پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی روغن موتور خودرو
دانستنی های فنی روغن موتور خودرو

دانستنی های فنی روغن موتور خودرو

ابزارآلات و قطعات
روغن موتور روغن موتور
یکی از محصولات تقطیر در خلأ برش روغنی است که به عنوان ماده اولیه واحدهای روغن سازی وارد پالایشگاه می‌گردد. این برش روغنی تحت یک سری عملیات پالایش و به روغن...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی روغن موتور خودرو
شايد به دفعات شنيده و يا خوانده باشيد كه روغن موتور را در 5000 يا 10000 كيلومتر و يا بيشتر، بايد تعويض نمود. دليل ذكر اين اعداد براي كاركرد روغن چيست و چرا براي روغن هاي مختلف متفاوت است. مجموعه مطالبي كه در خصوص روغن موتور ارايه خواهد شد، اطلاعات مناسبي را در خصوص موارد تاثير گذار در تعويض روغن در اختيار شما خوانندگان محترم قرار خواهد داد.

چرا روغن موتور باید تعویض شود؟

روغن از زمان شروع به كار موتور در معرض اكسيده شدن و تجزيه حرارتی قرار گرفته و از كيفيت آن كاسته می شود و همچنين مواد افزودنی استاندارد آن نظير پاک كننده ها نيز، مصرف می شوند. در اين حالت خاصيت روانكاری، پاک كنندگی و جذب ذرات معلق و ناخالصی ها، كاهش می يابد. توصيه می شود جهت اطمينان از افزايش راندمان موتور خودرو، از روغن موتورهای توصيه شده توسط شركت خودروساز استفاده نماييد.

دانستنی های فنی روغن موتور خودرو

آیا سیاه شدن روغن موتور نشان دهنده زمان مناسب تعویض روغن است؟

این تصور که سیاه شدن روغن نشانه خراب شدن و عدم کیفیت آن است، تصوری نادرست و رایج در بین مصرف کنندگان است. چنانچه مدتی پس از کارکرد موتور خودرو، رنگ روغن مصرفی تغییر نکند و اصطلاحا سیاه نشود. این موضوع می تواند نشان دهنده نامرغوب بودن روغن باشد و می بایست از مصرف این نوع روغن ها خودداری کرد زیرا باعث آسیب رساندن به قطعات موتور می گردد، سیاه شدن روغن به علت خاصیت پاک کنندگی دوده های ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور است.

در غیر این صورت، ذرات ناخالصی و دوده بر روی قطعات متحرک موتور رسوب کرده و باعث جلوگیری از انتقال حرارت، ساییدگی زودرس قطعات، روغن سوزی، کاهش راندمان و توان موتور می شود. جهت اطمینان از افزایش راندمان موتور خودروی خود، از روغن موتورهای معتبر و استاندارد توصیه شده شرکت خودرو ساز (مندرج در دفترچه راهنمای خودرو) که تست مراحل کیفی را گذرانده اند، استفاده نمایید.

از عواملی که نقش بسیار موثری در تعویض به هنگام روغن موتور دارد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. شرایط کاری موتور مانند: رانندگی با سرعت بالا، رانندگی با بار بیش از حد استاندارد در جاده هایی با شیب زیاد، درجا کار کردن زیاد موتور در ترافیک های سنگین، رانندگی با سرعت بالا در هوای سرد قبل از گرم شدن روغن موتور و رانندگی در جاده های خاکی و گرد و غبار به مدت طولانی.
 2. کیفیت احتراق موتور (تنظیم به موقع موتور و رفع ایرادات برقی و سوخت رسانی).
 3. کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی.
 4. کیفیت فیلترهای هوا، روغن و تعویض به موقع آن ها.

توصیه کارشناسان استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد در جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است.


مدت زمان کارکرد روغن موتور

با پیشرفت فن آوری و بهبود شرایط کارکرد موتور از لحاظ افزایش دور، افزایش نسبت تراکم بالا و دمای احتراق بیشتر، فشار به یاتاقان های ثابت و متحرک بیشتر شده است. این تغییرات سازندگان روغن موتور را بر این داشته است تا روغن هایی متناسب با فن آوری موتورها با زمان تعویض بیشتر، تولید نمایند.

امروزه با توجه به استاندارد های زیست محیطی، تبخیر و کاهش سطح روغن موتور محدود شده و سرریز روغن به منظور تامین کسری روغن موتور کاهش یافته است. از آن جا که در بازار انواع روغن ها با درجات و کیفیت های مختلف موجود است، پیشنهاد می شود با مطالعه دفترچه راهنما، نسبت به استفاده از روغن موتور توصیه شده و تعویض به موقع آن اقدام نمایید.

دانستنی های فنی روغن موتور خودرو

نوع و کیفیت سوخت مصرفی چه تاثیری در تعویض روغن دارد؟

بنزین با اکتان پایین به دلیل ایجاد احتراق ناقص، باعث اضافه شدن دوده به روغن موتور شده که این موضوع باعث کاهش خاصیت روانکاری روغن می شود. استفاده از بنزین های با عدد اکتان بالا (اصطلاحا بنزین سوپر) متناسب با تکنولوژی موتور، این مشکل را تا حدودی برطرف می کند.

آیا نوع روغن در مدت زمان تعویض آن، موثر است؟

روغن موتور با هدف روانکاری قطعات موتور خودرو بایستی متناسب با نوع موتور خودروها استفاده شود. مثلا از روغن موتوری که برای خودرو X استفاده می شود نمی توان در موتور خودروی Y استفاده نمود زیرا نوع ساختار موتور و میزان فشار، گرما، شتاب و سرعت متفاوت است. حتی زمان رسیدن روغن موتور به قطعات موتور در خودروهای مختلف فرق می کند. لذا باید روغنی را انتخاب نمود که بتواند همانند اکسیژن که با یک دم به تمام نقاط بدن می رسد، در هر لحظه از فعالیت موتور به این کار ادامه دهد.

انتخاب روغن موتور مناسب، تضمین کننده عمر طولانی و راندمان بالای موتور

برای انتخاب یک روغن موتور خوب، شاخصه های مختلفی باید مد نظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب، دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش های مختلف و قطعات متحرک موتور را دارا است. روغن موتورها علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود، باید اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش دارا باشند.

دانستنی های فنی روغن موتور خودرو

وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد زیر است:

 1. کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور.
 2. کاهش سایش و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی.
 3. خنک نمودن قطعات داخلی موتور.
 4. تمیز نگه داشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات .
 5. کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دما های مختلف.

پیشنهاد می شود جهت افزایش راندمان موتور خودرو، از روغن موتورهای توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده نمایید.


پایه گرانروی روغن

ویسکوزیته یا گرانروی، مقاومت سیال در مقابل جاری شدن است. از لحاظ گرانروی، روغن موتورها به دو بخش تقسیم می شوند:

الف) روغن های تک درجه ای یا مونو گرید.

ب) روغن های چند درجه ای یا اصطلاحا چهار فصل یا مولتی گرید.

امروزه استفاده از روغن های تک درجه ای مانند 30 یا 40، در موتورها توصیه نمی شود و روغن های جند درجه ای، کاربرد بیشتری دارند. این روغن ها مطابق طبقه بندی استاندارد های مرجع مانند SAE (انجمن مهندسی خودرو) به صورت (4010w و 250w20) تعریف می شوند. عدد قبل از w نشان دهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین بوده و هر چه این عدد کمتر باشد، قابلیت استفاده در دمای پایین تر را دارا است. عدد بعد از w، نشان دهنده گرانروی در دمای بالا بوده و هر چه این عدد بزرگتر باشد، روغن در دمای بالاتر غلیظ تر و سفت تر خواهد بود.

مهم ترین و با اهمیت ترین خاصیت روغن موتور، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش شدن موتور به صورت بی وقفه است. به نحوی که با تمامی قطعات متحرک و ثابت در تماس است. لذا ویسکوزیته روغن بایستی به گونه ای انتخاب شود که بهترین حالت روانکاری را در کمترین زمان، ممکن سازد. ضمن اینکه خودرو در حالت سرد به راحتی استارت خورده و بدین ترتیب عمر باتری و استارت طولانی تر شود.

مشخصات روغن

انستیتو نفتی آمریکا (API) برای طبقه بندی روغن ها، برچسب کیفیت فن آوری ساخت آن ها کد بندی خاصی ابداع نموده است. حرف اول، معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C برای خودرو های دیزلی و حرف S برای خودرو های بنزینی) و حرف دوم، نشان دهنده سطح کیفیت روغن خواهد بود. به این مفهوم که حرف A پایین ترین سطح کارایی را نشان می دهد و با بالا رفتن حروف سطح کارایی نیز افزایش خواهد یافت (مانند SM، SL، SJ، SG ....).

سطوح کارایی بالاتر، نشان از میزان افزودنی های بیشتر در روغن بوده و در تست آزمایشگاهی و عملکردی، شرایط حادتری را تحمل می کنند. افزودنی های مختلف، مقاومت روغن را برای شرایط سخت حرارتی و فشار زیاد موتور ، بهینه می کنند. روغن های توصیه شده توسط شرکت های سازنده خودرو دارای ویژگی های لازم بوده و نباید افزودنی های متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود، زیرا موجب اختلال در عملکرد و خواصی که از ابتدا در روغن وجود دارد، می شوند.

معرفی روغن موتور SG 20 W 50

آیا می دانستید که سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست؟ بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است. توجه داشته باشید از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آن ها در موتور جدا خودداری نمایید. توصیه ما استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد در جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است. روغن موتور SG 20W50 ویژه مصرف در خودرو های پژو آردی، روآ، پیکان و تمامی خودرو های توصیه شده در این گروه خودرویی است.

علائم شناسایی:

 1. دارای عبارات SG 015، SAE 20W50، API SG/CD بر روی برچسب ظرف.
 2. درج لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف.
 3. حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی درب ظرف.
 4. برچسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه درب آبی.
 5. دارای سریال ردیابی محصول.
 6. دارای ظرف و درب پلمپ شده.

روغن موتور SJ 20 W 50

آیا می دانستید که سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست؟ بلکه به این معنا است که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است. توجه داشته باشید از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آن ها در موتور جدا خودداری نمایید. توصیه ما استفاده از روغن موتورهای مطمئن و استاندارد در جهت افزایش راندمان موتور خودروی شما است. روغن موتور SJ 30 W 50 ویژه مصرف در خودرو های پژو 405، پارس و سمند و تمامی خودرو های توصیه شده با این سطح کیفی است.

علائم شناسایی:

 1. دارای عبارت SJ020، SAE 20 W 50، API SJ/CF-4 بر روی برچسب ظرف.
 2. درج لوگوی فارسی ایساکو بر روی برچسب ظرف.
 3. حک لوگوی فارسی ایساکو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساکو بر روی درب طرف.
 4. برچسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه درب خاکستری.
 5. دارای سریال ردیابی محصول.
 6. دارای ظرف و درب پلمپ شده.
 7. بسته بندی شده در ظرف های 1 و 4 لیتری.
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۰ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه