پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش تعویض رینگ و تایر پنچر شده خودرو
آموزش تعویض رینگ و تایر پنچر شده خودرو

آموزش تعویض رینگ و تایر پنچر شده خودرو

تبلیغات
آموزش تعویض رینگ و تایر پنچر شده خودرو
تعویض تایر پنچر با اینکه کار پیش پا افتاده‌ای محسوب می شود اما دانستن چگونگی انجامش از قبل، برای راننده‌ی خودرو در شرایط اضطراری آرامش و سرعت عمل بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.بدون شک ساده‌ترین عمل در زمینه نگهداری و سرویس خودرو، تعویض تایر پنچر شده با لاستیک زاپاس است، ولی دانستن چگونگی انجامِ این کار، برای بسیاری از رانندگان تازه کار و به ویژه خانم ها، زمانی که در شرایط خاص قرار می گیرند و خودشان مجبور به انجام این عمل هستند، بسیار مهم و حیاتی است. پس در این آموزش گام به گام به استپ هلپ همراه باشید.

نگهداری صحیح از تایر زاپاس

فشار باد تایر زاپاس را در صورت سلامت آن هر ۶ ماه یکبار کنترل کنید. تایر زاپاس را بسته به تاریخ تولید، هر ۳ سال یکبار تعویض کنید. از تایرهای دست دوم و یا تایر با کارکرد بالا برای استفاده به عنوان زاپاس خودداری کنید. تمیز بودن تایر زاپاس و محیط قرارگیری آن بر طول عمر آن می‌افزاید. در صورتی که تایر زاپاس در صندوق عقب قرار دارد از قرار دادن طولانی مدتِ بارهای سنگین وزن بر روی آن خودداری نمایید.

چگونگی تعویض تایر خودرو

برای تعویض تایر پنچر شده با لاستیک زاپاس نیاز به جک و میل‌رابط و مثلث خطر و آچار چرخ و البته تایر جایگزین دارید. یک خودروی صفر کیلومتر معمولا تمامی موارد ذکر شده را با خود به همراه دارد، محل قرارگیری لاستیک زاپاس برای خودروهای موتور جلو معمولا در صندوق عقب یا پشت سپر عقب است.
در ابتدا در صاف‌ترین و مطمئن‌ترین مکانِ ممکن توقف کنید، هر دو محور خودرو باید تراز باشند و اتومبیل در پستی و بلندی قرار نگرفته باشد. ابتدا دستی را بکشید و فلاشر را روشن کنید و مثلث خطر را در فاصله‌ی چند ده متری از خودرو قرار دهید، میزان این فاصله را بسته به سرعت خودروهای عبوری و پهنای راه یا جاده و روشن یا تاریک بودن هوا تعیین کنید.

شل کردن پیچ های تایر

تعویض تایر پنچرتعویض تایر پنچر

به سمت ماشین خود برگردید، پشت تایرهای محوری را که تایرهای آن سالمند با تکه‌ای چوب یا سنگ مهار کنید و جک و میل‌رابط و آچار چرخ و تایر زاپاس را از صندوق خارج کنید، در صورتی که رینگ دارای قالپاق است آن‌ را خارج کنید و به صورت ضربدری پیچ‌های رینگ را با آچار چرخ در حد دو دور شل کنید، اگر پیچ‌ها خیلی سفت هستند، با احتیاط از نیروی وزن خود استفاده کنید.
در تصویر نحوه اتصال صحیح جک و میل‌رابط را مشاهده می کنید.

نحوه استفاده از جک

تعویض تایر پنچرتعویض تایر پنچر

جک را در زیر رکاب خودرو، در کمترین فاصله از چرخ پنچر شده قرار دهید و با میل رابط با چندین دور حرکت چرخشی تایر را در حد ۴ الی ۵ سانتی‌متر از سطح زمین جدا کنید، حال پیچ‌ها را از رینگ جدا کرده و با احتیاط و با کمک دو دست رینگ و تایر را از محل خود خارج کنید، در صورتی که از جای خود خارج نشد با کف دست در چند جای تایر ضربه بزنید. تایر پنچر شده را برای جلوگیری از خطر احتمالی ناشی از سقوط خودرو در زیر ماشین جای‌گذاری کنید.

مراحل بستن رینگ و تایر زاپاس

تعویض تایر پنچرتعویض تایر پنچرتعویض تایر پنچر

مراحل بستن رینگ و تایر زاپاس دقیقا عکس مراحل باز کردن آن است. رینگ و تایر زاپاس را با احتیاط در محور خود قرار دهید. زمانی که جای‌ پیچ‌های محور را با جای‌‌ پیچ‌های رینگ منطبق کردید، بالاترین پیچ را بر روی جای خود ببندید و الی آخر. رینگ و تایر پنچر شده را از زیر خودرو خارج کنید و جک را پایین بیاورید و پیچ‌ها را به صورت ضربدری سفت کنید. لوازم را در جای خود قرار دهید و با خیال راحت به ادامه مسیر بپردازید! حتما لاستیک پنچر شده را در اولین فرصت پنچرگیری کنید.
در تصویر اول موقعیت صحیح قرارگیری جک و تایر در زیر خودرو را مشاهده می کنید.

نکته پایانی

در ادامه بدانید در بیشترِ خودروهای جدید، رینگ و تایر زاپاس برای کاهش وزن اتومبیل با پهنای کمتری نسبت به لاستیک استاندارد عرضه شده است، در این‌صورت در اولین زمان نسبت به تعویض آن با رینگ و تایر استاندارد اقدام کنید، البته در بعضی از آن‌ها رینگ و لاستیک زاپاس به کلی حذف گردیده است و به جای آن دارای تایرهایی با قابلیت حرکت در زمان پنچری، با سرعت و پیمایشی محدود هستند.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
مهران ابن الدین
مهران ابن الدین عضو تیم استپ هلپ

دغدغه ایجاد منبع آموزشی که راهگشای بسیاری از مشکلات روزمره مردم و تاثیرگذار در ایجاد و توسعه کسب و کارهای فنی و تجربی باشد، ایده StepHelp و راه اندازی آن را سبب شد. هدفی که هر روز برای بهبود و اثربخشی بهتر آن تلاش می کنم.
مجموع پست ها: 338 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 5
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه