پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی دیسک ترمز خودرو
دانستنی های فنی دیسک ترمز خودرو

دانستنی های فنی دیسک ترمز خودرو

تبلیغات
دانستنی های فنی دیسک ترمز خودرو
دیسک ترمز بخش مهمی از سیستم ترمز خودرو است که وسیله نقلیه را از حرکت باز می‌دارد. دیسک ترمز قطعه ای است که لنت ها با آن درگیر می‌شوند و چرخ های خودرو را از حرکت باز می‌دارند. در ادامه باید بدانید که دیسک ترمز هم، در متوقف کردن خودرو به اندازه لنت ترمز اهمیت دارد.

  دیسک خودرو

  عملكرد صحيح سيستم ترمز در تمام شرايط رانندگی، در حفظ جان سرنشينان خودرو بسيار مهم و موثر است. سيستم ترمز از قطعات متعددی تشكيل شده كه ديسک ترمز يكی از مهم ترين اين قطعات است. در صورت خرابی يا ايجاد هرگونه ايراد در اين قطعه، عملكرد سيستم ترمز دچار اخلال شده و ممكن است منجر به بروز حوادث ناگواری شود.

  علايم خرابی ديسک ترمز و علل آن

  • لرزش زياد پدال ترمز و فرمان خودرو در زمان ترمزگيری در اثر تاب داشتن ديسک.
  • ايجاد صدای ناهنجاركه نشان دهنده خرابی سطح ديسک يا اتمام لنت ترمز است.
  • كاهش قدرت ترمزگيری و داغ شدن ديسک در اثر استفاده از لنت غير استاندارد و نازک شدن ضخامت ديسک.
  • ترک خوردگی سطح تماس ديسک با لنت در اثر ساييدگی بيش از حد و كاهش ضخامت آن به دليل استفاده از لنت های ترمز غير استاندارد و با جنس سخت.

  دانستنی های فنی دیسک ترمز خودرو

  شايد برايتان اتفاق افتاده باشد زمانی كه ترمز می گيريد، خودروی شما دچار لرزش های شديد شود. اين حالت كه ممكن است همراه با صداى زوزه اتفاق بیافتد عمدتاً به دليل خرابى ديسک ترمز و تاب داشتن ديسک چرخ بوده كه بيشتر برای چرخ های جلوی خودرو اتفاق می افتد. اين ايراد مواقعى رخ می دهد كه راننده به طور مرتب از ترمز استفاده می كند و اين گرم شدن تا حد سرخ شدن ديسک ادامه مى يابد. در اين حالت در صورت سرد شدن سريع ديسک ترمز اين قطعه تاب برداشته و ترمز كارايى خود را از دست می دهد و علاوه بر سر و صداى زياد، لرزش شديدى در حين ترمز گرفتن به وجود مى آيد.

  دانستنی های فنی دیسک ترمز خودرو

  به اين نكات توجه كنيد:

  • از ترمزگيری های شديد به مدت طولانی خودداری و در صورت امكان با استفاده از دنده معكوس و كاهش دور موتور، از نيروی ترمزی موتور برای كاهش سرعت خودرو استفاده نماييد.
  • در صورت داغ بودن سطح ديسک ترمز از شستشوی خودرو، خودداری نماييد.
  • به هنگام رانندگی در شرايط بارانی و آب گرفتگی معابر، از رانندگی با سرعت زياد اجتناب كنيد. زيرا در صورت خيس شدن بيش از حد ديسک و لنت ترمز، ترمزگيری با مشكل مواجه خواهد شد.
  • در صورت ساييده شدن بيش از حد ديسک و كاهش ضخامت آن، در اسرع وقت نسبت به تعويض آن، اقدام نماييد.
  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه