پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت اول)
دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت اول)

دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت اول)

ابزارآلات و قطعات
دینام (آلترناتور) خودرو دینام (آلترناتور) خودرو
شارژ باتری خودرو شما در طول زمان روشن بودن خودرو، توسط دینام انجام می شود. در واقع وظیفه باتری تنها تهیه برق در هنگام استارت زدن یا روشن نبودن ماشین شماست ...
مشاهده
باتری خودرو باتری خودرو
باتری خودرو گونه‌ای از باتری‌های قابل شارژ هستند که عمدتاً از نوع اسید - سرب می‌باشند و جهت استارت زدن، روشنایی و تامین برق دیگر لوازم الکتریکی خودروها از ...
مشاهده
کابل رابط باتری کابل رابط باتری
کابل رابط برق باطری خودرو با 2 گیره آهنی مقاوم به طول تقریبا 2 متر قادر به انتقال برق از خودرویی به خودروی دیگر جهت روشن کردن خودرو مورد استفاده قرار می گی...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی باتری خودرو (قسمت اول)
باتری جریان برق لازم برای بکار انداختن استارت و سیستم جرقه را به هنگام روشن کردن موتور تامین می کند. باتری یک دستگاه الکتروشیمیایی است که از واکنش شیمیایی برای تولید و ذخیره برق استفاده می کند.

طرز کار باتری

باتری می تواند مقدار محدودی برق تولید کند. هنگامی که مواد شیمیایی موجود در آن به طور کامل مصرف شوند، باتری خالی می شود. با رساندن برق از آلترناتور خودرو یا دستگاه شارژ باتری، می توان دوباره آن را شارژ کرد. وقتی باتری را پر می کنیم، مواد شیمیایی موجود در آن به شرایط اولیه باز می گردد.

مواد شیمیایی موجود در باتری

در برخی از خودروها باتری سرب - اسیدی استفاده می شود. مواد شیمیایی موجود در این نوع باتری عبارتند از: سرب اسفنجی (جامد)، اکسید سرب (خمیری) و اسید سولفوریک (مایع)، این سه ماده می توانند با هم واکنش انجام دهند و برق تولید کنند. اسید سولفوریک با آب مقطر مخلوط الکترولیت باتری را تشکیل می دهد.

بازده باتری

توانایی باتری در تامین جریان به میزان شارژ بودن باتری، دما و آهنگ خالی شدن باتری بستگی دارد، یا باتری نیمه خالی، یا باتری سرد جریان کمتری تامین می کند.

دانستنی های فنی باتری خودرو


موارد ایمنی حین کار با باتری

 1. اسید سولفوریک الکترولیت باتری، بسیار خورنده است. این اسید لباس را می خورد و آن را سوراخ می کند. در صورت تماس اسید با پوست دست و چشمان، بلافاصله آن را با آب بشویید و شست و شو را به مدت 5 دقیقه ادامه دهید.
 2. وقتی روی باتری یا در اطراف آن کار می کنید انگشتر، ساعت یا دستبند به دست نکنید. اگر فلز به طور اتفاقی با باتری اتصال کوتاه ایجاد کند. جریان بسیار زیادی از آن می گذرد و ممکن است شما را به شدت دچار سوختگی کند.
 3. هنگام جدا کردن اتصالات باتری، همیشه ابتدا کابل منفی یا اتصال بدنه را جدا کنید در این صورت اگر برحسب تصادف کابل حامل جریان با بدنه تماس پیدا کند، اتصال کوتاه ایجاد نمی شود.
 4. هرگاه باتری به اندازه ای خالی شود که دیگر نتوان با آن موتور را روشن کرد از کار افتاده تلقی می شود. روشن کردن موتور خودرویی که باتری آن از کار افتاده با استفاده از باتری پر خودروی دیگر، روشن کردن باتری به باتری نامیده می شود.
 5. هرگز قطب های مثبت و منفی باتری را به هم وصل نکنید.

دانستنی های فنی باتری خودرو

بازدید چشمی باتری

در هنگام بازدید چشمی باتری در جستجوی آثار نشت آب باتری، ترک خوردگی در یا بدنه باتری و شل شدن یا افتادن بست های نگه دارنده باتری باشید. نشت آب باتری، سبب سفیدک زدن سینی باتری و قطعات فلزی اطراف آن می شود.

استفاده از آچار مناسب برای بستن مهره روی سرباتری موجب ترک خوردن باتری می شود. در ضمن بیش از اندازه سفت کردن بست های نگه دارنده باتری ممکن است سبب ترک خوردن بدنه باتری شود.

دانستنی های فنی باتری خودرو

اتصال باتری به باتری

همواره روش زیر را دنبال کنید:

 1. کابلی را از قطب مثبت باتری کمکی به قطب مثبت باتری تخلیه شده وصل کنید.
 2. کابلی را از قطب منفی باتری کمکی به یک نقطه اتصال بدنه ی خودروی گیرنده (مثل دسته موتور یا هر سطح رنگ نشده دیگر) که از باتری و لوله های بنزین و ترمز دور باشد، وصل کنید.
 3. مطمئن شوید کابل های اتصال از قطعات متحرک هر دو موتور دور باشد، سپس خودرو کمک دهنده را روشن کنید و صبر کنید چند دقیقه کار کند.
 4. اکنون موتور خودرو گیرنده را روشن کنید بعد از اینکه هر دو موتور به طور عادی کار کردند اجازه دهید 2 دقیقه در این وضعیت بمانند. سپس موتور خودرو کمکی را خاموش کنید. قبل از جدا کردن کابل های رابط، تجهیزات برقی خودروی گیرنده را روشن نکنید. ترتیب جدا کردن کابل های رابط، دقیقا عکس وصل کردن آن ها است.

استفاده از باتری کمکی

چنانچه از باتری کمکی به طور غلط استفاده گردد باعث وارد آمدن خسارت به خودرو و باتری خواهد شد به همین منظور موارد زیر را دقیقا رعایت نمایید:

با توجه به اینکه استارت خودرو 12 ولت می باشد. لذا استفاده از یک باتری 24 ولت یا دو باتری 12 ولت موجب آسیب رسیدن به سیستم الکتریکی خودرو خواهد شد. بنابراین به منظور استفاده از باتری کمکی، حتما از باتری 12ولت استفاده نمایید.

توجه:

عدم رعایت موارد فوق در استفاده از باتری کمکی سبب آسیب رسانن به اجزای الکترونیکی خودرو نظیر ECU موتور می گردد. لذا تاکید می گردد این کار با دقت فراوان انجام شود تا به اجزای الکتریکی خودرو آسیبی وارد نشود.

افزودنی های باتری

از افزودن مواد شیمیایی خاص به خانه های باتری به منظور تقویت آن، خودداری نمایید. زیرا احتمال بروز نقص و ابطال گارانتی را در پی خواهد داشت.

نکته:

هرگز به باتری آب اسید اضافه نکنید و صرفا از آب باتری (آب مقطر) استفاده نمایید.

دانستنی های فنی باتری خودرو

تحلیل مشکلات باتری

1. شارژ بیش از حد: اگر باتری مکرراً نیازمند به آب مقطر باشد احتمالا زیادی شارژ می شود. شارژ زیاد باتری به صفحه های آن آسیب می رساند و عمر باتری را کوتاه می کند. شارژ زیاد باتری سبب ایجاد گرمای اضافه می شود و این گرما می تواند صفحه ها را بتاباند و آن ها را در هم بشکند. ولتاژ بالایی که سبب شارژ شدن باتری می شود به سایر اجزای برقی و الکترونیکی نیز آسیب می رساند در این صورت با مراجعه به نمایندگی مجاز سیستم شارژ باتری یا آلترناتور مورد بررسی قرار گیرد.

2. شارژ زیاد می تواند موجب ترکیدن باتری شود.

3. خالی شدن: باتری از کار افتاده یا خالی را پر کنید سپس سعی کنید علت خالی شدن آن را بیابید علت احتمالی خالی شدن باتری عبارتند از:

 • درست کار نکردن آلترناتور.
 • معیوب بودن اتصالات آلترناتور.
 • شل بودن تسمه آلترناتور.
 • کشیدن برق اضافی از باتری.
 • خراب بودن باتری.
 • تخلیه خود به خود در نتیجه برق نکشیدن از باتری به مدت طولانی.
 • کشیدن برق از باتری در هنگام خاموش بودن موتور. (در این حالت نیز جهت رفع عیب به نمایندگی های مجاز مراجعه نمایید.)
 • وجود اتصالی در سیم کشی.
 • شل بودن اتصالی در سیم کشی.
 • شل بودن جهت های باتری.

توجه:

دستگاه شارژ باتری، آلترناتور نام دارد که در بین تعمیرکاران تحت عنوان دینام مصطلح و شناخته شده است.

ادامه این مطلب را در قسمت دوم آن بخوانید.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
امیرحسین رضازاده
امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
۰ پاسخ
۱ امتیاز
من تمام پیچ ها و اتصالات رو باز کردم چطور کویل 206 تیپ 5 رو در بیارم ؟
آموزش تعویض شمع موتور TU5 خودروهای پژو ۲۰۶، ۲۰۷ و رانا
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه