پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر
آموزش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر

آموزش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر

تبلیغات
آموزش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر
با این آموزش همراه باشید تا تعمیر کارتریج خشک شده را یاد بگیرید. اگر زیاد از پرینتر خود استفاده نمی کنید، احتمالاً به این مشکل برخورده اید. خبر خوب این است که خشک شدن کارتریج پرینتر های جوهرافشان مشکل خیلی بزرگی نیست و خودتان می توانید آن را برطرف کنید. برای این که بتوانید این تعمیر را در خانه انجام دهید نیاز به مهارت خاصی ندارید. فقط کافی است مراحل را به طور دقیق دنبال کنید.مدل پرینتر جوهرافشان تغییر زیادی در نحوه تعمیر کارتریج ایجاد نمی کند. البته ممکن است برخی جزییات نیاز به تغییر داشته باشند که آنها را باید خودتان تشخیص دهید.

مرحله ۱ - کارتریج را جدا کنید

تعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینتر

در برخی از پرینتر های ارزان هدی به کارتریج جوهر وصل شده است. اما این کارتریج ها خیلی گران هستند که البته این گرانی بی دلیل هم نیست. پرینتری که در تصویر می بینید، Canon IP4600 است که قیمت زیادی ندارد اما پنج کارتریج دارد که بدون جابجا کردن هذ از پرینتر جدا می شوند. در تصویر می بینید که این کاتریج ها جدا شده اند.

مرحله ۲ - هد را جدا کنید

تعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینتر

برای جدا کردن هد پرینتر، باید اهرم خاکستری را بالا بکشید. با اینکار هد بدون هیچ مقاومتی بیرون می آید. حواستان باشد در این مرحله از تعمیر کارتریج به قسمت های عقب و زیر هد یعنی جایی که نازل جوهر قرار دارد، دست نزنید. این قطعات بسیار ظریف و همین طور آغشته به جوهر هستند.

مرحله ۳ - یک لوله مکش مناسب پیدا کنید

تعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینتر

اینجا باید کمی خوش شانس باشید؛ البته اگر اهل بازیافت وسایل بدردنخور باشید هم کارتان زودتر راه می افتد. باید یک لوله مکش پیدا کنید که قطر آن به اندازه اتصالات کارتریج روی هد پرینتر باشد. سعی کنید لوله ای انتخاب کنید که با اندازه اتصالات متناسب باشد. اگرچه تعمیر کارتریج های خشک شده در برخی پرینترها بدون لوله مکش هم ممکن است اما لوله کارتان را ساده تر می کند.

مرحله ۴ - هد پرینتر را داخل آب قرار بدهید

تعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینتر

یک ظرف پلاستیکی صاف برداشته و درون آن کمی آب (به عمق چند میلیمتر) بریزید. ظرف انتخاب شده نباید سرامیکی (یا از هر جنس سفت دیگر) باشد زیرا لبه های نازل سرامیکی بوده و به راحتی می شکند. حتی یک تماس کوچک با سطوح سرامیکی یا آهنی برای شکستن این قطعات ظریف کافی است.
هد پرینتر را درون آب بگذارید. با اینکار جوهر خشک شده در آب حل می شود. در همین حین سعی کنید با کمک لوله لاستیکی کمی از آب را داخل نازل ها بکشید. برای اینکار لازم نیست لوله را بمکید. کافی است سر لوله را با دست تان بگیرید و دیواره ها را فشار بدهید. بعد از کشیدن آب داخل نازل ها، حداقل یک ساعت صبر کنید. اگر یک شب صبر کنید خیلی بهتر است.
اتصالات پشت هد پرینتر معمولاً ضدآب هستند اما حواستان باشد آنها را خیلی خیس نکنید.

مرحله ۵ - هد پرینتر را خشک کنید

تعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینتر

هنگام نصب هد پرینتر، ابتدا آن را با دستمال کاغذی خشک کنید. نباید هد را روی دستمال بکشید؛ همین که چند دقیقه آن را روی دستمال قرار دهید کافی است. بهتر است از دستمال های میکروفایبر استفاده کنید تا داخل نازل پرز نگیرد. می توانید رنگ جوهر های مختلف را هم روی دستمال ببینید.

مرحله ۶ - هد پرینتر را نصب کنید

تعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینترتعمیر کارتریج خشک پرینتر

بعد از اینکه مطمئن شدید هد پرینتر کاملاً خشک شده، آن را سرجایش برگردانید. اهرم را بسته و هر پنج کارتریج را سرجایشان قرار دهید. سپس پرینتر را ببندید و آن را خاموش کنید.
چند دقیقه صبر کنید تا جوهر درون نازل با آب باقی مانده داخل نازل های هد مخلوط شود. وقتی برای اولین بار بعد از تعمیر پرینتر را روشن کنید، عملیات پاکسازی نازل ها صورت می گیرد. اگر اینکار انجام نشد، خودتان دکمه پاکسازی نازل ها را بزنید. ممکن است کمی جوهر به هدر رود اما این کار ضروری است. بعد از این کار چند چک پرینت بگیرید تا مطمئن شوید همه چیز درست کار می‌کند.
تعمیر کارتریج تمام شد و حالا می توانید از پرینتر مثل روز اول استفاده کنید.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
محمدامین اولادی
محمدامین اولادی عضو تیم استپ هلپ

دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه اصفهان هستم و در تیم ترجمه فعالیت می کنم.
مجموع پست ها: 110 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های پرینتر
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
۰ پاسخ
۵ امتیاز
۰ پاسخ
۰ امتیاز
اندروید سیستم ریکاوری
آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه