پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با بایاس (Bios) کامپیوتر
تبلیغات
آشنایی با بایاس (Bios) کامپیوتر
بایاس (BIOS)
پیش از پرداختن به BIOS لازم است که سطوح کنترل رایانه به صورت مختصر شرح داده شود .همان گونه که اشاره شد رایانه دارای سیستم سلسله مراتبی است. برای راه اندازی رایانه و استفاده کاربر از برنامه ی کاربردی مورد نظرش، سطوح مختلفی از سیستم کارهای لازم را انجام می دهند. این سطوح عبارت اند از:
• سطح سخت افزار
• سطح BIOS
• سطح سیستم عامل
• سطح برنامه کاربردی

  سطح سخت افزار: اولین و پایین ترین سطح کنترل در رایانه، سطح سخت افزار است. این سطح از بخش های سخت افزاری اجزای رایانه ( قسمتی که قابل مشاهده است ) و سیم هایی که آن ها را به یکدیگر وصل می کند، تشکیل شده است.

  سطح BIOS: یک سطح بالاتر از سخت افزار سطح BIOS است. BIOS سرنام کلمه های Basic Input/Output System است. BIOS مجموعه ای از برنامه های بسیار کوچک است که سخت افزار را به طور مستقیم کنترل می کند.

  سطح سیستم عامل: سطح بالاتر از BIOS، سطح سیستم عامل است. سیستم عامل مجموعه ای از برنامه ها و روال های خدماتی را شامل می شود. این برنامه ها و روال ها کارهای گوناگون مورد نیاز کاربر (مثل ذخیره سازی داده ها) را بر روی فایل ها انجام می دهند.

  سطح برنامه ی کاربردی: سطح برنامه ی کاربردی بالاتر از سیستم عامل قرار دارد و ارتباط کاربران رایانه در این سطح برقرار می شود. هر دستوری که کاربر در این سطح صادر می کند از سطوح مختلف عبور کرده تا برای سطح سخت افزار قابل فهم شود.

  در سیستم های XT برای تعریف پیکربندی سخت افزار استاندارد سیستم (مانند دیسک سخت، نوع فلاپی دیسک و ...) از مجموعه ای جامپر و یا دیپ سویچ استفاده می شد. در آن زمان به دلیل محدود بودن سخت افزارهای قابل نصب بر روی رایانه استفاده از جامپر و یا دیپ سویچ روش مناسبی بود، اما با توسعه ی سخت افزارهای قابل نصب (انواع دیسک های سخت با ظرفیت های متفاوت) دیگر استفاده از آن ها مناسب نبود. برای حل این مشکل، طراحان به فکر استفاده از برنامه های نرم افزاری افتادند.

  برای اولین بار در سال ۱۹۸۵حافظه ای با ظرفیت ۶۴ بایت به نام CMOS به برد اصلی اضافه کردند که مقادیر اطلاعات تعریفی مورد نیاز برای پیکربندی سیستم در آن ذخیره می شد. برای جلوگیری از حذف و یا پاک شدن محتویات این حافظه در زمان خاموش بودن سیستم از یک باتری به نام Backup استفاده شد.

  امروزه برد اصلی دارای تراشه ای به نام ROM BIOS است (تصویر زیر) که محتویات داخل آن به وسیله ی کارخانه ی سازنده برد اصلی و یا به سفارش آن نوشته می شود. به این محتویات که عملکرد یک رایانه را کنترل می کند، بایاس گفته می شود. یک سیستم رایانه به طور کلی قادر به پشتیبانی از سخت افزارهایی است که محدودە آن توسط بایاس مشخص شده باشد، یعنی برای نصب سخت افزار جدید باید بایاس سیستم به روزآوری شود.

  اشنایی با بایاس (Bios) کامپیوتر

  محتویات هر بایاس شامل برنامه های مهم زیر است:

  • برنامه ی post: این برنامه با روشن شدن رایانه، اجرا شده و تمام سخت افزارهای متصل به سیستم را بررسی می کند.
  • برنامه ی Boot Strap Loader: این برنامه در دیسک گردان های مختلف سیستم (ترتیب تعیین راه انداز بودن این درایوها به وسیله ی کاربر مشخص و در برنامه ی SETUP قابل تغییر است)، به دنبال یک سیستم عامل می گردد و با پیدا کردن آن، کنترل سیستم را به آن می سپارد و در واقع از آن زمان به بعد سیستم عامل مدیر سیستم می شود.
  • برنامه ی SETUP: برنامه ای است که دارای منوها و گزینه های مربوط به پیکربندی سیستم است و داده های این منوها و گزینه ها در حافظه ی CMOS ذخیره می شوند. با اجرای SETUP این مقادیر از حافظه ی CMOS خوانده شده و نمایش داده می شوند. در واقع برنامه ی SETUP، امکان دستیابی به داده های حافظه ی CMOS و تغییر مقادیر آن را فراهم می کند.

  با توجه به مهم بودن داده های بایاس، حذف یا خراب شدن محتویات این حافظه باعث بالا نیامدن سیستم خواهد شد و باید به طور مجدد آن را برنامه ریزی کرد. گاهی ممکن است سخت افزارهای جدیدی به بازار بیاید و امکان پشتیبانی آن توسط بایاس موجود روی سیستم نباشد. سازندگان برد اصلی با توجه به نیازها و سخت افزارهای موجود در بازار، برای بایاس بردهای اصلی قدیمی، نسخه های جدیدتر را نوشته و در اختیار کاربران قرار می دهند و کاربران نیز می توانند آن را در بایاس برد اصلی وارد کنند.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  آتوسا الهی
  آتوسا الهی

  نا مشخص
  مجموع پست ها: 35 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  ۰ پاسخ
  ۵ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه