پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی تایر خودرو
ابزارآلات و قطعات
رینگ رینگ
رینگ‌ها یکی از اولین تصمیم افرادی بوده که می‌خواهند اتومبیل خود را به مدلی اسپرت تبدیل کنند. بنابراین یکی از سریع‌ترین روش ها برای تغییر ظاهر اتومبیل به یک...
مشاهده
تایر تایر
تایر (به انگلیسی: Tire) یا لاستیک خودرو عبارت است از بخشی از بدنهٔ یک خودرو یا وسیلهٔ نقلیهٔ دیگر که به‌صورت حلقه بر دُور چرخ خودرو قرار گرفته‌است. تایرها ...
مشاهده
تیوب تایر تیوب تایر
در داخل برخی از تایرها که به آن ها تایرهای تیوب دار می گویند، یک تیوب وجود دارد. ...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی تایر خودرو
تایر به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت می باشد که نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد. پس انتخاب تایر و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد.

انواع تایر

تایر بایاس:

لایه های تایر در این گونه تایرها به صورت قطری یا مورب می باشند.

تایر رادیال:

در تایر امتداد نخ های لایه با خط مرکزی تایر زاویه 90 درجه می سازد و به عبارت دیگر امتداد نخ ها در جهت شعاعی قرار گرفته اند. در تایرهای رادیال به منظور ایجاد پایداری حرکتی، از لایه هایی به عرض ناحیه آج و زاویه مورب نسبت به خط مرکزی تایر، با نام کمربند یا بلت استفاده می شود. جنس کمربند از نوع نخ یا سیم فولادی است.

در صورتی که کمربند نخی باشد تایر را رادیال نخی و در صورتی که سیمی باشد تایر را رادیال سیمی (استیل بلت) می نامند. تایرهای رادیال به دلیل مزایای ویژه ای که نسبت به تایرهای بایاس دارند در طول سالیان گذشته جایگزین نوع بایاس شده اند.

دانستنی های فنی لاستیک خودرو

ویژگی های تایرهای رادیال:

 • دوام و طول عمر زیاد.
 • رانندگی راحت تر.
 • تولید صدای کمتر.
 • پایداری حرکتی بهتر.
 • مقاومت در مقابل پنچری.
 • فرمان پذیری مناسب.
 • شتاب گیری و ترمز گیری سریع و مطمئن.

تایرهای تیوب دار و تیوبلس:

در داخل تایرهای تیوب دار یک تیوب وجود دارد حال آن که در تایرهای تیوبلس، تایر بر روی رینگ هوابندی می شود و هوای فشرده بین رینگ و لبه تایر حبس می ماند.

از ویژگی های تایرهای تیوبلس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تایرهای تیوبلس دارای لایه ای کائوچویی (رزینی) می باشند که نقش مشابه تیوب را در تایرهای تیوب دار ایفا می کند.
 • این لایه رزینی به داخل تایر چسبیده و جزیی از تایر محسوب می شود.
 • این نوع تایرها دارای یک عایق هوا بر روی طوقه و همچنین ولو بر روی رینگ می باشند.

مزایای تایرهای تیوبلس:

حذف بسیاری از مشکلات مربوط به تایرهای تیوب دار (همانند سوراخ شدن-پاره شدن) بیرون آوردن اشیا نوک تیز فرو رفته در تایر بدون کاهش سریع فشار باد تایر، نشتی هوای بسیار کم حتی در هنگام پنچری توسط اشیا نوک تیز، تماس مستقیم هوای داخل تایر با رینگ تایر که امکان پراکندگی و انتشار گرما را موجب می شود.

مثال هایی از شماره های مشخصه تایر:

165.65R 13 76 H به عنوان مثال

165: عرض تایر بر حسب میلی متر.

65: نسبت ارتفاع مقطع تایر به عرض مقطع آن.

R: نوع تایر (رادیال).

13: قطر رینگ (برحسب اینچ).

76: شاخص بار.

H: شاخص سرعت.

شاخص جهت حرکت تایر:

تایرهای مدرن امروزی دارای شاخص مسیر حرکت می باشد که بیانگر حرکت تایر فقط در یک جهت (عمدتا رو به جلو) و برای عملکرد بهینه آن طراحی و مشخص شده است. آج این تایرها به شکل "V" و یا "Y" می باشد.

دانستنی های فنی لاستیک خودرو

شاخص سایش تایر:

در انتهای عمق شیار آج بعضی از نواحی تایر برآمدگی هایی وجود دارند که به آن شاخص سایش در انتهای آج (TWI) گفته می شود هر گاه سطح آج تایر با TWI یکسان و هم سطح شد باید نسبت به تعویض تایر اقدام نمود. در هنگام سایش بیش از حد تایر، کنترل حرکت خودرو خصوصا در جاده های مرطوب مشکل می شود. (خصوصا در هنگام ترمزگیری)

دانستنی های فنی لاستیک خودرو

انواع مختلف طرح آج تایر

طرح جهت دار:

این طرح که در تایر خودروهای سواری کاربرد دارد، دارای پایداری مناسب در هنگام حرکت در جاده های خیس بوده و همچنبن در سرعت های بالا تحمل و دوام بسیار خوبی دارد. طرح جهت دار دارای شیارهای جانبی در دو طرف خط مرکزی تایر و در یک جهت می باشد لذا هنگام نصب تایر روی رینگ باید دقت نمود که جهت شیارها با جهت حرکت رو به جلوی خودرو همسو و هماهنگ باشد.

دانستنی های فنی لاستیک خودرو

طرح مرکب (بلوک):

این طرح عموما روی تایرهای رادیال و به خصوص رادیال سواری مورد استفاده قرار می گیرد شرایط حرکتی و ابعاد خودروهای سواری به گونه ای است که در محورهای جلو و عقب از طرح گل یکسان استفاده می شود.

دانستنی های فنی لاستیک خودرو


نکات ایمنی برای عمر بیشتر تایر:

 • اشیایی را که به تایر صدمه وارد می کنند از بین شیارهای رویه تایر خارج نمایید.
 • هرگز تایر را از روی اجسام داغ و تیز و برنده عبور ندهید.
 • هیچ گاه از تایرهای رادیال و بایاس در یک محور استفاده نکنید.
 • دقت نمایید که اندازه تایرهایی که بر روی یک محور قرار می گیرند کاملا مشابه باشند.
 • استفاده از زنجیر چرخ برای مدت طولانی توصیه نمی گردد.
 • از مواد شوینده شیمیایی که دارای مواد نفتی هستند برای شستن تایر استفاده نکنید.
 • از سالم بودن تایر زاپاس اطمینان حاصل نمایید.
 • برای افزایش عمر مفید و یکنواختی سایش تایر، پیشنهاد می شود بر اساس روش خاصی موقعیت تایرها را روی شاسی خودرو تغییر دهید. (زمان جا به جایی متفاوت و بین 10 تا 15 هزار کیلومتر می باشد)

دانستنی های فنی لاستیک خودرو


عیوب ناشی از فشار باد زیاد و کم تایر:

فشار باد زیاد توانایی تایر را برای جذب لرزش های ناشی از جاده کاهش داده و در نتیجه راننده احساس می کند که فرمان می کوبد از طرف دیگر فشار باد بیش از حد باعث می شود تا مرکز تایر بیشتر از بقیه سطح روی آن با سطح جاده در تماس بوده و سایش سریع مرکز سطح آج تایر را در پی خواهد داشت.

کم بودن فشار باد تایر نیز باعث ایجاد حرارت بیش از اندازه در تایر شده و ضمناً منجر به آسیب دیدگی قسمت دیواره تایر می گردد که کناره های روی تایر دچار ساییدگی شده و این یکی دیگر از اثرات مخرب آن می باشد. لذا همواره فشار باد تایر را بر اساس سفارش شرکت سازنده که معمولا بر روی ساید کناری درب جلو سمت راست درج می گردد، تنظیم نمایید.

سایر عیوب احتمالی تایر:

تنظیم نبودن سیستم تعلیق، فرمان و شاسی می تواند تایر را دچار فرسایش غیر یکنواخت و سریع نماید لذا در صورت مشاهده سایش غیر یکنواخت و سریع به یک تعمیرگاه تخصصی به منظور بررسی سیستم هایی که در توضیحات بالا به آن اشاره شده و انجام تعمیرات مراجعه نمایید.

در صورت مشاهده تورم در ناحیه دیواره تایر سریعا با تعویض تایر مذکور یا تایر زاپاس به جهت بررسی وضعیت پیش آمده به یکی از نمایندگی های مجاز مراجعه نمایید.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
امیرحسین رضازاده
امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه