پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو
دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

ابزارآلات و قطعات
برف پاک کن برف پاک کن
برف‌پاک‌کن در خودرو، وسیله‌ای است که برای پاک‌کردن برف و باران و گاهی تمیز کردن شیشه ی خوردرو به‌کار می‌رود. نخستین برف‌پاک‌کن کارای خودرو در ۱۹۰۳ میلادی ت...
مشاهده
شیشه جلوی خودرو شیشه جلوی خودرو
شیشه جلو یا بادگیر (در امریکای شمالی: windshield و در اتحادیه اروپا و کشورهای مشترک‌المنافع: windscreen) به شیشه جلو در انواع وسایل نقلیه از جمله در هواپیم...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو
برف پاک کن جزء سیستم های ضروری در خودرو محسوب می شود زيرا شيشه بايد به اندازه كافی تميز باشد تا همواره راننده در شرايط مختلف آب و هوايی دید مناسب داشته باشد.
 • برف پاک کن و شیشه شوی خودرو
  • اجزای سیستم برف پاک کن و شیشه شوی خودرو
  • تیغه برف پاک کن
  • تعویض تیغه های برف پاک کن
  • چشمی شیشه شوی
  • اهرم برف پاک کن و شیشه شوی
  • مخزن شیشه شوی
  • برف پاک کن شیشه عقب

برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

سیستم برف پاک كن بايد كارهای زير را انجام دهد:

 • پاک كردن مؤثر باران و برف از روی شيشه.
 • تميز كردن شيشه از گرد و غبار.
 • كاركرد مناسب در دمای بالا تا 80 درجه سانتی گراد و در دمای پايين تا 30 - درجه سانتی گراد.
 • عمر كاری در حدود 1500000 سيكل.
 • مقاومت در برابر خوردگی های ناشی از وجود اسيد، باز و ... .

اجزای سیستم برف پاک کن و شیشه شوی خودرو:

 1. موتور برف پاک کن.
 2. بازویی برف پاک کن.
 3. تیغه برف پاک کن.
 4. مخزن شیشه شوی.
 5. پمپ شیشه شوی.
 6. اهرم بندی برف پاک کن.
 7. لوله شیشه شوی.
 8. چشمی شیشه شوی.

دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو


تیغه برف پاک کن

تيغه برف پاک كن از تركيبات لاستيكی ساخته شده است كه به كمک فنری كه در بازوی برف پاک كن تعبيه شده، روی شيشه نگه داشته می شود. لبه تيغه برف پاک كن با زاويه ای در حدود 45 درجه سطح شيشه را پاک می كند. ميزان فشار تيغه روی شيشه نيز مهم است زيرا ضريب اصطكاک بين لاستيک و شيشه در حالت خشک بين 0.8 تا 2.5 و در حالت خيس بين 0.1 تا 0.6 تغيير می كند. دمای هوا و سرعت خودرو نيز بر اين اعداد تاثير می گذارد.

توصيه می شود هیچ گاه در حالت خشک سيستم برف پاک كن را فعال نكنيد، زيرا در این حالت تيغه برف پاک كن صدمه می بيند و قابليت های خود را از دست می دهد و همچنين تيغه صدمه ديده در كاركردهای آتی باعث خط افتادن و تار شدن شيشه می شود. همچنين مواد جلا دهنده گرم كه توسط كارواش ها مورد استفاده قرار می گيرد به شيشه خودرو و شفافيت آن صدمه می زند.

توجه:

آلودگی شيشه های خودرو و تيغه های برف پاک كن به مواد خارجی، كارایی تیغه ها را پايين می آورد. حشرات و شیره درختان از جمله این موارد می باشد.

احتیاط:

جهت تميز كردن شيشه ها و تيغه های برف پاک كن از آب خالص و مواد پاک كننده توصيه شده استفاده نماييد. هرگز از نفت، گازوئيل، تينر و حلال های ديگر استفاده نكنيد.

هشدار:

برای اینکه مانع آسیب دیدن بازوی برف پاک کن و یا اجزای دیگر آن شوید، هیچ گاه تیغه های برف پاک کن را روی شیشه با دست حرکت ندهید.

تعویض تیغه های برف پاک کن

اگر تاثیر تيغه های برف پاک كن، بر روی شيشه به صورت های زير باشد، احتمالا سایيده، فرسوده، شكسته و يا تيغه خاصيت الاستيكي خود را از دست داده است كه در اين حالت ها نياز به تعويض دارند.

دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

مطابق شكل، بازوی برف پاک كن را بلند كرده، مجموعه تيغه را با فشار آوردن بر اهرم فولادی در جهت جانبی بيرون كشيده و آن را خارج نماييد.

احتياط:

سعی کنید بازوی برف پاک کن روی شیشه نیفتد.

دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

انتهای لاستیک تیغه را گرفته و آن را مطابق شکل، آنقدر بکشید که زائده ها از محدوده حفاظ فلزی خارج شوند. نگهدارنده های فلزی را باز کرده و لاستیک تیغه جدید را جا بیندازید. بعد از نصب تیغه های جدید، خود تیغه را به عكس روش باز كردن نصب كنيد.

توصیه ها

 • نگهدارنده فلزی را خم نكنيد.
 • شيشه ها را قبل از نصب تيغه برف پاک كن های جديد با مايع شيشه پاک كن بشوييد.
 • تيغه ها را در آب گرم و صابون بشویيد. از الكل سفيد و يا پاک كننده های بنزينی استفاده نكنيد.
 • در آب و هوای يخبندان، تيغه های برف پاک كن جلو و عقب را بازديد نماييد تا بر روی شيشه ها یخ نزده باشند.
 • همیشه عملکرد آزادانه برف پاک كن شيشه های جلو و عقب را كنترل نمایيد. هر گونه انباشتگی برف را از روی شيشه جلو و يا عقب تميز نمایید.

چشمی شیشه شوی

وظيفه چشمی شيشه شوی، پاشش آب روی شيشه برای تميز كردن بهتر شيشه است، همان طور كه می دانيم با پاشش آب روی شيشه ضريب اصطكاک را پايين می آوريم و باعث می شود كه كارایی تيغه برف پاک كن بالا رود و شيشه به طور كامل تميز شود. در صورت گرفتگی و تنظيم نبودن چشمی شيشه شوی می توانيد با یک سوزن مناسب گرفتگی را رفع و جهت پاشش آب را نيز تنظیم كنيد.

اهرم برف پاک کن و شیشه شوی

برای روشن كردن برف پاک كن، لازم است كه سوییچ موتور در وضعيت ON قرار گرفته باشد اهرم برف پاک كن دارای موقعيت های زير می باشد.

 • خاموش (OFF).
 • دور اتوماتیک (AUTO).
 • دور کند (I).
 • دور تند (II).

دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

 • این موقعیت ها در هر خودرو بر اساس طراحی ممکن است فرق کند.
 • برای دانستن موقعیت های بالا بر روی خودروی خود به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.
 • در خودروهایی که مجهز به سنسور باران می باشد، در حالت اتوماتیک، برف پاک کن خودرو به طور اتوماتیک متناسب با مقدار ريزش باران تنظیم می شود. سنسور باران، در پشت آیینه وسط داخل خودرو قرار دارد و از طريق سطح خارجی شيشه جلو عمل می كند.
 • سنسور باران نبايستی پوشيده و يا كثيف باشد. برای یک بار حركت تيغه های برف پاک کن و يا یک لحظه، اهرم برف پاک کن را به طرف جلو مطابق شكل حركت دهید.

دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

جهت شستشوی شیشه جلو، سوییچ را در وضعيت ON گذاشته و يا موتور را روشن كنيد. سپس اهرم برف پاک کن را مطابق شكل به طرف خود كشيده و در همان حالت نگه داريد. مايع شستشوی در این هنگام بر روی شيشه جلو پاشيده می شود و برف پاک کن شروع به تميز كردن می كند، هنگامی كه دست خود را بر می داريد برف پاک کن 3 بار عمل می کند و سپس می ایستد.

مخزن شیشه شوی

مخزن شيشه شوی محل ذخيره مايع شيشه شوی می باشد كه نياز شيشه شوی را به مايع شيشه شوی برای كاهش اصطكاک بين تيغه و شيشه بر طرف می كند. مقدار مايع شيشه شوی موجود در مخزن شيشه شوی خودرو را قبل از مسافرت برای مسافت های طولانی و سفر به مناطق بارانی و کوهستانی بازديد نموده و در صورت لزوم به مقدار كافی به آن اضافه نماييد. از آب معمولی نيز می توان به جای مايع شيشه شوی استفاده نمود.

ولی در آب و هوای سرد می توان از محلول شوینده های مجاز ( توصیه شده توسط شركت سازنده) برای جلوگيری از يخ زدن مايع استفاده نمود.

هشدار:

 • هرگز در منبع شيشه شوی از مايع خنک كننده موتور و يا ضد يخ برای جلوگيری از یخ زدن استفاده نكنيد، زيرا در صورت پاشش به شيشه خودرو، ديد شما را كم كرده و به رنگ و ساير تزیينات بدنه آسيب می رساند.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن پمپ شیشه شوی، دقت کنید هنگام خالی بودن مخزن شیشه شوی، از به کار بردن آن خودداری نمایید.

برف پاک کن شیشه عقب

در خودروهای هاچ بک به دلیل طراحی آئرودینامیکی خاص اين نوع خودروها، در عقب اين نوع خودروها، توده هوایی به وجود می آيد كه باعث می شود ذرات معلق گرد و غبار خاک را به عقب خودرو پرتاب كند و نهايتاً سبب كثيف شدن عقب خودرو می گردد. به همين دليل قسمت عقب اين نوع خودروها به برف پاک کن شیشه عقب برای شستشوی شیشه عقب مجهز می باشد. ولی در خودرو های صندوق دار (سدان) اين حالت به وجود نمی آيد. تمام توصیه هایی كه برای برف پاک کن شیشه جلو بیان شد برای شیشه عقب نیز صادق است.

در صورت كار نكردن برف پاک کن خودرو، ابتدا فيوز WIPER را در جعبه فيوز خودرو چک كنيد، در صورت سوخته بودن فيوز، آن را تعويض كنيد. در صورتی كه ايراد از فيوز نبود برای رفع عيب به نمايندگی های مجاز شركت سايپا یدک مراجعه کنید.

دانستنی های فنی برف پاک کن و شیشه شوی خودرو

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
امیرحسین رضازاده
امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه