پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با برنامه های راه اندازی ماشین لباسشویی اتوماتیک
آشنایی با برنامه های راه اندازی ماشین لباسشویی اتوماتیک

آشنایی با برنامه های راه اندازی ماشین لباسشویی اتوماتیک

تبلیغات
آشنایی با برنامه های راه اندازی ماشین لباسشویی اتوماتیک
از سری مقالات بخش لوازم خانگی این بار با مطلب آشنایی با برنامه های راه اندازی ماشین لباسشویی اتوماتیک با هم همراه می شویم تا ضمن آشنایی با برنامه های مختلف برای راه اندازی ماشین لباسشویی اتوماتیک با چگونگی طرز کار آن ها نیز آشنا شویم.

  آشنایى با برنامه هاى مختلف براى راه اندازى ماشین لباسشویى اتوماتیک و چگونگى طرز کار آن ها

  کلید انتخاب برنامه ماشین لباسشویی

  پس از انتخاب برنامه مورد نظر، کلید روشن / خاموش را فشار دهید تا در ماشین به صورت خودکار قفل شود. سپس برنامه شستشو آغاز می گردد و ماشین شروع به کار می کند . کلید انتخاب برنامه به صورت خودکار و به آرامى مى چرخد و مراحل برنامه را گام به گام طى می کند. در هر لحظه می توانید از روى خط نشانه، موقعیت برنامه را ببینید. اگر در محفظه جاپودرى و در قسمت نرم کننده ریخته باشید، در آخرین آبکشى و به صورت خودکار روى لباس ها ریخته می شود. در انتهای برنامه های A و B و X و C و بعد از پایان یافتن آبگیری از لباس ها، کلید انتخاب برنامه روی خط نشانه ضخیم قبل از D ( استپ ) قرار می گیرد.

  آشنایی با برنامه های A و B و X و C

  از این برنامه ها براى لباس هاى سفید ( نخى، کتانى، کنفى و غیره ) و با رنگ ثابت استفاده می شود.

  A: برنامه با شستشوى اولیه، شستشوى اصلى، ۳ بار آبکشى، آبگیرى از لباس ها

  B: برنامه بدون شستشوى اولیه، شستشوى اصلى، ۳ بار آبکشى، آبگیرى از لباس ها

  X: برنامه کوتاه شستشوى اصلى، ۳ بار آبکشى، آبگیرى از لباس ها

  M: برنامه کوتاه تر شستشوى اصلى، ۳ بار آبکشى، آبگیرى از لباس ها

  C: برنامه آبگیرى از لباس ها ( خشک کردن معمولی )

  در برنامه هاى فوق، آبگیرى لباس ها در طول برنامه طى دو مرحله یعنى یک بار با دور کم و بار دیگر با دور زیاد انجام می شود. بعد از اتمام برنامه، در صورتى که به خشک کردن اضافى لباس ها نیاز باشد، کلید را خاموش کنید و کلید انتخاب برنامه را روى C قرار دهید و سپس کلید را فشار داده و روشن کنید. برنامه آبگیرى از لباس ها تکرار می شود.

  آشنایى با برنامه هاى D و F و G

  در هر یک از این برنامه ها ، لباس ها به آرامى شسته می شوند و براى لباس هاى پنبه اى، الیاف مصنوعى، پرده ها و لباس هایى که اتو لازم ندارند استفاده می شود.

  D: برنامه با شستشوى اولیه، شستشوى اصلى، ۳ بار آبکشى، آبگیرى آرام از لباس ها

  F: برنامه بدون شستشوى اولیه، شستشوى اصلى، ۳ بار آبکشى، آبگیرى آرام از لباس ها

  G: برنامه کوتاه و مخصوص براى لباس هاى با درجه کثیفى کم (حوله هایى که یک بار استفاده شده اند، لباس هاى ورزشى و غیره ) که با آبگیرى آرام از لباس ها خاتمه مى یابد.

  در برنامه های D و F و G می توانید کلید توقف در آخرین آبکشى را قبل از شروع برنامه فشار دهید تا آبگیرى از لباس ها انجام نشود .

  آشنایی با برنامه های j و H و P

  J: با این برنامه لباس هاى پشمى به بهترین وجه شسته می شوند. هم چنین این برنامه فاقد شستشوى اولیه است و شامل شستشوى اصلى، ۳ بار آبکشى و آبگیرى آرام از لباس ها است.

  H: برنامه آبگیری آرام از لباس ها

  P: برنامه تخلیه آب لباسشویی

  اگر در برنامه های D و F و G و j کلید توقف در آخرین آبکشی را فشار دهید، آبگیرى از لباس ها انجام نمی گیرد. می توانید ابتدا ماشین را خاموش کنید و سپس کلید انتخاب برنامه را روى P قرار دهید و ماشین را روشن کنید تا آب داخل ماشین تخلیه شود. در این حالت آبگیرى از لباس ها انجام نمی شود.

  کلید توقف در آخرین آبکشى

  از این کلید براى لباس هاى ظریف و پشمى که لازم نیست بلافاصله از ماشین خارج شوند استفاده می شود. در حالتى که این کلید فشرده شده باشد، ماشین بعد از آخرین آبکشى متوقف می شود و لباس ها داخل آب باقى مى مانند. هرگاه کلید را آزاد کنید، ماشین شروع به آبگیرى از لباس ها می کند و برنامه را به حالت عادى ادامه می دهد.

  کلید نیمه بار ۱/۲

  براى لباس هاى کم، با فشار دادن این کلید می توانید ظرفیت ماشین را به نصف رسانده و در مصرف انرژى الکتریکی و آب صرفه جویى کنید.

  فقط در هنگامى که ماشین خاموش است، مجاز به تغییر کلید انتخاب برنامه هستید. در غیر این صورت ماشین صدمه مى بیند.

  براى داشتن مناسب ترین و اقتصادى ترین برنامه، به جدول زیر مراجعه کنید.

  جدول برنامه شستشوی ماشین لباسشویی

  جدول انتخاب برنامه ماشین لباسشویى دیجیتالى براى داشتن مناسب ترین برنامه


  توجه
  اولین و مهمترین نکته در خرید ماشین لباسشویى، توجه به استاندارد بودن و رتبه برچسب مصرف انرژى آن است.

  انتخاب برنامه شستشو در ماشین لباسسشویى اتوماتیک دیجیتال

  جهت انتخاب برنامه شستشو و راه اندازى ماشین لباسشویى، طبق روش زیر عمل کنید: ۱- برنامه مورد نظر را با چرخاندن دستگیره انتخاب برنامه و با توجه به جدول برنامه ها انتخاب کنید. ۲- پس از انتخاب برنامه، لامپ نشانگر پایان برنامه (Stop)، روشن و خاموش می شود و صفحه نمایشگر برنامه را نشان می دهد. ۳- توسط دستگیره انتخاب دور خشک کن، دور خشک کن متناسب با برنامه شستشوى انتخابى را تنظیم کنید. ۴- در صورت تمایل به استفاده از عملیات اضافه شامل: آبکشی اضافی ( Extra Rinse )، اتوکشی آسان ( Easy Ironing ) و تشدید شستشو ( Intensive Wash )، باید قبل از راه اندازی، دکمه های مربوط را فعال کنید. ۵- در صورت لزوم براى ایجاد تعویق در شروع کار ماشین لباسشویى، از دکمه ( Retard Hours ) استفاده نمایید. ۶- با فشردن دکمه راه اندازی/توقف ( Start/Pause )، عملیات شستشوی ماشین لباسشویی آغاز می شود.
  صرفه جویی در مصرف انرژی
  باید توجه داشت که ماشین لباسشویى چه امکاناتى براى شستشو به شما می دهد، امکان شستشو با آب سرد، امکان شستشو با درجه حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشى در دقیقه، از جمله امکانات مفیدى هستند که مى توانند در کاهش مصرف برق ماشین لباسشویى بسیار مؤثر باشند.

  برنامه ماشین لباسشویى اتوماتیک دیجیتال

  برنامه ماشین لباسشویى اتوماتیک دیجیتال

  برنامه ۲ ( شستشوی سریع در ۳۰ دقیقه با دمای آب ۳۰ درجه سانتی گراد ) اتوماتیک دیجیتال
  تعمیرکاران ماشین هاى لباسشویى از این برنامه براى بررسى عملکرد صحیح اجزای و قطعات ماشین و هم چنین عیب یابى سریع آن استفاده می کنند. به علت اجراى سریع این برنامه، تعمیرکار می تواند در حداقل زمان ممکن به عیب هاى موجود در ماشین پى ببرد. هم چنین کاربران نیز می توانند براى صرفه جویى در زمان و انرژى از این برنامه استفاده کنند. مراحل عملیات شستشو به شرح زیر می باشد:

  مراحل عملیات شستشوی ماشین لباسشویی

  ۱- آب وارد ماشین می شود.
  ۲- المنت وارد مدار شده و آب را تا ۳۰ درجه سانتیگراد گرم می کند.
  ۳- المنت قطع می شود.
  ۴- تخلیه و دور خشک کن کوتاه
  ۵- آبگیرى
  ۶- اولین آبکشى به همراه آبگیرى در مخزن نرم کننده
  ۷ و ۸- تخلیه به همراه دور خشک کن نهایى
  ۹- چرخش راستگرد و چپگرد براى جلوگیرى از به هم پیچیدن لباس ها

  اطلاعات بیشتر در مورد ماشین لباسشویى اتوماتیک دیجیتال ۱- دکمه انتخاب یا حذف دور خشک کن ( Spin Drying )
  با استفاده از این دکمه مى توانید دور خشک کن را انتخاب کنید.

  ۲- گزینه دور صفر ( حذف دور خشک کن )
  با چرخاندن دستگیره بر روى گزینه دور صفر ( حذف دور خشک کن )، خشک کن از پایان عملیات شستشو حذف می شود. در این حالت، از چروک شدن لباس ها جلوگیرى خواهد شد.

  ۳- گزینه ضد چروک ( Anti Crease )
  با انتخاب این گزینه پس از انجام آخرین مرحله آبکشى، آب داخل مخزن ماشین لباسشویى تخلیه نشده و لباس ها در داخل آب غوطه ور مى مانند. براى به پایان رساندن برنامه، ابتدا دور خشک کن مورد نظر را با چرخاندن دستگیره انتخاب و سپس دکمه راه اندازى/توقف (Start/Pause) را فشار دهید.

  ۴- دکمه تشدید شستشو ( Intensive Wash )
  با انتخاب این دکمه، زمان شستشو در برنامه شستشوى معمولى بیشتر می شود. توصیه می گردد جهت شستشوى بهتر لباس هاى خیلى چرک و لکه دار، از این دکمه استفاده شود.

  ۵- دکمه اتوکشى آسان ( Easy Ironing )
  با فشردن این دکمه لباس ها چروک کمترى خواهند داشت، زیرا پس از آبگیرى نهایى از لباس ها ( خشک کردن ) با چرخش هاى مخصوص مخزن، از چروک شدن لباس ها کاسته شده و اتوکشى آنها آسان شده و در نهایت در مصرف برق صرفه جویى می شود.

  ۶- دکمه آبکشى اضافى ( Extra Rinse )
  با فشردن این دکمه، یک مرحله آبکشى به پایان عملیات آبکشى لباس ها افزوده می شود. فعال نمودن این دکمه در مواقعی که حجم لباس ها زیاد بوده و یا لباس ها متعلق به افرادى با پوست حساس می باشند، مناسب است.

  ۷- دکمه تعویق در شروع کار ( Retard Hours )
  بعد از انتخاب برنامه شستشو، می توانید از این دکمه براى ایجاد تعویق در شروع کار ماشین، استفاده نمایید. با هر بار فشار دادن این دکمه، زمان شروع به کار ماشین، یک ساعت به تعویق مى افتد. حذف دکمه تعویق در شروع کار : دکمه را مکرراً فشار دهید تا عدد ۲۴ ظاهر شود. سپس با یک بار فشار دادن دکمه، عدد صفر ظاهر می شود. چنانچه برنامه انتخابى را نیز تغییر دهید، تعویق ایجاد شده - حذف می شود.

  ۸- راه اندازى ماشین لباسشویى ( Start/Pause )
  براى اجراى برنامه شستشوى انتخاب شده، دکمه راه اندازى/توقف را فشار دهید.

  ۹- قفل برنامه ( قفل کودک )
  در صورتى که مایل هستید بعد از انتخاب برنامه شستشو، تغییر تصادفى در برنامه انتخاب شده ایجاد نشود ( به عنوان مثال توسط کودکان ) مى توانید با فشار دادن دکمه راه اندازى/توقف ( Start/Pause ) به مدت ۳ ثانیه تا ظاهر شدن علامت قفل بر روى صفحه نمایشگر، برنامه را در حالت قفل قرار دهید.

  ۱۰- حذف (غیرفعال کردن) قفل برنامه
  در پایان برنامه شستشو، قفل برنامه به طور خودکار غیر فعال می شود. هم چنین اگر بخواهید قبل از اتمام برنامه شستشو، قفل برنامه غیرفعال شود، باید دکمه راه اندازى/توقف (Start/Pause) را به مدت ۳ ثانیه تا حذف شدن علامت قفل بر روى صفحه نمایشگر فشار دهید. در این حالت برنامه شستشو متوقف می شود. با فشردن مجدد دکمه راه اندازى/توقف (Start/Pause) برنامه شستشو از همان مرحله اى که قطع شده بود دوباره ادامه مى یابد.

  مراحل برنامه شستشوى لباسشویى اتوماتیک دیجیتال
  در طى عملیات شستشو، زمان باقی مانده تا پایان برنامه بر روى صفحه نمایشگر نشان داده می شود. هر یک از مراحل شستشو ( Wash )، آبکشی ( Rinse )، خشک کن ( Spin ) و پایان برنامه ( Stop ) در طول کار ماشین لباسشویى، توسط لامپ هاى نشانگر مشخص می شوند. انتخاب گزینه اى در هر برنامه در صورتى امکان پذیر خواهد بود که در برنامه در حال اجرا، انتخاب چنین گزین هاى مجاز بوده و فعال شدن این گزینه در برنامه به اتمام نرسیده باشد. اگر دکمه راه اندازى/توقف در حین عملیات شستشو فشار داده شود، کار ماشین متوقف می شود.

  چند نکته
  ۱- جهت کاهش صدا در هنگام خشک کردن لباس ها، مطمئن شوید که پایه هاى لباسشویى کاملا به زمین چسبیده باشند.
  ۲- در صورت امکان در هر برنامه شستشو، لباس هاى با اندازه متفاوت را همزمان بشویید. این کار به پخش یکنواخت لباس ها در هنگام چرخش مخزن کمک می کند.
  ۳- این ماشین لباسشویى مجهز به سیستم ایمنى براى دور خشک کن ( کنترل بالانس ) می باشد که در صورت عدم توزیع یکنواخت لباس ها، چندین بار مبادرت به خشک کردن می کند و در صورت اطمینان از توزیع یکنواخت لباس ها، به صورت هوشمند عمل خشک کردن را ادامه و به پایان مى رساند.
  ۴- اگر در حین کارکرد ماشین لباسشویى دستگیره انتخاب برنامه را بچرخانید، عملیات شستشو متوقف شده و برنامه قبلى حذف می شود.
  ۵- براى کم یا زیادکردن میزان لباس هاى درون ماشین لباسشویى در حین کار، دکمه راه اندازى/ توقف را فشاردهید.
  ۶- دقت کنید که آب درون مخزن بیش از حد گرم نباشد و از سطح زیرین درب نیز پایین تر باشد.
  ۷- با فشار دادن مجدد دکمه راه اندازى /توقف، ماشین از همان مرحله اى که متوقف شده بود، دوباره شروع به کار می کند.
  ۸- اگر هنگام شستشو جریان برق قطع شود، پس از وصل مجدد آن، ماشین لباسشویى عملیات شستشو را از همان مرحله اى که متوقف شده بود ادامه خواهد داد ( برنامه انتخاب شده براى چند ساعت در حافظه ماشین لباسشویى (Restart) باقى خواهد ماند ) در ضمن بیشتر دستگاه ها امکان راه اندازى مجدد را دارند.


  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  سارا ملک
  سارا ملک عضو تیم استپ هلپ

  نا مشخص
  مجموع پست ها: 25 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم خانگی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  عیب یابی ابگرمکن گازی مخزنی
  آشنایی با اجزا و قطعات آب گرمکن مخزنی گازسوز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه