پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با آینه های جانبی خودرو (نوع الکتریکی)
آشنایی با آینه های جانبی خودرو (نوع الکتریکی)

آشنایی با آینه های جانبی خودرو (نوع الکتریکی)

تبلیغات
آشنایی با آینه های جانبی خودرو (نوع الکتریکی)
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری خودرو، این بار با مطلب آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی ) با هم همراه می شویم تا با نحوه عملکرد و ویژگی های آن در خودرو آشنا شویم.

  آینه های جانبی، معمولاً به تعداد دو عدد در روی درهای جلوی خودرو های سواری طراحی و نصب می شود. با این طرح امکان رویت فضای جانبی و فضای عقب خودرو برای راننده فراهم می گردد و خودرو آسان تر هدایت می شود. آینه های جانبی به لحاظ نمایش وضعیت و موقعیت سایر خودرو ها، از ابزارهای ایمنی رانندگی به شمار می رود. استفاده ی صحیح از آینه ها در هنگام رانندگی می تواند در کاهش تصادفات اثر گذار باشد. در تصویر زیر، آینه های جانبی یک نوع خودرو، با فلش نشان داده شده است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  آینه های جانبی در طرح های متنوعی ساخته شده اند و از نظر مکانیزم، عملکرد آینه در دو نوع مکانیکی و الکتریکی طراحی و تولید می شود. نوع مکانیکی آینه ها نیز به دو دسته تقسیم می شوند. در نوعی از آن شیشه ی آینه نسبت به قاب آن ثابت و قاب آینه نسبت به بدنه ی خودرو متحرک است. برای تنظیم این نوع آینه ها، راننده ی خودرو با تغییر موقعیت قاب نسبت به بدنه ی خودرو، آن را به صورت دستی تنظیم می کند. این نوع آینه ها معمولاً در روی بدنه ی در خودرو به وسیله ی پیچ بسته می شود. در تصویر زیر، آینه ی جانبی نصب شده در روی در خودرو نشان داده شده است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  در نوع دیگر آینه های جانبی، شیشه ی آینه نسبت به قاب آن متحرک است و آینه به وسیله ی اهرم تعبیه شده در داخل اتاق خودرو تنظیم می شود. اهرم تنظیم آینه به صفحه ای که توسط کابل های فلزی به صفحه ی دیگر پشت شیشه آینه وصل شده، متصل است. با جابجا کردن اهرم تنظیم، حرکت آن به وسیله ی کابل ها به شیشه ی آینه منتقل می شود و آن را در جهت افقی یا عمودی می چرخاند. در تصویر زیر، آینه ی جانبی یک نوع خودرو، نشان داده شده است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  در بسیاری از خودرو های جدید مکانیزم تنظیم آینه های جانبی الکتریکی است و راننده ی خودرو با استفاده از سوئیچ نصب شده در روی رودری به سهولت می تواند آینه ها را در شرایط دل خواه تنظیم نماید. محل نصب آینه های جانبی، معمولاً در گوشه ی قاب شیشه های جلو انتخاب می شود. در تصویر زیر، یک نوع آینه ی محرک الکتریکی به کار رفته در خودرو های سواری و دسته سیم مدار الکتریکی آینه با فلش زرد رنگ، نشان داده شده است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  ساختمان آینه های جانبی

  ساختمان آینه های الکتریکی شامل اجزای زیر است:

  1. قاب آینه

  قاب آینه ها را معمولاً از جنس کائوچو و یا پلاستیک فشرده انتخاب می کنند و در رنگ های متنوعی، متناسب با رنگ بدنه ی خودرو، طراحی و تولید می شود. فرم ظاهری قاب آینه ها نیز با یکدیگر متفاوت اند و بر مبنای طراحی کارخانه سازنده در روی خودرو نصب می گردد. در تصویر زیر، قاب بیرونی آینه ی یک نوع خودرو نشان داده شده است. قاب بیرونی یا خارجی آینه های جانبی به دو صورت طراحی می گردد. در یک نوع از آن ها قاب آینه نسبت به بدنه ی خودرو ثابت می باشد و در بعضی دیگر حرکت و چرخش قاب نسبت به محور آن امکان پذیر است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  1. آینه ( شیشه ی جیوه اندود شده )

  آینه، شیشه ی جیوه اندودی است که در داخل قاب بیرونی نصب می گردد و انعکاس فضای بغل و عقب خودرو در آن دیده می شود. شیشه ی آینه معمولاً در روی صفحه ی کائوچویی یا پلاستیکی ثابت می شود و به وسیله ی خار یا میله های فنری به صفحه ی محرک داخل قاب متصل می گردد. در تصویر زیر، آینه ی جانبی یک نوع خودرو و تصویر فضای عقب و پهلوی انعکاس یافته در آن، نشان داده شده است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  1. موتور الکتریکی

  در ساختمان آینه های جانبی از دو عدد الکتروموتور کوچک دی سی (DC) استفاده شده است. دوران محور هر کدام از الکتروموتور ها به وسیله ی چرخ دنده ها تعبیه شده در داخل قاب آینه به حرکت خطی تبدیل می شود و به صفحه ای که آینه در روی آن نصب گردیده است منتقل می گردد. یکی از الکتروموتور ها آینه را در امتداد محور افق به سمت راست یا سمت چپ حرکت می دهد و الکتروموتور دیگر آینه را در امتداد محور عمودی به سمت بالا یا پایین می چرخاند. در تصویر زیر، الکتروموتور های به کار رفته در آینه های جانبی خودرو، نشان داده شده است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  عملکرد آینه ی جانبی

  مکانیزم انتقال دور موتور به صفحه ی نگه دارنده ی آینه های جانبی خودرو یکسان نیست وبا یکدیگر متفاوت اند. دریک نوع از آینه ها حرکت دورانی الکتروموتور ها به وسیله ی چرخ دنده ی حلزونی روی محور الکتروموتور به چرخ دنده های تعبیه شده در مکانیزم انتقال حرکت زیر صفحه ی نگه دارنده ی آینه انتقال می یابد و توسط اهرم بندی به حرکت خطی تبدیل می شود. در تصویر زیر، دنده ی حلزونی روی محور الکتروموتور ها، چرخ دنده ها و اهرم بندی نوعی از آینه های جانبی مورد استفاده در خودروهای سواری، دیده می شود.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  قاب شیشه ی آینه به وسیله ی دو عدد زائده و دو عدد خار در روی صفحه ی متحرک ثابت می شود. در تصویر زیر، زائده های روی قاب آینه و محل قرار گرفتن آن ها در روی صفحه ی زیرین با فلش قرمز رنگ و خارهای روی قاب و محل قفل شدن آن ها در روی صفحه با فلش زرد رنگ نشان داده شده است. در این نوع از آینه های جانبی برای جدا کردن و تعویض آینه، ابتدا با اعمال نیروی لازم خارها را زا محل خود آزاد نمایید. سپس با خارج کردن زائده ها از شیارهای روی قاب زیرین آینه را جدا کنید.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  در نوع دیگر از آینه های جانبی خودرو، الکتروموتور ها در داخل محفظه ی استوانه ای شکل طراحی و تعبیه شده است که حرکت دورانی موتور الکتریکی از طریق چرخ دنده ی روی محور آن به چرخ دنده ی شانه ای متصل به محفظه استوانه ای منتقل شده و باعث حرکت خطی محفظه می شود. در این نوع از آینه ها، صفحه ی نگه دارنده ی شیشه آینه، روی محفظه به وسیله ی خار ثابت می شود و همراه با آن حرکت می کند. در تصویر زیر، چرخ دنده های شانه ای محل اتصال آن ها به پوسته ی محفظه، با فلش نشان داده شده است.

  آشنایی با آینه های جانبی خودرو ( نوع الکتریکی )

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه