پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [دانستنی های فنی]
دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [دانستنی های فنی]

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [دانستنی های فنی]

تبلیغات
دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [دانستنی های فنی]
نوع دیگری از لامپ های فلورسنت (کم مصرف) وجود دارد که بدون الکترود می باشند. این لامپ ها با عناوین لامپ القاء مغناطیسی، لامپ فلورسنت رادیویی، لامپ فلورسنت القایی شناخته می شوند. این لامپ ها پایه یا پایه هایی، نفوذ داده شده درون محفظه خود ندارند و در عوض بخار جیوه ای وجود دارد که اسیلاتوری در فرکانس رادیویی را به کار می اندازد. لامپ های (CCFL=Cold Cathode fluorescent Lamp) یک مدل جدید از لامپ فلورسنت می باشد که الکترودها بدون فیلامان می باشند.

برچسب انرژی لامپ کم مصرف

برچسب انرژی لامپ صفحه ای حاوی اطلاعات مربوط به معیارها و مشخصات فنی مصرف انرژی در آن نوع لامپ می باشد. در برچسب انرژی لامپ ها، شاخص بازده انرژی لامپ با معیارهای محصوب مقایسه می شود. اطلاعات مندرج بر روی برچسب باید به صورت خوانا و واضح باشد. در مورد لامپ ها برچسب انرژی می تواند بر روی لامپ یا بر روی قوطی بسته بندی آن چاپ شده باشد. برچسب باید به راحتی قابل رویت باشد.

تعیین گروه های بازده انرژی لامپ ها

موارد زیر باید در برچسب انرژی لامپ ارائه شود:

 • گروه بازده انرژی لامپ که بر اساس استاندارد ملی 7341 تعیین می شود.
 • شار نوری لامسپ بر حسب لومن.
 • توان ورودی لامپ برحسب وات.
 • طول عمر لامپ بر حسب ساعت.

لازم به ذکر است کلیه موارد فوق بر طبق استانداردهای ملی مربوط به لامپ ها تعیین می شود. گروه بازده انرژی A بر اساس لومن خروجی لامپ و توان ورودی آن (بر حسب وات) مشخص می شود. چنانچه لامپ در گروه A قرار نگیرد پارامتر اE که نشان دهنده شاخص بازده انرژی است، از نسبت توان ورودی لامپ به یک توان مرجع محاسبه می شود.

 • لامپ های فلورسنت و لامپ های کم مصرف معمولاً دارای رتبه انرژی A هستند.
 • لامپ های هالوژن - تنگستن غالباً دارای رتبه انرژی D هستند.
 • لامپ های التهابی بیشتر دارای رتبه انرژی E و F هستند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [دانستنی های فنی]

گروه های بازده انرژی لامپ ها (به جز لامپ های تخلیه گازی) بر اساس شاخص بازده انرژی برچسب انرژی در لامپ ها بر اساس شار نوری و توان اندازه گیری شده لامپ تعیین می شود. گروه بازده انرژی از A (بیشترین بازده) تا G (کمترین بازده) رده بندی می شوند.

روش های کاهش مصرف انرژی در لامپ کم مصرف

رعایت نکات به ظاهر کم اهمیتی که در زیر می آید نه فقط مصرف ما را کاهش می دهد، بلکه بر عمر لامپ هایمان نیز می افزاید:

 1. در ساختمان از رنگ های روشن و نور طبیعی استفاده کنید تا نیاز به استفاده از روشنایی الکتریکی به حداقل برسد. با پاک کردن گرد و غبار از روی لامپ ها و حباب ها بر نور آن ها بیفزایید. (زیرا یک لایه گرد و غبار می تواند 50 درصد کارآیی لامپ را کاهش دهد.)
 2. در لوسترهای چند شاخه از لامپ های کم مصرف 10 وات استفاده شود. در صورتی که تعداد لامپ های لوستر زیاد می باشد برای هر شاخه کلید های جداگانه نصب شود.
 3. در صورت امکان در منزل خود از لامپ های کم مصرف و یا لامپ های مهتابی استفاده کنید.
 4. ھر چند سال یکبار سیم کشی منزل خود را توسط یک متخصص کنترل کنید.
 5. نقص سیم کشی الکتریکی می تواند سبب بالا رفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود.
 6. در هنگام مطالعه و انجام کارهای ظریف از نور موضعی استفاده نمایید.
 7. استفاده از روشنایی روز که بهترین نوع روشنایی است در بهداشت روانی ما نیز مؤثر است.
 8. لامپ های کم مصرف 80 درصد کمتر از لامپ های رشته ای برق مصرف می کنند و 8 برابر آن ها نیز عمر می کنند.
 9. نور یک لامپ کم مصرف 23 وات معادل نور یک لامپ رشته ای 100 وات است.
 10. لامپ ھای مھتابی سوخته ای را که در حال چشمک زدن است، تعویض کنیم.
 11. به هنگام ترک اتاق یا مکان های دیگر، حتی برای مدت کوتاه لامپ ها را خاموش کنیم.
 12. بیش از 95٪ برق مصرف شده در لامپ های رشته ای به گرما تبدیل می شوند در صورتی که تولید گرما در لامپ های کم مصرف و مهتابی بسیار کمتر است.
 13. لامپ ها را روی نقطه ای که مایل به استفاده از آن هستید متمرکز نمایید.
 14. بهتر است در راهروها و ایوان ها از لامپ با توان پایین استفاده شود. به دلیل نور ملایمی که دارند، حشرات موذی کمتری به خود جذب می کنند.
 15. در فصل تابستان بهتر است تا حد امکان لامپ های رشته ای را خاموش نگه داریم. زیرا روشن کردن یک لامپ رشته ای به منزله روشن کردن یک بخاری برقی کوچک است.
 16. جهت افزایش راندمان روشنایی بهتر است که لامپ های کم مصرف به صورت عمودی که تیوب آن به سمت پایین قرار دارد (به خصوص در لوسترها) استفاده شود.
 17. کیفیت و کمیت روشنایی اطراف ما کیفیت مشاهدات، کار و تفریح ما را تعیین می کند. نور عاملی است که سلامت، امنیت، روحیه، آسایش و میزان بهره وری ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. با استفاده از روش های پیشنهادی می توانید، با حفظ ویژگی های کیفی و کمی نور، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنید.

تعاریف اولیه و استاندارد های مرجع مربوط به لامپ های کم مصرف

یک لامپ کم مصرف مجموعه ای شامل یک کلاهک، یک منبع تولید نور روشنایی مستقل و همچنین اجزای تکمیلی ضروری جهت راه اندازی و عملکرد پایدار لامپ می باشد، مشخصات لامپ کم مصرف به صورت زیر می باشد:

 • (توان اسمی - Rated wattage): مقدار توانی که روی لامپ نشانه گذاری شده باشد.
 • (ولتاژ اسمی - Rated voltage): مقدار ولتاژ یا گسترده ولتاژی که روی لامپ نشانه گذاری شده باشد.
 • (فرکانس اسمی - Rated frequency): مقدار فرکانسی که روی لامپ نشانه گذاری شده است.
 • (جریان اسمی - Rated current): مقدار جریانی که روی لامپ علامت گذاری شده یا توسط تولید کننده ارائه می شود.
 • (نوع سرپیچ - E27-B22): سرپیچ های لامپ کم مصرف باید دارای استاندارد باشد.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [دانستنی های فنی]

 • (نمود رنگ - Color appearance): نمود رنگ، رنگ ظاهری نور لامپ می باشد که در سه گروه سفید گرم (آفتابی)، سفید سرد و نور روز (مهتابی) بیان می شود.
 • (شار نوری اسمی - Rated luminous flux): شار نوری که روی لامپ علامت گذاری شده یا توسط تولید کننده ارائه می شود.
 • (طول عمر اسمی - Rated life): مدت زمانی که لامپ کامل کار می کند تا بسوزد یا به هر دلیلی بر اساس معیارهای ارائه شده در استاندارد از کار افتد. این مدت توسط تولید کننده، روی لامپ علامت گذاری شده یا ارائه می شود.
 • (میانگین طول عمر اسمی - Rated average life): طول عمر اظهار شده توسط تولید کننده به طوری که در انتهای این مدت 50٪ کل نمونه های لامپ روشن شده و روشن باقی بمانند.
 • (کلید زنی - Switching): کلیدزنی عبارت است از روشن و خاموش شدن لامپ ها با دوره تناوب 30 ثانیه روشن و 90 ثانیه خاموش.
 • (مقاومت در برابر شعله و جرقه - Resistance to Flame and lgnition): عبارت است از، مقاومت در برابر شعله ور شدن قسمت هایی از بدنه لامپ های کم مصرف تحت آزمون سیم ملتهب بر اساس روش مندرج در استاندارد ملی 3134.
 • (زمان پایدار شدن - Run-up time): زمان لازم پس از اعمال ولتاژ برای این که لامپ به 80% شار نوری نهایی خود دست یابد.
 • (زمان راه اندازی - Starting-time): زمان لازم پس از اعمال ولتاژ برای این که لامپ کاملاً روشن شده و روشن باقی بماند.
 • گروه بازده انرژی (بر حسب انرژی) - (Energy Efficiency Grade (Energy label): عبارت است از معیاری که به وسیله آن می توان مشخصات فنی مصرف انرژی و برچسب انرژی را برای انواع مختلف لامپ های الکترونیکی تعیین نمود.

استاندارد های مرجع لامپ کم مصرف

استاندارد های ECا و استاندارد های ملی ایران، ملاک ارزیابی کیفیت کالا و کلیه بررسی هایی می باشد که سابا یا نماینده قانونی وی بر اساس آن ها نمونه های ارائه شده را ارزیابی خواهد کرد. در هر صورت کالای پیشنهادی از نظر کیفیت باید مطابق شرایط و استاندارد های زیر باشند:

 • استاندارد 60968 IEC به منظور مطابقت با الزامات ایعنی.
 • استاندارد 60969 IEC به منظور مطابقت با الزامات عملکردی.
 • استاندارد 3-2-61000 IEC به منظور مطابقت با هارمونیک های جریان.
 • استاندارد ملی ایران به شماره 3086 به منظور بررسی کیفیت کلاهک های مورد استفاده.
 • استاندارد IEC 60410 به منظور نمونه برداری از کالا.
 • استاندارد ملی ایران به شماره 7341 به منظور تعیین گروه بازده انرژی (برچسب انرژی).
 • استاندارد ملی ایران به شماره 3134 جهت انجام آزمون مقاومت در برابر شعله و جرقه.

اجزای لامپ کم مصرف

 • لوله شیشه ای.
 • پوشش فسفر.
 • گاز آرگون و کریپتون.
 • جیوه.
 • سیم های هدایت کننده فیلامنت.
 • لوله تخلیه.
 • بالاست.
 • سرپیچ.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [دانستنی های فنی]

لامپ های CFL (لامپ کم مصرف) با تکنولوژی برتر

نوع دیگری از لامپ فلورسنت وجود دارد که بدون الکترود می باشند. این لامپ ها با عناوین لامپ القاء مغناطیسی، لامپ فلورسنت رادیویی، لامپ فلورسنت القایی شناخته می شوند. این لامپ ها پایه یا پایه هایی، نفوذ داده شده درون محفظه خود ندارند و در عوض بخار جیوه ای وجود دارد که اسیلاتوری در فرکانس رادیویی را به کار می اندازد. لامپ های (CCFL=Cold Cathode fluorescent Lamp) یک مدل جدید از لامپ فلورسنت می باشد که الکترودها بدون فیلامان می باشند.

ولتاژ لامپ های CCFL حدود 5 برابر بیشتر از لامپ های CFL و جریان آن حدود 10 برابر کمتر است. این نوع لامپ ها دارای قطری حدود 3 میلی متر هستند. این لامپ ها در ابتدا برای اسکنرها و همچنین نور زمینه نمایشگرهای LCD به کار برده می شدند. با گذشت زمان به عنوان لامپ نیز تولید و به بازار عرضه شدند. راندمان این لامپ ها (لومن بر وات) حدود نصف CFL ها می باشد.

از مزایای اين لامپ ها می توان به طول عمر حدود 50000 ساعت و بلافاصله روشن شدنشان که مانند لامپ رشته ای می باشد، نام برد. همچنین این لامپ ها در مکان هایی که لامپ به طور مرتب خاموش و روشن می شود اما فاصله بین خاموش و روشن شدن خیلی نزدیک نمی باشد، بسیار استفاده می شوند.

شيوه عملکرد لامپ های کم مصرف

آزمایش ها نشان داده است که به عنوان مثال یک لامپ مهتابی باید طول عمری در حدود 8000 ساعت داشته باشد یعنی در حدود 27 ماه اگر لامپ روزی 10 ساعت روشن باشد، ولی در عمل اکثر لامپ های مهتابی عمری بسیار کمتر از این میزان دارا هستند. باید توجه داشت که عامل اصلی در این نوع سوختن ها، تعداد دفعاتی است که لامپ روشن شده است و نه طول عمر استاندارد لامپ، این عامل را تعداد دفعات کلید زنی لامپ می نامند.

بالاست ها از لحاظ نحوه روشن کردن لامپ به خانواده های مختلف تقسیم می گردند، بالاست القایی و بالاست الکترونیکی قدیمی در خانواده بالاست با استارت سریع قرار می گیرند. در این خانواده برای مدت زمان کوتاهی (در حد چند دهم ثانیه) فیلامان ها گرم می شوند و سپس با اعمال ولتاژ بالا به دو سر لامپ، لامپ روشن می گردد.

به علت زمان کوتاه و جریان ناکافی برای پیش گرمایش، این روشن شدن سریع، اثر بسیار بدی بر روی فیلامان های لامپ خواهد گذاشت و سبب می گردد فیلامان لامپ سوخته و ریزش بنماید (سیاه شدگی دو سر لامپ بر اثر ریزش همین ماده است) و در نتیجه طول عمر کلیدزنی لامپ به نحو چشمگیری کاهش یابد. بنابراین لامپ دیگر قابل استفاده نمی باشد در حالی که سایر اجزای لامپ (مانند گاز داخل لامپ، فسفر و ...) همچنان سالم و قابل استفاده می باشند.

بالاست الکترونیکی برای مدت زمانی در حدود 1 ثانیه، جریانی کافی و استاندارد از فیلامان های لامپ عبور می دهد. این نوع پیش گرمایش سبب می گردد که فیلامان لامپ به حد کافی گرم شده و لامپ با ولتاژی کمتر از حالت قبلی راه اندازی شود.

پیش گرمایش مناسب سبب می گردد که کمترین آسیب ممکن به فیلامان ها وارد گردد و طول عمر کلید زنی لامپ افزایش قابل توجهی یابد. با افزایش طول عمر کلید زنی، لامپ می تواند به طول عمر روشنایی استاندارد خود دست یابد. بالاست های الکترونیک، از نوع بالاست های الکترونیکی نسل جدید برای راه اندازی لامپ های فلورسنت (مهتابی) و فلورسنت فشرده (کم مصرف) می باشد. این نسل از بالاست ها با توجه به مزایایی که درباره آن ها سخن خواهیم گفت گزینه بسیار مناسبی برای جایگزینی با بالاست های القایی (چک و استارتر) و الکترونیکی نسل قدیم می باشد.

جدول مقایسه ویژگی و عملکرد لامپ های در بالاست الکترونیکی القایی

ویژگی / عملکرد

بالاست مغناطیسی

بالاست الکترونیکی بی کیفیت

بالاست الکترونیکی KMC

میزان نوردهی (مبنا: بالاست مغناطیسی)

1

کاهش تا 20%

افزایش تا 10%

مصرف برق (مبنا: بالاست مغناطیسی)

1

کاهش تا 25%

کاهش تا 23%

راندمان نوری (مبنا: بالاست مغناطیسی)

1

افزایش تا 7%

افزایش تا 36%

چشمک زدن سریع (100 بار در ثانیه)

دارد

ندارد

ندارد

اثر استروبوسکوپی

دارد

ندارد

ندارد

روشن و خاموش شدن اولیه با نویز

دارد

ندارد

ندارد

نویز 100 هرتز در حین کار

دارد

ندارد

ندارد

عمر لامپ فلورسنت (مبنا: بالاست مغناطیسی)

1

افزایش تا 15%

افزایش تا 43%

ضریب توان

0/4

0/5

بیش از 0/9

جریان مصرفی (مبنا: بالاست مغناطیسی)

1

کاهش تا 20%

کاهش تا 56%

مدار محافظ جهت اتصالی و لامپ غیر فعال

ندارد

ندارد

دارد

افزایش ولتاژ 2 سر لامپ

چشمک زدن و روشن نشدن

سوختن بالاست پس از مدتی

مقاومت تا 1/5 برابر ولتاژ اسمی لامپ و فعال شدن مدار محافظ

اتصال به لامپ غیر فعال

چشمک زدن و روشن نشدن

سوخت بالاست بلافاصله

خاموش شدن بالاست توسط مدار محافظ

اتصال کوتاه خروجی

صدمه دیدگی بالاست

سوخت بالاست بلافاصله

خاموش شدن بالاست توسط مدار محافظ


با پیشرفت تکنولوژی، بالاست های الکترونیکی به مرور زمان جایگزین بالاست های مغناطیسی شده اند. این نوع بالاست ها معمولا از بالاست مغناطیسی که اصطلاحا از ترانس و استارتر تشکیل شده اند گرانتر هستند، اما مصرف برق را کاهش داده، نیاز به استارتر ندارند، لامپ را به طور آنی روشن می کنند و وزن آن ها نیز حدود 10% وزن یک ترانس مهتابی است.

همچنین با استفاده از بالاست الکترونیکی امکان کنترل راحت تر شدت نور و افزایش ضریب توان تا نزدیکی 1 وجود دارد. همچنین برخی از بالاست های الکترونیکی قابلیت متصل شدن به چند لامپ و راه اندازی همزمان آن ها را دارند. این عوامل باعث می شوند که استفاده از بالاست الکترونیکی به جای بالاست مغناطیسی با وجود قیمت بالاتر مقرون به صرفه تر باشد.

هنگام خرید یک بالاست الکترونیکی باید به شاخصه های مهم آن از جمله نوع راه اندازی، ضریب توان و مجهز بودن به مدارهای محافظ در برابر شرایط غیر عادی توجه نمود. یکی از ضعف هایی که در بعضی از انواع بالاست الکترونیکی که فاقد استانداردهای لازم می باشند وجود دارد، عدم حفاظت آن هنگام اتصال به لامپ سوخته است. چنانچه بالاستی در برابر این اتفاق محافظت نشده باشد، هنگام سوځتن لامپ، خود بالاست نیز آسیب دیده یا می سوزد.

بر خلاف لامپ های رشته ای که با اتصال به منبع ولتاژ الکتریکی نورافشانی می کنند، لامپ های فلورسنت نیاز به یک مدار واسط و راه انداز لامپ دارند که به آن بالاست گفته می شود. در ابتدای پیدایش لامپ های فلورسنت از بالاست های مغناطیسی برای راه اندازی آن ها استفاده می شد. این نوع بالاست تشکیل شده است از یک چوک الکتریکی و یک عنصر بی متال که اصطلاحا استارتر نامیده می شوند.

با گذشت زمان و به تدریج بالاست های الکترونیکی جایگزین بالاست های مغناطیسی شده اند. در این نوع بالاست عمل راه اندازی و کنترل لامپ توسط یک مدار الکترونیکی صورت می گیرد. بالاست های الکترونیکی مزیت های فراوانی نسبت به بالاست های مغناطیسی دارند که مهمترین آن ها کاهش مصرف برق بین 25 تا 40 درصد و حذف عنصر استارتر از مدار می باشد. به همین دلیل در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا بالاست های مغناطیسی تقریبا منسوخ شده اند و جای خود را به بالاست های الکترونیکی داده اند.

به عنوان مثال وزارت انرژی ایالات متحده برنامه هایی اعلام کرد که به موجب آن تمام بالاست های مغناطیسی برای بازارهای تجاری و صنعتی تا سال 2005 به تدریج جمع شد. در کشور ما به جز لامپ های کم مصرف برای انواع و دیگر لامپ های فلورسنت (همچون لامپ های T8 لامپ مهتابی) غالبا از بالاست های مغناطیسی استفاده می شود و بالاست های الکترونیکی آنچنان که شایسته است جایگاه خود را پیدا نکرده اند. در این نوشته به بررسی دقیق تر بالاست های الکترونیکی لامپ های فلورسنت، مشخصات آن ها و پارامترهایی که هنگام خرید یک بالاست الکترونیکی باید به آن ها توجه نمود پرداخته می شود.


مزایای استفاده از لامپ کم مصرف در مقایسه با لامپ رشته ای

میزان نوردهی یکسان نسبت به لامپ رشته ای معادل که دارای توان مصرفی بیش از 5 برابر لامپ کم مصرف می باشد.

 • مصرف انرژی 20% نسبت به لامپ رشته ای مشابه.
 • طول عمری معادل 8 برابر طول عمر لامپ رشته ای.
 • جایگزینی آسان.
 • بهره نوری بالا.
 • دارای نور یکنواخت و بدون لرزش و در نتیجه خستگی کمتر چشم.
 • راه اندازی بدون چشمک زدن.
 • کاهش مصرف برق دستگاه های سرمایشی خودکار.
 • امکان انتخاب رنگ نور (آفتابی، مهتابی، سفید سرد) براساسں کاربرد و نیاز مصرف کنندگان.
 • کاهش هزینه های تعویض لامپ به واسطه طول عمر طولانی.
 • حذف اثر استروبوسکوپی (ثابت دیدن اجسام دوار).
 • کاهش صورتحساب مصرف کنندگان.
 • کاهش میزان سرمایه گذاری جهت تامین تاسیسات تولید و توزیع برق.
 • کاهش آلودگی محیط زیست حاصل از نیروگاه ها (ناشی از گازهای آلاینده و گلخانه ای).

اطلاعات ضروری درباره لامپ های کم مصرف

 • به منظور پیشگیری از خرابی زود هنگام و نیز بهره گیری از مزایای لامپ کم مصرف، به مطالب و نکات زیر توجه فرمایید:
 • برای نصب، از سرپیچ (نگهدارنده) سالم و مرغوب دارای نشان استاندارد ملی ایران استفاده نمایید.
 • برای جلوگیری از فشار احتمالی غیر عادی به قسمت شیشه ای لامپ که ممکن است باعث ایجاد ترک یا شکستگی در آن شود، برای جابجایی و نصب، بدنه پلاستیکی لامپ را در دست گرفته و بچرخانید.
 • لامپ کم مصرف، در برابر نفوذ آب یا بخار آب آسیب پذیر می باشد. بنابراین بهتر است در فضاهای سرپوشیده یا درون چراغ های مناسب، مورد استفاده قرار گیرد.
 • امکان بکارگیری دیمر الکترونیکی جهت تنظیم شدت نور برای این نوع لامپ کم مصرف وجود ندارد و موجب صدمه زدن به آن خواهد شد.
 • جهت نصب لامپ های کم مصرف در داخل چراغ های سقفی، به منظور جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای قطعات الکترونیکی لامپ که باعث سوختن زود هنگام آن ها می شود، به کمک پیچ های رگلاژ موجود بر روی چراغ، ارتفاع چراغ را به گونه ای تنظیم نمایید که قسمت بالاست الکترونیکی لامپ، بیرون از فضای رفلکتور چراغ قرار گیرد.

نکته:

استفاده از کلید های دارای لامپ نئون ممکن است باعث چشمک زدن لحظه ای لامپ در مواقع خاموشی کلید شود، در این صورت پیشنهاد می شود لامپ داخل کلید را از مدار خارج نمایید.

استفاده از لامپ های کم مصرف در مکان های زیر توصیه نمی شود:

 • در قاب ها و چراغ های نیمه بسته و کاملاً بسته که هوا در آن جریان ندارد. زیرا دمای قطعات لامپ بالا رفته و باعث سوختن زود هنگام لامپ می شود.
 • در محیط هایی با دمای بالاتر از 50 درجه سانتیگراد و کمتر از 10- درجه سانتیگراد.
 • در محل هایی با دفعات روشن و خاموش شدن زیاد نظیر راه پله ها، مدارهای تایمردار، چشمک زن و ... .

توجه:

پس از روشن کردن لامپ، نور لامپ کم مصرف به تدریج افزایش می یابد و در محیط با دمای 25 درجه سانتیگراد پس از گذشت حدود 4 دقیقه به حداکثر خود می رسد. میزان نوردهی لامپ متأثر از شرایط نصب و دمای محیط می باشد، حداکثر نوردهی در داخل اتاق با دمای 25 درجه سانتیگراد زمانی حاصل می شود که لامپ به صورت آویز نصب گردد.

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
گروه آموزشی اِستپ هِلپ
گروه آموزشی اِستپ هِلپ عضو تیم استپ هلپ

جامعه مجازی StepHelp مرجع و راهنمای مرحله به مرحله ی تعمیر و نگهداری، نصب و راه اندازی، ساخت و تولید، فراگیری دانش ها و علوم مختلف و… به هدف گسترش دانش فنی فارسی زبانان و کاهش هزینه های گزاف تعمیر و نگهداری انواع لوازم، خدمات رسانی می نماید.
مجموع پست ها: 9 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اصول کلی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات