پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]
دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

تبلیغات
دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]
برای پرورش شترمرغ راهکارهایی وجود دارد که یکی از آن ها پرورش مولیدن است. در این پست به مراحل آن از جمله بلوغ جنسی، تخم گذاری، فصول تولید مثل و استراحت، فلاسینگ، تاسيسات پرورش، ثبت رکورد و اطلاعات اشاره شده است.

بلوغ جنسی شترمرغ

سن بلوغ در نر و ماده

شترمرغ ماده معمولا در سن 2 سالگی و شترمرغ های نر بین سنین 2 تا 3 سالگی بالغ می شوند. البته تضمینی در این خصوص وجود ندارد و شیوه نگهداری، تغذیه، نژاد و آب و هوا در سن بلوغ موثر می باشند. شترمرغ ماده می تواند حتی در سنین زیر دو سال تخم گذاری کند.

مشخصات ظاهری

جنس نر در هنگام بلوغ دارای پرهای مشکی هستند از دیگر نشانه های بلوغ می توان به قرمزی اطراف چشم و منقار و ساق پا اشاره نمود. شترمرغ نر بالغ كه آماده توليد مثل است دارای چشمان براق، حالت تهاجمی خاصی است. جنس ماده در هنگام بلوغ دارای پرهای خاکستری است.

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

رفتارهای تولید مثل در شترمرغ

جنس نر: نشستن بر روی پاهای خود و ایجاد حرکت موزن گردن و بال از نشانه های بارز آمادگی جنس نر است. این حرکات قبل از جفت گیری و به هنگام جفت گیری و نیز در بعضی از مواقع با نزدیک شدن انسان به جایگاه نگهداری صورت می گیرد.

جنس ماده: شترمرغ ماده به هنگام آمادگی جنسی بال های خود را آویزان نموده و با پایین آوردن گردن و به هم زدن نوک ها حرکات خاصی را برای جلب شترمرغ نر انجام می دهد. همچنین نشستن بر روی زمین و دراز نمودن گردن و ایجاد حرکاتی مانند خوردن غذا از دیگر نشانه های آمادگی جنسی شترمرغ ماده است.

خانواده های تولید مثلی

 • جفت: شترمرغ ها می توانند به صورت جفت در یک جایگاه قرار گیرند. از مزایای این روش باروری بیشتر ثبت رکورد و شناسایی بهتر شترمرغ های کم بازده است.
 • چند تایی: در این روش چند شترمرغ ماده و نر در ترکیباتی مختلف مانند 2 به 1، 3 به 1، 4 به 2، 5 به 3 و ... در یک جایگاه قرار می گیرند.
 • گله ای: در این روش تعداد زیادی شترمرغ ماده و نر در یک محوطه بسیار بزرگ قرار می گیرند. این روش بیشتر در آفریقای جنوبی متداول است. برای مثال 100 قطعه ماده با 70 قطعه نر در یک جایگاه قرار می گیرند.

تخم گذاری شترمرغ

میزان تخم گذاری

در سال اول تخم گذاری معمولا تعداد زیادی تخم گذاشته نمی شود و از 20 عدد معمولا تجاوز نمی نماید. در سال های سوم به بعد هر پرنده در سال 30 تا 120 عدد تخم می گذارد. تعداد تخم بسته به نژاد، ژنتیک، تغذیه، آب و هوا و مدیریت بسیار متفاوت است.

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

ریتم تخم گذاری

در صورت جمع آوری تخم ها، شترمرغ ماده به مدت 6 تا 8 ماه به تخم گذاری خود ادامه می دهد. در غیر این صورت پس از گذاشتن 12 تا 18 عدد تخم بر روی تخم ها می نشیند. به طور متوسط هر پرنده ماده خوب باید در هر ماه 10 عدد تخم بگذارد. تخم گذاری در هر ماه از ریتم یکنواختی برخوردار نیست و از یک روز در میان تا توقف 10 روزه برخوردار است.


فصول تولید مثل و استراحت

شترمرغ حدود 6 تا 8 ماه از سال را به تولید مثل می پردازد. این ایام را فصول تولید مثلی می نامند. بقیه سال را که شترمرغ فعالیت تولید مثلی ندارد فصل استراحت می نامند.

فصل تولید مثل در نیمکره شمالی و جنوبی

در نیمکره شمالی فصل تخم گذاری از اواخر زمستان آغاز شده و تا اواخر تابستان ادامه می یابد بنابراین در کشور ما از حدود اسفند ماه فصل تولید آغاز و تا مهر ماه ادامه می یابد البته شرایط آب و هوایی در جلو انداختن یا تاخیر زمان تخم گذاری تاثیر بسزایی دارد.

با رو به اتمام نهادن فصل تخم گذاری در نیمکره شمالی، در نیمکره جنوبی فصل تولید مثل آغاز می گردد به طور مثال با رو به اتمام رفتن فصل تخم گذاری در ایران، فصل تولید مثل در آفریقای جنوبی آغاز می گردد. از حدود مهر ماه تخم گذاری قطع می شود و فصل استراحت آغاز می گردد و در این ایام به پرندگان جیره ی نگهداری داده می شود.

فصل استراحت

با اتمام تخم گذاری پرنده فصل استراحت آغاز می شود. در کشور ما از حدود مهر تا آبان این فصل آغاز می شود. اقداماتی که در فصل استراحت انجام می گیرد عبارتند از:

 1. تغییر جیره ی غذایی از جیره ی تخم گذاری به جیره ی نگهداری.
 2. جداسازی پرندگان نر و ماده.
 3. حذف پرندگان.
 4. پرکنی.
 5. مبارزه با پارازیت های داخلی و خارجی و نیز واکسیناسیون پرندگان.
 6. ځريد و فروش پرندگان مولد.
 7. ترمیم و ساخت تاسيسات جدید.
 8. کاهش وزن پرندگان.
 9. تجدید ذخایر بدن از نظر مواد معدنی.

تغییر جیره غذایی از جیره ی تخم گذاری به جیره ی نگهداری

این جیره از انرژی پروتئین در سطح پایین برخوردار است و می تواند شامل غذای کامل علوفه ای به همراه ویتامین ها و مواد مغذی باشد. معمولا از غلات در این دوران به میزان بسیار کم استفاده می گردد.

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

جداسازی پرندگان نر و ماده

در بعضی مزارع جنس نر و ماده کاملا از هم مجزا شده تا قدرت جنسی آن ها افزایش پیدا کند چند هفته قبل از فصل تخم گذاری مجددا جنس نر و ماده در یک فضا قرار می گیرند البته انجام عمل جداسازی الزامی نیست.

حذف پرندگان

در فصل استراحت ماده های کم تولید با مطالعه رکورد آن ها شناسایی و حذف می گردند و همچنین نرهای غیر فعال نیز مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم حذف می گردند.

پرکنی

در صورت تصمیم به پرکنی پرندگان این عمل بلافاصله پس از پایان فصل تخم گذاری و شروع فصل استراحت آغاز می شود تا فرصت کافی جهت رویش مجدد پرها قبل از شروع فصل تخم گذاری موجود باشد. این کار معمولا در صبح زود و قبل از طلوع آقتاب به دلیل پایین بودن دمای محیط و کاهش خونریزی و استرس پرنده بهتر است انجام گیرد. پس از انجام عمل پرکنی بهتر است به پرندگان جیره با پروتئین بیشتر از جیره نگهداری داده شود تا رشد پرها تسریع یابد.

مبارزه با پارازیت های داخلی و خارجی و نیز واکسیناسیون پرندگان

کلیه اعمال فوق بایستی در فصل استراحت صورت پذیرد. انجام این اعمال در فصل تخم گذاری باعث وارد شدن استرس به پرنده و کاهش تولید می گردد.

خرید و فروش پرندگان مولد

بهترین زمان خرید و یا فروش پرندگان در ایام استراحت پرنده است. چنان چه این عمل در نزدیکی فصل تولید مثل یا در فصل تولید مثل صورت گیرد باعث کاهش تولید در پرندگان مولد می گردد. مدت زمانی طول می کشد تا پرنده به محیط جدید عادت نماید.

ترمیم و ساخت تاسیسات جدید

بهتر است این عمل به منظور کاهش استرس در ایام تولید در فصل استراحت انجام گیرد.

کاهش وزن پرندگان

در این ایام بایستی وزن اضافی پرندگان کاهش داده و در صورت لزوم با جیره بندی غذا وزن آن ها را به حد مطلوب رساند. پرندگان چاق از نظر جفت گیری و تولید تخم در فصل تولید وضعیت مطلوبی نخواهند داشت.

تجدید ذخایر بدن از نظر مواد معدنی

مواد معدنی و ویتامین ها از جیره ی غذایی پرندگان در زمان استراحت به دلایل زیر نباید حذف گردند:

 • مواد علوفه ای فاقد مواد معدنی کافی می باشد.
 • متابولیسم ویتامین ها و مواد معدنی به آهستگی و روزانه انجام می گیرد بنابراین بایستی به مقدار کافی روزانه مصرف گردند.
 • مواد معدنی و ویتامین ها برای پروسه های تولید تخم و اسپرم و نیز تولید آنزیم ها و افزایش سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری می باشد.
 • مواد معدنی می توانند در بدن ذخیره شده و در فصل تولید مورد استفاده قرار گیرند.

فلاسینگ

معمولا 2 تا 4 هفته قبل از شروع فصل تخم گذاری عمل فلاسینگ به منظور تحریک فعالیت جنسی پرندگان اعمال می گردد در این مواقع انرژی و پروتئین جیره ی غذایی افزایش می یابد. دل صورتی که پرندگان از یکدیگر مجزا شده باشند پرندگان ماده پس از دو هفته بعد از عمل فلاسینگ در پن تولید مثل قرار گرفته و نرها نیز یک هفته پس از قرار دادن ماده ها در پن قرار می گیرند سپس جیره ی تخم گذاری به پرندگان داده می شود.

فصل توليد مثل

پرندگان نر و ماده یک واحد تولید مثلی را تشکیل می دهند و در یک محوطه حصارکشی شده قرار می گیرند. این ترکیب بسته به قدرت جنسی نر متفاوت می باشد. فضای سایبان بایستی برای پرندگان به منظور کاهش استرس ناشی از تابش مستقیم آفتاب در نظر گرفته شود. پرندگان با جیره ی تخم گذاری تغذیه می شوند. فصل تخم گذاری بایستی حداقل استرس به پرندگان وارد شده و حتی الامکان موارد زیر را رعایت نماییم:

 • از تغییر جیره ی غذایی در طول فصل تولید خودداری شود حتی از تغییر ظاهر فیزیکی غذا باید پرهیز نمود.
 • از جابجایی پرندگان حتی الامکان جلوگیری شود.
 • بازدید کنندگان در فصل تولید مثل به حداقل کاهش یابند.
 • آب خنک در اختیار پرندگان قرار گیرد.
 • عوامل استرس زا مانند پارس سگ ها، صدای تراکتور و ماشین های سنگین و هرگونه عامل تحریک به حداقل کاهش یابد. معمولا تخم گذاری به هنگام عصر بیشتر بین ساعات 4 تا 6 بعد از ظهر صورت می گیرد. کارگر مسئول می باید بلافاصله بعد از تخم گذاری پرندگان تخم ها را جمع آوری نموده و به خارج از پن منتقل نماید.

تاسيسات پرورش شترمرغ

تاسیسات برای نگهداری شترمرغ ها باید شامل موارد زیر باشد:

 • فضای مسقف (سایبان).
 • فضای گردشگاه.
 • حصار.

فضای مسقف (سایبان)

به ازای هر پرنده مولد حداقل 8 متر مربع در نظر گرفته شود. در زیر فضای سایبان آبخوری و دانخوری با ارتفاع مناسب ایجاد گردد. در صورت وجود باد در منطقه بهتر است فضای سایبان طوری طراحی گردد که باد به داخل سایبان کمتر نفوذ نماید (پشت به باد باشد). کف سایبان خاک طبیعی و بهتر است از ماسه نرم به منظور استراحت پرنده و جلوگیری از شکستن تخم ها استفاده گردد.

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

فضای مسقف

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

راهرو و حوضچه ضدعفونی

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

دانخوری

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

درب های کشویی

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

آبخوری

فضای گردشگاه

به ازای هر پرنده مولد حداقل 250 متر مربع در نظر گرفته شود. سعی شود گردشگاه به صورت مستطیل احداث شود تا فضای کافی برای دویدن پرندگان مهیا گردد. اختصاص فضای بیشتر نتایج بهتری را در بر خواهد داشت.

حصار

به ارتفاع 8.1 متر در نظر گرفته شود. از توری معمولی و یا مفتول گالوانیزه (شماره 4) به فواصل 20 سانتی متر از هم دیگر می توان استفاده نمود.

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

ثبت رکورد و اطلاعات

برای شناسایی پرندگان باید آن ها را شماره گذاری کرد. برای این منظور می توان از شماره گوش گاو استفاده نمود و آن را در قسمت پایین گردن شترمرغ نصب نمایید. توجه داشته باشید شماره به قسمت پشت گردن نصب گردد. از ابزار مخصوص نصب شماره استفاده نمایید. پوست گردن را کشیده و پلاک را نصب نمایید. راه دیگر استفاده از روبان مخصوص پای گاو است که در قسمت بالای زانوی شترمرغ نصب می گردد.

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

پلاک پا

دوره آموزشی پرورش شترمرغ [پرورش مولدین]

پلاک گردن

از شیوه های پیشرفته شناسایی پرندگان استفاده از میکروچیپ می باشد که به صورت سوزن شناسایی زیر پوست پرنده قرار می گیرد و با وسیله مخصوص کد موجود قابل شناسایی است.

تهیه شناسنامه

برای هر پرنده شناسنامه ای تهیه نمایید و اطلاعات لازم را ثبت کنید. در شناسنامه اطلاعات شجره ای، نژاد، میزان تخم گذاری و سایر اطلاعات را یادداشت نمایید. در صورتی که از سیستم گله ای استفاده می کنید اطلاعات هر پن را به صورت گروهی یادداشت نمایید.

تبلیغات
برچسب ها
نویسنده
فرهنگ نصیری
فرهنگ نصیری

فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
مطالب مرتبط
تبلیغات
سایر آموزش های شترمرغ
پرسش و پاسخ
۰ پاسخ
۱ امتیاز
هنگ کردن گوشی سامسونگ
آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
۰ پاسخ
۱ امتیاز
سوالتان را بپرسید
تبلیغات
محصولات آموزشی