پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی برق خودرو
دانستنی های فنی برق خودرو

دانستنی های فنی برق خودرو

تبلیغات
دانستنی های فنی برق خودرو
به منظور تامین انرژی برق مورد نیاز این سیستم ها می بايست از باتری هايی كه دارای ظرفيت الكتريكی مناسب هستند، استفاده شود. از موارد مهم حفظ و نگهداری باتری، اطمينان از محكم بسته شدن اتصالات و عاری بودن از هرگونه سولفاته است.

برق خودرو

خودروهای جديد، مجهز به سيستم های مختلفی جهت كنترل سيستم های سوخت رسانی موتور، گیربکس اتوماتیک، سیستم ترمز ABS و سیستم های ایمنی نظیر کمربند ایمنی، کیسه هوا و سیستم های آسایش نظیر کولر اتوماتیک هستند. به منظور تامین انرژی برق مورد نیاز این سیستم ها می بايست از باتری هايی كه دارای ظرفيت الكتريكی مناسب هستند، استفاده شود. از موارد مهم حفظ و نگهداری باتری، اطمينان از محكم بسته شدن اتصالات و عاری بودن از هرگونه سولفاته است.

دانستنی های فنی برق خودرو
از آنجایی كه خودروهای جديد دارای سيستم های الكترونيكی پيشرفته هستند، در موارد ضروری برای تعويض باطری ابتدا اتصال منفی جدا شده و سپس اتصال مثبت و برای نصب نيز می بايد بر عكس عمل شود.

توجه كنيد در هنگام روشن بودن موتور نبايد اتصالات باتری را جدا نمود چون اين امر سبب آسيب ديدن سيستم الكترونيكی موتور می گردد. با توجه به بالا بودن دمای هوا در ماه های گرم سال و افزايش سرعت تبخير مايع الكترونيک درون باتری، بايستی سطح مايع الكترونيک به صورت ماهيانه و يا زودتر كنترل گردد.

ترموستات

به منظور عملكرد صحيح و افزايش راندمان موتور و نيز ايجاد گرمای مناسب توسط بخاری در فصول سرد، دمای آب موتور بايد در حد معينی باشد. با توجه به شرايط مختلف رانندگی (رانندگی در شرايطی كه موتور تحت بار می باشد مانند سربالايی و يا حركت در سر پایینی) كه باعث می گردد دمای آب موتور تغيير زياد داشته باشد كه اين امر باعث ايجاد صدمه به موتور می گردد. اين وسيله به طور خودكار گرمای موتور را در حد معينی حدود 85 الی 90 درجه سانتيگراد نگاه می دارد.

دانستنی های فنی برق خودرو

نكات مهم:

از باز نمودن ترموستات در تابستان جدا خودداری نماييد. در صورت عدم وجود ترموستات در مسير سيستم خنک كننده موتور، در زمان تردد در جاده های كوهستانی و شيبدار، دمای موتور افزايش می يابد و در صورت ادامه حركت در مسير سر پايينی و جاده های مسطح، دمای موتور به سرعت كاهش می یابد. اين شرايط برای قطعات حساس موتور نظير سرسيلندر و واشر سرسيلندر بسيار خطرناک و مضر است. در صورت تداوم رانندگی در اين شرايط، بروز خسارت در اين قطعات اجتناب ناپذير خواهد بود.

در خودروهای جديد كه مجهز به سيستم های سوخت رسانی پيشرفته انژكتوری هستند، ثابت بودن دمای موتور در حد معين، به منظور ايجاد احتراق صحيح سوخت درون موتور، جلوگيری از كاهش توان موتور، كنترل ميزان مصرف سوخت و جلوگيری از افزايش آلايندگی گازهای خروجی اگزوز، ضروری است. لذا استفاده از قطعات اصلی و استاندارد و مورد تاييد شركت خودرو ساز جهت اجتناب از تعميرات احتمالی و عواقب آن، توصيه می شود.

استپر موتور

استپر موتور يكی از قطعات مهم در خودروهای مجهز به سيستم های سوخت رسانی انژكتوری می باشد. این قطعه بر روی محفظه دریچه گاز نصب شده و به صورت الکترونیکی توسط ECU (واحد کنترل الکترونیکی) کنترل می شود. به منظور عملكرد صحيح موتور در شرايط مختلف كاركرد، سالم و تميز بودن اين قطعه بسيار مهم است.

وظايف استپر موتور

  • ايجاد حالت ساسات در هنگام سرد بودن موتور.
  • متعادل نمودن دور آرام موتور با كنترل مقدار هوای ورودی.
  • در صورت استفاده از كولر كه باعث كاهش دور آرام موتور می شود، افت دور موتور را تامين می كند.

دانستنی های فنی برق خودرو

استپر موتور (موتور پله ای)

در ماشین های جدید ECU از سنسورهایی که در جاهای مختلف نصب شده (مانند سنسور دور موتور و سنسور اكسيژن) اطلاعاتی راجع به شرايط كاری خودرو می گيرد و پس از تحليل اين داده ها و ميزان باز و بسته بودن دريچه گاز به استپر موتور دستور می دهد. به همين دليل استپر موتور كه يک قطعه الکتریکی مکانیکی می باشد، به عنوان یکی از عملکرد های ECU می باشد.

در صورت استفاده از برند های نامعتبر، استپر معمولا یا دستورات ECU را به درستی انجام نمی دهد و یا زودتر از موعد خراب شده و از كار می افتد، كه باعث ايجاد نوسان دور موتور، خاموش شدن موتور در دور آرام هنگام استفاده از كولر يا فرمان هيدروليک می گردد.

در صورت مشاهده مواردی نظير:

نوسان دور موتور در حالت دور آرام. روشن نماندن موتور در زمان استارت سرد (خاموش شدن موتور به محض رها نمودن پدال گاز) و خاموش شدن موتور در زمان فعال نمودن كولر در حالت دور آرام، امكان خرابی يا كثيفی استپر موتور وجود دارد.
با توجه به حساس بودن و اهميت اين قطعه در عملكرد موتور خودرو، استفاده از قطعه استاندارد دارای هولوگرام و مراجعه به نمايندگی های مجاز توصيه می شود.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه