پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]
دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

تبلیغات
دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]
لامپ های کم مصرف از تیوب های منحنی شکل یا به هم پیچیده شده ساخته شده اند تا در همان فضای لامپ های رشته ای مورد استفاده قرار گیرند. هم چنین از یک بالاست الکترونیکی متراکم در پایه خود بهره می برند. لامپ های CFL در مقایسه با لامپ های رشته ای برای تحویل مقدار نور قابل رویت (Amount of Visible Light) مشابه به مقدار یک پنجم تا یک سوم توان الکتریکی کمتری استفاده می کنند و طول عمری بین 8 تا 15 برابر لامپ های رشته ای دارند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

لامپ CFL ( لامپ کم مصرف)

این نوع لامپ که با نام هایی همچون Compact Fluorescent Light ،Energy Saving Light و Compact Fluorescent tube نیز شناخته می شود. نوعی لامپ مهتابی یا لامپ فلورسنت (لامپ کم مصرف) می باشد که جایگزین لامپ های رشته ای (Incandescent) شده است. برخی انواع پر کاربرد لامپ های CFL درون سرپیچ های معمولی لامپ های رشته ای قابل استفاده می باشند.

لامپ کم مصرف، از دانستنی های فنی تا تعمیر

این لامپ ها از تیوب های منحنی شکل یا به هم پیچیده شده ساخته شده اند تا در همان فضای لامپ های رشته ای مورد استفاده قرار گیرند. هم چنین از یک بالاست الکترونیکی متراکم در پایه خود بهره می برند. لامپ های CFL در مقایسه با لامپ های رشته ای برای تحویل مقدار نور قابل رویت (Amount of Visible Light) مشابه به مقدار یک پنجم تا یک سوم توان الکتریکی کمتری استفاده می کنند و طول عمری بین 8 تا 15 برابر لامپ های رشته ای دارند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

یک لامپ CFL، قیمت فروش بالاتری نسبت به یک لامپ رشته ای دارد اما می تواند بیش از 5 برابر قیمت خرید خود را از طریق کاهش هزینه برق و طول عمر خود جبران نماید. CFL ها نیز شبیه همه لامپ های مهتابی (لامپ کم مصرف)، دارای جیوه می باشند که دسترسی به آن را پیچیده می کند. در بسیاری از کشورها، دولت برنامه هایی برای سیکل بازاریابی CFL ها تدوین و اجرا می کند.

فرمولاسیون فسفر بهینه شده، رنگ نور ایجاد شده به وسیله ی لامپ CFL را بهتر نموده است تا حدی که برخی منابع می توانند نور سفید نرم بسیار مشابه با رنگ استاندارد لامپ رشته ای را تولید نمایند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

تاریخچه لامپ های فلورسنت

منشاء پیدایش لامپ های فلورسنت مدرن در انتهای دهه 1890 توسط آقای پیتر کوپر هیویت بوده است. لامپ های آقای کوپر در استودیو های عکاسی و صنعتی به کار گرفته می شدند. ادموند ژرمر، فردریش میر و هنس اسپنر، یک لامپ بخار فشار بالا را در سال 1927 به ثبت رساندند. جرج اینمان لامپ فلورسنت عملی را در سال 1938 به فروش رساند و آن را در سال 1941 به ثبت رساند.

پیتر کوپر هیویت

ساختار لامپ CFL

به طور کلی دو نوع لامپ CFL وجود دارد، لامپ یکپارچه (Integrated) و لامپ مجزا (Non-Integrated)، در لامپ های یکپارچه، تیوب و بالاست در یک واحد متمرکز شده اند. این لامپ ها به مصرف کننده اجازه می دهند که به آسانی لامپ های CFL خود را با رشته ای تعویض نمایند. لامپ CFL های یکپارچه نه تنها به خوبی لامپ های رشته ای کار می کنند بلکه هزینه برق را نیز کاهش می دهند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

لامپ های CFL مجزا دارای بالاست هایی هستند که به طور جداگانه روی چراغ نصب شده اند. این نوع از CFL ها دارای دو نوع تیوب می باشند. تیوب های BI-PIN که برای بالاست مغناطیسی طراحی شده و تیوب های Quad-PIN که برای بالاست مغناطیسی با یک راه انداز (Starter) و بالاست الکترونیکی طراحی شده اند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]لامپ های CFL دارای دو قسمت هستند:

بالاست (مغناطیسی یا الکترونیکی) و تیوب پر شده از گاز که به آن بالب یا برنر نیز گفته می شود. اگر از بالاست های الکترونیکی برای روشن کردن تیوب استفاده شود هم از راندمان بهتری برخوردار خواهد بود و هم فلیترینگ بسیار کمتری خواهد داشت. همچنین بالاست های الکترونیکی باعث کوچک شدن حجم CFL می شوند که می توانند جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای باشند.

لامپ های CFL می توانند با هر دو جریان AC و DC کار می کنند. لامپ های CFL با ورودی DC برای بکارگیری در وسایل نقلیه و همچنین در مکان های عمومی که با انرژی خورشیدی نوردهی می شوند، می توانند بسیار مناسب باشند.

اجزای لامپ کم مصرف

 • لوله شیشه ای.
 • پوشش فسفر.
 • گاز آرگون و کریپتون.
 • جیوه.
 • سیم های هدایت کننده فیلامنت.
 • لوله تخلیه.
 • بالاست.
 • سرپیچ.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]


انواع مختلف لامپ های کم مصرف

 • تک دور با مارپیچ دوبل (singleturn double helix).
 • دو دور (Double Turn).
 • سه دور (Triple Turn).
 • چهار دور (Quad Turn).
 • مدور (Circular).
 • پروانه ای (Butterfly).

لامپ کم مصرف، از دانستنی های فنی تا تعمیر


آشنایی با اصول الکتریسیته ساکن

الکتریسیته پدیده ای است که دیده نمی شود، ولی قادر است پدیده های فیزیکی بسیاری مانند حرارت، روشنایی حرکت و مغناطیس را به وجود آورد.

بیشتر بدانید
الکترون معنای یونانی کهربا است. کهربا ماده ای است که در اثر مالش به پارچه پشمی باردار شده و خرده های کوچک کاه را جذب می کند این ربایش به علت نیروی مرموزی اتفاق می افتد که یونانیان آن را الکتریسیته نامیده اند.

اجزای ماده

هوایی که تنفس می کنیم، یک قطره آب، یک قطعه فلز و هر آنچه در طبیعت وجود دارد بر خلاف تفاوت های ظاهری بسیاری که دارند همه و همه از ذرات ریزی تشکیل می شوند. این ذرات مولکول نامیده می شوند. مولکول ها خود از ذرات ریزی ساخته می شوند. این ذرات اتم نام دارند، اتم ها از دو جزء اصلی الکترون و هسته ساخته می شوند که الکترون ها در مدارهای مشخص به دور هسته در گردش می باشند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

پروتون دارای بار مثبت و در هسته اتم قرار دارد. نوترون بدون بار بوده و در هسته اتم قرار دارد. الکترون دارای بار منفی است و روی مدارهای اطراف هسته می چرخد. به آخرین لایه هر اتم لایه والانس یا ظرفیت می گویند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

هدایت اجسام از نظر الکتریکی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • هادی ها.
 • عایق ها.
 • نیمه هادی ها.
 • هادی ها: اجسامی هستند که جریان برق را به راحتی از خود عبور می دهند. مثل (مس، طلا و ...)
 • عایق ها: اجسامی هستند که جریان برق را از خود عبور نمی دهند. مثل (چوب، لاستیک و ...)
 • نیمه هادی ها: گروهی از مواد هستند که از نظر توانایی هدایت الکتریکی بین هادی و عایق قرار دارند. موضوع جالب توجه در مورد نیمه هادی ها این است که هدایت الکتریکی آن ها تحت تاثیر عواملی چون تحریک نوری، افزایش دما و تغییر میزان ناخالصی به نحو قابل ملاحظه ای تغییر می یابد. این خاصیت مهم مبنای کار بسیاری از قطعه های نیمه هادی است که در الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرد.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

نیمه هادی چیست؟

به عناصری که اتم های آن در مدار آخر خود چهار الکترون دارند نیمه هادی گویند. نیمه هادی ها در صفر درجه مطلق در دمای 273- درجه سانتی گراد تقریباً عایق هستند. در درجه ی حرارت معمولی 25 درجه سانتی گراد انرژی حرارتی محیط باعث آزاد شدن تعدادی از الکترون لایه ی ظرفیت می شود و هدایت الکتریکی در جسم بالا می رود. البته افزودن ناخالصی هم می تواند هدایت الکتریکی جسم را بالا ببرد. مثل (کربن، سیلیکن و ژرمانیم در برق و الکترونیک کاربرد فراوان دارند)

اگر عنصری در لایه والانس خود ۴ الکترون داشت آن عنصر متعلق به دسته نیمه هادی هاست. اگر عنصری در لایه والانس خود کمتر از ۴ الکترون داشت آن عنصر جزء گروه هادی ها است و اگر بیشتر از ۴ الکترون داشت جزء گروه عایق هاست.


کمیت های الکتریکی

اختلاف پتانسیل الکتریکی (ولتاژ)

عامل شارش بار الکتریکی در رسانا را اختلاف پتانسیل الکتریکی می گویند. (انرژی بارهای الکتریکی موجود در یک جسم را گویند) واحد اختلاف پتانسیل الکتریکی ولت است نماد اختلاف پتانسیل الکتریکی (V) است.

جریان الکتریکی

به حرکت بارهای الکتریکی در یک رسانا جریان الکتریکی گفته می شود. در صورتی که دو سر یک عنصر، اختلاف پتانسیل (اختلاف ولتاژ) وجود داشته باشد، بارهای الکتریکی جهت ایجاد تعادل از سمت پتانسیل بیشتر به پتانسیل کمتر حرکت می کنند که همان جریان الکتریکی است. در عمل جهت حرکت الکترون ها از قطب منفی به مثبت است اما به صورت قراردادی جهت جریان را از قطب مثبت به منفی در نظر می گیریم. جریان الکتریکی را با (I) نشان می دهیم و واحد آن آمپر (A) است.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

مقاومت الکتریکی

وقتی دو سر رسانا را به یک مولد (مثلا باتری) وصل می کنیم بارهای الکتریکی در رسانا شارش می کنند. این بارها در مسیر حرکت خود به اتم های رسانا (که در حال نوسانند) برخورد کرده و بخشی از انرژی شان را از دست می دهند که این امر باعث گرم شدن رسانا می شود. به مخالفت هادی در برابر عبور بارها، مقاومت الکتریکی گفته می شود.

مقاومت یک هادی با طول آن رابطه مستقیم دارد یعنی هرچه طول هادی بیشتر شود مقاومت آن نیز بیشتر می شود. هرچه سطح مقطع هادی افزایش یابد مقاومت نیز کمتر خواهد شد، به عبارتی دیگر مقاومت الکتریکی با سطح مقطع هادی رابطه عکس دارد.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

توان الکتریکی

اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم به انرژی الکتریکی مصرف شده در یک وسیله الکتریکی توان الکتریکی می گویند اما به بیان علمی تر باید گفت به مقدار سرعت تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی های گوناگون از قبیل گرمایی و نورانی و مکانیکی و ... یا به عبارت دیگر کار انجام شده در واحد زمان توان، نامیده می شود، که توان را با (P) نشان می دهند و واحد آن وات (W) می باشد که در مقیاس های بزرگتر از کیلو وات و مگاوات استفاده می شود. برای مقدار توان از دستگاهی به نام وات متر استفاده می کنند.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

اتصال عناصر

اجزای یک مدار بسته به هدف طراحی به صورت سری، موازی یا ترکیبی بسته می شوند.

 • اتصال موازی: در اتصال موازی ولتاژ دو سر اجزا با یکدیگر برابر است.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

 • اتصال سری: در اتصال سری جریان عبوری از اجزا با هم برابر است.

دوره آموزشی تعمیر لامپ کم مصرف [مقدمه]

تبلیغات
برچسب ها
منابع
نویسنده
گروه آموزشی اِستپ هِلپ
گروه آموزشی اِستپ هِلپ عضو تیم استپ هلپ

جامعه مجازی StepHelp مرجع و راهنمای مرحله به مرحله ی تعمیر و نگهداری، نصب و راه اندازی، ساخت و تولید، فراگیری دانش ها و علوم مختلف و… به هدف گسترش دانش فنی فارسی زبانان و کاهش هزینه های گزاف تعمیر و نگهداری انواع لوازم، خدمات رسانی می نماید.
مجموع پست ها: 9 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های اصول کلی
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۰ امتیاز
نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
آشنایی با دریچه گاز خودرو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
اصلاح محل نصب مگنترون ماكروويو
آموزش باز کردن و تعمیر دستگاه مایکروویو
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات