پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دانستنی های فنی کنیستر در خودرو
دانستنی های فنی کنیستر در خودرو

دانستنی های فنی کنیستر در خودرو

ابزارآلات و قطعات
ECU ECU
واحد فرمان موتور یا ای سی یو (Engine control unit (ECU)) که اکنون به آن ماژول کنترل انتقال قدرت (power train control module) نیز گفته می‌شود. نوعی واحد کنت...
مشاهده
سوپاپ اطمینان سوپاپ اطمینان
سوپاپ اطمینان، چنان چه مسیر ورودی بخارات به كنیستر به هر دلیلی مسدود شود یا حجم بخارات داخل مخزن مجموعه جدا كننده بیش از ظرفیت خروجی از اوریفیس باشد، فشار ...
مشاهده
اوریفیس اوریفیس
اوریفیس شدت جریان بخارات خروجی به سمت كنیستر را كنترل كند. در واقع بخاراتی كه به سمت كنیستر می رود می باید متناسب با حجم كنیستر و عملكرد آن باشد و ورود بیش...
مشاهده
باک بنزین باک بنزین
باک بنزین، مخزنی است برای نگهداری سوخت مورد نیاز خودرو در طول حرکت.این مخزن باید شرایط زیادی داشته باشد تا بتواند سوخت را به درستی نگه دارد. اولین مورد جنس...
مشاهده
گلگیر گلگیر
گلگیر بخشی از بدنه یک خودرو، موتورسیکلت یا هر وسیله نقلیه دیگر است که بر دُور چرخ‌های آن وسیله قرار دارد. هدف از ایجاد این وسیله جلوگیری از پرتاب شدن شن و ...
مشاهده
کنیستر کنیستر
کنیستر مخزنی پر از دانه‌های کربن فعال است و زیر گلگیر سمت شاگرد قرار دارد. این مخزن دو تا شلنگ دارد، یکی از آن‌ها طرف باک و یکی به ورودی هوای موتور متصل می...
مشاهده
تبلیغات
دانستنی های فنی کنیستر در خودرو
کنیستر مخزنی پر از دانه‌های کربن فعال است و زیر گل‌گیر سمت شاگرد قرار دارد. این مخزن دو عدد شلنگ دارد، یکی از آن‌ها طرف باک و دیگری به ورودی هوای موتور متصل می‌شود.

آلایندگی های خودرو

یكی از آلایندگی های خودرو، بخارات بنزین یا همان هیدروكربن های نسوخته می باشد، كه به عنوان تركیبات مضر برای محیط زیست در هوا پراكنده می شود. بنزین ذخیره شده در باک همواره تحت تاثیر دمای اطراف، سوخت گرم برگشتی از سمت موتور و همچنین تاثیرات اختلاف فشار ناشی از رانندگی در مناطق كوهستانی می باشد.

تبخیر بنزین در داخل باک، منجر به ایجاد فشار مثبت و در مقابل، مصرف بنزین و كاهش سطح سوخت نیز باعث ایجاد فشار منفی می گردد و اگر اجازه ورود هوا به داخل باک داده نشود، خلاء به وجود آمده باعث ایجاد وقفه در ارسال سوخت و عدم عملكرد مناسب موتور خواهد شد و در ضمن باعث تغییر شکل باک نیز می شود.

امروزه به منظور كاهش انتشار آلاینده ها، با حساسیت بیشتری به موضوع توجه شده و تكنیک هایی نیز برای حل معضل ایجاد فشار منفی و مثبت، در باک به كار رفته است. مجموعه كنیستر، حبابگیر و متعلقات آن ضمن تخلیه بخار بنزین از باک، از انتشار آن در هوای آزاد جلوگیری می نماید.

همان گونه كه در شكل زیر مشاهده می شود، علاوه بر مسیر اصلی حرکت بنزین از باک به انژكتور، مسیر فرعی دیگری نیز جهت جمع آوری بخارات بنزین وجود دارد كه مجموعه كنیستر در این مسیر قرار می گیرد.

اصولاً جهت جلوگیری از آلایندگی بخارات خام بنزین در خودروها، از مجموعه كنیستر استفاده می شود كه این مجموعه می بایست بدون نشتی باشد. در واقع تنها مسیری كه به اتمسفر راه دارد، سوپاپ اطمینان مجموعه جدا كننده (حبابگیر) و شیر C كنیستر می باشد.

دانستنی های فنی کنیستر در خودرو

مجموعه جداكننده بخارات بنزين (حباب گير)

بخارات بنزین داخل باک از طریق 2 لوله به سمت مجموعه جدا كننده هدایت می شوند. (در باک های نسل جدید مجموعه جداكننده بخارات بنزین به صورت یكپارچه بر روی باک قرار دارد) این لوله ها در روی سطح فوقانی باک و در گوشه ها (به صورت قطری) قرار گرفته اند تا چنان چه به دلیل زاویه سطح جاده یک گوشه از باک مملو از بنزین شود، بخارات داخل باک بتوانند از گوشه دیگر آن به سمت مجموعه جدا کننده منتقل گردند.

چنان چه همراه بخارات بنزین، مایع بنزین نیز وجود داشته باشد بنزین مایع مجددا به داخل باک بر می گردد و مجددا لوله خروجی مجموعه جدا كننده، فقط بخارات بنزین را به سمت كنیستر هدایت می كند. عملكرد مجموعه جدا كننده باید به گونه ای باشد كه بنزین مایع در لوله خروجی آن وارد نشود. در مسیر خروجی مجموعه جدا كننده به سمت كنیستر دو جزء دیگر وجود دارد:

  1. اوریفیس.
  2. سوپاپ اطمينان.

اوریفیس

نقش اوریفیس آن است که شدت جریان بخارات خروجی به سمت كنیستر را كنترل كند. در واقع بخاراتی كه به سمت كنیستر می رود می باید متناسب با حجم كنیستر و عملكرد آن باشد و ورود بیش از حد مجاز بخارات به كنیستر سبب می شود بدون آن كه در كنیستر جذب گردد از طریق شیر C به محیط تخلیه شود.

سوپاپ اطمينان

نقش سوپاپ اطمینان نیز آن است كه چنان چه مسیر ورودی بخارات به كنیستر به هر دلیلی مسدود شود یا حجم بخارات داخل مخزن مجموعه جدا كننده بیش از ظرفیت خروجی از اوریفیس باشد، فشار داخل باک از حد مجاز بالاتر نرفته و از طریق این سوپاپ، بخارات بنزین به محیط بیرون تخلیه شود. با توجه به آن كه سوپاپ به كار رفته در فشار منفی (خلاء) نیز باز می شود، در هنگام پایین رفتن سطح بنزین می تواند جهت جلوگیری از ایجاد خلاء شدید در باک، هوای لازم را تامین نماید.

دانستنی های فنی کنیستر در خودرو

مجموعه كنيستر

اين مجموعه شامل محفظه كنيستر و مواد جاذب می باشد. بخارات ورودی به كنيستر از طريق شير B به داخل كنيستر هدايت می شود. چنان چه حجم بخارات وارده بيش از ظرفيت كنيستر باشد از شير C به محيط تخليه می شود. شير A كنيستر به یک شير برقی متصل است و توسط ECU كنترل می شود. جهت جلوگيری از تخليه بخارات خام به محيط، از طريق فرمان ECU شير برقی عمل نموده و بخارات جذب شده توسط كنيستر را به محفظه احتراق هدايت می نمايد.

سوختن اين بخارات در محفظه احتراق ضمن صرفه جویی در مصرف بنزين از ورود آن به محيط جلوگيری می نمايد. خطرات زيست محیطی بخارات خام بنزين به مراتب بيشتر از گازهای خروجی از محفظه احتراق می باشد. با توجه به توضيحات فوق بايد متذكر شد كه مجموعه كنيستر بخاطر جلوگيری از انتشارات بخارات بنزين به محيط در خودرو نصب می گردد و در یک سيستم مناسب سوخت رسانی نبايد هيچ گونه نشتی بخارات از لوله های رابط و اجزای مجموعه وجود داشته باشد.

عملكرد كنيستر

در داخل كنيستر مواد جذبی وجود دارد (كربن اكتيو) كه بخارات بنزين را جذب می نمايند. هنگامی كه شير برقی عمل می كند خلاء داخل منيفولد سبب می شود جريان هوا از شير C كنيستر به داخل آن مكش شود. هوای ورودی به محفظه كنيستر پس از عبور از فيلترهای مخصوص، وارد بستر كربن شده و بخارات بنزينی كه توسط كربن جذب شده است را از سطح كربن جدا نموده و با خود به محفظه احتراق منتقل می كند.

نکته:

  • چنان چه بوی بنزين در داخل خودرو استشمام گردد، می بايست ساير قطعات مسير سوخت رسانی و عملكرد صحيح آن ها كنترل شود. به ویژه كليه اتصالات مجموعه جدا كننده و عملكرد سوپاپ اطمينان.
  • با توجه به توضيحات ارائه شده پيرامون عملكرد كنيستر، اين مجموعه در بروز ايرادات سيستم سوخت رسانی تاثير گذار نبوده و در زمان استارت سرد و یا شتاب گیری مدار آن باز می شود و در بد كار كردن، بد روشن شدن موتور، مصرف بیش از حد یا سوختن ناقص در موتور و شتاب نداشتن خودرو تاثیر ندارد.
تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
امیرحسین رضازاده
امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اتومبیل
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
۰ پاسخ
۱ امتیاز
من تمام پیچ ها و اتصالات رو باز کردم چطور کویل 206 تیپ 5 رو در بیارم ؟
آموزش تعویض شمع موتور TU5 خودروهای پژو ۲۰۶، ۲۰۷ و رانا
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی
فروشگاه