پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت دوم)
دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت دوم)

دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت دوم)

ابزارآلات و قطعات
باتری خودرو باتری خودرو
باتری خودرو گونه‌ای از باتری‌های قابل شارژ هستند که عمدتاً از نوع اسید - سرب می‌باشند و جهت استارت زدن، روشنایی و تامین برق دیگر لوازم الکتریکی خودروها از ...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت دوم)
باتری يكی از اجزای ضروری خودروی شما است كه بدون آن، امكان روشن شدن خودرو وجود ندارد. باتری الكتريسيته را ذخيره كرده و با
روشن شدن موتور، توسط آلترناتور (دينام) شارژ مي شود. سپس در زمان مورد نياز الكتريسیته ذخيره شده را در دسترس قرار می دهد.

وظايف باتری

 • فراهم نمودن انرژی لازم برای استارت زدن خودرو.
 • تامين انرژی مورد نياز مجموعه های مختلف خودرو كه نيازمند برق هستند.
 • مناسب بودن ظرفيت و توان باتری با سيستم برقی خودرو، باعث كاركرد مطلوب سيستم های خودرو خواهد شد.

هنگامی كه ظرفيت باتری پايين باشد، برای راه اندازی خودرو، مدت زمان استارت افزايش می يابد و گاهی اين استارت های طولانی بايد چندين بار متناوب و متوالی انجام شود تا موتور خودرو شروع به كار كند. استارت زدن های طولانی مدت و متوالی، باعث گرم شدن بيش از حد استارت و باتری شده و منجر به خرابی آن ها می گردد.

دانستنی های فنی باتری خودرو


به منظور عدم آسيب به تجهيزات الكترونيكی خودرو و عمر مفيد و طولانی باتری های خودرو، قطعات استاندارد را از فروشگاه ها و نمايندگی های مجاز تهيه نماييد.


ظرفيت باتری

ظرفيت باتری به مقدار الكتريسيته مورد نياز برای تغذيه تجهيزات برقی خودرو بستگی دارد. در صورت نصب تجهيزات الكتريكی اضافه مطابق با استاندارد شركت خودروساز، ممكن است باتری با ظرفيت بيشتر از ظرفيت باتری اصلی مورد نياز باشد. اين موضوع در صورتی مجاز است كه در دفترچه راهنمای مشتری خودرو، درج شده باشد.

خودرو ظرفیت باتری (آمپر ساعت)
خانواده پیکان، روآ، وانت باردو 60-55
خانواده پژو 405، پارس و سمند 66-55
خانواده پژو 206 50-45

توان باتری

حاصل ضرب شدت جريان در ولتاژ توان ناميده می شود. هر چه راندمان (توان) باتری بيشتر باشد، عمل استارت موتور بهتر انجام می شود. راندمان دو باتری با اندازه و ظرفيت يكسان، ممكن است متفاوت باشد.

دانستنی های فنی باتری خودرو

بازديد و نگهداری باتری

 • باتري در محل نصب بايستی به گونه ای محكم شود تا تكان های شديدی كه به آن وارد می شود باعث ريزش صفحات آن نگردد.
 • قطب های مثبت و منفی باتری هميشه تميز نگاه داشته شوند و برای جلوگيری از سولفاته شدن، به گريس مشخص شده در دفترچه راهنما آغشته شوند.
 • در هنگام تخليه باتری و كاهش الكتروليت، هيچ گاه استارت نزنيد، زيرا باعث ريزش صفحات باتری خواهد شد.
 • از استارت زدن های بی مورد كه باعث تخليه سريع باتری می شود، به طور جدی خودداری نماييد، چرا كه اين عمل باعث كاهش عمر باتری خواهد شد.
 • كابل های معيوب را بايد تعويض نمود. بست های نگهدارنده باتری را بدون اينكه فشار زيادی به بدنه باتری وارد كرده باشند، بازديد نماييد تا مطمئن شويد كه باتری را محكم در جای خود نگه داشته اند.
 • استفاده از تجهيزات الكتريكی پر مصرف نظير چراغ های جلو، راديو و ... در هنگام خاموش بودن موتور، باعث كاهش توان باتری و در نهايت، فرسودگی تدريجی باتری می شود.
 • عدم عملكرد صحيح شارژ باتری توسط آلترناتور (دينام)، سبب فرسودگی زودرس باتری می شود.
 • بررسی سطح الكتروليت باتری: سطح مايع الكتروليت باتری بايد حداقل دو بار در سال (فقط در موارد باتری هايی كه امكان بررسی سطح الكتروليت آن ها وجود دارد) در ابتدای زمستان و تابستان كنترل شود. بهترين و مناسب ترين سطح الكتروليت، توسط يک شاخص بر روی جداره خارجی باتری مشخص شده است كه حدوداً، 15 ميليمتر بالاتر از سطح صفحات باتری است. در صورت نياز فقط آب مقطر اضافه نماييد.
 • هيچگاه نبايد الكتروليت باتری شارژ شده را تخليه نمود زيرا در اين صورت صفحات منفی آن در مدت زمان كوتاهی با اكسيژن هوا تركيب شده و اكسيد می شوند، در اين حالت صفحات مثبت نيز بلافاصله سولفاته شده و در نهايت باتری غير قابل استفاده خواهد شد.

توجه:

در صورتی كه سطح الكتروليت باتری پی در پی كاهش يافته و نيازمند افزايش می باشد، نشان دهنده ايراد در مدارات و اجزای الكتريكی است كه باعث شارژ بيش از حد باتری می شود. در اين حالت ضروری است كه آلترناتور (دينام) و رگولاتور آن مورد بررسی قرار گيرد.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه