پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو
دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو

دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو

ابزارآلات و قطعات
موتور خودرو موتور خودرو
مهم‌ترین بخش خودرو، موتور آن است. نیروی لازم جهت حرکت اتومبیل با احتراق سوخت (بنزین – گازوئیل – گاز) در داخل موتور و تبدیل آن به نیروی مکانیکی تامین می‌شود...
مشاهده
کمربند ایمنی خودرو کمربند ایمنی خودرو
کمربند ایمنی یک وسیله ایمنی کنش‌گیر در وسایل نقلیه است. این وسیله به‌ منظور حفظ ایمنی سرنشین خودرو در برابر جنبش‌های آسیب‌آور که ممکن است در اثر تصادف و یا...
مشاهده
آینه بغل خودرو آینه بغل خودرو
آینه بغل خودرو ...
مشاهده
شیشه عقب خودرو شیشه عقب خودرو
شيشه های جانبی و عقب خودروها برخلاف شيشه جلو ترک نمي خورند بلکه تماما خرد می شوند.شيشه های خودرو در حال حاضر به دو دسته قابل تقسيم اند :1- شيشه های Laminat...
مشاهده
شیشه شور خودرو شیشه شور خودرو
شیشه شور خودرو مایعی جهت شست و شو و براق کردن شیشه های اتومبیل ...
مشاهده
دستگاه پولیش دستگاه پولیش
خودروی شما درواقع سرمایه شما هست؛ بنابراین نگهداری از خودرو مانند نگهداری و محافظت از سرمایه خود است. پولیش یکی از راه های محافظت و نگهداری از خودرو است که...
مشاهده
واکس پولیش واکس پولیش
برای محافظت و براق نمودن رنگ بدنه خودرو می توانید از محصولات براق کننده و جلا دهنده سطوح خارجی اتومبیل استفاده نمایید. این محصولات با براق نمودن بدنه خودرو...
مشاهده
کارواش خانگی کارواش خانگی
کارواش یک ابزار برقی است که بنا به قدرتی که دارد برای شست و شوی خودرو، ماشین آلات سنگین، نمای ساختمان و فضاهای کارگاهی مانند کشتارگاه ها و... مورد استفاده ...
مشاهده
صندلی خودرو صندلی خودرو
صندلی خودرو (Car seat) صندلی است که در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر صندلی‌های اتومبیل از مواد ارزان ولی بادوام ساخته می‌شوند که بتوانند تا جای ...
مشاهده
برف پاک کن برف پاک کن
برف‌پاک‌کن در خودرو، وسیله‌ای است که برای پاک‌کردن برف و باران و گاهی تمیز کردن شیشه ی خوردرو به‌کار می‌رود. نخستین برف‌پاک‌کن کارای خودرو در ۱۹۰۳ میلادی ت...
مشاهده
شیشه جلوی خودرو شیشه جلوی خودرو
شیشه جلو یا بادگیر (در امریکای شمالی: windshield و در اتحادیه اروپا و کشورهای مشترک‌المنافع: windscreen) به شیشه جلو در انواع وسایل نقلیه از جمله در هواپیم...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو
داشتن یک خودرو تمیز یعنی داشتن یک خودرو نو اما این تنها دلیل تمیز نگه داشتن خودرو شما نیست، دلایل فنی دیگری نیز برای تمیز نگه داشتن خودرو وجود دارد از جمله شستشو و مراقبت از خودرو.

مراقبت از خودرو

گرد و غبار، شن، نمک پاشی های زمستان، گل و لای همه این ها حاوی ذرات ریزی هستند که به خودرو شما می چسبند و به رنگ خودرو آسیب می رسانند. اگر شستشوی خودرو به موقع و درست انجام نگیرد این ذرات آرام آرام روی رنگ ایجاد ضایعات ریز می نمایند و رنگ را خراب می کنند، حتی بعضی از مواد مانند فضولات پرندگان یا گرده درختان نیز می توانند به راحتی به پوشش رنگ نفوذ کرده و حفاظ رنگ را از بین ببرند.

اگر شما هر روز از حوله یا دستمال برای تمیز کردن خودرو استفاده نمایید ذرات ریز و غبار روی سطح رنگ کشیده شده و ایجاد خراش های ریز می نمایید سپس رنگ کدر و آسیب پذیر می گردد. بیشتر مردم فکر می کنند خودروی خود را در ماه دو یا سه بار باید شستشو نمایند ولی شستشوی زیاد نیز موجب آسیب رسیدن به رنگ خودرو می شود ضمن اینکه اگر خودرو در مدت طولانی در معرض نور شدید خورشید قرار گیرد کیفیت رنگ آن به شدت پایین خواهد آمد. کدام روش برای شستن خودرو بهتر است:

  • شستن خودرو در خانه یا کنار آبگیر.
  • شستن خودرو در کارواش های اتوماتیک.

بعضی افراد در زمان بیکاری (تعطیلات) در خانه یا زمانی که به تفریح رفته اند (خارج از شهر) اقدام به شستشوی خودروی خود می نمایند. این کار هم برای رنگ خودرو هم برای محیط زیست زیان آور است زیرا از موادی مانند صابون مایع یا پاک کننده های خانگی برای تمیز کردن استفاده می شود که این مواد تاثیر منفی روی رنگ و پوشش محافظ آن خواهد داشت ضمن اینکه جاری شدن فاضلاب اینگونه شستشو برای محیط زیست زیان بار خواهد بود.

شستشو در کارواش اتوماتیک نه تنها برای محیط زیست خطری ندارد بلکه عملیات شستشو نیز به طور صحیح و کامل انجام می گیرد و برای شستشو از موادی استفاده می شود که مناسب رنگ خودرو بوده و می توان از محصولاتی که تقویت کننده محافظ و براق کننده پوشش خودرو است، استفاده نمود.

دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو

توصیه های لازم جهت مراقبت از خودرو

شستشوی خودرو:

جهت تمیز کردن خودرو از گل و گرد و خاک لازم است در ماه حداقل یک بار در کارواش شسته شود. وجود فضولات پرندگان، صمغ درختان، قیر و سایر مواد از این قبیل به جلا و درخشندگی رنگ آسیب وارد می نماید به همین دلیل باید سریعا از این مواد پاک شود.

توجه:

هیچگاه خودرو را در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداده و یا هنگام گرم بودن بدنه آن را نشویید.

پولیش کردن بدنه:

همیشه قبل از پولیش کردن، خودرو را بشویید و بدنه را در حالی پولیش نمایید که قطرات آب روی آن باقی نمانده باشد (کاملا خشک باشد) برای انجام این عملیات از واکس های استاندارد استفاده کنید.

نکته:

هیچگاه برای تمیز کردن قطعات براق فلزی از اشیا تیز یا پاک کننده های قوی استفاده نکنید. لازم است خراشیدگی های عمیق و یا آسیب هایی که از برخورد سنگ و یا تصادف جزیی به وجود آمده، را هر چه سریعتر رفع نمایید.

دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو

تمیز کردن زیر بدنه:

در پایان هر فصل به خصوص فصل زمستان که جاده ها پر گل و لای و یا نمک پاشی شده می باشند، زیر خودرو را شستشو دهید. دقت کنید که سوراخ ها و منافذ کف اتاق باز نباشد، چرا که در اینصورت آب از این منافذ به داخل اتاق نفوذ کرده و با گذشت زمان باعث زنگ زدن قطعات بدنه می گردد. همچنین از باز بودن سوراخ زیر درها که وظیفه خروج آب وارده به درها را دارند اطمینان حاصل نمایید.

نکته:

بعد از شستشوی خودرو به آرامی و با احتیاط رانندگی نمایید و چند بار آهسته ترمز بگیرید تا مطمئن شوید آب از روی لنت های ترمز خشک شده باشد.

تمیز کردن شیشه ها و آینه ها:

به طور مرتب شیشه ها را از داخل و خارج با مایع شیشه پاک کن مرغوب تمیز نمایید. شیشه جلو را قبل از نصب تیغه برف پاک کن های نو بشویید و شیشه عقب را از سمت داخل با پارچه نرم و با حرکت چپ و راست تمیز کنید تا آسیبی به گرمکن های شیشه وارد نشود. برای زدودن یخ از سطح آینه ها از کاردک پلاستیکی استفاده کنید و تیغه های برف پاک کن را در آب گرم و صابون بشویید.

نکته:

هیچگاه از موادی که محتوی سیلیکون می باشند برای شستشوی شیشه و آینه استفاده نکنید.

دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو

صندلی ها و موکت ها و قسمت های پلاستیکی:

قبل از نظافت صندلی ها و موکت، داخل اتاق را گردگیری نمائید. برای تمیز کردن این قسمت ها از شوینده های خانگی رقیق شده استفاده نمایید و برای تمیز کردن روکش های چرمی می توانید از یک تکه پارچه نرم و محلول آب و صابون های ملایم استفاده نمایید.

نکته:

هیچگاه از بنزین، پارافین، تری کلرو اتیلن، الکل یا سفید کننده های قوی جهت پاک کردن قطعات پلاستیکی شیشه ها، طلق چراغ ها و بدنه استفاده نکنید.

کمربند های ایمنی:

نوار کمربند را بیرون کشیده و با آب گرم و صابون معمولی بشویید و اجازه دهید به صورت طبیعی خشک شود.

نکته:

مراقب باشید آب به داخل قرقره کمربند نفوذ نکند و از نفت، پودر لباس شویی، براق کننده های مبلمان و پولیش استفاده نکنید.

تمیز کردن موتور و محفظه آن:

با توجه به وجود قطعات الکتریکی و الکترونیکی در داخل محفظه موتور و اینکه شستشو با آب باعث ایجاد اتصالی و آسیب دیدن قطعات مذکور می شود، پیشنهاد می گردد موتور و محفظه آن به جای شستشو پاک شود.

دانستنی های فنی شستشو و مراقبت از خودرو

توجه:

تمیز بودن هر قطعه باعث افزایش عمر آن و شادابی روحیه استفاده کننده خواهد شد.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
امیرحسین رضازاده
امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه