پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت اول
راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت اول

راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت اول

تبلیغات
راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت اول

تعیین پیکربندی، نصب و راه اندازی کامپیوتر


مونتاژ (Assemble) کامپیوتر های شخصی شاید در نگاه اول کاری دشوار و پیچیده به نظر آید، ولی با آشنایی با قطعات کامپیوتر که در بخش های قبلی صورت گرفت و کمی دقت، کاری آسان و ساده است.

  برای مونتاژ کامپیوتر، آشنایی با قطعات آن بسیار ضروری است. افراد آشنا با قطعات کامپیوتر در انتخاب، مونتاژ و انجام تنظیمات مورد نیاز کمتر دچار اشتباه می شوند و می توان به سازگاری قطعات انتخابی آنان بیشتر اعتماد کرد. به همین دلیل مونتاژ کامپیوترهای شخصی دو مزیت مهم دارد: شناخت بیشتر عملکرد اجزای مختلف کامپیوتر: در واقع مونتاژ کامپیوتر به شما می آموزد که کامپیوتر چگونه کار می کند و چرا گاهی مطابق انتظار کاربر عمل نمی کند و همچنین کمک می کند تا اتفاقاتی را که برای اجزای مختلف رخ می دهد، با تجربیات خود شناسایی و کنترل کنید. سفارشی کردن قطعات رایانه بر اساس نیاز کاربر: در صورت خرید کامپیوتر های آماده از بازار، کاربر اختیار زیادی در انتخاب قطعات سیستم نخواهد داشت. با آموختن روش های مونتاژ رایانه، می توان قطعات اصلی و جانبی رایانه را بر اساس نیازهای کاربر انتخاب کرد. برای مونتاژ کامپیوتر باید سه مرحله ی اصلی مورد توجه قرار گیرد:

  1. انتخاب قطعات مورد نیاز و بررسی سازگاری آن ها با همدیگر.
  2. انجام مراحل مونتاژ و نصب قطعات به صورت فیزیکی.
  3. خطایابی، آماده سازی و انجام تنظیمات مورد نیاز بایاس.

  مرحله ی اول: انتخاب قطعات مورد نیاز و بررسی سازگاری آن ها با همدیگر برای انتخاب قطعات مناسب رایانه، همان گونه که گفته شد به آشنایی با آن ها و عملکردشان نیاز است که در بخش های قبلی به آن پرداخته شد. در این بخش به مراحل دوم و سوم پرداخته می شود. مرحله ی دوم: انجام مراحل مونتاژ و نصب قطعات به صورت فیزیکی برای نصب و مونتاژ کامپیوتر، روش های گوناگونی وجود دارد و استاندارد خاصی وجود ندارد. مراحل زیر را برای نصب کامپیوتر شخصی رعایت کنید: تهیه قطعات مورد نیاز:

  • پردازنده.
  • پروانه ی خنک کننده ی پردازنده.
  • برد اصلی.
  • دیسک سخت.
  • کیس رایانه.
  • منبع تغذیه.
  • پروانه ی خنک کننده کیس.
  • دیسک نوری ـ DVD با قابلیت خواندن و نوشتن.
  • حافظه ی اصلی (RAM).
  • کارت های واسط مورد نیاز مانند: گرافیک، شبکه، مودم و... .
  • کابل های مورد نیاز برای واسط های IDE ،SATA و... .
  • پیچ های مختلف کیس و دیسک گردان ها.

  ایجاد محیط مناسب و فراهم کردن ابزار لازم محیط در نظر گرفته برای نصب قطعات باید مناسب و روشن باشد. قبل از نصب قطعات مختلف کامپیوتر، برای نصب راحت و آسان به ابزاری نیاز دارید تا مشکلی در زمان اتصال و یا نصب قطعات به وجود نیاید. بنابراین پیش از آغاز مراحل نصب ابزار، کابل ها، سیم ها، ابزار یدکی و کاربردی را به شرح زیر تهیه کنید: ابزار نصب فهرست ابزار لازم برای مونتاژ کامپیوتر رومیزی به شرح زیر است:

  • پیچ گوشتی ساده و چهار گوش و مجموعه ی پیچ: برای نصب بیشتر قطعات کامپیوتر به یک پیچ گوشتی چهار گوش ساده نیاز است. بهتر است که پیچ گوشتی بدنه ی بلندی داشته باشد تا بتوان به راحتی به همه ی گوشه های کیس دسترسی داشت. خاصیت مغناطیسی نیز یکی از ویژگی های مفید پیچ گوشتی است که می تواند در انجام کارها بسیار سودمند باشد.
  • سیم بر و سیم لخت کن.
  • دم باریک: در صورت نداشتن پیچ گوشتی مغناطیسی، یک دم باریک می تواند مفید باشد.
  • چراغ قوه ی کوچک.
  • جعبه ای کوچک برای نگهداری پیچ ها.
  • خمیر رسانا ( Heat Sink Compound ).
  • دستکش تخلیه ی الکتریسیته ی ساکن و دست بند سیم زمین: بسیاری از قطعات کامپیوتر نسبت به الکتریسیته ی ساکن حساس و در مقابل آن آسیب پذیر هستند. استفاده از یک دستکش تخلیه ی الکتریسیته ی ساکن، راه آسانی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در این زمینه است. فقط باید توجه داشت که دست کش، قبل از شروع کار به زمین متصل باشد.

  نکات ایمنی:

  • در صورت مغناطیسی بودن پیچ گوشتی باید هنگام کار با آن بسیار دقت کرد تا با تقاط حساس قطعات سخت افزاری تماس پیدا نکند.
  • استفاده از ابزار نامناسب برای باز و بسته کردن پیچ ها مانند لبه ی چاقو، ممکن است علاوه بر خراب کردن دستگاه، باعث جراحت بدنی نیز شود.

  کابل ها و سیم ها

  کابل های انتقال همراه برد اصلی یا دستگاه های دیگر در اختیار کاربر قرار می گیرد و برای اتصال دیسک سخت و دیسک گردان نوری مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب بردهای اصلی دارای حداقل یک کابل IDE و یک کابل SATA هستند. ابزار کمکی و کاربردی برخی از دستگاه ها مانند دیسک سخت و دیسک گردان های نوری IDE، از جامپرها (Jumper) برای تعیین نقش اولیه و ثانویه استفاده می کنند. بیشتر این دستگاه ها با جامپرهای مورد نیاز عرضه می شوند. با این حال در صورت نیاز به جامپرهای دیگر، آن ها را از فروشگاه های معتبر تهیه نمایید. همان گونه که گفته شد برای استفاده ی بهینه از ابزارهای یک سیستم علاوه بر نصب سخت افزاری آن ها، باید روی کامپیوتر سیستم عامل و راه اندازهای مناسب نیز نصب شود. همه ی راه اندازها به همراه برد اصلی و سایر کارت های واسط دیگر عرضه می شوند که به طور معمول روی CD و یا DVD نیز عرضه می شود. می توان با مراجعه به وب سایت شرکت سازنده ی قطعات، آخرین نسخه ی راه انداز را نیز تهیه کرد. نکته: قطعات را با دقت زیاد و آرامش نصب کنید و فراموش نکنید بعد از نصب، آن را بررسی کنید. در غیر اینصورت ممکن است در پایان مراحل نصب با مشکل روبرو شوید.


  نصب منبع تغذیه

  برداشتن قاب های جانبی کیس: پس از خارج کردن کیس از داخل جعبه، برای باز کردن آن، ابتدا قاب سمت چپ کیس و سپس قاب جانبی دیگر را بردارید. برای پیدا کردن محل پیچ ها و روش بازکردن آن ها به کتابچه ی راهنمای کیس مراجعه کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  تعیین محل قرارگیری منبع تغذیه ی درون کیس:

  بر اساس نوع کیس ATX و یا BTX ممکن است منبع تغذیه در بالا و یا پایین کیس قرار گیرد. پس از مشخص شدن مکان منبع تغذیه، روش نصب آن از طریق دفترچه ی راهنمای کیس تعیین می شود. محل نصب پیچ های منبع تغذیه و کیس را برای هماهنگی بررسی کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نصب منبع تغذیه و ثابت کردن آن:

  منبع تغذیه را در جای خود قرار دهید و بررسی کنید که کابل منبع تغذیه در مکان مناسب قرار گرفته باشد. پس از تنظیم موقعیت محل پیچ های کیس و منبع تغذیه، با استفاده از یک دست آن را نگه دارید و با استفاده از پیچ های موجود، آن را در جای خود ثابت کنید.

  نصب پروانه ی خنک کننده کیس:

  در این مرحله می توانید پروانه ی خنک کننده کیس را مطابق شکل زیر نصب کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر


  نصب قطعات روی برد اصلی

  برای نصب آسان و راحت قطعات سیستم، قبل از نصب برد اصلی در کیس، پردازنده و خنک کننده ی پردازنده و همچنین ماژول های حافظه روی برد اصلی به شرح زیر نصب می شود.

  برداشتن پوشش محافظ روی سوکت پردازنده:

  اولین مرحله از نصب پردازنده، برداشتن پوشش محافظ روی سوکت پردازنده است. در بعضی موارد برای دسترسی به این پوشش محافظ باید ابتدا سوکت باز شود. برای این کار، ابتدا گیره ی نگه دارنده آزاد و بالا برده می شود. سپس پوشش محافظ برداشته می شود.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  توجه: در زمان برداشتن پوشش محافظ دقت داشته باشید که پین های سوکت پردازنده را لمس نکنید.

  نصب پردازنده و ثابت کردن آن روی سوکت مورد نظر:

  پوشش محافظ پلاستیکی پشت پردازنده را با دقت بردارید. باید دقت شود که انگشتان دست با نقاط پردازنده برخورد نکند. برای استقرار مناسب پردازنده روی سوکت مخصوص آن، فرو رفتگی های روی پردازنده را با برآمدگی های روی سوکت پردازنده هماهنگ کنید. اگر پردازنده به درستی روی سوکت آن نصب نشده باشد، پوشش فلزی روی سوکت بسته نخواهد شد. در صورت بسته نشدن این پوشش فلزی باید بررسی شود که پردازنده به درستی روی سوکت نصب شده باشد و همچنین دقت شود که آسیبی به پین های داخل سوکت نرسیده باشد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  بعد از انجام عملیات فوق پوشش فلزی سوکت را مطابق دستورالعمل موجود در دفترچه ی برد اصلی ببندید و با استفاده از اهرم نگه دارنده، پردازنده را در جای خود ثابت کنید.

  استفاده از خمیر انتقال حرارت:

  تعدادی از خنک کننده هایی که در بازار وجود دارند، از ابتدا مجهز به خمیر انتقال حرارت یا لایه ی انتقال حرارت هستند. در صورتی که خنک کننده مجهز به خمیر انتقال حرارت نباشد، باید این مرحله از نصب را انجام دهید تا پردازنده دچار مشکل نشود. برای انجام این کار مقدار کمی از خمیر انتقال حرارت را روی پردازنده قرار دهید و یک بار خنک کننده را روی آن قرار دهید تا خمیر انتقال روی تمام سطح پردازنده پخش شود.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نکته:

  • در پردازنده های قدیمی برای هماهنگی با سوکت پردازنده روی برد اصلی، گوشه ی علامت داری وجود دارد که تعیین کننده پین شماره ی ۱ پردازنده است. اطلاعات خاص هر پردازنده در مدارک همراه پردازنده نوشته شده است.
  • انواع متنوعی از خمیرهای انتقال حرارت در بازار وجود دارد، اما باید توجه داشت که خمیرهای انتقال حرارت ارزان قیمت از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند. پردازنده های مدرن امروزی حرارت بسیار زیادی تولید می کنند که خمیرهای ارزان قیمت قادر به انتقال مناسب این حرارت نیست و ممکن است به پردازنده آسیب برساند یا از کارایی آن بکاهد.

  نصب پایه ی خنک کننده:

  خنک کننده ها به دلیل طراحی های متفاوت دارای روش های نصب متفاوتی هستند. به همین دلیل بر اساس دستورالعملی که همراه خنک کننده ی پردازنده عرضه می شود، روش نصب آن وجود خواهد داشت.

  نصب خنک کننده و ثابت کردن آن:

  به طور استاندارد برای نصب خنک کننده روی پردازنده، نیاز به یک جفت گیره ی قفل شونده و یا روش پیچ شدن است. باید مطمئن بود که خنک کننده به درستی روی پردازنده نصب شده باشد تا از آسیب رسیدن به پردازنده جلوگیری شود.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نکته: تعدادی از خنک کننده ها می توانند روی سوکت های مختلف نصب شوند. برای این خنک کننده ها قبل از نصب روی پردازنده، پایه و خنک کننده ی آن را مونتاژ می کنند.

  نصب ماژول های حافظه:

  • هر کدام از انواع حافظه ی اصلی، دارای ساختار متفاوتی از لحاظ تعداد پایه و محل قرارگیری فرو رفتگی هستند. این موضوع باعث جلوگیری از نصب اشتباه حافظه روی شکاف حافظه های دیگر و همچنین نصب معکوس آن روی شکاف حافظه ی برد اصلی می شود.
  • گیره های نگه دارنده ی دو طرف شکاف حافظه را باز کنید. سپس جهت قرارگیری صحیح ماژول حافظه، فرو رفتگی روی آن را با برآمدگی روی شکاف حافظه هماهنگ کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  در ابتدا به آرامی حافظه را روی شکاف برد اصلی قرار دهید و پس از اطمینان از ثابت بودن و هماهنگ بودن حافظه با شکاف، با فشار دادن گوشه های حافظه به سمت پایین، حافظه را در شکاف نصب کنید. در این حالت باید گیره ی نگه دارنده، فرو رفتگی روی ماژول حافظه را گرفته باشد. در غیر این صورت برای نصب درست ماژول حافظه، پس از بررسی موارد لازم دوباره تلاش کنید. در کنار شکاف های حافظه ی تعبیه شده روی برد اصلی، نوشته شده است که با توجه به دفترچه ی راهنمای برد اصلی و استفاده از آن ها می توان حافظه های سیستم را در حالت دو کاناله ( Dual channel ) قرار داد. برای برداشتن ماژول های حافظه، با استفاده از دو انگشت شست گیره های نگه دارنده ی اطراف شکاف حافظه را به سمت بیرون فشار دهید. در این حالت با باز شدن گیره ی نگه دارنده، ماژول حافظه مقداری از شکاف مورد نظر بالاتر خواهد آمد.


  قرار دادن موقت کارت گرافیکی و آزمایش برد اصلی

  در این مرحله برای اطمینان از درستی عملکرد برد اصلی، پردازنده و ماژول های حافظه، کارت گرافیک به صورت موقت روی برد اصلی نصب می شود. در صورت سرخود بودن کارت گرافیک به برد اصلی، نیازی به انجام این مرحله نیست. پس از نصب کارت گرافیک، بلندگوی داخلی را نیز به برد اصلی وصل کنید. سپس اتصالات برد اصلی را انجام دهید. برای انجام آزمایش ساده ای فقط کافی است محل اتصال کلید برق ( کلید Power ) روی برد اصلی را با استفاده از یک فازمتر اتصال کوتاه کنید ( برای این کار باید آن ها را به هم وصل کنید ). برای بررسی درستی اجزای سیستم تا این مرحله به موارد زیر دقت کنید:

  • در صورت چرخش پروانه های خنک کننده ی منبع تغذیه و خنک کننده ی پردازنده می توان از صحت عملکرد منبع تغذیه و برد اصلی اطمینان حاصل کرد.
  • در صورت شنیدن صدای بیپ از بلندگوی داخلی، می توان از عملکرد بقیه ی قطعات نیز اطمینان حاصل کرد. در غیر این صورت و با شنیدن صدای بیپ ممتد، باید پردازنده و ماژول های حافظه ها مجدد بررسی و در نصب آن ها دقت بیشتری شود.

  نصب برد اصلی

  آماده سازی برد اصلی قبل از نصب:

  در ابتدا کیس را از پهلو روی یک سطح صاف قرار دهید. پس از آن دفترچه ی راهنمای کیس را برای شناخت وسایل و پیچ ها و اتصالات لازم برای نصب برد اصلی مطالعه کنید. به طور استاندارد برد اصلی توسط پایه های برنجی و پیچ ها روی صفحه ی مخصوص تعبیه شده در کیس نصب می شود. با مشخص بودن جای سوراخ های مخصوص پیچ ها روی برد اصلی و هماهنگ کردن آن ها با پایه های برنجی، نصب این پایه های برنجی کار ساده ای است.

  ثابت کردن پایه های برنجی:

  پس از تعیین مکان پایه های برنجی باید آن ها را با استفاده از انبردست، دم باریک و یا ابزاری مطمئن در جای خود محکم کرد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نصب پانل ورودی/خروجی:

  پانل اولیه ی تعبیه شده در قسمت پشت کیس ( مخصوص اتصالات ورودی/خروجی ) را برداشته و به جای آن پانل عرضه شده به همراه برد اصلی را که در جعبه ی آن قرار دارد، نصب کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  هشدار: هنگام جدا کردن پانل کیس و یا جایگزین کردن پانل برد اصلی دقت کنید تا لبه های تیز این پنل ها به شما آسیب نرسانند.

  نصب و ثابت کردن برد اصلی:

  نصب برد اصلی کار آسانی است. برد اصلی را به صورت مایل وارد کیس کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  سپس درگاه های ورودی/خروجی پشت برد اصلی را با پانل پشت کیس هماهنگ کنید. برد اصلی را با استفاده از پیچ های مخصوص در جای خود ثابت کنید. برای ثابت کردن برد اصلی، ابتدا پیچ میانی را ببندید. با این کار امکان جا به جایی برد اصلی برای بستن پیچ های دیگر را خواهید داشت. توجه: هیچ کدام از پیچ ها را قبل از بستن تمامی آن ها، به طور کامل سفت نکنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  اتصال کابل منبع تغذیه به برد اصلی:

  کابل ۲۴ پین ATX و چهار یا هشت پین ۱۲ ولت منبع تغذیه را به برد اصلی وصل کنید. کانکتورهای برق تنها در یک جهت قابل اتصال است و امکان نصب در جهت مخالف را ندارد. یک گیره در یک طرف کانکتور برق روی برد اصلی وجود دارد که در صورت نصب صحیح کابل برق منبع تغذیه، گیره ی آن قفل می شود. بنابراین از قفل شدن این گیره ها اطمینان حاصل کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  اتصال کانکتورهای کیس:

  بر اساس نوع کیسی که تهیه می شود، انواع مختلفی از کانکتورها را می توان در اختیار داشت. مانند کانکتورهای USB و FireWire که دارای ساختار مشخصی هستند. به همین دلیل نصب این کانکتورها و کابل های آن ها کار ساده ای است.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نصب و اتصال کانکتورهای پانل جلوی کیس:

  در بردهای اصلی جدید به دلیل استفاده از ساختار رنگ بندی برای کلیدهای برق و راه اندازی مجدد سیستم، نصب کابل های پانل جلویی کیس به پین های روی برد اصلی کار راحتی است. در هنگام نصب این کابل ها به قطب های مثبت و منفی دقت کنید. می توان با مطالعه ی دفترچه راهنمای برد اصلی نکات ضروری را بیشتر بررسی کرد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر


  نصب دستگاه های ذخیره سازی

  برای نصب دیسک سخت و دیسک گردان های نوری از روش های یکسان و کابل های مشخص استفاده می شود. در واقع برای نصب هر کدام از این سخت افزارها به دو کابل زیر نیاز است:

  1. کابل انتقال داده ها.
  2. کابل برق.

  در بیشتر کیس های جدید دیسک گردان های نوری به صورت ریلی نصب می شوند ولی در برخی کیس ها، دیسک سخت هنوز هم به وسیله ی پیچ در جای خود ثابت می شود. به طور کلی پیچ های مورد نیاز برای ثابت کردن قطعات همراه با کیس عرضه می شوند، اما در بعضی موارد شرکت های سازنده نوع خاصی از پیچ را همراه دیسک گردان عرضه می کنند که لازم است قبل از نصب قطعات این موارد را بررسی کنید. همان گونه که قبال نیز گفته شد دو نوع کابل انتقال اطلاعات برای دیسک سخت و دیسک گردان های نوری وجود دارد که همراه آن ها عرضه می شود، کابل IDE که به کابل موازی یا PATA ( با ظهور کابل های SATA، به کابل های IDE که از انتقال موازی برای ارسال داده ها استفاده می کنند، کابل PATA نیز می گویند ) نیز معروف است و کابل SATA که به کابل سریال معروف است. کابل SATA به دلیل کارایی بیشتر و اشغال فضای کمتر، در بین کاربران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. توجه: چیپست های جدید برد اصلی شرکت اینتل از رابط IDE پشتیبانی نمی کنند.

  مشخص کردن و دسترسی به محل نصب دیسک گردان:

  در بیشتر کیس های جدید نیازی به برداشتن پانل جلوی کیس برای نصب دیسک گردان نوری نیست ولی در برخی از کیس های موجود در بازار، این پانل وجود دارد. بنابراین برای نصب دیسک گردان باید این پانل را برداشت. با استفاده از یک انبردست یا پیچ گوشتی، پوشش فلزی را گرفته و آن را جابه جا کنید تا از جای خود جدا شود. به طور معمول بالاترین شکاف را برای دیسک نوری انتخاب می کنند.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نصب دیسک گردان نوری و ثابت کردن آن:

  دیسک گردان نوری را داخل فضای نصب آن قرار دهید و تا جایی به داخل کیس ببرید که چارچوب پلاستیکی آن به طور دقیق در کنار قاب فلزی کیس ثابت شود. با استفاده از پیچ های عرضه شده با دیسک گردان، آن را در جای خود ثابت کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نکته: در تعدادی از کیس های جدید یک ریل خاص را روی دیسک گردان نصب می کنند و سپس آن را داخل فضای مورد نظر قرار می دهند. که به صورت خودکار در جای خود ثابت می شود.

  نصب کابل IDE یا SATA:

  همان گونه که گفته شد سه کانکتور روی کابل IDE قرار دارد. دو تا از این سه کانکتور به همدیگر نزدیکتر هستند که برای اتصال به قطعاتی مانند دیسک گردان نوری و دیسک سخت به کار می رود. کانکتور سوم که با فاصله ی بیشتری از دو کانکتور دیگر قرار دارد به کانکتور IDE روی برد اصلی وصل می شود.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  اتصال کابل برق:

  دیسک گردان های نوری به طور معمول از کابل برق با کانکتور چهار پین استفاده می کنند. این کانکتور برق تنها از یک جهت می تواند وصل شود. باید توجه داشت که اگر دیسک گردان نوری از کابل انتقال اطلاعات SATA استفاده می کند، باید از کابل برق مخصوص آن نیز استفاده کنید. روش اتصال دیسک گردان نوری با کابل SATA مانند اتصال دیسک سخت است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نصب دیسک سخت:

  در کیس جایگاه داخلی مخصوص دیسک سخت یا Internal Bay را پیدا کرده و بعد از تنظیم جای آن به طور مناسب، آن را با پیچ های مخصوص ثابت کنید. در صورت استفاده از ریل، آن ها را در کناره های دیسک سخت قرار داده و در محفظه ی نگه دارنده وارد کنید. صدای ناشی از قرار گرفتن قفل ریل ها در جای خود، در صورت محکم شدن دیسک سخت، شنیده خواهد شد.

  اتصال کابل برق و کابل انتقال داده:

  ابتدا رابط اصلی SATA روی برد اصلی را که به طور معمول کنار آن SATA0 نوشته شده است را پیدا کرده و سر کابل را به آن جا وصل کنید. سر دیگر کابل SATA را به محل اتصال آن در پشت دیسک سخت متصل کنید. کابل برق مخصوص SATA را نیز به کانکتور مخصوص آن روی دیسک سخت وصل کنید. روش اتصال دیسک سخت با کابل IDE مانند اتصال دیسک گردان نوری است که در قسمت قبل اشاره شد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر


  نصب آداپتورهای دستگاه های جانبی

  ایجاد فضای خالی برای کارت های جانبی:

  در قسمت پشت کیس چند تکه نوار فلزی وجود دارد که به بدنه ی کیس پیچ شده و یا با گیره به آن متصل شده اند. با برداشتن هر کدام از این قطعات یک فضای مناسب برای نصب یک کارت جانبی آزاد می شود. سعی کنید در ابتدا جای کارت های جانبی را مشخص و سپس این نوارها را جدا کنید. در هنگام جدا کردن این قطعات بهتر است مواظب دستان خود باشید تا آسیب نبینند.

  نصب کارت جانبی:

  کارت جانبی را از بسته بندی خود خارج کرده و آن را در شکاف مناسب قرار دهید و از نصب صحیح آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که برای اتصال کارت از رابط PCI-E استفاده می کنید، برد اصلی برای این شکاف گیره ی مخصوصی دارد، مطمئن شوید که گیره در جای مناسب قرار گرفته و محکم شده است. برای محکم کردن کارت های دیگر در کیس، در صورتی که کیس دارای گیره است از آن استفاده کنید و در غیر این صورت از پیچ برای محکم کردن کارت در کیس استفاده کنید.

  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  مروارید اخوان
  مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

  دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
  مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  ۰ پاسخ
  ۵ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه