پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت دوم
راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت دوم

راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت دوم

تبلیغات
راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر | قسمت دوم

اتصال دستگاه‌ های جانبی


اتصال بلندگوها:


بلندگوها می توانند به خروجی کارت صدای ضمیمه ی برد اصلی و یا در صورت نصب کارت صدا به خروجی های آن وصل شوند.

  ورودی جک های مختلف روی برد اصلی با رنگ های متفاوت علامت گذاری شده اند تا پیدا کردن و اتصال آن ساده باشد. بیشتر بدانید: CrossFirex و (SLI (Scalable Link Interface: در سیستم های حرفه ای، برای کارکرد بهتر از دو یا چند کارت گرافیک استفاده می شود که آن ها را با استفاده از معماری CrossFire یا SLI نصب می کنند. در این صورت به این نکته توجه داشته باشید که دو کارت گرافیک را به وسیله ی یک پل به همدیگر وصل کنید. این پل، یک مدار چاپی ساده است که اغلب انعطاف پذیر است. نام های CrossFirex و SLI هرکدام مربوط به شرکت خاصی است که در تصویر زیر مشخص است.

  computer-1004-17

  اتصال صفحه نمایش:

  برای اتصال صفحه نمایش، ابتدا کانکتور برق را به صفحه نمایش وصل کرده و آن را روشن کنید. با توجه به نوع صفحه نمایش یکی از راه های اتصال صفحه نمایش را باید انتخاب کنید. در بیشتر موارد از رابط های D-SUB و یا DVI برای این اتصال استفاده می شود. در صورت وجود رابط های دیگر مانند HDMI و یا Display Port از آن ها نیز می توان استفاده کرد. پس از انتخاب، کابل مناسب را به کارت گرافیک و صفحه نمایش وصل کنید. اگر کارت گرافیک اتصال مورد نظر را ندارد، باید از یک مبدل استفاده کنید. امروزه بیشتر کارت های گرافیک دارای یک مبدل DVI به D-SUB هستند و برای صفحه نمایش هایی که تنها یک اتصال D-SUB دارند قابل استفاده است. مبدل های دیگر مانند DVI به HDMI و برعکس نیز در بازار موجود است.

  اتصال صفحه کلید و ماوس:

  صفحه کلید و ماوس بیشتر از رابط های PS/2 و یا USB استفاده می کنند. همانگونه که در بخش مربوطه گفته شد در صورت استفاده از رابط های PS/2، درگاه های USB برای استفاده های دیگر در اختیار کاربر می مانند. برای نصب رابط های ماوس و صفحه کلید با توجه به رنگ مناسب انتخاب شده برای هر کدام، کار ساده ای خواهید داشت.

  اتصال کابل های شبکه، مودم و در نهایت کابل برق:

  در این مرحله می توان کابل های دیگر مانند کابل شبکه، کابل مودم، دستگاه های جانبی با استفاده از رابط های USB و ... را وصل کنید. در نهایت کابل برق شهر را به منبع تغذیه وصل کنید و اگر منبع تغذیه، کلید روشن و خاموش دارد، آن را در حالت روشن قرار دهید. سیستم را روشن کنید، در صورت بالا آمدن بدون اشکال سیستم، آماده ی رفتن به مرحله ی بعدی که شامل تنظیمات بایاس، نصب سیستم عامل، راه اندازها و نرم افزارهای کاربردی مورد نظر است خواهید بود. در غیر این صورت باید با استفاده از مکانیسم های خطایابی، خطای ایجاد شده را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.


  خطایابی، آماده سازی و انجام تنظیمات مورد نیاز بایاس

  در این مرحله کنترل کامل تمام قطعات، دستگاه ها، آداپتورها، کابل ها و کانکتورها ضروری است و پس از راه اندازی موفق رایانه، می توان تنظیمات بایاس را انجام داد.

  کنترل نهایی و روشن کردن سیستم برای خطایابی احتمالی:

  قبل از روشن کردن رایانه به منظور خطایابی احتمالی موارد زیر را انجام دهید:

  • خنک کننده های پردازنده و داخل کیس را به منظور نصب درست و جایگیری مناسب بررسی کنید.
  • داخل کیس را برای اطمینان از باقی نماندن پیچ و یا سایر ابزار اضافی بررسی کنید.
  • کارت های واسط را از نظر نصب صحیح و مناسب بررسی کنید.
  • کابل های برق، SATA ،IDE و دیگر اتصالات درون کیس را برای اطمینان از درستی نصب بررسی نمایید.

  وقتی تمام قطعات را به صورت کامل نصب کردید، صدای بیپ کوتاهی در زمان روشن کردن سیستم شنیده خواهد شد که نشان دهنده ی صحت اتصال و سلامت سیستم است. اگر چندین صدای بیپ شنیده شود، نشان دهنده ی آن است که قطعه ای به صورت صحیح نصب نشده است و یا به درستی کار نمی کند. اگر هیچ صدایی شنیده نشد، ممکن است بلندگوی داخلی و کابل رابط آن روی برد اصلی درست نصب نشده باشد. اولین صفحه که پس از بالا آمدن سیستم روی صفحه نمایش دیده می شود، BIOS POST نام دارد. این صفحه حاوی اطلاعاتی درباره ی پردازنده، حافظه و راه اندازهای سیستم است. اطلاعات این صفحه کامل و به اندازه ی کافی نیست. به همین دلیل بر اساس این اطلاعات نمی توان تشخیص داد کدام یک از قطعات سیستم به درستی کار نمی کند. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر همان گونه که در بخش برد اصلی نیز گفته شد می توان به تنظیمات بایاس وارد شد. بر خلاف صفحه ی BIOS POST اطلاعات مناسب و کاملی را می توان از BIOS سیستم به دست آورد. اطلاعات این صفحه ممکن است در ابتدا نامفهوم باشد ولی در صورتی که مطالب فصول گذشته را فرا گرفته باشید، خواهید دید که حاوی اطلاعاتی ارزشمند درباره ی قطعات رایانه است. در برخی مواقع ممکن است که به دلیل اشکال در سیستم، کاربر به صفحه ی POST دسترسی نداشته باشد. در این گونه موارد می توان با استفاده از یک کارت به نام Post Cart که در شکاف های توسعه نصب می شود و کار POST را انجام می دهد، مراحل تشخیص ایراد و رفع آن را انجام داد. این کارت که دارای تعدادی دیود نوری LED است، با استفاده از این چراغ ها سخت افزارهای مورد بررسی سیستم را نشان می دهد. دفترچه ی راهنمای همراه این کارت دارای اطلاعات کاملی در مورد حالت های مختلفی از روشن و خاموش بودن چراغ های آن است، که هر کدام از این الگوها بیان کننده ی یکی از مشکلات سیستم است. کاربر با دیدن هر کدام از این الگوها می تواند به ایراد سخت افزارهای سیستم پی برده و آن را بر طرف کند.

  تنظیمات بایاس:

  مهم ترین بخش هر برد اصلی چیپست های آن است که در واقع معماری برد اصلی و توانایی آن در پشتیبانی از سخت افزارهای دیگر را تعیین می کند. تمامی اطلاعات مربوط به این مشخصات در تراشه ی بایاس برد اصلی توسط شرکت سازنده نگهداری می شود. کاربران برای اطلاع و یا تغییر این اطلاعات می توانند با استفاده از صفحه ی SETUP به تنظیمات بایاس دسترسی داشته باشند. نسخه های بایاس هر برد اصلی به وسیله ی شرکت سازنده تعیین می شود و در بیشتر موارد شرکت های سازنده ی برد اصلی برای ایجاد توان پشتیبانی از سخت افزارهای جدیدتر نسخه های جدیدی از بایاس سیستم را عرضه می کنند. در غیر این صورت ممکن است برای ارتقای سیستم خود دچار مشکل شوید. به طور مثال اگر نسخه های بایاس قدیمی باشد و قصد ارتقا و تعویض پردازنده را داشته باشید ممکن است برد اصلی در شناسایی خودکار پردازنده دچار اشکال شود و مجبور به تنظیم دستی تنظیمات شوید. همان گونه که گفته شد بایاس یکی از بخش های مهم و اصلی برد اصلی است که فقط یکبار نیاز به تنظیم به وسیله ی کاربر دارد. البته با تغییر قطعات و اجزای رایانه، در صورت نیاز تنظیمات مجدد صورت می گیرد. به همین دلیل باید در هنگام انجام این تنظیمات بسیار دقت کرد.

  دستیابی به برنامه ی SETUP:

  در سیستم های اولیه ی XT دستیابی به برنامه ی SETUP از طریق اجرای نرم افزاری خاص به نام Setup.exe صورت می گرفت. امروزه اغلب بردهای اصلی برای ورود به صفحه ی آغازین SETUP کلید های مخصوص خود را دارند. تعدادی از این کلید ها را در جدول زیر مشاهده می کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  نکته: قبل از بالا آمدن سیستم یک پیغام برای نمایش کلید یا کلید های لازم جهت ورود به صفحه ی SETUP نمایش داده می شود. بیشتر بدانید: Plug and Play BIOS در گذشته نصب و پیکربندی دستگاه ها بر روی رایانه ی شخصی کار مشکلی بود. در زمان نصب سخت افزار جدید، کاربر با مسئله ی جدیدی رو به رو می شد. در واقع برای عملکرد مناسب سخت افزار جدید، باید درگاه ورودی/خروجی مناسب و DMA مورد نظر را با مطالعه ی دفترچه ی راهنمای برد اصلی انتخاب می کرد. در گذشته کاربران مجبور بودند که جامپرها و دیپ سوئیچ های روی کارت و یا برد اصلی را برای کنترل تنظیمات تغییر دهند، که لازمه ی این کار شناخت کافی از سخت افزار استفاده شده روی سیستم است. با همه ی این مشکلات، تنظیم کردن سخت افزارهای سیستم با یکدیگر روی سیستم به طوری که تضاد و ناسازگاری از نظر آدرس و دیگر خصوصیات نداشته باشند، به عهده ی کاربر بود. فناوری ( pnp ( plug and play برای جلوگیری از این مشکلات و فراهم ساختن امکاناتی مناسب برای کاربران در توسعه ی رایانه های آنان می باشد. با استفاده از این فناوری کاربران کارت مورد نظر را در سیستم قرار می دهند و سیستم به طور خودکار آن را شناسایی و پیکربندی می کند.

  گزینه های اصلی و مهم برنامه ی SETUP

  استاندارد خاصی برای امکانات و گزینه های این صفحات وجود ندارد و با توجه به شرکت های سازنده ی مختلف، این صفحات دارای گزینه ها و امکانات مختلفی هستند. در صورت نیاز می توانید به کتابهای آموزش SETUP مراجعه کنید. در این بخش به بررسی بایاس برد اصلی Intel Smackover DX58SO و گزینه های مهم و موارد عمومی و مشترک بایاس ها پرداخته می شود. در این گونه SETUP ها کلیدهای مورد استفاده در پایین صفحه قرار می گیرند. کاربرد بعضی از کلید ها در SETUP مورد نظر به این صورت است:

  • کلید F1: کلید کمک یا Help است. با قرار گرفتن روی هر گزینه و فشار دادن این کلید توضیحات مختصری در مورد خصوصیات و روش تغییر پارامترهای آن داده می شود.
  • کلید F9: برای برگرداندن مقادیر گزینه های مختلف به مقدار پیش گزیده ی سازنده ی بایاس، که با گرفتن تأیید از کاربر صورت می پذیرد.
  • کلید های جهت نما: برای حرکت کردن بین منو ها و گزینه های مختلف استفاده می شود.
  • کلید های و - : با قرار گرفتن روی هر گزینه، در صورت داشتن پارامترهای مختلف با این کلید ها می توان مقدار آن ها را تغییر داد.

  نکته:

  • بعد از هر تنظیم و تغییر در گزینه های BIOS پس از ذخیره کردن اطلاعات به وسیله ی گزینه ی Save and Exit Setup باید به راه اندازی مجدد رایانه پرداخت ( Reboot ) تا تغییرات به وجود آمده اعمال شوند.
  • در این مدل از برنامه های SETUP، با استفاده از کلید Enter می توان مقادیر مختلف یک گزینه را مشاهده کرد و با استفاده از آن لیست مقادیر مورد نظر را انتخاب نمود.

  صفحه ی اصلی این SETUP شامل بخش های زیر است:

  • صفحه ی Main که امکانات استاندارد سیستم را مورد دسترسی و تغییر قرار می دهد.
  • صفحه های Advanced و Performance که همان گزینه ی Bios Featurs Setup در مدل های قدیمی تر است و برای بالا بردن بازدهی و کارایی سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.
  • صفحه ی Power برای مدیریت مصرف برق در قطعات مختلف سیستم است.

  امکانات استاندارد با استفاده از صفحه ی Main:

  اولین صفحه ی SETUP مربوط به امکانات استاندارد سیستم است، که شامل تاریخ سیستم، زمان سیستم و اطلاعات دیگر است.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  تنظیمات مربوط به تاریخ و ساعت سیستم نیز با کمی دقت به آسانی قابل انجام است. اگر هدف از ورود به صفحه ی SETUP تنها تغییر تاریخ و ساعت باشد، می توانید این کار را به آسانی از طریق سیستم عامل نیز انجام دهید. صفحه ی اصلی SETUP مقدار حافظه ی اصلی نصب شده روی سیستم، مقدار حافظه ی نهان سطح دو و سطح سه، فرکانس پالس ساعت پردازنده و حافظه ی اصلی، مقدار داده ی قابل انتقال از حافظه در حالت QPI مشخصات پردازنده و نوع زبان سیستم اطلاعاتی را نشان می دهد. در صورت نصب نادرست حافظه، بایاس گزارش می دهد و همچنین در مورد ظرفیت حافظه و این که در چه حالتی (مانند دوکاناله یا تک کاناله) کار می کند، اطلاعات مناسبی در اختیار کاربر می گذارد. در این سیستم همان گونه که در بخش پردازنده ها در مورد Hyper-Threading اشاره شد، در بایاس سیستم امکان فعال کردن و یا غیر فعال کردن این گزینه در اختیار کاربر قرار گرفته است که می توان آن را در گزینه ی Simultaneous Multi Threading دید. همچنین امکان فعالسازی همه ی هسته های پردازنده در پردازنده های چند هسته ای نیز با استفاده از گزینه ی Active Processor Cores در اختیار کاربر است. نکته: تاکنون با گذرگاه اصلی و مهم سیستم به نام FSB آشنا شدید. با توجه به افزایش سرعت پردازنده و همچنین گسترش پردازنده های چند هسته ای و سیستم های چند پردازنده ای، شرکت اینتل به جای استفاده از گذرگاه سیستم برای ارتباط پردازنده با حافظه اصلی به فناوری نوینی روی آورده است که با این فناوری می تواند سرعت انتقال داده ها را در گذرگاه سیستم به چندین برابر فناوری قبلی افزایش دهد که این کار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. در واقع در سیستم های امروزی شرکت اینتل، محدودیت سرعت انتقال داده روی گذرگاه سیستم تا حد زیادی برطرف شده است.

  تنظیمات پیشرفته ی بایاس با استفاده از صفحه های Advanced و Performance:

  در صفحه ی Performance با استفاده از گزینه های مختلف می توان برای استفاده ی بهینه از اجزای اصلی سیستم مانند پردازنده، حافظه ی اصلی و گذرگاه های سیستم تنظیمات خاصی را به شرح زیر انجام داد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  گزینه ی Processor Override:

  این گزینه در صورت انتخاب، که امکانات مناسبی برای تنظیمات پردازنده در اختیار کاربر قرار می دهد. این امکانات می توانند تعیین ولتاژ هسته ی پردازنده باشد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  گزینه ی Memory Overrides:

  در گزینه ی مربوط به تنظیمات حافظه می توان ولتاژ کاری حافظه، نرخ انتقال در واحد زمان و غیره را مورد بررسی و تغییر قرار داد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  گزینه ی Bus Overrides:

  در این گزینه امکان تنظیم و بررسی گزینه هایی مانند ولتاژ کاری چیپست IOH ولتاژ گذرگاه QPI و انتخاب نرخ انتقال داده ها به وسیله ی این گذرگاه، انتخاب سرعت PCI-E به صورت x16 ،x2 ،x1 و ... در نهایت تنظیمات مربوط به گذرگاه های PCI قابل دسترسی هستند.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  گزینه ی Peripheral Configuration:

  این قسمت از تنظیمات BIOS شامل تنظیمات قطعات داخلی رایانه است که روی مادربرد به صورت built-in (توکار) قرار دارند. از جمله درگاه های سریال و موازی، همچنین کارت های LAN در صورتی که کارت شبکه Onboard باشد، کارت صدا و Firewire را می توان نام برد. در نظر داشته باشید که فعال بودن درگاه هایی که بدون استفاده هستند بسیاری از منابع سیستم را هدر می دهند و در نتیجه بهتر است غیر فعال شوند.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  اگر برد اصلی دارای کارت صوتی سرخود باشد، گزینه ی Audio باید فعال باشد. اما اگر دستگاه به صورتی استفاده می شود که نیازی به کارت صدا ندارد ( مانند ادارات و شرکت ها )، غیر فعال نمودن این گزینه باعث آزاد شدن مقدار قابل توجهی از منابع رایانه می گردد. مورد استفاده ی مهم از این گزینه بیشتر برای مواقعی است که از یک کارت صدا بر روی شکاف PCI استفاده می شود. در این صورت باید کارت صدای داخلی را با استفاده از این گزینه غیر فعال کنید.

  گزینه ی Drive Configuration:

  در تمام سیستم ها، دیسک گردان های دیسک های سخت و دیسک های نوری به صورت خودکار شناسایی می شوند و نیازی به تنظیم مجدد آن ها نیست. در این سیستم نیز به همین گونه است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید دیسک گردان دیسک نوری در درگاه SATA0 و دیسک سخت با ظرفیت ۳۲۰ گیگابایت در درگاه SATA1 قرار گرفته اند.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  گزینه ی S.M.A.R.T را فعال کنید، زیرا این گزینه به سیستم این امکان را می دهد تا مشکلات دیسک های سخت، قبل از بروز خسارت های اساسی، شناسایی و برطرف شوند.

  گزینه ی Boot Configuration:

  در این گزینه می توان تعیین کرد که کلید Numlock در زمان بالا آمدن سیستم فعال باشد و همچنین خنک کننده ی پردازنده و کیس سیستم را نیز می توان با این گزینه کنترل کرد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  گزینه ی Video Configuration:

  همان گونه که در بخش ضمایم مربوط به فصل برد اصلی اشاره شد، این برد اصلی دارای قابلیت CrossFire است. این تنظیم موقعی مورد استفاده قرار می گیرد که دو یا چند کارت گرافیکی روی دستگاه نصب باشد. برای تعیین کارت گرافیک اصلی که در حالت های عادی فعال باشد به گزینه ی زیر در منوی Advance مراجعه کنید. در سیستم هایی که از دو کارت گرافیک استفاده می کنند، کارت اصلی به کارتی می گویند که تصاویر را در هنگام روشن شدن کامپیوتر نمایش می دهد.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  منوی Power:

  تنظیمات این قسمت که کاربران بیشتر در آن اشتباه می کنند، یکی از قسمت های مهم تنظیمات بایاس است. به این دلیل که اگر تنظیمات به صورت نادرست انجام شوند، منجر به مشکلاتی از جمله خاموش شدن بیهوده دستگاه می شود. از آنجا که سیستم عامل ویندوز، مدیریت انرژی درونی دارد، در صورتی که بخواهید تنظیمات را از طریق امکانات سیستم عامل ویندوز به دست بگیرید، باید این قسمت در BIOS غیر فعال شود. در غیر این صورت تنظیمات شخصی شما با تنظیمات پیش فرض بایاس وضعیت نامناسبی ایجاد کرده و هیچکدام به درستی کار نمی کنند.

  منوی Boot:

  یکی از بخش های مهم تنظیمات بایاس که به کاربران برای نصب سیستم عامل کمک می کند، بخش تعیین اولویت راه اندازی رایانه از روی دیسک گردان های مختلف است. در واقع در این گزینه تعیین می شود که سیستم برای راه اندازی سیستم عامل بر اساس دیسک گردان های موجود به چه ترتیبی عمل کند. این تنظیم در صورتی که چند دیسک سخت روی رایانه نصب کرده باشید بسیار با اهمیت است. همچنین می توان دیسک گردان های دیگر مانند دیسک گردان نوری، حافظه های قابل حمل مانند حافظه ی فلش یا حافظه های SSD و یا اگر رایانه تحت شبکه باشد، امکانات شبکه ای را به منظور راه اندازی سیستم فعال و به عنوان اولین درایو انتخاب کنید.

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر

  ذخیره سازی و خروج:

  در این مرحله در صفحه ی Exit با استفاده از گزینه های موجود اطلاعات تنظیمات وارد شده را ذخیره کنید یا از آن صرف نظر کرده و از صفحه ی بایاس خارج شوید.


  نصب سیستم عامل، راه اندازی های دستگاه های جانبی و همچنین نرم افزار های کاربردی

  پس از انجام تنظیمات مربوط به بایاس، زمان نصب سیستم عامل است. می توانید یکی از سیستم عامل های موجود در بازار را تهیه کرده و آن را نصب نمایید. بیشتر بردهای اصلی نسل جدید با امکانات فراوانی مانند Ethernet ،RAID ،eSATA ،Firewire و یا صدای HD عرضه می شوند. در بسیاری از موارد برای کارکرد صحیح این امکانات باید نرم افزارهای راه انداز آن ها روی سیستم نصب شوند، که به طور معمول کار وقت گیری است. بسیاری از شرکت ها برای راحتی کاربران، نصب این سیستم ها را به کمک یک نرم افزار جانبی که با یک DVD یا CD همراه برد اصلی است در اختیار کاربر قرار می دهند.

  اتصال دهنده ها و رنگ های آن ها:

  راهنمای مونتاژ و راه اندازی کامپیوتر


  ضمیمه ی خطایابی همان گونه که مشاهده کردید، مونتاژ رایانه با توجه به مطالب ارایه شده، کار آسانی است. اما اگر انجام مراحل گفته شده با دقت صورت نگیرد و یا قطعاتی از کامپیوتر دچار مشکل باشند، ممکن است خطایابی و رفع ایراد آن کار راحت و آسانی نباشد. در برخی مواقع ممکن است برای رفع اشکال سیستم نیاز به تخصص خاصی باشد. در این بخش سعی می شود تعدادی از مشکلات عمومی و رایج پس از مونتاژ سیستم بررسی و راه حل های آن بیان شود. مشکل: با اتصال برق ( با فشار دادن کلید POWER ) سیستم روشن نمی شود. مشاهدات: پروانه ی خنک کننده ی پردازنده و منبع تغذیه نمی چرخد. موارد بررسی:

  • کابل برق سیستم را بررسی کنید، ممکن است به برق شهر متصل نباشد و یا در اتصال دهنده پشت منبع تغذیه به درستی نصب نشده باشد.
  • پشت بسیاری از منبع های تغذیه یک کلید قطع و وصل وجود دارد. ممکن است در حالت OFF باشد، که در اینصورت آن را به حالت ON ببرید.
  • اتصال دهنده های برق منبع تغذیه به برد اصلی را بررسی کنید و از اتصال صحیح آن ها مطمئن شوید.
  • منبع تغذیه را بررسی کنید، زیرا ممکن است دارای مشکل باشد و باید آن را تعویض نمایید.

  مشکل: با اتصال برق با فشار دادن کلید ( POWER )، سیستم روشن نمی شود. مشاهدات: پروانه ی خنک کننده ی منبع تغذیه می چرخد ولی پروانه ی خنک کننده ی پردازنده نمی چرخد. هیچ اطلاعاتی روی صفحه نمایش ارایه نمی شود و هیچ گونه بوقی از بلندگوی داخلی کیس شنیده نمی شود. موارد بررسی:

  • پروانه ی خنک کننده ی پردازنده خراب است و یا سیم برق آن به اتصال دهنده ی مربوطه روی برد اصلی وصل نشده است یا به درستی وصل نشده است.
  • اتصال دهنده ی برق منبع تغذیه روی برد اصلی متصل نیست یا به درستی وصل نشده است.

  مشکل: با اتصال برق با فشار دادن کلید ( POWER ) سیستم روشن نمی شود. مشاهدات: پروانه ی خنک کننده ی پردازنده و منبع تغذیه می چرخد، ولی تصویر یا اطلاعات خاصی روی صفحه نمایش ارایه نمی شود و هیچ گونه بوقی از بلندگوی داخلی کیس شنیده نمی شود. موارد بررسی:

  • اتصال دهنده ی برق منبع تغذیه روی برد اصلی متصل نیست یا به درستی وصل نشده است. اتصال دهنده ی کلید راه اندازی مجدد از پانل جلوی کیس روی برد اصلی اشتباه نصب شده است، که ممکن است سیستم به طور مداوم راه اندازی شود.
  • پردازنده توسط برد اصلی پشتیبانی نمی شود.
  • کارت گرافیک با وجود شناسایی و راه اندازی توسط بایاس سیستم، خراب است و نمی تواند به درستی کار کند. برد اصلی را بررسی کنید، ممکن است خراب باشد و یا بخشی از تجهیزات سخت افزاری آن به درستی کار نکند. در صورت قدیمی بودن سیستم، کابل رابط IDE برای دیسک سخت و فلاپی دیسک را بررسی کنید. ممکن است به اشتباه وصل شده باشند.

  مشکل: با اتصال برق با فشار دادن کلید (POWER) سیستم روشن نمی شود. مشاهدات: برق سیستم برای مدت زمان کوتاهی وصل و دوباره قطع می شود. موارد بررسی:

  • ممکن است این مشکل به دلیل یک اتصال کوتاه در اتصال دهنده های برق منبع تغذیه باشد. به همین دلیل تمام اتصال دهنده های برق منبع تغذیه را بکشید و با دقت بیشتر آن ها را دوباره وصل کنید.
  • منبع تغذیه ی سیستم ایراد دارد و یا توانایی تأمین انرژی لازم برای راه اندازی قطعات این سیستم را ندارد. منبع تغذیه باید با یک منبع تغذیه ی سالم و با توان بالاتر عوض شود.
  • برای جلوگیری از ارتباط مستقیم برد اصلی با سینی کیس، محل نصب برد اصلی بررسی شود.

  مشکل: با اتصال برق با فشار دادن کلید ( POWER ) سیستم روشن می شود، ولی روی صفحه نمایش هیچ گونه اطلاعاتی مشاهده نمی شود. مشاهدات: از بلندگوی داخلی سیستم بوق های خاصی پخش می شود. موارد بررسی:

  • بسته به تعداد و نوع بوق که شرکت های سازنده ی بایاس در دفترچه ی برد اصلی ارائه کرده اند مورد اشکال را پیدا کنید.
  • بررسی کنید که کارت گرافیک به درستی در شکاف توسعه قرار گرفته باشد.
  • در صورت نصب صحیح کارت گرافیک در شکاف توسعه، درستی و سلامت کارت گرافیک را بررسی کنید.
  • ماژول های حافظه RAM را بررسی کنید تا به درستی در بانک های مخصوص قرار گرفته باشد. برد اصلی توانایی پشتیبانی از حافظه های RAM را ندارد.

  مشکل: با اتصال برق با فشار دادن کلید( POWER) ،سیستم روشن می شود ولی در مرحله ی شمارش و آزمایش حافظه RAM یا دیگر قطعات قفل می شود. موارد بررسی:

  • اگر از چند ماژول استفاده می کنید، سیستم را با یک ماژول آزمایش و راه اندازی کنید و این کار را تا پیدا شدن ماژول خراب ادامه دهید.
  • ماژول یا ماژول های حافظه ی خراب را با ماژول درست جایگزین کنید.

  مشکل: سیستم روشن می شود ولی قادر به شناسایی دستگاه هایی که از رابط IDE استفاده می کنند، نیست. موارد بررسی:

  • کابل رابط IDE برای اتصال با برد اصلی اشکال دارد. ممکن است به اشتباه و برعکس نصب شده باشد.
  • جامپرهای مربوط به Master و Slave برای اتصال دو دستگاه به یک رابط IDE روی برد اصلی به درستی تنظیم نشده است.
  • بایاس برد اصلی از ظرفیت دیسک سخت پشتیبانی نمی کند. برای رفع این مشکل بهترین راه حل، ارتقاء بایاس برد اصلی است. در غیر این صورت باید دیسک سخت و یا برد اصلی عوض شوند.

  مشکل: تمام و یا تعدادی از چراغ های پانل جلوی کیس روشن نمی شود. موارد بررسی:

  • اتصال دهنده ها در محل اشتباه نصب شده اند.
  • ممکن است پایه های مثبت و منفی اتصال دهنده ها به درستی نصب نشده باشند.
  تبلیغات
  برچسب ها
  منابع
  نویسنده
  مروارید اخوان
  مروارید اخوان عضو تیم استپ هلپ

  دانشجوی رشته نرم افزار در مقطع لیسانس هستم.در بخش ترجمه فعالیت می کنم.
  مجموع پست ها: 75 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 0
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های لوازم دیجیتال
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۱ امتیاز
  هنگ کردن گوشی سامسونگ
  آموزش تصویری ریست فکتوری موبایل سامسونگ Samsung Galaxy A5
  ۰ پاسخ
  ۵ امتیاز
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  اندروید سیستم ریکاوری
  آموزش تصویری ریست فکتوری تبلت های لنوو Lenovo A7-40, A7-50
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه