پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آشنایی با سرسیلندر خودرو
تبلیغات
آشنایی با سرسیلندر خودرو
سرسیلندر درپوشی است فلزی که روی بلوکه پیچ می شود و به وسیله واشر، محفظه ی سیلندر را نسبت به بیرون آب بندی می کند. با ارائه این مطلب سعی داریم شما را بیش از پیش با سرسیلندر خودرو آشنا سازیم. با اِستپ هِلپ همراه باشید.

  در مطلب آشنایی با قطعات تشکیل دهنده موتور خودرو توضیحات مختصری در مورد سرسیلندر داده شد. اینک آن را کامل تر بررسی می کنیم.

  پیش از این سرسیلندر از جنس چدن ساخته می شد. لیکن امروزه سر سیلندر بسیاری از موتورهای بنزینی آلومینیمی است. زیرا هم سبک است و هم حرارت را بهتر انتقال می دهد و در برابر خوردگی نیز مقاوم است.

  نسبت تراکم در موتور با سرسیلندر آلومینیمی بالاتر از سرسیلندر چدنی است، زیرا با انتقال بهتر حرارت، فشار احتراق را کاهش می دهد. از عیوب سرسیلندر آلومینیمی می توان به استحکام کم تر آن نسبت به سرسیلندر چدنی اشاره نمود.

  آشنایی با سرسیلندر خودرو

  سرسیلندر چدنی

  آشنایی با سرسیلندر خودرو

  سرسیلندر آلومینیومی

  سرسیلندر به روش ریخته گری داخل قالب هایی مخصوص ساخته می شود و سپس توسط دستگاه های تراش دقیق سطوح مورد نیاز را ماشین کاری می کنند. پس از تولید، برخی اجزای آن، مانند گاید و سیت سوپاپ پرس می شوند.

  پس از ساخت سرسیلندر، محل قرار گیری سوپاپ ها و فنرهای آن تقویت می شود. برای مثال هیچ گاه سوپاپ مستقیماً روی سرسیلندر آلومینیومی تکیه نمی کند، بلکه روی قطعه ای فولادی به نام سیت می نشیند مانند تصویر زیر.

  آشنایی با سرسیلندر خودرو

  همچنین راهنمای سوپاپ در سرسیلندر، استوانه ای تو خالی از جنس فولاد یا برنز است، به نام گاید و این دو قطعه بر روی سرسیلندر پرس می شوند.

  آشنایی با سرسیلندر خودرو

  در موتورهای قدیمی طرح سرسیلندر بسیار ساده بود، زیرا اجزای سوپاپ در بلوکه تعبیه می شد و موتور انژکتوری بنزینی طراحی نشده بود.

  امروزه سرسیلندر موقعیت پیچیده تری یافته است، از جمله به دلیل انتقال تجهیزات سوپاپ به سرسیلندر، افزایش تعداد سوپاپ های هر سیلندر از دو عدد به سه یا چهار عدد (در بعضی از موتورها)، به کار گرفتن دو ردیف اسبک یا استفاده از دو میل بادامک، وجود لوله های رابط سوخت، انژکتورها، رگلاتور کنترل فشار بنزین، مجموعه ای از حسگرها، نصب کویل یا دلکو و ... .

  آشنایی با سرسیلندر خودرو

  آشنایی با سرسیلندر خودرو

  سرسیلندر محل قرار گیری کانال های گاز و دود، اتاق احتراق، مجاری آب و روغن و محل نصب قطعاتی دیگر چون مانی فولد ها، شمع، پمپ بنزین (کاربراتوری) و در پوش ترموستات است.

  آشنایی با سرسیلندر خودرو

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  امیرحسین رضازاده
  امیرحسین رضازاده عضو تیم استپ هلپ

  علاقه مند به برنامه نویسی و خودرو
  مجموع پست ها: 223 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  من تمام پیچ ها و اتصالات رو باز کردم چطور کویل 206 تیپ 5 رو در بیارم ؟
  آموزش تعویض شمع موتور TU5 خودروهای پژو ۲۰۶، ۲۰۷ و رانا
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه