید تا دقیقاً به اندازه دکمه ی قبلی شود. اگر دکمه درست سرجای دکمه خراب قرار نگیرد، تعمیر ماوس بی فایده خواهد بود و باید دوباره آن را باز کنید.
وقتی دکمه جدید را لحیم کردید، مدار را داخل بدنه ماوس گذاشته و آن را ببندید.
تعمیر ماوس به همین راحتی انجام شد. اگر دکمه را درست لحیم کرده باشید، ماوس دوباره کار می کند و نیازی به هزینه های اضافی تعمیر یا خرید نیست.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
محمدامین اولادی
محمدامین اولادی عضو تیم استپ هلپ

دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه اصفهان هستم و در تیم ترجمه فعالیت می کنم.
مجموع پست ها: 110 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های ماوس
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
۰ پاسخ
۵ امتیاز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
اندروید سیستم ریکاوری
آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه