پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو
دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو

دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو

ابزارآلات و قطعات
تسمه تایم تسمه تایم
تسمه تایم یا تسمه تایمینگ قسمتی از موتور احتراق داخلی است که زمان‌بندی سوپاپ های موتور را کنترل می‌کند. در بعضی از موتورها برای این کار به جای تسمه از چرخ ...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو
يكي از قطعات مهم كه در صورت پايين بودن كيفيت و عدم عملكرد صحيح آن، آسيب جدی به قطعات موتور خودرو وارد می كند، « تسمه تايم » است. تعويض تسمه تايم بايستی مطابق با زمان و كيلومتر مندرج در دفترچه راهنمای خودرو انجام شود.

تسمه تایم خودرو:

نكاتی كه ضروری است مصرف كنندگان به هنگام خريد اين قطعه به آن توجه كنند، عبارتند از:

  • عدم وجود هرگونه تغيير شكل غيرعادی، بريدگی، نخ زدگی، حفره، ترک و اثر تاشدگی بر روی قطعه.
  • درج نام و مشخصات سازنده بر روی قطعه و اطمينان از صحت آن.

برخی افراد سودجو با استفاده از اعتبار و نام شرکت های معتبر توليد كننده تسمه های خودرويی، اقدام به وارد كردن تسمه تایم های تقلبی با قيمت كم و توزيع آن در بازار نموده اند. لذا توصيه می شود اين قطعه را از نمايندگی ها و فروشگاه های مجاز ايران خودرو و در بسته بندی شركتی كه دارای برچسب و هولوگرام است، خريداری نماييد.

زمان بندی و یا اصطلاحا تایم موتورها در گذشته توسط زنجیر موتور انجام می شد كه با سر و صدای زياد همراه بود. به همين دليل و به جهت كاهش صدا و عدم نياز به روغن كارى، كارايی بهتر و همچنين پيشرفت فن آوری های به كار گرفته در موتور خودرو به تدريج زنجير جاى خود را به تسمه های مخصوص داد.

دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو

عملكرد تسمه تایم:

در موتورهای امروزی، تسمه تايم، ميل لنگ را به ميل بادامک ها متصل كرده تا ترتيب بسته و باز شدن سوپاپ ها را كنترل و تنظيم نمايد. اين تسمه داراى دندانه هايى است تا به وسيله آن، ميل بادامک ها را هم زمان با ميل لنگ بچرخاند. همچنين در بعضى از طراحى هاى موتور، تسمه تايم مى تواند براى به حركت درآوردن ديگر اجزای موتور از قبيل پمپ آب و پمپ روغن نيز استفاده شود.

دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو

درباره تسمه تايمينگ پژو 405 - پارس و سمند، بيشتر بدانيم...!!

خودرو هاى جديد، براى افزايش قدرت و كاهش مصرف سوخت، داراى موتورهاى با نسبت تراكم بالا هستند و معمولا تاج پيستون (سر پيستون) صاف است. در صورت خرابى دندانه ها و يا بريدن تسمه مذكور، ميل بادامک اصطلاحا از تايم خارج شده و سوپاپ هايى كه نابه هنگام باز شده و پايين آمده اند با سطح بالاى پيستون برخورد مى نمايند و عاملى براى خرابى پيستون و كج شدن سوپاپ ها و يا خرابى سيلندر، سرسيلندر و شاتون ها خواهد شد. در اين وضعيت به منظور جلوگيرى از آسيب بيشتر، تا رفع مشكل بايد از استارت زدن بيهوده موتور پرهيز نمود.

عواملى كه باعث كوتاه شدن عمر و يا پارگى تسمه و يا كنده شدن دندانه هاى آن و نهايتا باعث خارج از تايم شدن موتور قبل از موعد مشخص شده مى گردند عبارتند از:

  • به كارگيری بيش از حد موتور در دورهاى بالا به خصوص در دورهاى بيش از 4000 دور در دقيقه و انجام شتاب گيرى ناگهانی مثبت (take off) و یا کاهش شتاب ناگهانی منفی با استفاده از موتور (دنده معکوس.
  • عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو، اصطلاحا (دنده مرده) در سربالايى ها و يا هنگام عبور از موانع.
  • خرابى بلبرينگ هرزگرد تسمه سفت كن و گيرپاژ آن (معمولا كاركرد زياد و يا سفت بودن زياد تسمه عامل خرابى هرزگرد است).
  • نصب تسمه تايم نامرغوب و تقلبى.
  • روغن ريزى سر ميل لنگ و چرب شدن تسمه تايم و عدم استفاده از خودرو و روشن نشدن موتور به مدت طولانى.

دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو

زمان تعويض تسمه تايم:

زمان تعويض تسمه تايم به طور معمول با توجه به شرايط محيطی 60000 هزار كيلومتر و يا 2 سال توسط شرکت های سازنده خودرو پيشنهاد مي گردد. استفاده از تسمه تايم غير استاندارد و يا تعويض توسط تعميرگاه های متفرقه و افراد غير ماهر باعث اشكالات زير خواهد شد:

  • پاره شدن تسمه تايم باعث كج شدن سوپاپ ها و صدمه به موتور خودرو شده و هزينه بالايی برای تعميرات در بر خواهد داشت.
  • عدم تنظيم و هماهنگی بين ميل سوپاپ و ميل لنگ (رد كردن تايم) باعث عدم شتاب گيری مناسب، ريپ زدن، افزايش مصرف سوخت و ... می گردد.

دانستنی های فنی تسمه تایم خودرو

نكته:

سطح بيرونى و داخلى تسمه نو، بر اثر تاكردن نبايستى ترک و شكستگى داشته يا اليافی از آن در حال جدا شدن و يا حتى يكى از دندانه هاى آن مشكل داشته باشد.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه