پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
انواع درگاه (Port) در مادربورد کامپیوتر
انواع درگاه (Port) در مادربورد کامپیوتر

انواع درگاه (Port) در مادربورد کامپیوتر

تبلیغات
انواع درگاه (Port) در مادربورد کامپیوتر

درگاه ها


اتصال رایانه با بسیاری از دستگاه های جانبی که به طور معمول خارج از کیس قرار می گیرند، نیاز به درگاه دارد. بدون ارتباط رایانه با دنیای خارج، تمام داده ها و نتایج حاصل از پردازش آن ها، در حافظه ی اصلی و جانبی خواهد بود و کاربر نمی تواند از آن در جاهای دیگر استفاده کند. برای ارتباط بهتر کاربر و استفادە آنان از داده ها و نتایج پردازش آن ها در رایانه نیاز به دستگاه هایی مانند صفحه نمایش و چاپگر است و درگاه امکان اتصال این دستگاه ها را به رایانه فراهم می کند. برای دستگاه های جانبی، متناسب با ساختار و امکانات آن ها، درگاه های خاصی طراحی و در رایانه قرار گرفته است .درگاه های پرکاربرد رایانه عبارت اند از:
- درگاه سریال
- درگاه موازی
- درگاه سریال عمومی (USB)
- درگاه FIRE WIRE استاندارد (IEEE-1394)

  درگاه سریال

  ارسال و دریافت داده ها به صورت بیت به بیت را انتقال سریال و درگاه مورد نیاز برای این نوع انتقال را درگاه سری گویند. اگر به خاطر داشته باشید، گفته شد که در سیستم رایانه از سیگنال پالس ساعت برای ایجاد هماهنگی استفاده می شود. این ساعت برای اجزای متفاوت که با هم کار می کنند، ایجاد هم زمانی می کند. درگاه سری دارای مدار واسطی است که برای برقراری ارتباط با گذرگاه های سیستم به کار می رود ولی این مدار واسط، غیر هم زمان عمل می کند ارتباط غیر هم زمان به این معنی است که، سیگنال و پالس ساعت هماهنگ کننده ای ندارد. در هنگام انتقال بیت به بیت داده ها، مدار واسط مربوط به درگاه سریال UART با اضافه کردن چند بیت به ابتدا و انتهای هر کلمه (کلمه به طور معمول ۸ بیت است) به عنوان bit Start و bit Stop ، هماهنگی لازم بین فرستنده داده و گیرنده آن را برقرار می کند.

  انواع درگاه در مادر بورد کامپیوتر

  درگاه سریال نسبت به سایر درگاه ها دارای سرعت کمتری است ولی امکان طولانی بودن کابل ارتباطی بین رایانه و دستگاه جانبی و نیز استفاده از لوازم مخابراتی و ارتباط راه دور با این درگاه، از دلایل کاربرد فراوان آن است. در انتقال سریال داده، حداقل به دو سیم نیاز است. لوازم مخابراتی به دلیل داشتن این امکان (حداقل دو سیم) در همه ی شهرها و خانه ها و در دسترس بودن امکانات آن مورد توجه کاربران برای انتقال داده به راه دور قرار گرفته است. به دلیل استفاده این درگاه برای انتقال داده به راه دور و کاربرد مخابراتی، به آن نام COM داده اند که سه حرف اول کلمه ی Communication است. هر رایانه دو درگاه سریال COM1، COM2 و چندین درگاه سریال دیگر دارد که به وسیله ی کارت های جانبی مانند کارت مودم به رایانه اضافه می شوند.

  درگاه های سری در پشت کیس و به صورت کانکتورهای ۹ و ۲۵ پین هستند (شکل زیر)، ولی امروزه درگاه سری ۲۵ پین منسوخ شده است.

  انواع درگاه در مادر بورد کامپیوتر

  همان طور که گفته شد درگاه سری دارای مدار واسطی برای برقراری و کنترل ارتباط است که به آن UART ( ارسال / دریافت غیرهم زمان عمومی) گویند. در انتقال سری، کنترل و تبدیل داده های سری به هشت بیتی و بالعکس به عهده این مدار واسط است (شکل زیر ). امروزه این مدار واسط UART را در تراشه ی پل جنوبی (south Bridge) قرار می دهند.

  انواع درگاه در مادر بورد کامپیوتر

  درگاه موازی

  در رایانه انتقال موازی به حالتی گفته می شود که بیش از یک بیت از داده ها (به طور معمول ۸ بیت) به صورت هم زمان و از طریق خطوط جداگانه، انتقال یابند. بنابراین در انتقال موازی به تعداد سیم های بیشتری نسبت به انتقال سری نیاز است. امروزه استفاده از درگاه موازی محدود تر از درگاه سری است و یکی از دلایل این است که در انتقال موازی به دلیل امکان تداخل سیگنال های الکتریکی هر یک از سیم های داخل کابل موازی با سیم دیگر، طول کابل نمی تواند از مقدار معینی بیشتر شود (به طور معمول طول کابل موازی نباید از سه متر بیشتر شود). تمام تلاش طراحان در این زمینه و اصلاح استاندارد های انتقال موازی تنها سبب افزایش طول کابل تا حدود ۱۰ متر شده است. در سال های گذشته درگاه موازی تنها برای چاپگر مورد استفاده قرار می گرفت، به همین دلیل به آن درگاه LPT می گویند (شکل زیر ). چاپگرها به دلیل فرایند کندی که دارند، نیاز به انتقال داده با سرعت بالا ندارند و به همین دلیل سرعت انتقال داده ها روی درگاه LPT پایین است (درحدود ۱۵۰ کیلوبایت در ثانیه).

  در سال های اخیر تلاش شده است تا برخی از دستگاه های جانبی از جمله دیسک گردان، دیسک های نوری و دیسک سخت قابل حمل و ... طوری طراحی شوند که با درگاه موازی بتوانند با رایانه ارتباط برقرار کنند. برای این کار باید مشخصه های این درگاه تغییر می کرد.

  در سال ۱۹۹۴، مؤسسه ی مهندسین برق و الکترونیک IEEE استاندارد IEEE-1284 را مطرح کرد. با این استاندارد درگاه موازی، امکان انتقال داده ها با سرعت ۲ مگابایت در ثانیه را به صورت دو طرفه دارد.

  انواع درگاه در مادر بورد کامپیوتر

  گذرگاه USB

  در بسیاری از موارد USB (گذرگاه سریال عمومی) را به عنوان درگاه می شناسند ولی درحقیقت یک گذرگاه جانبی و خارجی برای اتصال دستگاه های جانبی به رایانه است که داده ها را به صورت سریال و با سرعت بسیار بالاتر نسبت به گذرگاه سریال و موازی انتقال می دهد. شکل زیرکابل های رابط USB را نشان می دهد.

  انواع درگاه در مادر بورد کامپیوتر

  دستگاه های جانبی متصل به گذرگاه USB به طور خودکار حتی در زمان روشن بودن سیستم، تشخیص داده شده و پیکربندی می شوند و نیاز به راه اندازی مجدد سیستم نیست. به این ویژگی اتصال گرم گویند. با یک گذرگاه USB و با استفاده از دستگاهی به نام Hub می توان تا ۱۲۷ دستگاه جانبی دارای درگاه USB را از طریق یک کابل USB به طور مستقیم به رایانه وصل کرد (شکل زیر).

  این گذرگاه دو نوع A و B دارد. نوع A یا ۱/۱ دارای سرعت انتقال دادە ۵/۱ مگابیت بر ثانیه و نوع B یا ۲ دارای سرعت انتقال دادە ۶۰ مگابیت بر ثانیه و در مواردی ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است.

  انواع درگاه در مادر بورد کامپیوتر

  گذرگاه سریال و سریع FireWire

  محدودیت در انتقال موازی داده به این صورت است که هرگاه سرعت فرکانس ساعت برای انتقال سریع تر بالا می رود، نویز ایجاد شده و این نویز باعث خرابی داده ها می شود، ولی در انتقال سری به دلیل اینکه در هر پالس ساعت یک بیت ارسال می شود، می توان سرعت ساعت را تا حد زیادی، بدون نگرانی از خطر خراب شدن داده، بالا برد. به همین دلیل امروزه رابط ها و یا واسط هایی که از آغاز برای انتقال موازی طراحی شده بودند، جای خود را به رابط ها و واسط های سری می دهند.

  سرعت پردازنده ی رایانه های شخصی، امروزه به محدوده ی گیگاهرتز رسیده است و ظرفیت حافظه های ذخیره ساز از چندین گیگابایت تجاوز کرده است. مدیریت و پاسخ گویی تقاضاهای دستگاه های جانبی، پردازنده و حافظه اصلی در رایانه های شخصی با فناوری های موجود کار مشکلی است. استفاده از فناوری ماژول های ورودی/ خروجی سیستم های بزرگ تر مثل سرورها و سوپررایانه ها برای رایانه های شخصی گران و حجیم است. به همین دلیل طراحان سیستم توجه ویژه به ساخت دستگاه های دیگر با سرعت بالا داشتند و این تلاش ها به طراحی یک ماژول ورودی/ خروجی برای گذرگاه سری با کارایی بالا منجر شد که به آن گذرگاه سریع FireWire گویند. سر کابل های این گذرگاه در شکل زیر نشان داده شده است.

  گذرگاه سریع FireWire مزایای متعددی نسبت به واسط های ورودی/ خروجی قدیمی تر دارد، از قبیل:

  - این واسط بسیار پرسرعت و ارزان است.

  - پیاده سازی آن آسان است.

  این درگاه، داده ها را به صورت دیجیتال انتقال می دهد و نیازی به تبدیل داده ندارد، به همین دلیل علاوه بر سیستم های رایانه ای در بسیاری از سیستم های الکترونیکی مانند دوربین های دیجیتال، ویدئو و تلویزیون برای انتقال تصاویر دیجیتال با کیفیت بسیار بالا به کار می رود. این درگاه توسط گروه استاندارد مؤسسه ی مهندسان برق و الکترونیک IEEE طراحی شده است و به همین دلیل به IEEE-1394 معروف است.

  همانطور که بیان شد، امروزه انتقال سری نسبت به انتقال موازی ترجیح داده میشود. بنابراین یکی از مزایای FireWire استفاده از انتقال سری به جای انتقال موازی است.

  این درگاه به دلیل ساختار طراحی خود، سیستم را قادر به پشتیبانی دستگاه های جانبی به تعداد لازم می کند. امکان اتصال گرم را دارد، یعنی همانند گذرگاه USB دستگاه های جانبی را بدون نیاز به خاموش و روشن کردن سیستم، می توان نصب و قابل استفاده کرد و هم چنین می توان در زمان کار با سیستم، آن ها را قطع کرد.

  اولین نسخه ی این گذرگاه که با نام IEEE-1394A شناخته می شد، دارای سرعت انتقال داده ای معادل ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه بود. پس از مدتی با توسعە این فناوری سرعت های ۸۰۰، ۱۶۰۰، ۳۲۰۰ مگابیت بر ثانیه نیز برای این گذرگاه به دست آمد که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفت.

  انواع درگاه در مادر بورد کامپیوتر

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  آتوسا الهی
  آتوسا الهی

  نا مشخص
  مجموع پست ها: 35 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۴ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه