پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
اصول پرورش قارچ دکمه ای
تبلیغات
اصول پرورش قارچ دکمه ای
قارچ دکمه ای شرایط مخصوص ( بیولوژی ) داشته و کاشت و پرورش نوع خوراکی آن به عنوان ماده غذایی با ارزش ضرورت برنامه ریزی جامع در خصوص تولید آن را الزامی می سازد. در سال های گذشته قارچ ها به عنوان غذای اشرافی و لوکس محسوب می شد که امکان استفاده برای عموم افراد جامعه نبود. اما امروزه با گسترش روز افزون تولید و مصرف آن افزایش یافته است.

امروزه قارچ ها نه به لحاظ طعم و مزه غذایی، بلکه به عنوان یک منبع غذایی پروتئین دار که می تواند جیره غذایی انسان ها را در کشورهای کمتر توسعه یافته که در آن ها گوشت کمیاب و یا گران قیمت است غنی سازد، بنابراین مورد توجه عموم افراد جامعه قرار گرفته است. میزان کلسترول قارچ ها پایین است و دارای ویتامین های B کمپلکس، B2 ،B6 ،B12 ،D ،K ،E و مواد معدنی کلسیم و فسفر، آهن و منبع مهم منیزیم، مس، کرم و اسیدفولیک است. پروتئین قارچ ها سهل الهضم بوده و بدون چربی می باشد و برای افراد کم تحرک و مسن غذای مفیدی است. تغذیه با قارچ سبب رشد سریع استخوان ها می شود که در رژیم غذایی کودکان فوق العاده سودمند است و نیز در ترمیم استخوان ها نقش به سزایی دارد. قارچ دکمه ای شرایط مخصوص ( بیولوژی ) داشته و کاشت و پرورش نوع خوراکی آن به عنوان ماده غذایی با ارزش ضرورت برنامه ریزی جامع در خصوص تولید آن را الزامی می سازد. در سال های گذشته قارچ ها به عنوان غذای اشرافی و لوکس محسوب می شد که امکان استفاده برای عموم افراد جامعه نبود. اما امروزه با گسترش روز افزون تولید و مصرف آن افزایش یافته است.

آشنایی با قارچ خوراکی

قارچ ها، گروهی از گیاهان را تشکیل می دهند که جزو دسته نهان زادان می باشند که همه گیاهان اسپوردار در این دسته قرار می گیرند. جلبک ها، قارچ ها و گلسنگ ها در ردیف ریسه داران قرار دارند. قارچ ها فاقد اندام هایی نظیر ساقه، ریشه و سیستم آوندی هستند و به علت نداشتن کلروفیل، توانایی انجام عمل فتوسنتز را نیز ندارند و برای ادامه زندگی باید مواد غذایی مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی به دست بیاورند. قارچ های خوراکی معمولا از چهار قسمت تشکیل شده اند:

 1. شبکه میسیلیوم داخل خاک یا ریشه.
 2. ساقه.
 3. چتر یا کلاهک.
 4. ورقه های تولید کننده هاگ.


تاریخچه قارچ خوراکی

آن چه مسلم است در گذشته قارچ ها جزیی از غذای شکارچیان و جمع آوری کنندگان مواد غذایی بوده است. قارچ ( شی - ای - تا - که ) در ژاپن و قارچ کلش برنج در چین از دو هزار سال قبل با ساده ترین روش های الهام گرفته از طبیعت روی چوب یا کلش پرورش داده شده است. در این ایران قارچ دکمه ای توسط آقای احیائی در سال ۱۳۳۵ به اتفاق آقای اسمیت در غارهای متروکه کهن در اطراف تهران برای اولین بار پرورش داده شده از سال ۱۳۴۸ تا سال ۱۳۵۷ فقط سه واحد پرورش قارچ در کرج و شهر ری فعال بود و چون تهیه بذر قارچ ( اسپان ) مشکل بوده و علوم اولیه از فرآوری در دست نبوده، لذا قیمت تمام شده اسپان وارداتی گران تمام می شد، تا این که در سال ۱۳۵۶ مهندس پیرایش با همکاری دکتر بهبودی تولید بذر قارچ ( اسپان ) را شروع نمودند.

خصوصیات قارچ ها

قارچ ها بر خلاف گیاهان سبز نمی توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کنند به همین جهت به صورت انگل روی بقایای گیاهان و موجودات دیگر زندگی می کنند. قارچ ها دارای اندام های رویشی به نام میسیلیوم ( شبیه ریشه ) هستند. که در روی سطح بقایای مواد آلی گیاهی و دامی پخش می کنند و با ترشح آنزیم از مواد آلی تغذیه می نمایند. قارچ ها اغلب فاقد حرکت می باشند و به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. قارچ های مفید.
 2. قارچ های مضر.

قارچ های مفید عبارتند از قارچ های خوراکی و قارچ هایی که در خاک موجب فساد مواد گیاهی و جانوری در خاک شده و در نتیجه حاصل خیزی خاک را افزایش می دهند. قارچ های مضر هم روی گیاهان و جانوران بخصوص روی انسان بیماری ایجاد می کنند. از ۱۰۰ هزار گونه قارچ که در جهان شناسایی شده است حدود ۷۰۰ نوع آن خوراکی و بقیه سمی و غیر خوراکی هستند. در بین انواع قارچ های خوراکی نیز همه دارای طعم خوب، خوشمزه و جالب نیستند. برای پرورش بایستی گونه های انتخاب شوند که سرشار از مواد پروتئینی، بیوسید، آنزیم ها و ویتامین ها باشند که غذای مناسبی برای انسان محسوب می شود. امروزه در جهان، قارچ های دکمه ای و صدفی بیش از سایر قارچ ها کاشت می شود.

پرورش قارچ دکمه ای


سیستم های پرورش قارچ:

 1. سیستم استیلاژ ( طبقاتی ).
 2. سیستم جعبه ای.
 3. سیستم کیسه ای.
 4. سایر سیستم ها که تلفیقی از سیستم های ذکر شده در بالا می باشد.

ابعاد سالن های پرورش قارچ:

 • طول سالن ۲۴ متر.
 • عرض سالن ۶ متر.
 • ارتفاع سالن ۴/۵ متر.

سطح زیر کشت سالن ها ( ۶ ۲۲ متر مربع ):

طول بسترها

۲۰ متر

عرض بسترها

۱/۴ متر

تعداد طبقات

دو ردیف پنج تایی

سطح زیرکشت سالن

۲۸۰ مترمربع

تعداد دوره های کشت در سال

۶ دوره

میزان کمپوست مصرفی در هر متر مربع

۸۰ کیلوگرم

سطح زیر کشت سالانه سالن

۱۶۸۰ مترمربع

میزان مصرف کمپوست در سال

۱۳۵ تن

ضخامت خاک پوششی ( خاک پیت )

۴ سانتی متر

میزان مصرف سالانه خاک پیت

۶۷ مترمکعب

میزان برداشت قارچ در متر مربع

۱۸ کیلوگرم

میزان کل برداشت در سال

۳۰ تن


ویژگی های محل پرورش قارچ های خوراکی دکمه ای

با توجه به اینکه قارچ ها انواع بسیار متفاوتی دارند، برای تکثیر و پرورش شرایط سخت و دشواری وجود دارد. هر نوع قارچ خوراکی شرایط ویژه ای را برای پرورش نیاز دارد. به سالن هایی نیاز داریم که ورود و خروج افراد، ضدعفونی، تهویه، رطوبت و دما کاملا تحت کنترل باشد. همچنین به مقدار معینی مواد غذایی از قبیل آب، کربن، ازت و اکسیژن نیاز دارند.

پرورش قارچ دکمه ای

کمپوست قارچ دکمه ای:

قارچ برای پرورش به بستر نیاز دارد و باید کمپوستی تهیه کنیم که تمامی اجزای تشکیل دهنده آن قابل کنترل باشد. مواد تشکیل دهنده کمپوست قارچ دکمه ای استاندارد عبارتند از:

الف) کمپوست کلش گندم:

کلش گندم یا جوویا کلش برنج

۱۰۰۰ کیلوگرم

کود مرغی

۶۰۰ کیلوگرم

کود شیمیایی

۱۶ کیلوگرم

سولفات کلسیم (گچ )

۲۵ کیلوگرم

کربنات کلسیم ( آهک )

۲۵ کیلوگرم

ملاس چغندر برای فصل های پاییز و زمستان

۱۶ کیلوگرم

آب با ECکمتر از ۱۰۰۰ میلی موس بر سانتی متر

۴۰۰۰ لیتر

پرورش قارچ دکمه ای


ب) کمپوست کود اسبی:

کود اسبی

۱۰۰۰ کیلوگرم

کود مرغی مایع

۲۰۰ لیتر

تفاله چغندر

۵۰ کیلوگرم

سولفات کلسیم (گچ) یا کربنات کلسیم

۱۱ کیلوگرم

تفاله تخم پنبه

۱۰ کیلوگرم

کلش و یا کود اسبی یکی از مواد کربن دار در کمپوست است و بهترین کلش برای کمپوست کلش گندم است. یک تولید کننده کمپوست ابتدا باید با مقدار کم شروع و تولید نماید و زمانی که در اثر تجربه به نتایج خوبی دست یافت، به تهیه کمپوست در سطح وسیع تر و با کیفیت عالی اقدام نماید. در تهیه کمپوست، بهتر است از نوع کود مرغی گوشتی تهیه شده در شمال کشور که در مرغداری ها از سبوس برنج استفاده می کنند، استفاده گردد. (ارزش کود مرغی برای تولید بستگی به میزان مواد ازتی آن دارد.)


با داشتن اشتراک ویژه ادامه این آموزش و بسیاری از آموزش های مفید دیگر، برای شما قابل مشاهده است.
جهت دریافت اشتراک ویژه در سایت ثبت نام نمایید یا وارد شوید.
جهت خرید مستقیم این مطلب وارد شوید - ۲۰۰۰ تومان
ورود / عضویت راهنما
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
رویا ولی پور
رویا ولی پور

نا مشخص
مجموع پست ها: 16 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های کشاورزی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه