پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه قهوه جوش
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه قهوه جوش

آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه قهوه جوش

تبلیغات
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه قهوه جوش
از سری آموزش های بخش لوازم خانگی این بار مرحله به مرحله با راهنمای تصویری باز کردن و تعمیر دستگاه قهوه جوش با هم همراه می شویم تا با نحوه باز و بسته کردن اجزا و عیب یابی و رفع عیب این دستگاه آشنا شویم.

  اگر چه قهوه جوش های برقی در طرح های مختلف عرضه می شود ولی نسبتاً روش عملکرد راحتی دارند. آب سرد موجود در محفظه این دستگاه پس از عبور از شیر یک طرفه و دیگ فلزی لوله ای، آب به جوش می آید و از لوله خروجی بالای دستگاه وارد صافی پر از قهوه آسیاب شده می شود و از صافی قهوه عبور می کند و به داخل یک پارچ می ریزد پارچ حاوی قهوه صاف شده به وسیله صفحه پایین گرم می ماند تا مورد استفاده قرار بگیرد. در تصویر زیر مدار الکتریکی قهوه جوش دیده می شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  انواع قهوه جوش ها و قهوه صاف کن برقی

  تصویر زیر یک دستگاه قهوه جوش جدید را نشان می دهد که دارای مشخصات زیر است:

  ۱. دارای مخزن ۱/۵ لیتر (۱۰ فنجان قهوه)

  ۲. فیلتر دائم ۳. نمایشگر میزان آب

  ۴. سیستم ضد چکه

  ۵. قوری پیرکس قابل استفاده در اجاق مایکروفر

  ۶. صفحه گرم کن کم مصرف خودکار

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  طرز کار قهوه جوش

  قبل از زدن دوشاخه به پریز برق ابتدا به مقدار لازم آب داخل مخزن اصلی قرار دهید. سپس دو قاشق سوپ خوری قهوه ی ساییده شده در داخل صافی قهوه جوش بریزید درب دستگاه را ببندید و آن گاه دوشاخه را به برق بزنید. کلید برق را استارت کنید لامپ سیگنال روشن می شود. دقت کنید که قبلاً لیوان ها در جای خود قرار گرفته باشند. پس از چند ثانیه لوله ی بخار شروع به تولید بخار کرده و بخار آب با فشار بر روی قهوه ها پاشیده می شود و از زیر مخزن کوچک دو راهه قهوه ی آماده داخل لیوان ها خواهد ریخت این عمل تا پایان کار حدود ۴ تا ۵ دقیقه طول می کشد تا دو لیوان قهوه آماده شود. در ضمن در طول این مدت چند بار ترموستات عمل کرده و چراغ را روشن و خاموش می کند.

  باز کردن و بستن یک دستگاه قهوه جوش فوری

  مطابق تصویر زیر قبل از شروع کار تعمیرات دو شاخه سیم رابط برق را از پریز جدا کنید. مشخصات فنی دستگاه برابر است با:

  ولتاژ: ۲۳۰ v

  فرکانس: ۵۰ Hz

  قدرت: ۶۰۰ w

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در پوش قهوه جوش را حدوداً ۹۰ درجه باز کنید در این حالت دو محفظه داخل هم دیده می شود محفظه بزرگ و مخزن آب دستگاه می باشد و محفظه کوچک که داخل محفظه بزرگ قرار دارد محل قرار گرفتن مخزن کوچک دو راهه و صافی قهوه می باشد.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر صافی قهوه را از داخل دستگاه خارج کنید و آن را مطابق تصویر بعدی روی میز قرار دهید. این صافی از جنس پلاستیک و یک توری بسیار ریز باف ساخته شده است.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر پس از خارج کردن صافی قهوه، دستگیره ی ظرف پلاستیکی نگهدارنده ی صافی قهوه را بگیرید و آن را به طرف بالا حرکت دهید تا از جای خودش جدا شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر با خارج شدن مخزن کوچک دو راهه دو لوله خروجی آن به خوبی دیده می شود. کف این محفظه دو سوراخ وجود دارد که دو لوله انتهایی مخزن کوچک دوراهه از آنجا خارج می شوند.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر قسمت داخل مخزن کوچک دوراهه را که در انتهای آن دو سوراخ وجود دارد نشان می دهد.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر قسمت داخل مخزن کوچک دوراهه را که دو سوراخ خروج قهوه را نشان می دهند.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر مخزن کوچک دوراهه را روی میز قرار دهید. مخزن بزرگ و لوله ی ورود آب گرم و بخار به داخل صافی را مشاهده می کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر ترتیب لیوان ها را از جای خودشان بیرون بیاورید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر با خارج شدن لیوان ها از جایگاه خودشان دستگاه را به طرف جلو خم کنید. دقت کنید که قبلاً آب داخل مخزن اصلی را تخلیه کرده باشید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر پیچ های دو طرفه بدنه را با یک پیچ گوشتی دوشکافه باز کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر برای جدا کردن درپوش با یک پیچ گوشتی دو سوراخ روی در را بلند کنید تا لوله ی خروج آب گرم از درپوش جدا شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر لوله ی خروجی آب گرم و بخار را پس از جدا شدن از درپوش به طرف پایین حرکت دهید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر با یک پیچ گوشتی دوسو کارده طرف پایه ی در پوش را از بدنه جدا کنید تا درپوش جدا شود. در این حالت پس از جدا شدن خار های دوطرفه درپوش از بدنه درپوش را از بدنه جدا کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر محفظه بزرگ و مجرای خروج آب به طرف لوله بخار را نشان می دهد. در ضمن در این مجرا شیر یک طرفه وجود دارد که کار آن جلوگیری از خروج بخار سوراخ خروج آب به طرف محفظه بزرگ می باشد. در این حالت محفظه کوچک و سوراخ های انتهایی آن به خوبی دیده می شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر با یک پیچ گوشتی چهارسو پیچ محکم کننده بدنه به مخزن های آب سرد و قهوه را باز کنید در این حالت لوله خروجی و لولای حرکتی آن را ملاحظه کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر با یک پیچ گوشتی چهارسو پیچ های کف دستگاه را باز کنید در این حالت سوراخ های کف محفظه ی کوچک را ملاحظه کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر پس از باز شدن پیچ ها از دو طرف بدنه را گرفته و آن را از هم جدا کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر دو طرف بدنه را گرفته و از هم جدا کنید. در این حالت کلید قطع و وصل آن به خوبی دیده می شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر با جدا شدن دو طرف بدنه دستگاه قهوه جوش از یک دیگر در این حالت اجزای داخلی آن دیده می شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر روی دیگر کلید قطع و وصل برق، لوله تولید بخار، مجرای ورودی و خروجی آب از مخزن آب، فیوز حرارتی و ترموستات غیر قابل تنظیم و سیم اتصال به لامپ نشان داده شده است.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر با یک پیچ گوشتی مناسب چهارسو پیچ های بست نگهدارنده المنت و لوله تولید بخار و سیستم های کنترل حرارتی را باز کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  پس از باز شدن پیچ ها بست فلزی را گرفته و آن را به طرف بالا بلند کنید تا از بدنه جدا شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر فیش های برق ورودی المنت را از ترمینال آن جدا کنید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر روکش عایق نسوز را از روی فیوز حرارتی جدا کنید و روکش دیگر روی فیوز حرارتی وجود دارد که آن را هم باید بردارید. تا مقدار فیوز خوانده شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر روکش دوم فیوز حرارتی که ضمن آن لاستیک شفاف با عایق حرارتی می باشد از روی آن بر می دارید دقت کنید که پس از تعویض احتمالی آن حتماً در مونتاژ مجدد باید هر دو روکش را در جای خودشان قرار دهید.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر فیوز حرارتی را مشاهده می کنیم که اگر جریان زیاد باعث حرارت بیش از اندازه شود این فیوز سوخته و دستگاه را از کار می اندازد. مقدار این فیوز برابر است با: TF192 درجه سانتی گراد

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر سیم های رابط اهم متر را روی ترمینال های المنت قرار دهید دقت کنید که حتماً یکی از دو سیم برق ورودی به المنت را از جای خودش خارج کرده باشید در این حالت اهم متر ۹۵/۹ اهم را نشان می دهد.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر المنت و لوله تولید بخار را گرفته و به طرف پایین آن را بکشید تا از رابط های پلاستیکی مقاوم جدا شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر پس از جدا شدن المنت و لوله تولید بخار و ترموستات غیر قابل تنظیم و رابط های لاستیکی مقاوم حرارتی, لوله تولید بخار و صفحه بزرگ زیر المنت که با فاصله هوایی که بین المنت و بدنه ایجاد کرده باعث جلوگیری از آسیب رساندن به بدنه می شود.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر اگر المنت به هر دلیل بسوزد چون با لوله تولید بخار به صورت پرس ساخته شده اند باید این دو قسمت کامل با هم تعویض شوند.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  مطابق تصویر زیر مقدار ولتاژ و توان المنت را روی لوله المنت حک نموده اند تا در تعویض آن دچار مشکل نشوید. روی المنت نوشته شده است: V230 minus; W600

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  در تصویر زیر کلید این دستگاه همانطور که در عکس مشاهده می کنید دارای دو سیم می باشد که آن نشانه یک کلید قطع و وصل می باشد.

  تعمیر دستگاه قهوه جوش

  نحوه تمیز کردن دستگاه قوه جوش

  اگر مزه ی قهوه در دستگاه قهوه جوش به دلیل گرفتن جرم، عوض شود و شوینده های آماده نیز در اختیار نباشد می توان از سرکه معمولی استفاده کرد و مراحل زیر را برای تمیز کردن دستگاه انجام داد. ۱. باید هر گونه قهوه باقی مانده داخل دستگاه را خارج و سبد دانه های قهوه و صافی را خالی کرد. ۲. ابتدا باید جای مخصوص قهوه را با آب سرد شست و آن را با یک پیمانه سرکه سفید و دو پیمانه آب پر کرد. ۳. سپس باید سرکه و آب را داخل مخزن قهوه ساز ریخت و دستگاه را روشن کرده، بعد از یک دور کامل آن را خاموش کرد. ۴. باید مخلوط سرکه در حدود ۱۵ دقیقه به همین حالت باقی مانده و ته نشین شود. ۵. دو بار آب خالی را در دستگاه ریخته و آن را روشن کنید تا قطرات سرکه پاک شود. ۶. در نهایت بار دیگر دستگاه را خاموش کرده و ۱۵ دقیقه به همین حالت باقی نگهدارید تا کاملاً تمیز شود.

  جدول عیب یابی و رفع عیب قهوه جوش برقی

  عیب

  علت و رفع عیب

  قهوه جوش کار نمی کند ولی چراغ نشانگر روشن است. ۱. سیم های رابط به المنت قطع است. ۲. المنت سوخته است.
  قهوه جوش به طور اتوماتیک عمل نمی کند. ۱. بی متال معیوب است. ۲. دستگاه نیاز به رسوب زدایی دارد چون لوله ی بخار به طرف مخزن قهوه مسدود شده است.
  با زدن کلید قهوه جوش دستگاه کار نمی کند و لامپ خبر نیز روشن نمی شود. ۱. پریز برق ندارد. ۲. دو شاخه و سیم رابط آن قطع شده است. ۳. کلید اصلی معیوب است و برق را به دستگاه نمی رساند.
  دستگاه نشتی دارد. ۱. به محض مشاهده هرگونه نشتی فوراً درصدد رفع آن برآیید. ۲. زیادتر از حد مجاز در دستگاه آب ریخته شده است. ۳. در موقع مونتاژ لاستیک های آب بندی به طور کامل در جای خود قرار نگرفته است. ۴. واشرهای آب بندی را تعویض کنید.
  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم خانگی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
  آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه