پنل کاربر سبد خرید
ورود / عضویتورود
عضویت
بازیابی رمز
ورود / عضویت
۰
انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای
انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای

انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای

تبلیغات
انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای
از سری آموزش های بخش کشاورزی و باغداری این بار جهت آشنایی بیشتر شما باغداران و علاقه مندان عزیز با مقاله انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای با هم همراه می شویم.

  انتخاب رقم برای کشت در یک منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است. این رقم هم باید مقاوم به آفات و بیماریها و شرایط نامساعد منطقه (نور کم، دمای پا یین و...) بوده و هم بتواند در این شرایط، محصولی با کیفیت و کمیت بالا تولید نماید.

  دسته بندی بر اساس عادت رشد (شکل ساقه)

  رشد انتهایی یا محدود (Determinate)

  این ارقام برای کشت در فضای باز استفاده می شوند و برای تولید گوجه فرنگی صنعتی به کار می روند. در این ارقام معمولاً به ازای هر ۲ برگ، یک گل آذین بوجود می آید. در انتهای هر شاخه فرعی نیز پس از تولید ۲ تا ۳ برگ، یک گل آذین بوجود می آید و سپس متوقف می شود. روی خوشه، میوه و سپس شاخه فرعی بوجود می آید و بوته در اطراف ساقه اصلی حالت کپه ای می گیرد.

  انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای

  رشد انتهایی و نیمه انتهایی گیاه گوجه فرنگی

  رشد نیمه انتهایی یا نیمه محدود (Semi-Determinate)

  در این ارقام به ازای هر ۳ برگ یک گل آذین وجود دارد و در نهایت در جوانه انتهایی نیز یک گل تولید می شود. این محصولات در فاصله کوتاه تری حداکثر تولید را دارند و برای کشت های کوتاه مدت گلخانه ای در پاییز بسیار نتیجه بخش می باشند.

  رشد غیر انتهایی یا نامحدود (Indeterminate)

  این ارقام در گلخانه و فضای باز استفاده می شوند که حالت بالارونده دارند و بیشتر برای مصرف تازه خوری می باشند. در این ارقام معمولاً به ازای هر ۳ برگ یک گل آذین وجود دارد و جوانه انتهایی به رشد خود ادامه می دهد. گل آذین در گوشه های ساقه اصلی و فرعی بوجود می آید و رشد بوته متوقف نمی شود.

  انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای

  رشد غیر انتهایی (نامحدود) گیاه گوجه فرنگی

  دسته بندی بر اساس وزن متوسط میوه

  امروزه با توجه به سلیقه مصرف کننده جهت مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه های چری با وزن تقریبی ۵ تا ۲۰ گرم تا گوجه هایی با وزن ۲۵۰ گرم استفاده می شود. لازم به ذکر است که هر چقدر وزن گوجه فرنگی سنگین تر باشد مدت زمان بیشتری برای رسیدن به باردهی نیاز دارد. مثلاً گوجه چری پس از انتقال نشاء جهت تولید محصول حدود ۵۵ تا ۶۰ روز و گوجه درشت ۲۵۰ گرمی حداقل به ۹۰ روز زمان نیاز دارد.

  انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی جهت کشت گلخانه ای

  تصویر اندازه های متنوع میوه گوجه فرنگی

  دسته بندی بر اساس زمان رسیدگی میوه

  در مجموع گوجه فرنگی بر اساس رسیدگی نسبی به ارقام خیلی زودرس ( Very Early Maturity )، زودرس ( Early Maturity )، متوسط زودرس ( Medium Eearly Maturity )، متوسط رس (Medium Maturity )، متوسط دیررس ( Medium Late Maturity )، دیررس (Late Maturity )، خیلی دیررس ( Very Late Maturity ) تقسیم بندی می شوند.

  دسته بندی براساس شکل، رنگ و طعم میوه

  میوه گوجه فرنگی به اشکال گرد ( Globe )، کاملاً گرد ( Deep Globe )، پهن یا بشقابی ( Oblate )، کاملاً پهن ( Deep Oblate )، گرد مربعی یا گرد گوشه دار ( Square Round )، بیضی یا تخم مرغی یا بلوکی ( Square elongate or Oval )، گیلاسی ( Cherry ) و خرمایی یا زیتونی ( Plum )، به رنگهای سبز، زرد، نارنجی، قرمز و بنفش و با طعم های شیرین تا ترش به بازار عرضه می شوند.

  دسته بندی بر اساس یکنواختی رسیدن محصول

  بوته های گوجه فرنگی به سه دسته همرس، غیر همرس و بینابین تقسیم می شوند. معمولاً در گلخانه های ایران از واریته های غیر همرس در برداشت های طولانی مدت و از بینابین در مناطقی که مدت برداشت کوتاه تری دارند استفاده می کنند.

  دسته بندی براساس شیوه برداشت محصول

  گوجه فرنگی به دو صورت منفرد ( Single ) و خوشه ای ( Cluster ) برداشت می شود که نوع منفرد خود به دو فرم برداشت همراه با کاسبرگ و بدون کاسبرگ دسته بندی می شود. اخیراً واریته های جدیدی به نام کلاستر وارد بازار شده اند که در آنها چیدن و برداشت میوه به صورت خوشه ای صورت می گیرد.

  دسته بندی بر اساس شیوه مصرف

  محصول گوجه فرنگی به صورت تازه خوری ( Fresh ) و صنعتی ( Processing ) ( رب، سس، کنسرو و... ) مصرف می شود. در حال حاضر در ایران برای کشت گوجه فرنگی در گلخانه ها، تنها از ارقام تازه خوری استفاده می شود البته در مواردی که به علل مختلف از قبیل شرایط نامساعد محیطی و یا برداشت در چین های پایانی، میوه از لحاظ شکل و اندازه از کیفیت مطلوب و بازارپسندی لازم برخوردار نیست چاره ای جز مصرف صنعتی آن وجود ندارد.

  دسته بندی بر اساس میزان مقاومت به آفات و بیماری ها

  با پیشرفت در زمینه تولید بذر، واریته هایی به بازار معرفی شده اند که در برابر نماتدها، بیماری های قارچی، باکتریایی، ویروسی و برخی آفات، واجد انواع مقاومت های پایین ( Low Resistance )، مقاومت متوسط ( Intermediate Resistance ) و مقاومت بالا ( High Resistance ) می باشند.

  قابلیت حمل و نقل و انبارداری میوه

  قابلیت حمل و نقل و انبارداری بالا ( Long Shelf Life: LSL ) از ویژگی های حائز اهمیت میوه گوجه فرنگی است که نشان دهنده میزان سفتی میوه ( Firmness ) می باشد.


  تبلیغات
  برچسب ها
  نویسنده
  فرهنگ نصیری
  فرهنگ نصیری

  فرهنگ در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و در تیم تولید محتوا فعالیت می کند. زمان آزادش را صرف یادگیری مطالب آموزشی در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی آنلاین می کند.
  مجموع پست ها: 281 مجموع سوالات: 0 مجموع پاسخ ها: 1
  مطالب مرتبط
  تبلیغات
  سایر آموزش های کشاورزی
  پرسش و پاسخ
  ۰ پاسخ
  ۰ امتیاز
  نحوه نصب رله چراغ بزرگ ال ٩٠
  آشنایی با دریچه گاز خودرو
  سوالتان را بپرسید
  تبلیغات
  محصولات آموزشی
  فروشگاه