پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
راهنمای دوخت انواع کمر لباس
راهنمای دوخت انواع کمر لباس

راهنمای دوخت انواع کمر لباس

تبلیغات
راهنمای دوخت انواع کمر لباس

انواع لایی لباس


لایی در انواع مختلف به بازار ارائه می شود. در انتخاب لایی باید دقت کنیم تا ضخامت و جنس آن با پارچه هماهنگ باشد هر کدام از آن ها نیز مخصوص یک نوع پارچه با دوخت خاص است.

  لایی های مورد استفاده عبارتند از:

  ۱. لایی چسب:

  ساده ترین نوع لایی است که خیلی ساده و سریع روی پارچه قرار می گیرد و اتو می شود. از این رو، زمان انجام کار را به حداقل می رساند. ضخامت لایی بر اساس جنس پارچه انتخاب می شود.

  دوخت انواع کمر لباس

  ۲. لایی پارچه ای ارگانزا:

  این لایی همان پارچه ارگانزا است که در لباس های ظریف استفاده می شود. انواع لایی چسب عبارت اند از: زانفیکس: این نوع لایی از هر دو رو به پارچه می چسبد و مخصوص لبه های دامن، آستین و ... است. دوخت انواع کمر لباس

  لایی چسب پارچه ای: از جنس پارچه بوده و مخصوص پارچه های نسبتا لطیف است. توجه کنید که لایی را قبل از برش در آب بگذارید؛ زیرا معمولا مختصری آب می رود.

  دوخت انواع کمر لباس

  لایی چسب کاغذی: این نوع لایی ها بر خلاف لایی چسب پارچه ای آب نمی رود. این لایی برای پارچه هایی با ضخامت متوسط استفاده می شود.


  وصل نوار کمر به کمر دامن

  روش اول: روی لایی، خط (تا) و درزها را کوک راهنما بزنید. سمت روی نوار کمر را به سمت روی لباس بگذارید و وسط نوار کمر را روی خط مرکزی جلو یا پشت لباس قرار دهید (دامن در جلو، شلوار در پشت). طول اضافی کمر را از سمت زیر زیپ سنجاق کنید. برای اتصال لباس به نوار کمر آن را از طرف لباس کوک بزنید و بدوزید تا بتوانید خُرد لباس را دقیقا میزان نمایید.

  دوخت انواع کمر لباس

  جادرز نوار را (تا) کرده و اتو کنید. (در صورت نیاز کوک بزنید)

  نوار کمر را از عرض (تا) کنید؛ به طوری که روی پارچه داخل (تا) قرار گیرد. دو طول نوار کمر را بدوزید. اضافی جادرز دوخته شده را ببرید و گوشه های آن را به صورت اریب بچینید. اضافی لایی را از جادرز خارج کنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  کمر را به طرف رو برگردانید و لبه های آن را سنجاق نمایید. اگر جنس پارچه معمولی یا لطیف بود می توانید لبه ی آزاد نوار را به بخیه ی ماشین دوخت کمر، پس دوزی نمایید.

  دوخت انواع کمر لباس

  در صورتی که پارچه ی ضخیم باشد لبه ی آزاد نوار کمر احتیاجی به (تو گذاشتن) ندارد. فقط لبه ی آزاد را پاکدوزی کرده و ماشین دوخت توجه نمایید قسمت اضافی کمر، مطابق شکل تا لبه ی زیپ (تا) شود.

  دوخت انواع کمر لباس


  دوخت کمر لباس

  روش آماده کردن نوار کمر: هنگام دوخت لباس، نوار کمر دقیقا به اندازه ی (دور کمر به اضافه ی ۴ تا ۶ سانتی متر) و عرض آن (دو برابر عرض) تمام شده باشد. (نوار کمر را به اضافه ی جادرزها در نظر بگیرید)

  دوخت انواع کمر لباس

  نوار کمر را روی راسته پارچه ببرید تا کش نیاید.

  دوخت انواع کمر لباس

  .داخل نوار کمر را قطعا باید لایی بگذارید تا کش نیاید و تغییر فرم ندهد. اگر پارچه لطیف باشد می توان لایی را به اندازه ی عرض کمر برید. جادرز پارچه و لایی را با هم می دوزیم.

  دوخت انواع کمر لباس

  اگر پارچه ضخیم بود، عرض لایی را مطابق شکل به اندازه ی (نصف عرض کمر) بچینید.

  معمولا کمر لباس (۱ سانتی متر) بیش تر از نوار کمر است. این به آن دلیل است که دامن باید به نوار کمر خُرد برود تا فرم انحنای کمر به دست آید. باید قبل از دوخت کمر، دور کمر لباس را دو ردیف به طور ساده دوخته و سپس آن را به اندازه ی (۱ سانتی متر) خُرد داد.

  دوخت انواع کمر لباس


  دوخت کمر (لایی یک طرفه)

  روش دوم وصل کردن نوار کمر بالایی کرسله: اگر پارچه ی مورد نظر پشمی و یا دارای ضخامت خیلی زیاد باشد می توان لایی را یک لا برید و روی نوار کمر در قسمتی که لایی شده است به طرف روی لباس چسباند. مراحل بعدی عینا مانند روش قبلی دوخت کمر است.

  دوخت انواع کمر لباس

  اگر به جای لایی چسب از نوارهای کرسله یا لایی محکم نخی استفاده می کنید (این گونه لایی ها چسبانده نمی شود) پس از وصل نوار کمر به روی لباس، لایی را به گونه ای قرار دهید که مماس با خط بخیه ی ماشین دوخت کمر و مطابق شکل باشد. سپس (۳-۲ میلی متر) بالاتر از درز دوخته شده را مجددا بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس

  پس از آماده نمودن نوار کمر آن را از عرض (تا) کنید. مراحل بعدی را عینا مطابق روش قبلی انجام دهید.

  دوخت انواع کمر لباس


  یک روش برای وصل نوار کمر توأم با آستری

  آستری و نوار کمر دامن را برش بزنید. سپس کمر را لایی کامل بچسبانید. پنس های کمر آستری و دامن را بدوزید و اتو کنید. کمر را وسط دامن و آستری به گونه ای قرار دهید که یک درز نوار کمر به آستری و درز دیگر به دامن دوخته شود.

  دوخت انواع کمر لباس

  درزهای پهلو ها را یکسره از لبه ی دامن به سمت آستری بدوزید لبه های نوار کمر را بدوزید. آستری را به طرف پشت دامن بخوابانید. درز مرکز پشت (قسمت زیپ) را به بخیه های دوخته شده زیپ پس دوزی کنید. نوار کمر را از روی دامن بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس


  دامن یا شلوار با برش عرضی بدون نوار کمر

  در این مدل از نوار کمری استفاده نمی شود. (تکه برش، سجاف دامن است) روی تکه ی روی برش عرضی، لایی قرار دهید. آن گاه درزهای پهلوی برش را بدوزید. اضافه ی لایی را بچینید، درز را باز کنید و اتو کنید. سپس تکه ی پایین لباس را به برش بالایی سنجاق بزنید. درزهای پهلوی هر دو تکه را باز کنید و دور تا دور درز آن ها را به یک دیگر بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس

  اگر پارچه لطیف باشد تکه ی زیری برش (سجاف) را مانند تکه ی رویی برش لایی قرار دهید. درزهای پهلوی سجاف را چرخ کنید. اضافه ی درز لبه ی سجاف را (تا) نموده، دور تا دور سجاف و تکه ی رویی برش را به یک دیگر بدوزید. قسمت بالایی کمر و گوشه های آن را به صورت اریب چیده اضافه لایی را در قسمت اضافی درزها بچینید.

  لبه ی درز پایین سجاف را به بخیه ی ماشین دوخت پس دوزی کرده یا روی درز را بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس


  کمر سجاف دار (بالاتر از خط کمر لباس)

  در این مدل خط کمر چند سانتی متر بالاتر از خط کمر اصلی لباس (تا قسمت بالا تنه) بالا می آید؛ به همین علت، نوار کمری استفاده نمی کنند. (الگوی آن در قسمت الگو سازی توضیح داده شده است.) پنس ها و زیپ را مطابق روش دوخت پنس ها و زیپ انجام دهید. پنس های تکه سجاف را روی الگو ببندید و در همان حالت بسته از روی سجاف رولت کنید. روی سجاف و لباس را لایی قرار دهید و از قسمت بالا این دو تکه را به یک دیگر بدوزید. لبه ی پایین سجاف و لایی را با هم پاکدوزی کنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  درز کمر و سجاف را به طرف سجاف بغلتانید و روی درز سجاف را بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس

  سجاف را به طرف داخل لباس برگردانید. گوشه های سجاف را که روی زیپ قرار می گیرد به شکل اریب (تا) کنید و سجاف را به بخیه های زیپ پس دوزی نمایید. درز پایین سجاف را در نقاط پنس ها و پهلو ها بست بزنید.

  دوخت انواع کمر لباس


  کمر با کش دوزی

  اگر کشش کش مناسب باشد می توان کش را با این اندازه به دست آورد: (دور کمر منهای ۷-۵ سانتی متر به اضافه ی جا درز دوخت). به جای این روش می توان کش را دور کمر شخص بگیرید و به اندازه ی مورد نظر بکشید و اندازه ی کش را به دست آورید.

  دوخت انواع کمر لباس

  درز طولی کش را به یکدیگر وصل کنید. کش را به (۸ قسمت مساوی) تقسیم نمایید و سنجاق بزنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  درز پهلوی لباس را بدوزید و اتو بزنید. قسمت کمر را پاکدوزی نمایید. کمر را به (۸ قسمت مساوی) تقسیم کنید و سنجاق بزنید.

  کمر لباس و لبه ی کش را که در (۸ قسمت) تقسیم شده، در محل سنجاق ها به یکدیگر با سنجاق وصل کنید. (کمر لباس بزرگتر از نوار کش است) ماشین دوخت را روی درجه ی زیگزاگ بگذارید، کش را روی لبه ی پارچه قرار دهید و آن را بکشید. سپس کمر لباس و کش را بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس


  دوخت کمر به صورت لیفه (همراه با کش)

  درز طولی لباس را تا خط لبه ی لباس بدوزید درز را باز نموده و اتو نمایید. سجاف کمر را (تا) کنید، لبه ی اضافی درز سجاف را (تا) نموده بدوزید (درز طولی سجاف ندوخته باقی می ماند) کش را به روش قبلی اندازه گیری کرده به وسیله سنجاق قفلی از یک طرف رد کنید و از طرف دیگر خارج نمایید.

  دوخت انواع کمر لباس

  پس از رد کردن کش در داخل سجاف - در حدود (۳ تا ۴ سانتی متر) مانده به درز سجاف - از سمت روی سجاف، آن را سنجاق بزنید تا دهانه های کش به طرف داخل رها نشود. درزهای کش را روی هم بگذارید. با دست یا ماشین دوخت درزهای کش را به یکدیگر وصل کنید. سنجاق ها را درآورید و دهانه ی باز سجاف را پس دوزی نمایید.

  دوخت انواع کمر لباس

  روش دیگر لیفه:

  این روش عینا به روش قبلی است؛ با این تفاوت که سجاف را جداگانه برش می زنید و به کمر وصل می کنید. کمر لباس چند سانتی متر بزرگتر از کمر سجاف است (۳-۲ سانتی متر). به همین علت، کمر لباس را بدوزید و کمی خُرد بدهید. سپس به سجاف وصل کنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  روش دیگر: در این روش در یک تکه از کمر، کش به کار می رود (معمولا ما بین خط مرکزی پشت). تکه ی کش را به اندازه ی مورد نیاز برش بزنید. نوار کمر را مطابق روش قبلی آماده نمایید، سپس یک طرف کش را زیر درز سجاف بگذارید و بدوزید. طرف دیگر را سنجاق قفلی بزنید تا ثابت بماند. سپس درز طرف دیگر کش را بدوزید. (دقت کنید در موقع دوختن نباید کش در درز پایین کمر دوخته شود. کش باید در عرض کمر انعطاف داشته و فقط نوار پارچه ای به کمر وصل باشد.)

  دوخت انواع کمر لباس

  می توانید به جای کش از نوار کُرسله محکم استفاده کنید. یک طرف کُرسله را باید به درز طولی کمر بدوزید و به طرف دیگر آن جا دکمه بزنید و با یک دکمه که مطابق شکل دوخته می شود کمر را تنگ یا گشاد کنید (به جای کُرسله می توانید از کش استفاده کنید.)

  دوخت انواع کمر لباس


  دوخت کمر بالا تنه به دامن جدا

  درزها و پنس های بالا تنه و دامن جداگانه چرخ و پاکدوزی کرده و اتو کنید. درزهای کمر بالا تنه را یک ردیف و دامن را دو ردیف چرخ کنید (تا کمر هنگام دوختن کش بیاید). بالا تنه را به طرف دامن (رو به روی هم) قرار دهید و محل درزها را به یک دیگر سنجاق بزنید (دقت کنید سنجاق ها مطابق شکل به لباس وصل شود.)

  دوخت انواع کمر لباس

  دور تا دور کمر را کوک بزنید و از سمت بالا تنه بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس

  سپس اطراف کمر را پاکدوزی کرده درز کمر را اتو کنید. آن گاه زیپ را به لباس وصل نمایید.

  دوخت انواع کمر لباس


  دوخت کمر بالاتنه به دامن چین دار جدا

  تفاوت این مدل با مدل قبلی در چین دامن است. در صورتی که دامن چین دار باشد، ابتدا روی خط کمر دامن دو ردیف بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس

  سپس کمر دامن را روی درز های پهلو، مرکز پشت و جلو سنجاق بزنید، درز کمر دامن و بالا تنه را به چند قسمت مساوی تقسیم کرده و به یک دیگر (مطابق شکل رو به رو) وصل کنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  دو نخ کمر دامن را به آرامی بکشید تا اندازه ای که کمر دامن برابر کمر بالا تنه شود.

  دوخت انواع کمر لباس

  آن گاه از سمت چین، کمر دامن را بدوزید. (دقت کنید با دست یا به وسیله سوزن بلند لحاف دوزی یا پیچ گوشتی ظریف چین لباس را منظم کنید.)

  دوخت انواع کمر لباس


  دوخت کش به بالا تنه و دامن یکسره

  کش را به اندازه ی کمر شخص مورد نظر (روی کمر شخص اندازه گیری نمایید.) و عرض تقریبا (۱ تا ۲ سانتی متر) برش بزنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  در این روش، اگر بالاتنه و دامن جدا باشد، آن را همانند روش دوخت کمر جدای بدون چین انجام دهید. در هر صورت باید زیپ لباس را وصل کنید. نوار کش و کمر لباس را به چند قسمت مساوی تقسیم نمایید و روی محل های تقسیم شده کش را به لباس سنجاق بزنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  ماشین دوخت را روی درجه ی زیگزاگ بگذارید و کش را بکشید. سپس نوار کش و کمر را با هم بدوزید.

  دوخت انواع کمر لباس

  در پایان باید لبه ی اضافه ی کش را روی زیپ (تا) کرده با دست پس دوزی کنید.

  دوخت انواع کمر لباس

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  مروارید اخوان
  مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

  دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
  مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لباس
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  باز شدن بدنه کولرهای ابی
  آموزش روش نصب کولر آبی هوایی | قسمت اول
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات