پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
آموزش تصویری عیب یابی و رفع عیب میل بادامک و دنده آن
آموزش تصویری عیب یابی و رفع عیب میل بادامک و دنده آن

آموزش تصویری عیب یابی و رفع عیب میل بادامک و دنده آن

تبلیغات
آموزش تصویری عیب یابی و رفع عیب میل بادامک و دنده آن
ز سری آموزش های بخش تعمیر و نگهداری خودرو، این بار مرحله به مرحله با راهنمای تصویری عیب یابی و رفع عیب میل بادامک و دنده آن با هم همراه می شویم تا با نحوه صحیح عیب یابی میل بادامک خودرو آنها آشنا شویم.

  پیش از عیب یابی میل بادامک لازم است ابتدا نحوه باز کردن آن را فرا بگیریم که در راهنمای تصویری اصول پیاده و سوار کردن میل بادامک خودرو و تنظیم آن با آن آشنا می شویم. ابزارهای مورد نیاز : میکرومتر ساعت اندازه گیر اندازه گیر تلسکوپی پایه های V شکل


  نکات ایمنی

  • از ابزار های سالم و دقیق استفاده شود.
  • محل اندازه گیری کاملاً تمیز باشد.
  • هنگام اندازه گیری مراقب باشید میل بادامک نیفتد.
  برای عیب یابی قطعات خودرو یک اصل کلی وجود دارد و آن این است که ابتدا شکل ظاهری سطوح قطعات را از نظر سوختگی، حفره، ترک، سایش شدید و ... بررسی در صورت سالم بودن، ابعاد و اندازه های آنها را کنترل کنید.

  میل بادامک معیوب باعث بد روشن شدن و تنظیم نبودن دور موتور و فیلر سوپاپ ها می گردد. به سطح بادامک ها، محورها، دایره ی گریز از مرکز پمپ بنزین و محل بسته شدن دلکو با دقت نگاه کنید و اگر عیوبی مشاهده شد، نسبت به تعویض میل بادامک اقدام نمائید همانند تصاویر زیر

  عیب یابی میل بادامک

  عیب یابی میل بادامک

  عیب یابی میل بادامک

  در صورتی که عیبی مشاهده نشد، باید قسمت های مختلف میل بادامک را به ترتیب زیر از نظر فرسودگی و سایش مورد ارزیابی و اندازه گیری قرار دهید .

  مرحله ۱

  ابتدا میل بادامک را از نظر خمیدگی بررسی کنید برای این کار طرفین میل بادامک را روی دو تکیه گاه مناسب قرار دهید و ساعت اندازه گیر را روی محور میانی آن تنظیم نمائید.

  عیب یابی میل بادامک

  با چرخش میل بادامک به انحراف عقربه دقت کنید. اگر انحراف بیش از حد مجاز ۰/۰۳ میلی متر باشد میل بادامک را تعویض نمائید.

  مرحله ۲

  ارتفاع بادامک ها را به وسیله میکرومتر اندازه گیری و با اعداد کاتالوگ مقایسه کنید.

  عیب یابی میل بادامک

  در صورتی که انحراف کم تر از حد مجاز باشد میل بادامک معیوب است. حد مجاز سائیدگی ۰.۲ میلی متر است.

  مرحله ۳

  در موتورهای کاربراتوری دایره ی گریز از مرکز پمپ بنزین را ابتدا اندازه گیری و سپس مقدار آن را با استاندارد موتور مقایسه کنید.

  مرحله ۴

  لقی طولی میل بادامک را که به وسیله ی دو شاخه یا کپه ی ضامن کننده کنترل می شود، به کمک ساعت اندازه گیر به دست آورید. مقدار مجاز آن ۰.۲ میلی متر است.

  عیب یابی میل بادامک

  مرحله ۵

  مقدار سایش محورهای میل بادامک را به دست آورید. برای این کار قطر هر محور را در چند جهت اندازه گیری و اختلاف این اعداد را محاسبه کنید. مقدار مجاز ۰.۰۵ میلی متر است.

  عیب یابی میل بادامک

  مرحله ۶

  میزان لقی محورهای میل بادامک را در داخل یاتاقان آن بررسی کنید. برای این منظور کپه یاتاقان ها را بدون میل بادامک ببندید و آن را به میزان گشتاور مورد نظر محکم کنید و قطر داخلی آن ها را توسط اندازه گیر تلسکوپی به دست آورید.

  عیب یابی میل بادامک

  مرحله ۷

  اختلاف اندازه ی یاتاقان ها با قطر محورهای آن، که در مرحله ی قبل به دست آورده اید، میزان لقی را نشان می دهد. آن ها را با اعداد درج شده در کاتالوگ مقایسه کنید. معمولاً حد مجاز لقی ۰.۱۵ میلی متر است.

  عیب یابی میل بادامک

  مرحله ۸

  در موتور میل بادامک زیر، در صورتی که لقی بیش از حد مجاز باشد، بوش یاتاقان ها تعویض می شوند ولی در موتور سر سیلندر آلومینیومی چون فاقد بوش یاتاقان است، سر سیلندر را عوض می کنند .برای عیب یابی و رفع عیب چرخ دنده به ترتیب زیر عمل کنید :

  اگر سطح دنده های چرخ میل بادامک دچار سایش شدید شده باشند یا در آن ها حفره و ترک دیده شود، به تعویض آن اقدام نمائید. چرا که موجب لغزیدن زنجیر و یا تسمه از روی دنده و در نتیجه به هم خوردن تایمینگ می شود.

  عیب یابی میل بادامک

  پین یا جای پین چرخ تسمه را از نظر فرسودگی بررسی کنید و در صورت معیوب بودن، چرخ تسمه را عوض نمائید.

  عیب یابی میل بادامک

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های اتومبیل
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه