پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی
استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

تبلیغات
استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی
از سری آموزش های بخش کشاورزی و باغداری این بار جهت آشنایی بیشتر شما باغداران و علاقه مندان عزیز با مقاله استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی با هم همرا می شویم.

  مقدمه

  اصطلاح مالچ از کلمه انگلیسی mulch منشاء گرفته که در اصل به معنی پوشش است. از مالچ علاوه بر تولید محصول زودرس، برای کنترل علف های هرز، کاهش مصرف آب و افزایش راندمان آبیاری، متعادل شدن دمای خاک و افزایش مواد غذایی خاک در تولید گل، سبزی و میوه جات استفاده می شود. امروزه از مواد مختلف مصنوعی و طبیعی مثل پلاستیک، الیاف فیبری و فایبرگلاس، مالچ های مختلف قابل تجزیه توسط نور، غیر قابل تجزیه، مالچ های سیاه، سفید، رنگی و با کاربردهای گوناگون تولید می شود. انواع مالچ های پلاستیکی برای به دست آوردن عملکرد بیشتر و زودرسی محصول گیاهان به ویژه برای گونه های گرما دوست مانند فلفل، ذرت، گوجه فرنگی ، توت فرنگی و گیاهان پیچک دار در حال افزایش است. همچنین آلودگی های زیست محیطی و از جمله آلودگی آب های سطحی و زیرسطحی توسط علف کش ها یکی از مهم ترین مسائل مورد توجه بشر است. از مهم ترین روش های جایگزین به جای علف کش و شخم رایج، کاربرد مالچ و گیاهان پوششی است. برای دستیابی به عملکرد بهینه در مناطق خشک و نیمه خشک، یکی از گزینه های نو، شناخت و بکارگیری روش های نوین آبیاری است. زیرا بکارگیری فن آوری های نو، موجب افزایش مؤثر بازده مصرف آب و پیشگیری از انباشت املاح در ناحیه رشد ریشه شده و عملکرد بیشتری را به ارمغان خواهد آورد. متخصصین کشاورزی باید فناوری های نوینی را برای رویارویی با کاهش کمی و کیفی منابع آب و خاک به کار گیرند. برای دستیابی به این مهم، استفاده از مالچ خصوصا در کنار آبیاری قطره ای جزو برنامه های پیشنهادی تحقیقات می باشد.

  تاریخچه

  استفاده از مالچ یکی از عملیات قدیمی است که توسط باغبانان برای کنترل علف هرز و حفظ رطوبت زراعت میوه، سبزی و گل گیاهان استفاده می شود. کشاورزان در مالچ سنتی فقط از علوفه، علف چیده شده، برگها و دیگر مواد که به آسانی تجزیه می شوند استفاده می کردند. از سال ۱۹۶۰ در مورد مالچ مطالعات و پیشرفت های زیادی شده است که همگی برای رسیدن به استفاده آسانتر، کم هزینه تر و سازگارتر با محیط زیست بوده است. در ۱۰ سال گذشته، این پیشرفت ها منجر به ابداعات نوینی در این زمینه شده است که از آن جمله می توان به تکنولوژی های ساخت پلاستیک هایی در کشاورزی مثل مالچ های قابل تجزیه توسط نور و یا مالچ های رنگی اشاره کرد.

  تعریف مالچ

  Mulch = مالچ = پوششی

  مالچ و مالچ پاشی با اهداف و دیدگاه های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد و به هر ماده ای پوششی که سطح خاک را به منظور حفاظت ریشه گیاه از گرما، سرما، خشکی و یا تمیز نگه داشتن محصول (میوه) و یا کنترل علف های هرز ایجاد نماید، مالچ می گویند. مالچ با استفاده از مواد حفاظت کننده، ارگانیک و یا غیر ارگانیک به آسانی قابل اجر است و موجب عملکرد بالاتر و کیفیت بهتر و بازار پسندی بیشتر محصول سبزی و صیفی می گردد.

  کاربرد مالچ ها

  مالچ در زمینه های زراعت، باغبانی، حفاظت خاک، تثبیت ماسه های روان و توسعه ی فضای سبز قابل اجرا و استفاده است. فایده اصلی مالچ ( طبیعی و یا مصنوعی ) ذخیره کردن آب در خاک، کاهش میزان تبخیر و جلوگیری از هدر رفت رطوبت از سطح خاک و صرفه جویی در مصرف آن، بهینه سازی عملیات داشت، ارتقاء سطح کمی و کیفی محصول و جلوگیری از نوسانات شدید حرارتی می باشد. امروزه در تمام کشورها استفاده از مالچ تجاری شده است و برای مقاصد زیر استفاده می شود:

  • افزایش سطح کمی و کیفی محصول ( از نظر عملکرد و تولید ارگانیک )
  • پیش رس کردن محصول
  • افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک، حفظ رطوبت خاک و کاهش مصرف آب
  • متعادل کردن حرارت خاک
  • کم کردن فشردگی خاک
  • کم کردن فرسایش خاک توسط باد و آب
  • حاصل خیزتر کردن خاک با مصرف مالچ های آلی
  • کاهش خسارت آلودگی به بیماری ها
  • جلوگیری از تماس میوه با خاک
  • جلوگیری از رشد و توسعه علف های هرز
  • کمک به افزایش رشد ریشه در گیاهان
  • کاهش شوری خاک با افزایش میزان نفوذ آب در خاک و کاهش تبخیر و جلوگیری از حرکت املاح به سطح خاک
  • جوانه زنی بیشتر و افزایش استقرار و رشد ریشه و گیاه

  مالچ پلاستیکی در رنگ ها و اندازه های مختلف برای نیازهای مختلف در دسترس است. دوام مالچ ها وابسته به ضخامت آنها است. در مالچ پلاستیکی دوام، یک فاکتور مهم است. بیشتر پلاستیک های ترد و شکننده توانایی این را دارند که در کشت استفاده شوند اما بادهای سنگین می توانند موجب پاره شدن آن ها شوند. پلاستیک های محکم بعد از دو بار کشت هم هنوز پا برجا می مانند. اخیرا بیشتر پلاستیک ها خم شونده هستند و به کشاورزان اجازه می دهند از پلاستیک و محصولات آن به آسانی استفاده کنند. مالچ پلاستیکی به صورت خطوط موازی در سطح خاک های آماده شده قرار می گیرد. بستر باید بدون بقایای گیاهی کشت قبل باشد و به وسیله یک شیء سنگین در روی حاشیه های کناره پلاستیک محکم شود. مالچ باید به صورت سفت و محکم به خاک بچسبد تا انتقال حرارت خوب و از آزاد شدن و حرکت توسط باد جلوگیری شود. حرکت مالچ توسط باد ممکن است باعث شود پلاستیک پاره شود و مزایای آن از بین برود. همچنین مالچ می تواند مانعی برای جلوگیری از خروج متیل بروماید که یک گاز سمی برای کشتن باکتریهای خاک است باشد. یک لایه مالچ می تواند به کشاورزان اجازه دهد که کمتر از متیل بروماید استفاده کنند ( این گاز برای ازن مضر است ). علاوه بر آن یک لایه مالچ غیر قابل نفوذ می تواند تاثیرگذاری گازها را توسط نگه داشتن گازها در تماس طولانی با خاک بهبود بخشد. علیرغم این که مالچ مزایای زیادی دارد اما در مصرف آن بایستی به مسائلی از قبیل میزان سمیت مواد مالچی، قیمت آن و میزان تجزیه آن ها توجه نمود. مالچ های آلی می توانند ترشحات ریشه ای یا ترکیبات آللوپاتی ( مواد سمی که گیاهان برای نابودی گیاهان دیگر از خود ترشح می کنند ) که همچون علف کش های طبیعی عمل می کنند را تولید نموده و از رشد سایر علف های هرز جلوگیری کنند.

  مزایا و معایب استفاده از مالچ

  مالچ ها مزایای زیادی دارند. نتایج پژوهشگران نشان می دهد که زودرسی ۷-۱۴ روز و عملکرد ۳-۴ برابر در مالچ پلاستیکی نسبت به محصولات رشد کرده در روی زمین بدون پوشش افزایش یافته است.

  انواع مالچ، مزایا و معایب

  استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

  استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

  کشت بادنجان با استفاده از مالچ قرمز

  استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

  کشت سیب زمینی با استفاده از مالچ سیاه به روش نواری

  استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

  مزرعه فلفل با آبیاری قطره ای و مالچ شفاف

  استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

  کشت انواع نشاء های سبزی با استفاده از مالچ های مختلف پلاستیکی

  افزایش بازده اقتصادی در تولید محصول

  پیش رس کردن محصول و عرضه نوبرانه آن، افزایش سطح سبز مزرعه، افزایش ۳-۴ برابری عملکرد، جلوگیری از آفات و بیماری ها و و رشد علف های هرز و عدم استفاده از سموم علف کش و آفت کش، کاهش تعداد ساعت کار کارگری و کیفیت بهتر محصول سبب افزایش بازده اقتصادی محصول می گردد. در کنار بازده اقتصادی، مزایای تولید ارگانیک را نیز باید اضافه کرد.

  نگاهی به آینده

  با توجه به نیازهای ویژه کشت با استفاده از مالچ و بررسی های جامعی که در این خصوص باید صورت پذیرد، مسلماً پیشرفت های چشم گیری پیش روی این نوع کشت خواهد بود. در کشورهایی که در سطح وسیعی از مالچ استفاده می کنند کلیه عملیات زراعی توسط ماشین آلات انجام می شود.

  استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی

  لیفترمالچ (سمت راست)، آماده سازی بستر (وسط)، تلقیح کود و قارچ کش و لوله گذاری و مالچ کشی به صورت همزمان (سمت چپ)

  این ماشین ها بستر را آماده می کنند، کود اولیه و قارچ کش را به خاک تلقیح می کنند و پس از خواباندن لوله های آبیاری قطر های، لایه های مالچ را می گسترانند. آنچه مسلم است برای بهره وری بیشتر باید مکانیزه کردن کلیه مراحل مالچ کشی پلاستیکی در دستور کارها قرار گیرد، هم در مراحل کاشت و هم در مراحل پس از برداشت. در این حالت برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و جمع آوری بقایای پلاستیک های استفاده شده، باید از ادوات مخصوص استفاده نمود.

  پیشنهادات

  مالچ ها مزایای زیادی دارند لیکن انتخاب نوع آن باید با توجه به نوع محصول، شرایط اقلیمی منطقه، مشکل موجود و هدفی که دنبال می کنیم، انتخاب شود. همچنین به موازات استفاده از این روش و بهره گیری از مزایای آن، باید به فکر پیشرفت در مکانیزه کردن این نوع کشت، سازگار بودن آن با حفظ محیط زیست و استفاده از پلاستیکهای قابل جذب و منطبق کردن روش های کاشت، داشت و برداشت با این روش باشیم. پیشنهاد می گردد در ارتفاعات بلند و یا هر جایی که نور خورشید شدیدتر است از مالچ هایی که جذب کننده نور ماورای بنفش هستند استفاده کرد تا از سوختن محصولات جلوگیری گردد.

  مراحل جمع آوری مالچ های پلاستیکی با استفاده از ماشین آلات

  استفاده از خاکپوش ها یا مالچ در زراعت سبزی و صیفی


  تبلیغات
  برچسب ها
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های کشاورزی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
  آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه