پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی فیوز در خودرو
دانستنی های فنی فیوز در خودرو

دانستنی های فنی فیوز در خودرو

ابزارآلات و قطعات
لامپ خودرو لامپ خودرو
در لامپ چراغ های روشنایی خودرو، برای تبدیل انرژی الکتریکی باطری به نور، از فلز تنگستن استفاده شده است. به این صورت که هنگام عبور جریان الکتریکی، تنگستن (فی...
مشاهده
فیوز خودرو فیوز خودرو
فیوزها اتصالات ساده‌ای هستند که در مواقع لزوم جریان برق را قطع کرده تا تجهیزات برقی آسیب نبینند. نوسانات جریان برق در خودرو می‌تواند آسیب زیادی به مصرف‌کنن...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی فیوز در خودرو
جهت محافظت از سیم کشی، تجهیزات برقی و الکترونیکی خودرو به نوعی محافظ مدار نیاز می باشد که به نام فیوز شناخته شده است. به زبان ساده فیوز حلقه ضعیف مدارات الکتریکی می باشد و اگر جریان بیش از حد ظرفیت مدار از آن عبور نماید فیوز ذوب شده و مدار قطع می شود.

انواع فیوز در خودرو

فیوزهای مورد استفاده در خودروها عموما سه نوع می باشند:

  • فیوز شیشه ای.
  • فیوز تیغه ای.
  • فیوز سرامیکی.

در حال حاضر استفاده از فیوزهای تیغه ای با توجه به ساختمان ساده و مقاومت در برابر ارتعاشات متداول تر می باشد.

دانستنی های فیوز در خودرو

فیوزها بر اساس جریانی که از آن می گذرد، درجه بندی می شوند. برای مثال مدار روشنایی اتومبیل را در نظر بگیرید، وقتی برای اولین بار چراغ ها را روشن می کنید، رشته تنگستن درون لامپ ها سرد است و مقاومت اندکی دارد، به همین دلیل جریان بسیار بالایی از مدار می گذرد و به لامپ ها می رساند.

با گرم شدن لامپ، مقاومت رشته تنگستن لامپ افزایش یافته و باعث کاهش جریان عبوری می شود بنابراین برای انتخاب فیوز مورد نیاز باید، بالاترین جریان را که ممکن است از مدار بگذرد تعیین کنیم، پس از آن راه معمول انتخاب فیوزی است که یک درجه از مقدار محاسبه شده بالاتر باشد. در جدول زیر فیوزهای مختلف، همراه با جریان قابل عبور و رنگ های آن آمده است.

دانستنی های فیوز در خودرو

فیوزها طوری انتخاب می شوند که از سیم کشی و مصرف کننده ها محافظت نمایند. اگر فیوز با درجه خیلی بالا در مدار نصب شود، آنگاه این فیوز در صورت اتصال کوتاه و یا نقض دیگری در مدار نمی سوزد و باعث ایجاد آسیب در مدار و یا مصرف کننده ها می گردد.

هشدار:

  • حتما از فیوز هم ظرفیت و نوع یکسان جهت تعویض فیوز سوخته استفاده نمایید.
  • استفاده از فیوز با ظرفیت بالاتر از حد مجاز ممکن است باعث بروز خسارت یا حتی آتش سوزی شود.
  • توجه داشته باشید حتی به صورت موقتی نیز، از سیم به جای فیوز استفاده نکنید. این عمل می تواند باعث صدمه دیدن یا حتی آتش سوزی شود.
  • هرگز از فیوزهای غیر استاندارد حتی برای مدت کوتاه استفاده نکنید زیرا در این صورت به سیم کشی و سیستم های الکترونیکی آسیب وارد شده و باعث آتش سوزی خواهد شد.
  • برای تهیه فیوزهای استاندارد می توانید به نمایندگی های مجاز سایپا یدک مراجعه نمایید.

توجه:

  • فیوزهای استاندارد، دارای بدنه صاف، شفاف و غیر هادی الکتریسیته بوده و سیم قابل ذوب شدن آن باید کاملا قابل رویت باشد. همچنین ترمینال های فیوز باید در قسمت بدنه فیوز کاملا محکم قرار گرفته باشد و پایه ها نباید به هیچ وجه لق و یا شل باشند و فیوز از استحکام کافی هنگام نصب روی خودرو برخوردار باشد.
  • روی بدنه فیوزها باید میزان ولتاژ و شدت جریان عبوری (آمپر) و مشخصه سازنده و یا شرکت بازرگانی حک شده باشد.

دانستنی های فیوز در خودرو

فیوز اصلی (فیوز سیمی):

این نوع از فیوزها برای جلوگیری از صدمه و ذوب شدن سیم کشی اصلی خودرو به کار می رود و در صورتی که سیم کشی اصلی خودرو آمپری بالاتر از حد مجاز عبور نماید این فیوز سوخته و از مدارات اصلی و سیستم های الکتریکی و الکترونیکی محافظت می نماید.

دانستنی های فیوز در خودرو

در صورتی که چراغ های جلو و سایر تجهیزات الکتریکی کار نمی کنند، فیوز اصلی را بازدید نمایید. اگر این فیوز سوخته است باید آن را تعویض کنید.

هشدار:

هیچ گاه به جای فیوز از سیم حتی برای مدت کوتاه استفاده نکنید. زیرا در این صورت به سیم ها و سیستم الکتریکی آسیب وارد شده و دچار آتش سوزی خواهند شد.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
امیرحسین رضازاده
امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
مجموع پست ها: 222 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه