پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS
دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS

دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS

ابزارآلات و قطعات
تایر تایر
تایر (به انگلیسی: Tire) یا لاستیک خودرو عبارت است از بخشی از بدنهٔ یک خودرو یا وسیلهٔ نقلیهٔ دیگر که به‌صورت حلقه بر دُور چرخ خودرو قرار گرفته‌است. تایرها ...
مشاهده
ترمز ABS ترمز ABS
ترمز ضد قفل یا ای‌بی‌اس (به انگلیسی: ABS) یک سامانهٔ ایمنی برای ترمز در خودروها است که مانع قفل‌ماندن چرخ‌های اتومبیل در هنگام ترمز گرفتن توسط راننده می‌شو...
مشاهده
ECU ECU
واحد فرمان موتور یا ای سی یو (Engine control unit (ECU)) که اکنون به آن ماژول کنترل انتقال قدرت (power train control module) نیز گفته می‌شود. نوعی واحد کنت...
مشاهده
پدال خودرو پدال خودرو
پـدال اهرمی است که با نیروی پای انسان به حرکت در می آید. از گونه‌های پدال می‌توان از پدال گاز، پدال ترمز و پدال کلاچ در خودروها نام برد. برای خودروها قفل و...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS
نگه داشتن ناگهانی یک اتومبیل در جاده‌ی لغزنده می‌تواند بسیار خطرناک باشد. ترمزهای ضد قفل خطرهای این واقعه‌ی ترسناک را کاهش می‌دهد. در واقع روی سطوح لغزنده حتی راننده‌ های حرفه‌ای بدون ترمز ضد قفل نمی‌توانند به‌خوبی یک راننده‌ی معمولی با ترمزهای ضد قفل ترمز کنند.

سیستم ترمز ضد قفل ABS

در حین ترمز گیری، اگر آهنگ کاهش سرعت چرخ ها بیشتر از آهنگ كاهش سرعت خودرو شود، چرخ ها قفل كرده و روی جاده می لغزند. لغزش یا سر خوردن چرخ ها روی سطح جاده باعث كاهش فرمان پذيري خودرو و برخورد با مانع احتمالی روبرو خواهد شد.

دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS

احتمالا شاهد بوده اید که رانندگان ورزيده وقتی احساس می كنند كه چرخ ها قفل شده، شروع به پمپ كردن سريع پدال ترمز مى نمايند. اين همان كارى است كه سیستم (ABS (Anti-lock Braking System به طور اتوماتیک و حساب شده انجام می دهد. قفل شدن چرخ ها معمولا در جاده های یخی، برفی، لغزنده يا در سر پیچ ها اتفاق می افتد. اين سيستم باعث جلوگيری از سر خوردن خودرو و در نتيجه كنترل و فرمان پذيری بهتر و راحت تر آن می شود.

دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS

تشريح عملكرد سيستم ABS

دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS

اساسا در سیستم ترمز ضد قفل یک واحد كنترل الكترونيک (ECU)، تعدادی سنسور سرعت و یک ماژول هيدروليكی متشكل از چند سوپاپ ورودی و خروجی و یک پمپ برگرداننده فشار روغن ترمز وجود دارد. جزیيات عملکرد اين سيستم در خودروهای مختلف متفاوت است، اما آنچه امروزه رایج است استفاده از یک سنسور سرعت در هر چرخ جهت گزارش سرعت چرخ مربوطه به واحد كنترل الكترونيک ترمز ضد قفل می باشد. در ترمزهایی كه منجر به لغزش چرخ نشود و تا زمانيكه سرعت چرخ ها يكسان باشد ABS در عملكرد سيستم ترمز دخالتى نمى كند.

اما اگر سرعت یک چرخ كمتر از چرخ هاى ديگر شده و يا به سمت صفر ميل كند واحد كنترل الكترونيک ترمز ضد قفل در مرحله اول با مسدود نمودن سوپاپ ورودی مدار روغن آن چرخ، از افزايش فشار روغن مدار مربوطه جلوگيری نموده و در صورت ادامه احتمال لغزش چرخ در مرحله دوم با باز نمودن سوپاپ خروجی مدار مذكور و عملكرد پمپ برگرداننده، فشار روغن را كاهش می دهد. بدين ترتيب اين سيستم از قفل شدن چرخ ها جلوگیری كرده و با مساوى نگه داشتن سرعت دورانى چرخ ها باعث حفظ فرمان پذيری و تعادل خودرو می شود.

به طور كلي واحد كنترل الكترونيک ترمز ضد قفل با سه استراتژی افزايش، حفظ و يا كاهش فشار روغن ترمز ارسالی به چرخ ها سعی در جلوگيری از قفل شدن چرخ ها به صورت مستقل دارد. اگر به هر دليل در عملكرد سيستم ABS اختلالی ايجاد شود، واحد كنترل الكترونيک ترمز ضد قفل ضمن ذخيره نمودن عيب مذكور و روشن كردن چراغ هشدار بروز عيب، عملكرد خود را كاملا متوقف نموده و اجازه می دهد تا سيستم ترمز به صورت معمولى به فعاليت خود ادامه دهد.

نكات قابل توجه در استفاده از ترمز ABS

  • در صورت روشن شدن چراغ هشدار بروز عيب، ضمن حفظ خونسردى خود، از رانندگی در جاده های لغزنده خودداری كرده و در اسرع وقت به نمایندگی مجاز خودرو خود مراجعه فرمایید.
  • در مدل های مختلف خودروهای مجهز به سيستم ABS عكس العمل پدال ترمز متفاوت است. در بعضی از خودروها در لحظه ترمز لرزش خفیفی زیر پای راننده احساس می شود و یا در بعضی دیگر از خودروها پدال ترمز تا حدودی سفت می شود. ضمنا صدای خفیفی نیز در حین فعالیت سیستم ABS شنیده می شود. مجموعه این واكنش ها كاملا طبیعی است و نباید به عنوان ایراد تلقی و موجب برداشتن پا از روی پدال ترمز شود.
  • در این دسته از خودروها فشار ثابت و یکنواخت را به پدال ترمز وارد كرده و از وارد آوردن فشار متناوب و غير يكنواخت خوددارى فرماييد. (مطابق تصوير زير)

دانستنی های فنی سیستم ترمز ضد قفل ABS

  • از مزایای خودروهای مجهز به سیستم ABS كاهش حداقل 10درصدی طول مسیر ترمزی (فاصله ای كه خودرو از لحظه ترمز تا توقف كامل طی می كند) می باشد. لكن این موضوع بسته به وضعيت لغزندگی سطح جاده و همچنين ضريب اصطكاک بين چرخ ها و جاده متفاوت بوده و در برخی شرايط خاص ممكن است عملكرد سيستم ABS ضمن افزايش تعادل و فرمان پذيری خودرو باعث ازدياد طول مسير ترمزی گردد. لذا رعايت سرعت مطمئنه و حفظ فاصله ايمن از خودرو جلویی خصوصا در جاده های لغزنده شدیدا مورد توصيه می باشد.
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
امیرحسین رضازاده
امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه