پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
شناخت اجزای آبگرمکن برقی و مدار الکتریکی آن
شناخت اجزای آبگرمکن برقی و مدار الکتریکی آن

شناخت اجزای آبگرمکن برقی و مدار الکتریکی آن

تبلیغات
شناخت اجزای آبگرمکن برقی و مدار الکتریکی آن
از سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری لوازم خانگی، این بار مرحله به مرحله با شناخت اجزای آبگرمکن برقی و مدار الکتریکی آن با هم همراه می شویم تا با ساختمان و مدار الکتریکی آبگرمکن آشنا شویم.

  ساختمان آبگرمکن های برقی از نظر ظاهری و داخلی متنوع است. همچنین نحوه ی قرار گرفتن قطعات در آبگرمکن های دیواری و زمینی با هم تفاوت دارد. برای آشنایی با ساختمان آبگرمکن برقی ابتدا قطعات و اجزای تشکیل دهنده ی دستگاه در تصویر های بعدی ارائه و سپس بعضی از اجزای دستگاه تشریح می شود.

  تصویر زیر قطعات یک دستگاه آبگرمکن برقی زمینی را به همراه نام آن ها نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر قطعات آبگرمکن برقی را به همراه نام آن ها نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر قطعات یک دستگاه آبگرمکن برقی دیواری را به همراه نام آن ها نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  ترموستات قابل تنظیم در آبگرمکن برقی : ترموستات تنظیم کننده ی درجه حرارت آب در آبگرمکن برقی از نوع قابل تنظیم گازی و بلودار است. تصویر زیر یک نوع ترموستات گازی بلودار را به همراه محل استقرار لوله ی بلو در مجاورت المنت را نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر نوع دیگر ترموستات گازی را نشان می دهد که لوله بلوی آن در داخل لوله ی مخصوص که به همراه المنت است قرار دارد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر ترموستات و المنت را به طور مجزا نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  نحوه ی تنظیم ترموستات با سر ولوم یا توسط پیچ گوشتی مانند تصویر زیر انجام می شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  در تصویر زیر قطعات تشکیل دهنده ی ترموستات گازی را به همراه نام قطعات نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  عملکرد ترموستات گازی رادیاتور برقی : با حرکت ولوم ترموستات در جهت عقربه های ساعت طبق تصویر زیر، حرکت اهرم فانوسک را سبب می شود که صفحه ی فانوسک که در تصویر بعدی نشان داده شده است نیروی خود را از روی اهرم میکروسوییچ ترموستات بر می دارد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  اجزای آبگرمکن برقی

  دکمه ای که در داخل آن فنری قرار دارد طبق تصویر زیر فرمان قطع و وصل پلاتین های ترموستات را صادر می کند.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر محل استقرار دکمه و فنر را در داخل قاب نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر قسمت میله ای یا اهرمی دکمه را نشان می دهد که از سمت دیگر قاب مشخص است. در اثر کاهش نیروی فانوسک اهرم به داخل قاب تصویر بالا کشیده می شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است در اثر کاهش نیروی اهرم ترموستات، پلاتین ها بسته می شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  با قرار گرفتن پلاتین متحرک روی پلاتین ثابت طبق تصویر زیر فاز از طریق پلاتین های بسته ی ترموستات به المنت می رسد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  سیم نول نیز مستقیما به المنت وصل شده است که در تصویر زیر نشان داده شده است. اتصال سیم های فاز و نول به المنت سبب می شود که المنت گرم کند و درجه حرارت آب را در آبگرمکن بالا ببرد. با گرم شدن آب، گاز درون لوله ی بلو انبساط پیدا می کند و حجم آن اضافه می شود. ازدیاد حجم گاز سبب وارد کردن فشار به صفحه ی فانوسک می شود و اهرم ترموستات را به داخل فشار می دهد. زمانی که درجه حرارت آب به میزان تنظیم شده توسط ترموستات رسید، پلاتین های ترموستات باز می شود و مدار تغذیه ی المنت را قطع می کند. با سرد شدن آب و پایین آمدن درجه حرارت سیکل کاری ترموستات مجددا تکرار می شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  ترموستات محافظ اضافه حرارت یا ترموستات ثابت : این ترموستات که به صورت سری با المنت قرار دارد، در درجه حرارت ثابت و از پیش تنظیم شده که مقدار آن حدود ۹۰ درجه ی سانتی گراد است، فرمان قطع را به مدار الکتریکی المنت می دهد. تصویر زیر دو ترموستات بی متالی از نوع صفحه ای را نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  المنت آبگرمکن برقی : المنت در توان های مختلف و مدل های گوناگون طراحی و ساخته می شود. تصویر زیر یک نوع المنت آبگرمکن برقی را با لوله ی مربوط به قرار گرفتن لوله ی بلو یا مخزن گاز حساس ترموستات را نشان می دهد. این لوله در وسط المنت قرار دارد. تصویر سمت چپ نوعی دیگر المنت اب گرم کن برقی را نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر یک نوع دیگر المنت آبگرمکن برقی را که دارای دو لوله تو خالی است نشان می دهد. یکی از لوله ها برای قرار گرفتن لوله ی بلوی ترموستات گازی قابل تنظیم برای کنترل درجه حرارت آب و دیگری برای قرار گرفتن لوله ی بلوی ترموستات گازی محافظ اضافه حرارت است. این لوله ها در تصویر زیر با شماره های ۱و۲ مشخص شده اند.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر مقدار مقاومت اهمی المنت یک نوع آب گرم کن برقی ۲۴۰۰ وات را توسط اهم متر نشان می دهد. مقدار این مقاومت ۲۰٫۲ اهم است.

  اجزای آبگرمکن برقی

  مخزن و بدنه ی آبگرمکن برقی : مخزن آبگرمکن برقی از ورق فولادی گالوانیزه یا مواد مصنوعی از جنس پلی بروپیلن تهیه می شود. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است در قسمت پایین مخزن آبگرمکن برقی از نوع زمینی، محل ورودی آب سرد و در قسمت بالای آن محل خروجی آب گرم وجود دارد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  جنس بدنه ی آب گرم کن برقی از ورق گالوانیزه یا مواد مصنوعی (نوع پلاستیک) است. در تصویر بالا و پایین دو نما از بدنه ی آبگرمکن برقی به همراه نمای مناسب از مخزن آن ها که داخل بدنه قرار می گیرد را مشاهده می کنید.

  اجزای آبگرمکن برقی

  چراغ نشان دهنده : بر روی تمام آبگرمکن های برقی چراغ نشان دهنده ای نصب می شود که همزمان با المنت از ترموستات قابل تنظیم فرمان می گیرد و با در مدار قرار گرفتن المنت، چراغ نشان دهنده، روشن و با قطع مدار المنت، چراغ نشان دهنده خاموش می شود. تصویر زیر چراغ نشان دهنده ی آبگرمکن برقی و محل نصب آن را نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  نشان دهنده ی درجه حرارت آب : برای اطلاع از میزان درجه حرارت آب گرم، از نشان دهنده ی درجه حرارت استفاده می شود. نشان دهنده ی درجه حرارت آب را به همراه محل نصب آن در دستگاه نشان می دهد. نشان دهنده ی درجه حرارت آب دارای صفحه حساس به گرما است. این صفحه حساس با سطح خارجی مخزن آبگرمکن تماس دارد و توسط فنری به عقربه مشخص کننده ی درجه حرارت متصل می شود. با گرم شدن آب، سطح خارجی مخزن نیز گرم می شود و گرما سبب انبساط طولی فنر و انحراف بیشتر عقربه می گردد.

  اجزای آبگرمکن برقی
  توجه
  مخزن آبگرمکن باید از ورق گالوانیزه باشد تا از این نشان دهنده استفاده شود.


  سیم رابط : سیم رابط آبگرمکن مطابق تصویر زیر سه رشته دارد. یکی از سیم ها که عایق آن به رنگ سبز و زرد است به سیم زمین اختصاص داده می شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  ترمینال : تصویر زیر ترمینال پلاستیکی دو خانه ی آبگرمکن برقی را نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  سیم های رابط داخلی با روکش نسوز : تصویر زیر سیم های رابط داخلی برای اتصال اجزای مدار الکتریکی آبگرمکن را به همراه عایق با روکش نسوز نشان می دهد. مقطع سیم های رابط می باید حداقل ۲٫۵ میلی متر مربع باشد تا تحمل جریان الکتریکی مدار را داشته باشد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر نحوه ی قرار دادن روکش لوله ای نسوز روی فیش یا سر سیم رابط را نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  شیر اطمینان آبگرمکن برقی : استفاده از شیر اطمینان به همراه لوله ی سر ریز در آبگرمکن برقی بسیار ضروری است، زیرا اگر در اثر عمل نکردن ترموستات درجه حرارت آب داخل مخزن از ۱۰۰ درجه سانتی گراد بالا رود آب داخل مخزن بخار می شود و فشار داخل مخزن را افزایش می دهد. افزایش فشار ممکن است موجب انفجار مخزن شود. برای جلوگیری از خطر انفجار از شیر اطمینان طبق تصویر زیر استفاده می کنند. اصولا بین مخزن و شیر اطمینان هیچ واسطه ی دیگری نظیر شیر فلکه نبایستی قرار داده شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  شیر اطمینان می بایست در محدوده ی ۹۰ تا ۹۵ درجه ی سانتی گراد عمل کند و آب و بخاری که دمای آن از درجه حرارت مجاز بالا رفته است از لوله ی سر ریز تخلیه شود. هر چند وقت یکبار قسمت دستی شیر اطمینان را طبق تصویر زیر فشار دهید تا از صحت عملکرد آن در مواقع خطر اطمینان حاصل کنید.

  اجزای آبگرمکن برقی

  شیر فلکه آب سرد ورودی : برای قطع آب سرد ورودی در هنگام تعمیر و باز کردن آبگرمکن از شیر فلکه ای مانند تصویر زیر استفاده می شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  شیر یک طرفه : چنانچه فشار در لوله ی آب سرد ورودی یا شبکه ی آب رسانی منزل کاهش یابد یا درجه ی آب بیش از حد بالا رود و بخار ایجاد شود، آب گرم وارد قسمت لوله ی آب سرد می شود.

  اجزای آبگرمکن برقی

  برای جلوگیری از برگشت آب گرم داخل مخزن به مسیر لوله ی آب سرد از شیر یک طرفه استفاده می شود. تصویر زیر نمایی از یک شیر یک طرفه را نشان می دهد که مخصوص لوله ۰٫۵ اینچ است.

  اجزای آبگرمکن برقی

  طبق تصویر زیر در جهت فلش شیر یک طرفه باز است و آب سرد به سمت آبگرمکن جریان دارد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  در تصویر زیر شیر یک طرفه بسته است و آبی از طرف آبگرمکن به شبکه ی لوله کشی آب سرد منزل وارد نمی شود.

  اجزای آبگرمکن برقی
  مدار الکتریکی آبگرمکن برقی" color="peacoc" style="double"

  در مدار شکل زیر با قرار دادن دسته ی ترموستات قابل تنظیم روی درجه مورد نظر، میکروسوییچ ترموستات وصل می شود و المنت R شروع به گرم کردن آب می کند. وقتی درجه حرارت آب به مقدار تنظیم شده ی ترموستات رسید ترموستات قطع می کند. چنانچه به دلایلی ترموستات نتواند مدار را قطع کند، درجه حرارت آب بالاتر می رود یا به مرز ۹۰ درجه سانتی گراد می رسد. در این حالت ترموستات عمل می کند و اتصال کوتاه دو سر بیزر H باز بیزر را به صدا در می آورد بدین ترتیب عملکرد اضطراری دستگاه را اعلام می کند.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر مدار الکتریکی و ارتباط قطعات واقعی مدار را نشان می دهد. سیم اتصال زمین از طریق یک پیچ همراه با قاب پلاستیکی به بدنه ی آبگرمکن محکم می شود و ارتباط اتصال زمین را برقرار می کند.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تصویر زیر مدار الکتریکی یک دستگاه آبگرمکن برقی را به همراه ترمینال ، فیوز حفاظت کننده ی ترموستات و چراغ نشان دهنده ی و المنت R نشان می دهد.

  اجزای آبگرمکن برقی
  مسیر های آب سرد و گرم مرتبط با آبگرمکن برقی " color="peacoc" style="double"

  مسیر های آب سرد و گرم مرتبط با آب گرم کن برقی به طور مجزا در دو دستگاه آبگرمکن دیواری و زمینی مورد بحث قرار می گیرد.

  مسیر آب سرد و گرم در آبگرمکن دیواری : در شکل زیر مسیر های آب سرد و گرم را در یک دستگاه آبگرمکن دیواری نشان می دهد. در مسیر ورودی آب سرد به آبگرمکن می توان از شیر یک طرفه استفاده کرد تا در هنگام کاهش فشار آب سرد در شبکه آب رسانی منزل یا افزایش بیش از حد درجه حرارت آب و بالا رفتن فشار داخل مخزن، آب گرم وارد لوله ی آب سرد منزل نشود. اما در این دستگاه شیر آب گرم در سمت راست قرار گرفته و با بستن آن، مسیر آب گرم به شبکه ی آب سرد منزل را هم می بندد و نیاز به شیر سک طرفه نیست. انتهای لوله آب سرد تا قسمت پایین و انتهای لوله ی آب گرم تا قسمت بالای مخزن آبگرمکن هدایت شده است. تغذیه ی الکتریکی آب گرم کن از یک پریز اختصاصی سه سیمه صورت می گیرد.

  اجزای آبگرمکن برقی

  مسیر های آب سرد و گرم در آب گرم کن زمینی : شکل زیر مسیر های آب سرد و گرم را در یک دستگاه آبگرمکن زمینی نشان می دهد. لوله ی آب سرد تا انتهای مخزن هدایت می شود اما انتهای لوله ی آب گرم در قسمت بالایی مخزن زیر فلانج آبگرمکن قرار گرفته است. دستگاه مجهز به ترموستات قابل تنظیم و ترموستات محافظ اضافه حرارت است که لوله های بلو و لوله ی محل استقرار آن ها در شکل مشاهده می شود.

  برای قطع آب ورودی در هنگام تعمیر، شیر فلکه و برای جلوگیری از برگشت آب به لوله ی آب سرد شبکه آب رسانی منزل از شیر یک طرفه استفاده شده است. و دستگاه دارای یک پریز اختصاصی سه سیمه است.

  اجزای آبگرمکن برقی

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم خانگی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
  آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه